Sáčkové vysavače jsou oblíbenou volbou spousty domácností, protože se s nimi dá vysát jak podlaha, tak koberec, navíc jsou vhodné pro alergiky. Při jejich výběru je ovšem potřeba zvážit několik parametrů, na které se dnes společně podíváme.
Typy podlahy
Sáčkové vysavače jsou mimo jiné známé tím, že se hodí jak na koberce, tak tvrdé podlahy. Je ovšem třeba při jejich výběru postupovat odlišně.
Kobercová podlaha
Na tento typ podlahy je dobré zvolit vysavač s vysokým sacím výkonem (minimálně kolem 400 W) a rotačním kartáčem, aby důkladně vyčistil vlákna koberce.
Tvrdé podlahy
Abyste povrch nepoškrábali, zvolte měkčí kolečka a možnost vypnutí rotačního kartáče. Není třeba extrémně vysoký sací výkon, ideálně by měl mít vysavač k dispozici také speciální hubici s měkkými štětinami.
Příkon
Vypovídá o množství spotřebované elektrické energie, přičemž platí, že čím vyšší je, tím větší je také spotřeba energie. Většinou se pohybuje mezi 300 W až 1 600 W. Neberte to ovšem tak, že vysoký příkon = dobrá výkonnost, malý příkon = nízká výkonnost. Spíše se soustřeďte na sací výkon.
Sací výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů je sací výkon, který představuje 20–35 % příkonu. Kvalitní modely dokáží i s nižším příkonem poskytnout vysoký sací výkon, jelikož mají dobře stavěnou konstrukci, kvalitní filtraci a tvar hubice.
Zaměřte se na něj více než na příkon, ovšem výrobce jej nemusí vždy uvádět. Ve většině případů se sací výkon nastavuje podle aktuálního povrchu a míry znečištění, jednotný systém pro jeho měření neexistuje.
Hlučnost
Může ovlivnit pohodlí při úklidu, zejména, pokud máte v domácnosti děti. Silnější motor produkuje více hluku, pokud ale má vysavač kvalitní filtraci, může být tišší, protože zachytává a tlumí proudění vzduchu. Velmi tiché modely mívají hlučnost pod 60 dB, hlučnější nad 75 dB.
Napájení
Sáčkové vysavače se mohou buďto napájet ze sítě, nebo fungují bezdrátově. Napájení ze sítě nabízí lepší sací výkon, bezdrátové modely vám umožní používat vysavač bez kabelů, díky čemuž se můžete lépe pohybovat po prostoru.
Síťové napájení
Musí být k dispozici elektřina, aby se dal vysavač použít. Může být problém, pokud se zásuvka nachází daleko a délka kabelu není dostatečná, proto budete muset vysavač přendavat z místa na místo. Velkou výhodou je, že vás neomezuje doba provozu, síťové napájení zajišťuje nepřetržité použití. Poskytuje navíc vyšší sací výkon, což oceníte zejména u koberců.
Bezdrátové napájení
Akumulátor umožňuje bezdrátový provoz, který je na používání pohodlnější, jelikož vám nepřekáží žádné kabely. Vysavač se jednoduše skladuje i přenáší, za to doba provozu je omezena kapacitou baterie a může mít nižší sací výkon.
Doba provozu
Pohybuje se od méně než 35 minut po více než 67 minut. Pokud jsou ovšem napájeny ze sítě, samozřejmě vydrží po celou dobu používání. Ve většině případech platí, že čím vyšší pořizovací cena, tím delší doba provozu.
Doba nabíjení
Týká se vysavačů s bateriovým napájením, u nichž je většinou třeba 3 až 5 hodin nabíjení. U některých modelů se dočkáte funkce rychlého nabíjení, která nabije vysavač na částečnou kapacitu za kratší dobu, nejčastěji během jedné až dvou hodin.
Sáčky
Nasbíraný prach se shromažďuje v sáčcích vysavače, které mohou být buďto jednorázové nebo permanentní. Jeden druh je hygieničtější, druhý levnější a ekologičtější. Záleží na tom, co je pro vás důležitější.
Jednorázové sáčky
Jinak také papírové, se po naplnění vyhazují do koše, jako lepší jsou považovány ty, které mají záklopku, jež usnadňuje výměnu. Záklopka zabraňuje úniku prachu při manipulaci se sáčkem, a činí tak jednorázové sáčky hygieničtějšími.
Permanentní sáčky
Permanentní, textilní sáčky, se po naplněné vysypou do koše, ale nevyhazují se, vrací se do vysavače. Výhodou je, že se jedná o ekologičtější variantu, jelikož je můžete používat opakovaně. Není to sice tak hygienické, jelikož při vysypávání vdechnete částice prachu, ale na druhou stranu ušetříte.
Nevhodné pro alergiky. Je ovšem třeba se o ně starat, pravidelně je prát a nechat řádně uschnout.
Filtry
U tohoto parametru často narazíte na několikastupňový systém filtrace, většinou třístupňový. Prvním stupněm je již zmíněný sáček vysavače, druhým vstupní filtr (filtr mezi motorem vysavače a nádobou se sáčkem). Ty bývají většinou pěnové nebo molitanové a jsou určeny zejména k ochraně motoru před nečistotami.
Třetím stupněm je výstupní filtr, který je nejdůležitější. Zajišťují čistotu vyfukovaného vzduchu a je důležité, aby byl filtr kvalitní. Pokud tomu tak není, zůstává ve vyfukovaném vzduchu prach, jež se usadí na podlaze a neprospívá alergikům. Mezi jednotlivé typy patří:
- EPA a HEPA filtr – nejspolehlivější filtry vzduchových částic, zachytává mikročástice od 0,01 mikrometrů do 100 mikrometrů. Dle své účinnosti se dělí do několika tříd, které se označují číslem za označením EPA či HEPA. Vyšší číslo znamená vyšší účinnost.
Označení | Procenta prachových částic |
EPA 10 | 85 % |
EPA 11 | 95 % |
EPA 12 | 95,5 % |
HEPA 13 | 99,95 % |
- Mikrofiltr – základní typ vyskytující se u starších modelů vysavačů. Vyrábí se buďto z tkaniny nebo molitanu. Chybí jim certifikace.
Funkce
Sáčkový vysavač se hodí k čištění různého typu povrchu, jako jsou koberce, tvrdé podlahy, čalounění a další. Veškerý prach se ukládá do sáčků, které se buďto vysypou nebo vyhodí. Mezi jejich hlavní výhody patří motor se silným podtlakem, jež umožňuje vysátí i drobnějších částí, zejména na kobercích. Filtrační systémy zajišťují, že se prach a alergeny nedostanou zpět do ovzduší. Mezi nejčastější funkce, na které u sáčkových vysavačů narazíte, patří:
- 2v1 – pro mokré i suché vysávání.
- Antibakteriální – pomáhá eliminovat bakterie a mikroorganismy zachycené při vysávání, ideální pro alergiky.
- Automatické navíjení kabelu – po stisknutí tlačítka se kabel sám navije.
- Hubice na okna – k čištění oken, skleněných povrchů a zrcadel.
- Hubice na tvrdé podlahy – na čištění dlaždic, dřevěných podlah a lina, je vybavena měkkými štětinami, aby podlahu nepoškrábala.
- Indikace plnosti sáčku – vysavač vás sám upozorní, kdy je sáček plný a je třeba jej vyprázdnit.
- Indikátor zanesení filtru – včas upozorní na vyčištění nebo výměnu filtru.
- Kartáč na čalounění – používá se k čištění čalouněného nábytku, například pohovky, křesla a matrace, jelikož má jemné štětiny.
- Štěrbinová hubice – k vysávání úzkých a těžko přístupných míst, jako jsou mezery mezi nábytkem nebo rohy místností.
- Soft Start – nastartovává motor postupně, aby se nepřetížil a déle tak vydržel.
- Turbokartáč – odstraňuje hluboko usazené nečistoty, vlasy a zvířecí chlupy z koberců a čalounění.
- Vhodné pro alergiky – disponuje HEPA filtry, které zachycují jemné částice a alergeny, také by měl mít pouze jednorázové sáčky.
Značka
Mezi oblíbené značky sáčkových vysavačů patří Kärcher, Nilfisk, Makita nebo Bosch.
Cena
Nejlevnější sáčkové vysavače seženete do 2 000 Kč, kde seženete hlučnější modely s nižším příkonem i objemem sáčku na prach. Také nečekejte žádné extra funkce, tato cenová kategorie se hodí pro občasné použití nebo nízké očekávání, co se výkonu týká. Ideální například na chatu.
Od 2 000 Kč do 10 000 Kč už jsou na tom jednotlivé parametry dobře, mohou také kromě suchého vysávání nabízet i mokré, což oceníte, pokud čistíte podlahy. Pokročilých funkcí se však ještě nedočkáte.
Nad 10 000 Kč narazíte na ty nejvýkonnější a nejmodernější modely, jež využívají chytré technologie, aby vám zjednodušily práci a poskytly co nejlepší službu.
Údržba
Aby vám vysavač dlouho vydržel a všechny jeho funkce pracovaly tak, jak mají, je třeba jej pravidelně udržovat. Nevyžaduje to příliš mnoho času, přesto může mít vaše péče velký vliv na to, jaká bude životnost vysavače.
Pravidelná výměna sáčku
Pokud máte indikátor plnosti sáčku, jednoduše jej vyměníte vždy, kdy vám to vysavač sám oznámí. Jestliže indikátor nemáte, bude třeba pravidelně plnost kontrolovat a v případě, že je sáček plný, jej buďto vyprázdnit nebo vyhodit do koše (záleží na druhu). Přeplněný sáček může snížit sací výkon a způsobit přetížení motoru.
Kontrola a čištění filtrů
Vstupní filtry se většinou čistí každé 3 měsíce nebo vyměňují jednou za půl roku, záleží na tom, co uvádí výrobce. Výstupní filtry vyměňte či omyjte tehdy, kdy vidíte, že jsou zaneseny.
Čištění hubic a kartáčů
Pravidelně kontrolujte, jestli se v kartáčích nenacházejí zamotané vlasy, zvířecí chlupy nebo jiné nečistoty, které by mohly snížit účinnost vysavače. U hubic se ujistěte, že nejsou ucpané.
Otázky a odpovědi
V čem je rozdíl mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem?
Zatímco sáčkové vysavače sbírají veškeré nečistoty do sáčku, který je třeba vyhodit nebo vysypat, bezsáčkové modely disponují nádobou na prach, jež se pouze vyprazdňuje. Jedná se tak o ekologičtější i ekonomičtější variantu, nicméně vysavače bez sáčku nejsou tak hygienické jako ty s ním. Navíc jsou sáčkové vysavače vhodnější pro alergiky.
Mohu sáčkový vysavač používat na různé typy podlah?
Ano, výhodou sáčkových vysavačů je to, že jsou vhodné pro různé typy podlah, ať už jde o dřevo, dlaždice nebo lino. Samozřejmostí je koberec, při jehož čištění oceníte vysoký sací výkon. K dispozici máte různé hubice, které jsou vybaveny měkkými štětinami, aby se povrch nepoškrábal.
Jak dlouho vydrží filtr ve vysavači?
Záleží na tom, jaký filtr používáte, vstupní se obvykle mění každých 3-6 měsíců, HEPA filtry mohou vydržet až 1 rok. Pokud se dají omývat, může být jejich životnost prodloužena.
Závěr
Díky schopnosti zachycovat prach a nečistoty v uzavřených sáčcích jsou sáčkové vysavače vhodné pro domácnosti se zvířaty, malými dětmi a alergiky. Pokud navíc vlastníte koberec, jejich vysoký sací výkon bude tím nejlepším, co můžete pořídit na trhu. Nezapomeňte však pravidelně vyměňovat sáčky i filtry, aby vám vysavač vydržel a fungoval po co nejdelší dobu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Test vysavačů
- Nejlepší vysavače
- Jak vybrat vysavač?
- Nejlepší tyčové vysavače
- Jak vybrat ruční vysavač?
- Jak vybrat sáčky do vysavače?
- Jak vybrat bezsáčkový vysavač?
Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.philips.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?