Jak na smradlavé boty?

Zapáchající boty rozhodně nic nejsou něčím, čím bychom se chtěli chlubit. Přesto ale mnoho z nás tento problém řeší, i když se o něm nezmiňujeme nahlas. Asi jen málokdo by chtěl zažít situaci, kdy se někde na návštěvě po vyzutí začne po místnosti linout typický zápach zpocených nohou. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se proti tomuto smradlavému problému bránit.

Chcete poradit, jak na smradlavé boty? V tom případě jste tady správně. V tomto článku pro vás máme celou řadu tipů, jak vyřešit zápach linoucí se z bot. Najdete mezi nimi nejen komerční přípravky, ale i léty prověřené rady našich babiček. Záleží pak už jen na vás, kterou z našich metod proti zápachu z bot vyzkoušíte.

Proč boty zapáchají?

Na našich chodidlech se nachází přes 250 000 potních žláz. Jakmile se potní žlázy uzavřou, vznikne naprosto perfektní prostředí pro množení bakterií. A právě bakterie jsou příčinou zapáchající obuvi – potažmo zápachu přímo z nohou. Někomu se nohy potí více (a tím pádem mu mohou i boty mnohem více zapáchat) a někdo má to štěstí, že se mu nohy až tolik nepotí. Z bot může výrazně přispět také nošení nekvalitní obuvi – mluvíme tedy zejména o neprodyšných materiálech.

Existuje prevence zápachu z bot?

Známé pravidlo říká, že problému je mnohem lepší předcházet, nežli ho řešit, až když vznikne. Toto pravidlo lze aplikovat i na zapáchající obuv. Rozhodně je lepší, snažit se tomuto problému předejít, nežli se s ním posléze trápit a hledat způsoby, jak ho vyřešit. Existuje tedy prevence, která by předešla zápachu z bot? Poradíme několik tipů, které vám mohou pomoci ubránit se zápachu:

  • Nechávejte boty uschnout na vzduchu
  • Noste čisté a suché ponožky
  • Boty pravidelně střídejte
  • Nekupujte obuv ze syntetických materiálů
  • Pravidelně své boty čistěte

Dejte boty na sluníčko

Nejlacinějším způsobem, jak bojovat proti zápachu z obuvi, je vystavit boty na přímé slunce. Ještě předtím, než pro svou oblíbenou obuv najdete nějaké pěkné slunné místečko, rozvažte šněrování a jazyk zvedněte co možná nejvýše. Poté nechte boty několik hodin na sluníčku, protože UV paprsky přirozeně ničí bakterie.

Hoďte boty do pračky

Většinu bot vyrobených z tkaniny a plátna můžete bezpečně vyprat v pračce. Do pračky rozhodně nevkládejte boty kožené a lepené – tedy samozřejmě za předpokladu, že se s nimi po skončení pracího cyklu nechcete definitivně rozloučit. Moderní pračky již disponují speciálním programem určeným právě k praní obuvi. Ještě než vložíte boty do pračky, zkontrolujte na štítku, jestli je tímto způsobem lze zbavit nečistot.

Pokud vaše pračka nemá speciální program na praní obuvi, nastavte co možná nejnižší teplotu a také nejnižší počet otáček. Zároveň doporučujeme boty vložit do speciální tašky, pytlíku nebo do polštáře. Jakmile boty vyperete, vložte do nich svinuté novinové koule, aby neztratily svůj tvar. Následně je nechte přirozeně uschnout na slunci.

Zkuste jednou sodu

Jedlá soda je nedocenitelným pomocníkem v každé domácnosti. Dokáže toho více, než si možná dovedete představit. Naše babičky by potvrdily, že jedlá soda je skvělým přírodním pomocníkem i v případě smradlavé obuvi. Jedlá soda je totiž všeobecně známá tím, že dokáže absorbovat a neutralizovat pachy – a to je přesně ten efekt, kterého potřebujete dosáhnout. Neváhejte proto jedlou sodu nasypat přímo do bot a nechat ji tam působit přes noc. Následující den už stačí pouze důkladně vysypat.

Uložte boty do mrazáku

Napadlo by vás vložit boty do mrazáku ve snaze zbavit je nepříjemného zápachu? Možná ne! Nicméně i tohle je levná metoda, jak se pokusit odstranit z oblíbených bot nežádoucí smrad. Nejdříve boty uložte do uzavíratelného sáčku na zip a poté je vložte do mrazáku, kde je nechte odpočívat přes noc. Nízká teplota, která v mrazáku působí, zlikviduje bakterie a odstraní nepříjemný zápach.

Zkuste citronovou kůru

O citronové kůře se napříč využitím v domácnosti napovídalo už hodně. Ne každý ale ví, že se na tuto surovinu můžete spolehnout i v případě, kdy vás trápí zápach linoucí se z bot. Citronovou kůru vložte do bot a nechte ji tam přes noc. Kůra z citronu obsahuje mnoho přírodních éterických olejů, které botám dodají příjemnou citrusovou vůni.

Vsaďte na tuhé mýdlo

Používáte doma tuhé mýdlo? Je pravdou, že v dnešní době už tahle klasika z našich domácností pomalu mizí, protože ji nahrazujeme tekutými přípravky. Nicméně i za předpokladu, že tuhé mýdlo doma nemáte, není problém jej zakoupit – stojí pár korun a dokáže hotové zázraky. Pokud řešíte zápach z bot, vezměte klasické tuhé mýdlo a vložte jej do obuvi. Mýdlo efektivně pohlcuje pachy a zanechává za sebou svěží čistou vůni.

Nepodceňujte čajové sáčky

Čajové lístky dokážou absorbovat vlhkost, nemluvě o jejich antibakteriálních a protiplísňových vlastnostech. Díky tomu na první pohled obyčejné čajové sáčky dokážou zabíjet bakterie nacházející se uvnitř bot a zároveň potlačit nepříjemný zápach. Vsadit můžete nejen na černý čaj, ale stejně tak dobře vám poslouží i čaj zelený nebo bylinkový. Do každé boty vložte 2 až 3 čajové sáčky a nechte je tam přes noc.

Zamilujte si ocet

Obdobně jako jedlá soda i ocet patří mezi nedoceněné pomocníky v domácnosti. I v tomto případě mluvíme o surovině, která sice stojí pár korun, ale hodně toho dokáže. Nápomocná vám může být i tehdy, kdy se trápíte pro zápach linoucí se z vašich bot. Ocet a vodu smíchejte v poměru 50:50 a tuto směs poté v tenké vrstvě nanese na vnitřní stranu bot. Nechte ji uschnout a poté už jen vytřete vlhčeným hadříkem.

Spolehněte se na alkohol

Pokud bakterie nějakou tekutinu nesnáší, pak je to alkohol – alkohol a bakterie totiž rozhodně nejdou dohromady. A právě tahle informace je vaší sázkou na jistotu. Řešíte-li zápach z bot, můžete se spolehnout i na alkohol. Známá metla lidstva vás nepříjemného zápachu z bot dokáže zbavit – a kromě toho funguje i jako dezinfekční prostředek, který odstraní nečistoty a zabíjí bakterie. Vezměte si ideálně lahvičku s rozprašovačem a smíchejte v ní trochu alkoholu, vody a pár kapek citronového či pomerančového esenciálního oleje. Tuto směs následně nastříkejte na vnitřní část bot a nechte důkladně uschnout.

Vyzkoušejte vonné ubrousky do sušičky

Máte doma sušičku? A používáte do ní vonné ubrousky? Pokud ano, pak jste právě odhalili další způsob, jak bojovat proti nepříjemnému oderu, který se line z vaší obuvi. Vezměte vonný ubrousek do sušičky, vložte ho do bot a nechte ho tam až do chvíle, kdy si boty znovu neobujete. Ubrousky do sebe absorbují přebytečnou vlhkost a zanechají za sebou příjemnou vůni.

Pravidelně umývejte vložky bot

Proti zápachu z obuvi můžete bojovat i tím způsobem, že budete pravidelně umývat vložky – prostě je vytáhněte z bot a poté buď umyjte ručně vodou a mýdlem nebo je vložte do pračky.

Nasypte do bot sůl

V jedné známé české pohádce se říká, že sůl je nad zlato. Už jsme se několikrát přesvědčili o tom, že na první pohled obyčejná surovina v podobě soli může mít v našich domácnostech celou řadu praktického využití. Proto ji záměrně připisujeme i na náš seznam tipů, se kterými se lze zbavit zápachu z bot. Sůl jednoduše nasypte do bot a nechte ji tam odpočívat ideálně přes noc. Nasaje do sebe vlhkost a zbaví vaše oblíbené boty nepříjemného odéru. Následující den pak už jen stačí sůl z bot důkladně vysypat.

Použijte výstelku do kočičích záchodků

Pokud hledáte způsoby, jak se zbavit zápachu, který doprovází vaše boty, měli bychom se tu zmínit také o možnosti použít výstelku do kočičích záchodků. Seženete jí prakticky v každém obchodě (od supermarketů až po zverimexy) a cenově vás rozhodně nezruinuje. Nicméně na první pohled obyčejná výstelka do kočičího záchodu pohlcuje pachy a nasává vlhkost – a to je přesně ta kombinace, kterou potřebujete.

Používejte sprej do bot

V kterékoli prodejně obuvi (a určitě i v každém větším supermarketu) seženete speciální spreje do bot, jejichž úkolem je předcházet nepříjemnému zápachu. Tyto spreje jsou většinou antibakteriální a disponují také deodoračními látkami, díky kterým bojují proti nevábnému smradu. Pokud výrobce na návodu neuvede jinak, sprej se aplikuje do vnitřku bot a nechává se uschnout. Kromě toho, že si spreje poradí s likvidací bakterií a odstraní nepříjemný zápach, vaše boty provoní – je ale potřeba, abyste sprej nechali opravdu důkladně vstřebat a boty neobuli až do chvíle, dokud uvnitř nebudou opravdu suché.

Závěr

Určitě je lepší zápachu z bot aktivně předcházet – nekupovat si nekvalitní obuv s neprodyšných materiálů, nosit bavlněné ponožky, nechávat boty dostatečně vyschnout. Pokud se zápach z bot přeci jen objeví, máte celou řadu možností, jak proti tomuto problému bojovat. Můžete vsadit na metody, které vás nebudou stát ani korunu, nebo použít běžně dostupné suroviny, které seženete za hubičku a doma je má prakticky úplně každý.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (126 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo