Přemýšlíte, jak se jistit při ledovcovém lezení na ledové stěně? S jištěním vám budou velmi nápomocné šrouby do ledu. Šrouby do ledu jsou známé i pod označením ledovcové šrouby nebo vývrtky. Šrouby jsou nejpoužívanějším typem jistícího prostředku, který se při pohybu po ledu používá.
Nevýhodou šroubů do ledu je složitější zavádění. Zde se doporučuje vypomoci se při zavádění cepínem, kterým můžete do ledu vysekat menší dírku. Do ní pak nasadíte ozubený hrot závitu. Šroub se zavrtává kroucením, na začátku je nutné udávat jeho sklon a směr. Sklon musí být mírně šikmý a to v úhlu cca 10°. Oko šroubu musí směrovat vzhůru.
Ledovcový šroub je tvořený tenkostěnnou trubkou, na které jsou umístěny ostře nabroušené zuby. Na konci šroubu se nachází oko, do kterého bude možné upevnit karabinu. Koupit můžete i šrouby, které mají na svém konci kromě oka kličku. Pomocí kličky budete moci šroub navrtávat snadněji.
Nákup šroubů do ledu představuje větší finanční výdaj. Proto byste měli vědět, jaké šrouby jsou na trhu k dispozici a co vše vám mohou nabídnout. Především je nutné vědět, kde a jak často budete chtít šrouby používat. S tím souvisí typ materiálu, podoba šroubu i jeho ukončení.
Typy
Na ledovcové stěn můžete používat hned několik základních typů šroubů. Volit budete mezi standartním a ruským typem šroubů. Obě varianty se liší svým členěním, avšak jsou vysoce variabilní a použít je můžete na všech typech ledu.
Ruské šrouby mají menší počet vrutů. Jednotlivé vruty jsou dále od sebe. Nevýhodou těchto šroubů je složitější zavrtávání do ledu. Šroub rovněž oslabuje sílu v ledu, která sníží bezpečnost při postupovém jištění.
Délka šroubu
Šrouby do ledu se liší také svojí délkou. K dostání jsou šrouby s velikostí 13 – 22 cm. Nejoblíbenější jsou šrouby s délkou 17 cm, oblíbené jsou především díky svému širokému využití. Šroub s délkou 17 cm je možné využit při vytváření postupového jištění, vytvoření Abalakových hodin i pro vytvoření bezpečného štandu. Délka šroubů souvisí i s nosností. Kratší šrouby mají zpravidla nižší nosnost, delší šrouby pak disponují větší nosností.
Materiál
Šrouby do ledu mají podobu duté trubky, z hlediska bezpečnosti musí být vyrobeny z velmi odolných materiálů. Koupit můžete nerezové šrouby, k dostání jsou i vysoce odolné a přitom lehké šrouby z titanu.
Kvalita materiálu souvisí s tloušťkou materiálu. Obecně platí, že menší nosnost mohou nabídnout tenčí šrouby. Tlustější šrouby vás potěší vyšší nosností.
Podoba kličky
Šrouby do ledu mají dále rozdílnou podobu kličky. Jedná se o část, kterou je šroub do ledu zašroubovaný. Některé šrouby mají kličku sklopnou, využívat můžete i šrouby s expreskou.
- Sklopná klička – usnadňuje vývrt i manipulaci. Šrouby s kličkou můžete zavrtat velmi rychle, nevýhodou kličky je skutečnost, že zvyšuje hmotnost šroubu. Výhodou je, pokud můžete kličku ke šroubu dle potřeby připojit i odpojit. V případě, kdy je klička ke šroubu trvale připojena, bude z ledu trčet a může vám při jištění překážet. O vyčnívající kličku se může lezec poměrně snadno poranit.
- Expresky – je připevněna na kroužek, který je nasazený na trubce. Součástí šroubu je i karabina, do které můžete zavěsit jistící lano.
Bezpečnost
Šrouby do ledu jsou zpravidla velmi bezpečné, přesto je však nelze používat ve všech případech. Obecně je jištění do ledu méně pevné, než jištění do skály. Led není nic jiného než zmrzlá voda a vlivem tepla bude ztrácet svoji pevnost. Proto se šrouby nedoporučuje používat v případě, kdy se teplota vzduchu pohybuje nad bodem mrazu nebo pokud na ledovou stěnu svítí slunce.
Uvědomit byste si měli, že šroub je vyroben z kovu, jedná se tedy o předmět, který bude sluncem zahříván. Teplo se kovem snadno roznese a to i ve své vnitřní části. Kovový jistící prvek tak může po nějaké době v ledu vytát. V těchto případech je vhodnější použít jistící prostředky do skály. Pokud poblíž skálu nenajdete, doporučuje na šroub připlácnout velkou sněhovou kouli, která ho bude před slunečním zářením chránit.
Kvalitu jištění může ovlivnit i kvalita ledu. Čím pevnější bude led, tím pevnější bude i jištění, které v něm osazené. Pevnost ledu však není snadné odhadnout. Posoudit kvalitu ledu mohou pouze lezci s mnohaletou praxí a zkušenostmi. Pevnější bývá průhledný čirý led, nevýhodou tohoto ledu je však křehkost. Bílý, neprůsvitný led bývá měkčí a tím i méně pevný.
Značka
Šrouby do ledu budete pořizovat společně s dalšími prvky horolezecké výbavy. K dostání jsou ve specifikovaných prodejnách nebo prostřednictvím internetu. Na trhu jsou jistící šrouby zastoupeny značkou Petzl, Camp, Grivel, Singing Rock, Black diamond či Climbing technology.
Cena
Šrouby do ledu patří k základní výbavě, jedná se o jistící prvek, na který se budete muset při lezení na ledovou skálu spolehnout. Na to byste měli při nákupu myslet především. Šrouby do ledu nejsou nejlevnější, přesto by pro vás neměla být cena prioritním parametrem. Cena šroubů do ledu se pohybuje v rozmezí 900 – 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Kolik šroubů je potřeba koupit?
Jistící stanoviště vytvoříte za pomocí 2 šroubů. Kolik šroubů budete potřebovat, souvisí na podobě stezce. Začátečníkům se doporučuje umísťovat šrouby ve vzdálenosti 2 metrů. Zkušenější mohou šrouby umísťovat řidčeji do větší vzdálenosti. Pro bezpečné lezení jedné délky se doporučuje použít 12 šroubů.
Jak postupovat při vrtání šroubů?
Šrouby do ledu mají velmi ostrý konec, který dokáže led prorazit. Pokud však při navrtávání šroubů narazíte na skálu, může se konec šroubu zdeformovat. Proto si před vrtáním ověřte, do jakého terénu hodláte šrouby vrtat. Šroub, který do stěny zavrtat nejde, byste neměli zkoušet zavrtávat příliš velkou silou.
Z hlediska bezpečnosti se nedoporučuje šrouby zavrtávat do ledových boulí. Zde hrozí, že dojde k odtrhnutí celé ledové boule. Nebezpečí vylomení šroubů může hrozit i při vrtání do dutých kapes.
Jak šrouby do ledu přenášet?
Základem šroubu do ledu je ostrý hrot. Aby nedocházelo k jeho tupení, měli byste šrouby přenášet ve speciálním zásobníku na šrouby. Ten můžete koupit v podobě příslušenství. Praktickým příslušenstvím bude i vrtačka šroubů do ledu. Ta vám pomůže s náročným navrtáváním šroubů.
Závěr
Horolezecké šrouby představují důležitý bezpečnostní prvek každého lezce. Kvalitní šrouby jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů, díky tomu jsou vysoce odolné nejen proti opotřebení, ale i korozi. Šrouby musí ustát extrémně náročné prostředí a musí plnit funkci bezpečného kotevního bodu.
Z praktického hlediska se doporučuje pořídit šrouby s integrovanou kličkou. S těmito šrouby se bude mnohem lépe pracovat. Zajímavé jsou i šrouby s expreskou. S výběrem správného šroubu byste si měli nechat poradit od odborníků na prodejnách, raději se však doporučuje využít radu zkušených lezců.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Via ferrata
- Nejlepší cepíny
- Nejlepší sedáky
- Jak vybrat kladku?
- Jak vybrat lezečky?
- Horolezecké rukavice
- Jak vybrat horolezeckou přilbu?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?