Ergonomické nosítko je nosítko, které umožňuje zdravé nošení dětí. V takovémto nosítku je miminko schopno zaujmout ergonomickou polohu. V ergonomické poloze bude mít miminko pokrčená kolena, ta budou posazena výše než zadeček. Tímto způsobem dojde k podsazení pánve a zakulacení zádíček. Ergonomické nosítko musí umožnit nejen zakulacení zad, ale zároveň jim musí být schopna poskytnout pevnou oporu.
Nožičky miminka tvoří tvar písmene M, v této poloze dochází k dokonalému prokrvení a postavení kyčelních kloubů. V této poloze mají kyčelní jadérka ideální podmínky pro správné dozrávání. Ergonomická nosítka a šátky v dnešní době velmi často nahrazují široké balení plen.
Na trhu jsou nosítka zastoupena v opravdu velkém počtu, ne všechna nosítka je však možné označit jako ergonomická. Kromě zdravotních ergonomických nosítek je možné koupit tzv. visítko nebo klakanku. Tato nosítka umožní dítěti zaujmout méně vhodnou polohu, která není pro miminko bezpečná ani pohodlná.
Typy
Ergonomická nosítka se rozdělují podle několika různých parametrů. Rozdělit je lze například podle způsobu zapínání. Vyzkoušet můžete celopřezkové, celovázací a polovázací nosítko.
Celovázací nosítko
Celovázací nosítka vychází z běžné asijské pomůcky, která se na nošení dětí používá od nepaměti. Konstrukci nosítka tvoří bederní pás a ramenní popruhy, které se vážou na zádech do kříže podobně jako šátek. Ramenní popruhy jsou dostatečně dlouhé i široké a umožní tak rovnoměrné rozložení váhy. Tato nosítka se velmi dobře přizpůsobí každé postavě.
Celovázací nosítko je možné používat i při nošení novorozenců a malých kojenců. Příliš vhodná však nejsou pro nošení starších batolat. V případě starších dětí nemusí být vždy možné dotáhnout bederní pás a tím nelze adekvátně rozložit hmotnost dítěte. Při usazování staršího dítěte bude manipulace obecně složitější.
Polovázací nosítko
Známé i jako nosítko hybridní. Tato nosítka jsou kombinací celovázacích a celopřezkových nosítek. V jejich případě tak můžete využívat výhody obou variant. Polovázací nosítko je tvořeno přezkovým bederním pásem a ramenními popruhy. V jejich případě se můžete spolehnout na pevné utažení pásu. V polovázacím nosítku tak můžete nosit nejen novorozence, ale vhodné je i pro nošení starších dětí. Důležité je však správně vybrat vhodný typ i velikost nosítka.
Polovázací nosítka jsou obecně dobrou volbou pro začátečníky a vyhovovat bude i tam, kde se při nošení dítěte střídá více osob. Nosítko je jednoduše nastavitelné a využít ho můžete při nošení a břiše i zádech.
Celopřezkové nosítko
Tato nosítka mají ramenní popruhy i bederní pás na přezky, navíc disponují hrudní sponou. Tato nosítka patří mezi nejoblíbenější a využít je můžete při nošení nejmenších dětí i starších batolat. Celopřezková nosítka jsou k dostání v mnoha podobách a v závislosti na výrobci nabízí trochu odlišný způsob vázání.
Celopřezkové nosítko vám umožní rychlé nasazení a precizní dotažení ramenních popruhů i bederního pásu. V závislosti na výrobci se liší nejen šířka a délka popruhů, ale i síla polstrování bederního pásu. Díky tomu nebude problém najít model, který splní všechna vaše očekávání.
Velikost
Jako další lze nosítka rozdělit dle velikosti. K dostání jsou nosítka jednovelikostní, obecně oblíbenější jsou nosítka rostoucí.
Rostoucí nosítko
Rostoucí nosítko je modernějším a oblíbenějším typem nosítko. Díky možnosti nastavit délku zádové opěrky a šířku sedu vám vydrží sloužit mnohem delší dobu. Nevýhodou je zde čas, který budete potřebovat ke správnému nastavení nosítka. Ve chvíli, kdy však budete mít správnou velikost nastavenou, bude jeho nasazení snadné a rychlé. Poté co vaše dítko povyroste, budete muset nosítko opětovně přenastavit.
Rostoucí nosítka se dále dělí do 3 kategorií, a to na novorozenecká, pokračovací a batolecí. Způsob rozdělení se v závislosti na výrobci mírně liší. Při výběru tak musíte zohlednit nejen věk, ale i hmotnost a výšku miminka.
- Novorozenecká rostoucí nosítka – obecně jsou vhodná pro děti od narození do 12 měsíců. Vyhovovat by měla velikosti 80/86. Nosítka jsou nejlépe přizpůsobena nejmenším dětem, precizně je zde řešena zejména podpora hlavičky. V mnoha případech mají novorozenecká nosítka dvojí upínání přezek. K dispozici můžete mít spodní a zádové upínání. Spodní upínání usnadní podsazení novorozence a zároveň minimalizuje tlak na jeho zádíčka.
- Pokračovací rostoucí nosítka – tato nosítka je možné používat od 2 popřípadě 4 měsíců. Používat je pak můžete do věku okolo 2,5 let. Velikost dítěte tak může být od vel. 62 – vel. 98. Tato nosítka jsou na trhu zastoupena v největším počtu. Na rozdíl od novorozeneckých většinou nemají stahování v oblasti krčku, avšak narazit můžete i na nosítko, které stahování nabídnou. K opoře hlavičky můžete využívat kapucku.
- Batolecí rostoucí nosítka – největší nosítka můžete využívat u dětí ve věku 1 – 3 roky. Velikost dítěte, které budete chtít do nosítka umístit, se běžně pohybuje v rozmezí 80 – 116. Batolecí nosítka mají mohutnější a pevnější bederní pás, větší polstrování nabídnou i ramenní popruhy.
Materiál
Dle materiálu se nosítka dělí na látková a šátková.
Na výběr ergonomických nosítek se používá velmi pevná tkanina vyrobená ideálně z přírodních materiálů. Látka je v přímém kontaktu s citlivou pokožkou miminka a musí být nejen příjemná na dotek, ale i zdravotně nezávadná. V mnoha případech je výrobním materiálem bavlněné plátno, které je nejen pevné, ale zároveň pružné v příčném i podélném směru. Tento materiál se používá především při výrobě šátkových nosítek, která jsou velmi měkká a dokáží se dokonale přizpůsobit tělu miminka.
- Látková ergonomická nosítka – jsou pevnější než nosítka šátková, pro mnohé jsou tak méně pohodlná. Obecně se nejsou schopny tak dobře přizpůsobit tělu miminka.
- Šátková nosítka – jsou opravdu velmi měkká a tím i pohodlná. Koupit můžete šátková nosítka vázací i přezková. Nevýhodou šátkových nosítek je především vyšší pořizovací cena.
Důležité je, aby bylo ergonomické nosítko pohodlné nejen pro miminko, ale i pro nosiče. O pohodlí nosiče se postarají polstrované ramenní popruhy i bederní pás. U ramenních popruhů hraje důležitou roli šířka, větší pohodlí zajistí dostatečně široké popruhy, které se vám nebudou při nošení bolestivě zařezávat.
Bederní pás se stará o pohodlí nosiče i bezpečí miminka. Správně upevněný bederní pás umožní správně vyrovnat a rozložit hmotnost.
Nosnost
U každého nosítka musí být výrobcem uvedená nosnost. Myslet musíte na to, že výrobcem udávaná nosnost nemusí nutně znamenat, že je nosítko schopno uvedenou váhu skutečně bezpečně udržet. Výrobce udává hmotnost, na kterou je nosítko testované. Z tohoto důvodu se rozhodně nemusí vyplatit nosítko zbytečně přetěžovat. Obvykle se nosnost pohybuje v rozmezí 15 – 25 kg.
Značka
V základu se ergonomická nosítka dělí na látková a šátková. Každý typ nabízí něco trochu jiného a každému rovněž něco jiného vyhovuje. Z tohoto důvodu většina velkých výrobců na trh dodává oba typy nosítek. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří nosítka značky TULA, Isara či Kibi. Jiní výrobci se však naopak striktně zabývají výrobou jednoho typu nosítka. Látková nosítka koupíte například od ErgoBaby, Manduca a jiných. Šátková nosítka nabízí Be Lenka, MoniLU, Kokadi nebo třeba Storchenwiege.
Cena
Cenové rozpětí ergonomických nosítek je poměrně velké. Před výběrem nosítka dobře zvažte, jak často ho hodláte používat. Ačkoliv je možné základní podobu nosítka pořídit za cenu okolo 700 Kč, je vhodné ho raději před nákupem vyzkoušet. Ačkoliv je nošení pro miminka obecně velmi žádané, najdou se i děti, kterým nosítka vyhovovat jednoduše nebudou. V tomto případě se vám nemusí investice do nosítka vyplatit. Cena nejdražších nosítek může vyšplhat ke 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaká ergonomická nosítka jsou ideální pro nošení novorozenců?
Novorozence můžete nosit prakticky v jakémkoliv nosítku, obecně doporučována jsou nosítka polovázací a celovázací. Tyto varianty se dokáží malému tělíčku velmi dobře přizpůsobit, navíc je lze velmi snadno nastavovat, což bude vyhovovat především začátečníkům. Nevýhodou celopřezkových nosítek je právě o něco složitější nastavování. To vyžaduje zejména v začátcích více zručnosti. Naopak batolata se spíše nedoporučuje nosit v celovázacích nosítkách, jejich součástí není polstrovaný bederní pás a nošení větších a těžších dětí tak nebude příliš komfortní.
Jak podstatné je značení výrobce v případě ergonomických nosítek?
Každý výrobce udává, pro jak staré či velké dítě je nosítko určeno. Ne vždy se však vyplatí čekat, až miminko do nosítka vyroste, v mnoha případech je lepší nosítko raději vyzkoušet. Pouze tak poznáte, zda vašemu dítěti skutečně sedne. V případě mnoha dětí budete moci nosítko využívat dříve, než je výrobcem uvedeno. Jiné děti do nosítka naopak dorostou mnohem později.
Je vhodné nosit dítě čelem od rodiče?
Ergonomická nosítka zpravidla umožňují nošení dítěte čelem k rodiči, ale i mnohdy i čelem od rodiče. Druhá podoba nošení se spíše nedoporučuje, protože v této poloze není možné docílit správné polohy nožiček ani zádíček. Pozice čelem od rodiče však není doporučována ani z důvodu velkého množství podmětů, kterým je miminko vystaveno. Miminko není v této pozici schopné hlavičku ukrýt, což může u citlivějších dětí způsobovat stres.
Závěr
Ergonomická nosítka mají celou řadu podob a na trhu jsou zastoupena v opravdu velkém množství. Vybrat můžete nosítko, které vám bude vyhovovat svojí konstrukcí, tvarem i designem. Před nákupem je však vždy třeba nosítko pečlivě vyzkoušet, důležité je, aby sedělo vám i vašemu dítěti. V případě nosítka se nemusí vyplatit spoléhat se na recenze jiných uživatelů. Komfortnost nosítka souvisí i s typem postavy nositele a velikostí a temperamentem dítěte. V závislosti na typu se mění i způsob upevnění. Některá nosítka upevníte pomocí přezek, jiná se uvazují stejných způsobem jako šátky. To znamená, že je budete moci zavázat za zády.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.malvik.cz, www.isatky.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?