Jak vybrat motoalarm?

Máte motorku, se kterou jezdíte na cesty a chcete se ujistit, že bude v pořádku, i když od ní odejdete? Pořiďte si motoalarm, který vám oznámí, pokud se bude odehrávat u vašeho vozu nějaká podezřelá situace, o které byste měli vědět. K dispozici máte několik typů, které jsou různě technologicky vyspělé. Čím větší ochranu požadujete, tím větší obnos peněz si připravte.

Prohlédnout motoalarmy

Typy

Motoalarmy můžete pořídit od jednoduchých po technologicky vyspělejší modely, které vás ochrání před krádeží vozu. Výběr se bude odvíjet od toho, na jakém místě parkujete, jak dobře na motorku vidíte a nakolik je pro vás důležitá.

Jednocestné motoalarmy

Pokud nepotřebujete zvlášť silnou ochranu, například jezdíte na postarším voze nebo nejezdíte na riziková místa, postačí vám jednocestné motoalarmy, které se umisťují kdekoliv na motocyklu, jelikož reagují i na menší změny. Když k takové změně dojde, zapne se zvuková signalizace a uslyšíte, že se něco děje. Alarmy mívají také záložní akumulátory, které se hodí, jestliže nejezdíte pravidelně. Nechybí ani ochrana proti působení vody a prachu. Kvalitnější modely mohou mít natolik vysokou citlivost, že spustí alarm i při drcnutí.

Dvoucestné motoalarmy

Pokročilejší volbou jsou dvoucestné motoalarmy, které disponují také dálkovým ovladačem. Díky němu následně zjistíte, že se s vaším vozidlem něco děje a měli byste se na něj jít podívat. Skvělé je, že ani nemusíte být v jeho blízkosti, abyste tento signál slyšeli. Kromě toho se dozvíte, zda je s motorkou manipulováno, nebo zůstala na místě.

Motoalarmy s GPS

Pro tu největší bezpečnost pořiďte motoalarmy s GPS, jež jsou propojeny s mobilní aplikací. Při podezřelých situacích vám přijde SMS zpráva s oznámením a odkazem na sledování. Ideální pro ty, kteří mají zaparkovaný vůz mimo svůj dohled či v nebezpečných lokalitách. Díky GPS můžete sledovat, co přesně se s vaší motorkou děje a kde se nachází. Počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Hlasitost sirény

Abyste signál, že se s vaším vozem děje něco, co by se vám nemuselo líbit, slyšeli, je třeba, aby byla siréna dostatečně hlasitá. Minimálně by motoalarm měl disponovat 80 dB, ideálně však 100 dB. Důležité je, aby byla siréna slyšitelná i na vzdálenost, ve které se nacházíte – vybírejte na základě tohoto faktoru.

Citlivost

Samozřejmě chcete, aby byl motoalarm dostatečně citlivý, jinak byste nevěděli, že se s vozem něco děje. Některé modely ovšem mohou mít natolik vysokou citlivost, že se spustí, jen když zafouká vítr. Citlivost by měla mít plynulou regulaci, abyste si tak mohli nastavit, za jakých podmínek se má signál spustit.

Napájení

Aby mohl motoalarm fungovat, je třeba zajistit jeho napájení, které se dělí na dva druhy.

  • Napájení z baterie motorky – možná se budete muset obrátit na motoservis, aby vám motoalarm zapojil, jelikož se jedná o složitější proces. Kontrolujte však spotřebu energie, motorka by se vám mohla vybít.
  • Samostatná baterie – motoalarmy mohou mít také vlastní baterii, kterou není třeba k ničemu připojovat, což vám usnadní práci. Nezapomeňte však zkontrolovat, jak dlouho bude fungovat a jak často je třeba ji měnit.

Bezpečnostní prvky navíc

Abyste co nejvíce podpořili bezpečnostní systém své motorky, přidejte i další prvky, které vytvoří kombinaci, poskytne tu nejlepší ochranu.

  • Válečkové/článkové zámky, lana – Bytelnější konstrukce podobná zámkům na kolo. Ve většině případů jsou krátké, může se s nimi hůře manipulovat. Kromě ochrany je použijete k připevnění přilby k motorce.
  • Bezpečnostní motořetězy – Vyrábí se z velmi odolného kovu, který je obalen silnou látkou. Dobře se s nimi manipuluje, spolehlivě chrání před krádeží. Nevýhodou je ovšem vysoká hmotnost a horší skladnost. Obvykle se schovávají pod sedlo, kde ale nemusí být vždy dostatek místa.
  • U-zámky – Vypadají jako visací zámky, mají ovšem bytelnější konstrukci. Rameno zámku se zacvakává do mohutné základny.
  • Kotva – Umožňuje vytvořit imobilizér, aby se nedalo s motorkou odjet. Připevňuje se do země nebo do zdi pomocí šroubů. Ideální do garáže.
  • Zámky na kotoučovou brzdu – Dobře se skladují, jednoduše se s nimi manipuluje, nestojí moc peněz. Připojují se na kotouč brzdy, což není zrovna nejbezpečnější, protože se může stát, že si zloděj vozidlo nadzvedne a odveze jej. Doporučuje se proto motoalarm nainstalovat na obě kola, i tak se ale může stát, že bude tento systém nějak prolomen.
  • Zámek řízení – Připojuje se na řídítka, aby s vozidlem nešlo odjet.

Funkce

Motoalarmy se využívají jako ochrana proti krádeží motocyklu, pokud zrovna nejste v jeho blízkosti, nebo parkujete v rizikové oblasti. Jsou vybaveny senzory, které vás informují, pokud se s vaším vozidlem bude nějak hýbat. Rozezní se signál, popřípadě dostanete upozornění na mobilní telefon s možností sledovat, kde se motorka aktuálně nachází. V kombinaci s dalšími bezpečnostními prvky tak můžete zajistit vašemu vozidlu tu největší ochranu, ať už stojí kdekoliv.

Značka

Mezi oblíbené značky motoalarmů patří Sefis Moto, TXR, Oxford nebo SPY.

Cena

Cena se samozřejmě odvíjí od toho, jaký typ motoalarmu si vyberete, nicméně obecně se nemusíte bát, přes kapsu se příliš neplácnete.

Do 1 000 Kč seženete základní jednocestný motoalarm, který nenabízí nic extra, nicméně na bezpečné prostředí postačí. Pozor si dejte na dostatečně silnou hlasitost sirény.

Od 1 000 Kč do 2 000 Kč najdete už i modely s dálkovým ovládáním, jejichž vibrováním či rozezněním poznáte, že se s vaším vozidlem hýbe.

Nad 2 000 Kč pořídí motoalarm nároční uživatelé, kteří potřebují co nejvyšší ostrahu. GPS lokace umožní sledovat aktuální polohu motorky, tudíž neztratíte přehled nad tím, kde se zrovna nachází.

Prohlédnout motoalarmy

Otázky a odpovědi

Pro koho se hodí pořídit si motoalarm?

Pokud vlastníte motorku a chcete, aby byla v bezpečí před krádeží, i když se zrovna nevyskytujete v jejím okolí, využijete motoalarm jako vašeho hlídače, který vás spolehlivě upozorní, kdyby bylo něco v nepořádku. Zvýšená pozornost se vyplatí, jestliže parkujete na pochybných místech nebo si vašeho vozidla příliš ceníme.

Může motoalarm vybít baterii motorky?

Máte-li typ motoalarmu, který vyžaduje připojení k motorce, dejte si pozor na jeho spotřebu. Pokud by byla příliš vysoká, je pak možné, že se vám vybije celá motorka a nenastartujete. Kvalitní výrobky ovšem mají nízkou spotřebu, která by neměla mít na životnost baterie motorky větší vliv.

Je motoalarm kompatibilní s jakýmkoliv typem motocyklu?

Ano, motoalarmy se dají použít na jakýkoliv typ motocyklu, jelikož jsou univerzální.

Závěr

Správný výběr motoalarmu by měl zahrnovat posouzení situace (nakolik se obáváte o svůj vůz), kontrolu hlasitosti sirény, citlivosti a způsobu napájení. Podle toho získáte ideální model určený přímo pro vaše potřeby, přičemž se doporučuje motoalarm kombinovat i s dalšími bezpečnostními prvky. Odradíte tak potenciální zloděje a v případě odcizení vozidla budete vědět, co se s ním děje, a můžete tak jednat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo