Jak vybrat sadu nožů?

Nůž je nepostradatelnou součástí kuchyně. Bez nože nebudete moci připravit téměř žádný pokrm. Kuchyňské nože můžete koupit samostatně, mohou však být i součástí praktické sady. Sada nožů je ideální zejména v případě, kdy zařizujete svoji domácnost. Díky sadě vám v začátcích nebude chybět žádný nůž. Nože v sadě mohou nabídnout i řadu výhod. Jsou nejen cenově výhodnější, ale zároveň je dostanete v jenom provedení a kvalitě. Součástí sady může být rovněž různé příslušenství v podobě stojánku či magnetické lišty. U levnějších sad bude ostří nože chráněno speciálním obalem.

Sady nožů je možné koupit v mnoho podobách, ale i kvalitách. Pokrmy se vám budou dobře připravovat pouze s dokonale vyváženým a precizně zpracovaným nožem. Tyto nože jsou pochopitelně dražší, avšak v kuchyni vám ušetří nejen čas, ale i nervy. Při výběru svojí první sady nožů se tak nezapomeňte zaměřit na kvalitu zpracování, praktičnost a universálnost. Dále je důležité vědět, jaká jídla pravidelně připravujete a který typ nože vám tak v sadě nesmí chybět. Výběr nožů by měl vždy souviset se stylem vašeho vaření.

Prohlédnout sady nožů

Typy

V základní sadě byste měli najít několik základních nožů. Nejdůležitější je universální nůž, hodit se bude i vroubkovaný nůž na pečivo, kuchařský nůž a nůž na zeleninu. Tyto nože by měli snadno pokrýt většinu potřeb v běžné domácnosti. Kromě různých nožů může být součástí sady ocílka, která se postará o ostření. Koupit můžete rovněž sadu, jejíž součástí jsou nůžky na bylinky.

  • Universální nůž – všestranný nůž, který lze využívat pro většinu běžných úkonů. Universální nože jsou často označovány jako kuchařské a využít je můžete při krájení všech surovin. Nůž poznáte podle trojúhelníkového tvaru čepele a velmi ostré špičky.
  • Porcovací nůž – tento nůž je přímo určen ke zpracovávání masa. Nože mají širokou a robustní čepel, délka čepele se standardně pohybuje v rozmezí 10 – 30 cm. Porcovací nůž však není vhodný při vykošťování.
  • Nůž na pečivo – tento nůž poznáte podle vroubkovaného ostří a užší čepele. Délka čepele je běžně delší než 20 cm. Poslouží při řezání chleba i jiného běžného pečiva. Nůž na pečivo vám rovněž poslouží ke snadnému krájení rajčat.
  • Nůž na zeleninu – tento nůž má úzké a malé ostří, které je ideální pro přesné krájení zeleniny. Nůž na zeleninu lze používat i při loupání slupek, posloužit může i při vypeckování ovoce.
  • Vykosťovací nůž – využijete ho při vykosťování drůbeže i masa. Pro nůž je typická dlouhá a tenká čepel.
  • Filetovací nůž – ideální nůž, který vám pomůže s přípravou ryb. S jeho pomocí odstraníte kosti i kůži.
  • Loupací nůž – nezbytný pomocník při krájení zeleniny i ovoce. Posloužit může i při loupání brambor a jiné zeleniny.
  • Sekací nůž – nože s velkou a robustní čepelí. Sekáček vám pomůže s porcováním masa, ale mnozí je používají i při krájení cibule, zeleniny, ovoce i bylinek.
  • Japonský nůž – tento nůž má původ v asijské kuchyni. Japonský nůž má nízkou hmotnost, tenkou čepel a širokou špičku. Tato konstrukce se vám bude hodit při krájení malých a úzkých tvarů. Použít ho můžete při zpracovávání masa, zeleniny, rajčat, nasekáte s ním bylinky, odstraníte rybí šupiny i dočistíte zeleninu.

Materiál

Výhodou sady je skutečnost, že všechny nože mají totožný design. Koupit můžete nože vyrobené z různých materiálů, sada tak může v kuchyni rovněž plnit funkci ozdobného prvku. Nůž je složen z čepele a rukojetí, přičemž pozornost je třeba věnovat oběma částím.

Čepel

Čepel nože se vyrábí z nerezové, uhlíkové nebo keramické oceli.

  • Nerezová ocel – oblíbená vysokolegovaná korozivzdorná ocel. Mezi hlavní výhody patří odolnost vůči korozi, snadné ostření, dobrá pružnost a přiměřená tuhost. Obecně je tento materiál velmi oblíbený a cenově dostupný.
  • Uhlíková ocel – tento materiál je s nerezovou ocelí často zaměňován. Tyto dva druhy ocele se liší procentuálním zastoupením uhlíku, chromu a jiných prvků. Pro oba materiály je typický vysoká odolnost vůči korozi. Nože s uhlíkovou ocelí se častěji používají v průmyslu, po naostření je čepel ostřejší, než je tomu v případě oceli nerezové. Nevýhodou však je skutečnost, že se čepel s uhlíkovou ocelí rychleji otupí. Při nedostatečné údržbě se mohou na čepeli tvořit skvrny. Co se týká údržby, je uhlíková ocel ve srovnání s nerezovou náročnější.
  • Keramická ocel – moderní nože mají čepel vyrobenou z odolné keramické oceli. Ostří nože je velmi odolné. Nože z keramické oceli jsou ideální při zpracování zeleniny, masa, ovoce i bylin. Při krájení zachovají v surovinách více vitamínů. Nevýhodou keramiky je větší náchylnost k poškození. Při nárazech se může kousek čepele odštípnout. Výhodou je, že se čepel z keramiky prakticky nikdy neztupí. Pokud však ke ztupení přece jenom dojde, budete muset nůž opětovně nabrousit pomocí diamantové brusky.

Rukojeť

Rukojeť je stejně důležitá jako ostří, Díky kvalitní rukojeti bude zpracovávání surovin pohodlné a bezpečné. Při volbě rukojeti by vás měl zajímat nejen výrobní materiál, ale tako tvar a samotná podoba konstrukce. Důležité je, aby se vám ostrý nůž při práci pohodlně držet. Z tohoto důvodu při výběru upřednostněte nože s robustní a ergonomicky tvarovanou rukojetí.

  • Dřevo – klasickou jsou nože s dřevěnou rukojetí. Dřevo zajistí dokonalý úchop, ale výhodou je i líbivý vzhled nože. Nevýhodou je složitější údržba. Dřevěné rukojeti nebude svědčit dlouhý kontakt s vodou.
  • Plast – nože s plastovou rukojetí budou lehké, přesto však velmi odolné a výhodou je i jejich jednoduchá údržba. Výhodou je i nižší cena těchto nožů.
  • Laminát – rukojeti z laminátu jsou vyrobeny hned z několika vrstev, které jsou slisované za vysokého tlaku. Laminátová rukojeť je velmi odolná a výhodou bude i jednodušší údržba.
  • Ocel – nože s ocelovou rukojetí jsou těžší, největší výhodou je zde opravdu dlouhá životnost. Ocelová rukojeť bude na dotek chladná, což nemusí každému vyhovovat.

Tvrdost

Kvalitu nožů určuje tvrdost čepele. Ta je vyjádřena pomocí stupnice podle Rockwella a značena zkratkou HRC. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je uvedené číslo vyšší, tím je tvrdší a kvalitnější čepel je ocel. Tvrdá ocel bude lépe držet ostří a nůž tak nebude nutné brousit příliš často.

Nevýhodou tvrdé ocele je však vyšší křehkost. Ocel prémiové kvality má hodnotu HRC v rozmezí 59 – 66. Minimální tvrdost by neměla být nižší než 52 HCR, za kvalitní se považují nože s tvrdostí 55 – 58 HCR.

Značka

Mezi oblíbené výrobce nožů patří například Lamart, Tefal,, Berlinger Haus, Fiskars, G21, Hendi, BergHOFF, Delinger a jiné. Jednotlivý výrobci nabízí menší i větší sady nožů. Koupit můžete nejen samostatné nože, ale k dostání jsou pochopitelně také sady s bloky nebo krásné dárkové sady.

Cena

Pořizovací cena nožů není zpravidla zanedbatelná. Koupit můžete levnější základní i drahé specializované sady. Zde hrají roli zejména vaše kuchařské zkušenosti a dovednosti. Začátečníkům budou více vyhovovat základní sady, které zpravidla nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon. Zkušení kuchaři mohou svoje vybavení rozšířit o sadu specializovaných nožů, s jejichž pomocí mohou snadno uvařit celou řadu specializovaných pokrmů. Cena sad nožů se zpravidla pohybuje v rozmezí od 400 – 10 000 Kč.

Prohlédnout sady nožů

Otázky a odpovědi

Co by měla sada nožů splňovat?

Sadu nožů byste měli vždy vybírat s ohledem na svoje zvyklosti i oblíbené pokrmy, které hodláte připravovat. Milovníkům masitých pokrmů nesmí chybět porcovací nebo třeba steakový nůž. Pakliže více holdujete zeleninových pokrmům, budete potřebovat především kvalitní nože na zpracování zeleniny. Výběr nožů musí jednoduše odpovídat stylu vašeho vaření. Díky tomu si přípravu jídel zjednodušíte a budete moci vařit efektivně.

Lze koupit nože vhodné do myčky?

Někteří výrobci umožňují koupi nožů vhodných do myčky nádobí. Mytí nožů v myčce se však nedoporučuje, protože při této údržbě dochází k otupování ostří. Naopak ručním mytím dokáže dlouhodobou ostrost a životnost nožů zajistit. Ačkoliv je ruční mytí namáhavější a zdlouhavější, zachová vašim nožům funkčnost a kvalitu.

Jak nože bezpečně ukládat?

Nože vyžadují nejen specifickou údržbu, ale i ukládání. Důležité je uložit nože tak, aby co nejméně trpělo jejich ostří. Z tohoto důvodu je nutné ostří nože chránit speciálním obalem, a to v případě, kdy je budete ukládat do linky. K uskladnění můžete využívat i bloky na nože. Ty představují tradiční a stále i velmi oblíbený způsob ukládání.

V moderních domácnostech jsou stále častěji k vidění magnetické lišty. Na nich budou nože pevně držet za pomocí magnetů. Výhodou magnetických lišt je možnost vizuální kontroly, která vám usnadní výběr toho správného nože.

Závěr

Výběr správné sady nožů je velmi důležitý pro pohodlnou a bezpečnou práci v kuchyni. Ještě před nákupem nožů byste měli zvážit různé faktory. Svoji roli hrají především vaše konkrétní preference a návyky. Tento parametr určuje, bez kterých nožů se v kuchyni neobejdete. Druhým velmi důležitým faktorem je pak kvalita materiálů, které byly na výrobu nožů použity.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.kulina.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (126 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo