Změna času je každoroční záležitostí a ve většině případů se setkává s negativními reakcemi, zejména v jarním období, kdy se čas posouvá o hodinu dopředu a my tak spíme méně. Tato změna se děje dvakrát do roka, přičemž v zimním období se čas posouvá o hodinu zpět.
Poprvé se letní a zimní čas střídal v roce 1916 v Německu a Rakousko-Uhersku. Tehdy se poprvé střídal čas také u nás. O dva roky později, tedy v roce 1918 se změna času zrušila. Znovu se však oživila v průběhu druhé světové války.
Nakonec byla definitivně ustanovena její platnost roku 1979 a od té doby se čas střídá zcela pravidelně. Letní čas tak začíná během posledního březnového víkendu a končí posledním zářijovým víkendem.
Kdy se mění letní a zimní čas?
Letní čas se mění ze zimního posunutím hodin o jednu hodinu dopředu, a to poslední neděli v březnu, přesně v 2 hodiny ráno. V praxi to znamená, že v tuto dobu posunete hodiny z 2. hodiny na 3. hodinu. Takže ve finále, bude mít daný den pouze 23 hodin místo 24.
Oproti tomu letní čas se mění na zimní posunutím času o hodinu zpět. Tato změna nastává poslední říjnovou neděli přesně ve 3 ráno, kdy se hodiny vrací zpět z 3. hodiny na 2, takže tento den bude naopak trvat 25 hodin.
Je dobré zmínit, že pro nás je optimálním časovým pásmem právě zimní čas, takže když se hodiny vrátí zpět, my se vracíme do normálního a správného času, zatímco během letního času jsme s hodinou dopředu tak říkajíc mimo optimální čas.
Letos se zimní čas mění na letní v neděli 31. 3. 2024 a to posunutím ručičky o 1 hodinu dopředu, tedy z 2:00 na 3:00, takže se den o hodinu zkrátí. Vzhledem k tomu, že na stejné datum vychází i Velikonoce, budeme je mít o něco kratší. Zimní čas se vrací v neděli 27. 10. 2024 a to posutím ručičky o hodinu zpět z 3:00 na 2:00 ráno. Díky tomu bude den o jednu hodinu delší.
Jak snadno zvládnout změnu času?
- Dobré je, když jdete před změnou času spát o hodinu dřív.
- Poslední jídlo si dejte nejméně 3 hodiny předtím, než půjdete spát.
- Jakmile zazvoní budík, ihned vstaňte a pohybujte se, ať tělo ví, že už je správný čas vstávat.
- Naučte se dodržovat pravidelný režim, to znamená jít spát a vstávat ve stejnou dobu.
- Zkuste odpočívat, když si tělo řekne. Když budete unaveni, jděte si na hodinku lehnout, pokud vám to čas dovolí.
Proč se vlastně změna času zavedla?
Když se čas posune o hodinu dopředu a zimní čas se změní na letní, ušetří se spousta elektrické energie. Letní čas svým posunem umožňuje větší využití denního světla, což vede ke sníženi spotřeby energie. Čím déle je venku světlo, tím déle se můžeme věnovat svým aktivitám, například sportu a podobně.
Naopak když je zimní čas, tak je nastaven tak, že je největší množství denního světla dopoledne, kdy jsou lidé v práci, ve školách atd. Mnoho lidí se domnívá, že má střídání času značně negativní vliv na náš biologický rytmus.
Bude střídání času zrušeno?
Střídání času má své fanoušky i odpůrce. Problém je i v tom, že není jednoduché se rozhodnout, který čas bude lepší nechat. Podle odborníků by bylo nejlepší nechat zimní čas, který je pro naše zdraví přece jen prospěšnější.
Ovšem u veřejnosti je to tak padesát na padesát. Kdyby zůstal zimní čas, není problém, ovšem zavedení letního času natrvalo, to by v praxi znamenalo i změnit časové pásmo. Evropská unie zveřejnila před časem anketu, kde na 84 % dotázaných hlasovalo, aby se střídání času zrušilo.
Nutno podotknout, že již v březnu 2019 bylo rozhodnuto, že od roku 2021 se čas posouvat přestane a členské země pak měly vybrat, který z časů si ponechají, zda letní nebo zimní. Z všeobecného hlediska se evropské státy shodují, že vybraný čas musí být totožný pro celou Evropu. Aktuálně to vypadá, že pokud se střídání času konečně zruší, rozhodně to nebude dříve než před rokem 2026, nebo ještě později.
Na co nezapomenout při změně času?
Rozhodně je zásadní posunout ručičku, případně nastavit čas na displeji všude tam, kde se vám čas zobrazuje nebo je třeba používán k časování. Kde všude je potřeba posunout čas?
- Budík, klasické hodiny či hodinky – pokud nejsou řízené rádiově samozřejmě.
- Chytrá domácnost – topení, automat na osvětlení a mnoho dalšího, co je součástí chytré domácnosti. Je fakt, že většinou se vše přenastaví automaticky, aniž by bylo potřeba zásahu lidského faktoru, ale i tak není na škodu zkontrolovat správný čas.
- Mobilní telefon – ten se sice umí o změnu času postarat sám a zcela automaticky, ale i tak je dobré na něj mrknout, protože se může stát, že nebudete mít aktivovánu funkci pro změnu letního a zimního času, takže bude čas neaktuální.
- Hodiny v autě – tam je většinou nutné ruční nastavení.
- Kotel či termostat – to je potřeba, pokud používáte časování pro spínání v určitou hodinu.
- Trouba či mikrovlnná trouba – spotřebiče, kde se nejvíce používají hodiny.
- Televize – ty které jsou připojeny k internetu si změnu času obstarají automaticky, takže opět jen stačí kontrola.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?