Horolezecká přilba je hlavním bezpečnostním prvkem, kterým by vám při pohybu ve skalách neměl chybět. Horolezeckou přilbu byste měli mít na hlavě nasazenou při všech lezeckých aktivitách, například horolezectví, ferratách, při pohybu v terénu, ale i výškových pracích. Zde všude můžete být vaše hlava vystavena nebezpečí před pádem, ale i padajícími kameny nebo předměty. Ochranu hlavy byste jednoduše neměli nikdy podceňovat.
Výběr horolezecké přilby by neměl být nijak unáhlený, před výběrem byste měli přesně vědět, při jaké aktivitě hodláte přilbu používat a jaké požadavky na ni máte. Mezi důležité parametry patří rovněž hmotnost, odolnost, způsob odvětrávání, ale i účinnost tlumení a celkový komfort. Nejdůležitější je však vybrat správnou velikost, přilby vy měla zakrýt většinu čela i týlu.
Typy
Dnešní trh nabízí více druhů horolezeckých přileb. Ty se liší svojí konstrukcí a způsobem využití. Proto je velmi dobré vědět, které aktivitě se budete chtít primárně věnovat. Přilbu můžete používat při lezení na skalách, při průlezech, ferratovém lezení nebo přilbu vhodnou při lezení v lanovém parku. Pakliže nemáte preferovanou aktivitu, můžete si pořídit přilbu universální. V tomto případě bude výběr na trhu opravdu bohatý.
- Lezení po skalách/ferrary – při těchto aktivitách jsou vítané středně těžké přilby, které dokáží odolat pádu drobnějších kamenů.
- Lanový park – lezení v lanovém parku je poměrně bezpečné, zde si vystačíte s levnější skořepinovou přilbou s lehkou výztuží. Předností těchto přileb je nízká hmotnost i pořizovací cena.
- Jeskyně – při prozkoumávání jeskyní bude ideální přilba s tvrdou skořepinou. Ta vás bude spolehlivě chránit před tvrdými nárazy.
Velikost
Horolezecké přilby lze koupit v několika velikostech. Každá helma je nastavitelná, při jejím správném nastavení musí popruhy obepnout hlavu pevně tak, aby se přilba při žádném pohybu nepadala ani se nijak neposouvala. Na druhou stranu však nesmí ani tlačit, protože by její používání nebylo nijak komfortní a svoji funkci nebude schopna plnit správně.
Horolezeckou přilbu můžete koupit prostřednictvím internetových obchodů, mnohem vhodnější je ji však přímo vyzkoušet na prodejně. Každý má trochu jiný tvar hlavy a bez zkoušky nebudete mít jistotu, že vám přilba dobře sedne. Při zkoušení je vhodné vyzkoušet si i běžnou manipulaci. V případě, kdy hodláte přilbu využívat také v zimě, je třeba vyzkoušet ji i kuklou nebo čepicí. Nasazování i jinou manipulaci se vyplatí vyzkoušet si i s nasazenými rukavicemi.
Materiál
Horolezecké přilby jsou složeny ze dvou hlavních částí. Vnější část tvoří pevnou skořepinu a na její výrobu se obvykle používá plast, vstřikovaný polykarbonát nebo různé kompozitní materiály, které jsou často kombinovány s karbonem. Druhou částí je náhlavní vložka vyrobená z pěnových materiálů. Každý z nich nabízí trochu jiné vlastnosti.
Skořepinové přilby
Mají tuhou a houževnatou skořápku. Na její výrobu se používají odolné materiály, vnitřní část tvoří polyesterová pěna, což je materiál, který dobře absorbuje nárazy. Skořepinové přilby nabízí dlouhou životnost a jejich předností je cenová dostupnost. Jsou vhodné pro méně náročné nebo začínající lezce. Jedná se o základní horolezeckou přilbu, kterou je možné používat při lezení na skalách, v jeskyních i při procházením vysokohorským terénem.
Mezi nevýhody těchto vysoce odolných přileb patří vyšší hmotnost a menší pohodlí, které přilba nabízí. Koupit však můžete i dražší pohodlné modely vyrobené z odlehčených materiálů. Vlastnosti přileb se tak liší s ohledem na pořizovací cenu.
Pěnové přilby
Konstrukce připomíná cyklistické přilby, ale přilby horolezecké jsou konstruovány tak, aby ustály odlišný typ nárazu. Na výrobu se používá tvrzený polyesterový materiál, který je pokrytý tenkou vrstvou plastu. Úkolem plastu je přilbu ochránit před mechanických opotřebením, které může vzniknout běžným používáním. Tyto přilby jsou vhodné pro sportovní a méně náročném lezení na umělých skalách.
Nevýhodou pěnových přileb je vyšší křehkost a pořizovací cena. Pěnové přilby nabízí pouze sníženou ochranou funkci a nejsou vhodné v místech, kde vás mohou ohrožovat padající kameny nebo led. Tyto přilby byste tak neměli používat při horském lezení nebo při různých túrách s vlastním jištěním.
Hybridní přilby
Poslední možností jsou tzv. hybridní přilby, které nabízí výhody obou typů přileb. Horní část tvoří odolná skořepina, uvnitř najdete komfortní pěnovou tlumící vrstvu. Přilbu bude možné používat při horolezeckých aktivitách, vhodná je při lezení v jeskyních, kaňonech i pohybu po ledu.
Upínací mechanismus
Neméně důležitou částí je upínací mechanismus. Ten je složen z podbradního pásku, páskového mechanismu regulující obvod a plastových přezek. Z hlediska komfortního používání je důležité, aby byl podbradní pásek dostatečně polstrovaný. Přezky pak musí být snadno ovladatelné, abyste mohli v případě potřeby s přilbou manipulovat.
Odvětrávání
Správně odvětrávaná přilba zajistí, že se při náročné fyzické aktivitě nebudete tolik potit ani přehřívat. Odvětrávání by však nemělo nijak ovlivňovat její chránící vlastnosti. Každá přilba by měla mít jeden větší větrací otvor a několik menších větracích dírek. Každý z otvorů by měl být opatřen jemnou síťkou, která zabrání případnému vlétnutí hmyzu nebo drobných kamenů. Každý z výrobců používá trochu jiný odvětrávací systém, který nenarušuje její ochranné vlastnosti.
Značka
Dnešní trh nabízí širokou nabídku horolezeckých přileb od mnoha výrobců. Ti vyrábí přilba v několika tvarech a designech, přičemž při výrobě používají různě kvalitní materiály. Důležitější než design by však měla být vždy její bezpečnost. Kvalitu přilby určuje potřebná certifikace. Přilby pro horolezce musí splňovat normu CE EN 12492, případně normu UIAA 106, která má zpravidla při posuzování výrobků přísnější podmínky. Mezi přilby splňující veškeré bezpečnostní podmínky patří například modely značky Mammut, OCÚN, Camp, Petzl, Singong Rock, Black Diamond, Grivel nebo Climbing Technology.
Cena
Cenové rozpětí je v případě horolezeckých přileb poměrně velké. Základní model lze koupit za cenu okolo 700 Kč. Tyto přilby jsou vhodné při lezení v lanových parcích, ale použity mohou být i na ferratách nebo méně náročných túrách. Za kvalitnější helmu však můžete zaplatit více než 2 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Na co dalšího při výběru horolezecké přilby myslet?
Na přilbu byste se měli moci spolehnout za každé situace. Důležité je tedy i její kompatibilita s čelovou lampou. Čelovku se tak vyplatí kupovat společně s přilbou, nebo si ji přinést s sebou na prodejnu. Při pobytu na horských túrách můžete využít i píšťalku. Možností je tedy integrovaná píšťalka, která je umístěna přímo v helmě. Při potížích může být komunikace pískáním jedinou možností, jak si přivolat pomoc.
Jaké vnitřní polstrování upřednostnit?
Na výrobu vnitřního polstrování se používají různé materiály, přičemž každý nabízí něco trochu jiného. Přilba může být vybavena na dotek velmi příjemných polstrováním, které je vysoce prodyšné a dobře saje pot.
V případě, kdy helmu z hlavy sundáte, musíte počítat s delším časem, který tento materiál potřebuje ke svému vyschnutí. Mokrá helma vás může na hlavě nějakou dobu nepříjemně studit. Druhým typem je polstrování vyrobené z uzavřené pěny. V tomto případě je nasazená helma méně komfortní a prodyšná. Výhodou tohoto materiálu je však menší nasákavost vody.
Jakou hmotnost preferovat?
V případě horolezeckých přileb platí jednoduché pravidlo. Čím je přilba lehčí, tím menší může nabídnout ochranu. Hmotnost by tak neměla být stěžejním parametrem při výběru horolezecké přilby. Mnohem důležitější je přilbu vybírat s ohledem na aktivitu a místo, kde ji budete používat.
Na výrobu dražších a přesto velmi odolných přileb se mnohdy používají odlehčené materiály a koupit tak můžete model s hmotností nižší než 300 gramů. Hmotnost přileb vyrobených z běžných materiálů bývá obvykle okolo 350 gramů.
Závěr
Horolezecká přilba patří mezi nejdůležitější ochrannou pomůcku, a chybět by tak neměla ve výstroji žádného horolezce. Přilba chrání hlavu před zraněním, které může být nepříjemné, ale především velmi nebezpeční. Proto je nejdůležitější vybrat kvalitní certifikovanou přilbu, která splňuje normu EN 12492, tedy normu přileb určených pro horolezectví a lezení po skalách. Při výběru konkrétní přilby se zaměřte především na odolnost, která souvisí s výrobním materiálem. Horolezecká přilba musí být pohodlná a chybět jí nesmí potřebná ventilace.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Via ferrata
- Nejlepší cepíny
- Nejlepší lezečky
- Jak vybrat lano?
- Jak vybrat kladku?
- Jak vybrat šrouby do ledu?
- Jak vybrat horolezecké rukavice?
Zdroj: www.hudy.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?