Gymnastické kruhy jsou velmi jednoduchým, přitom však skvělým nástrojem, který využijete pro rozvoj koordinace, síly a flexibility. Kruhy jsou oblíbené u začínajících i pokročilých gymnastů, vyzkoušet na nich můžete celou řadu cviků, při kterých posílíte především střed a horní část těla.
Gymnastické kruhy jsou universální cvičební pomůckou s mnoha výhodami. Gymnastické kruhy nejsou náročné na prostor, umístit je můžete prakticky kamkoliv, ať už je budete používat venku nebo v bytě. Díky nastavitelným popruhům můžete vyzkoušet celou řadu cviků. V tomto ohledu jsou kruhy mnohem praktičtější než velká hrazda. Na rozdíl od hrazdy nejsou kruhy stabilní, což vám pomůže při cvičení zvýšit sílu v ramenou.
Výhodou gymnastických kruhů je i jejich skladnost a přenosnost. Kruhy můžete vzít prakticky kamkoliv aniž by vám zabraly v zavazadle příliš mnoho místa. Velkou výhodou gymnastických kruhů je i jejich poměrně nízká pořizovací cena.
Při výběru gymnastických kruhů byste měli zvážit materiál, ze kterého jsou kruhy vyrobeny. Výrobní materiál souvisí nejen s cenou, ale i odolností a vlastnostmi kruhů. Velmi důležitým parametrem je i tloušťka úchopu a průměr kruhů. Tyto faktory souvisí s velikostí ruku osoby, která bude kruhy používat. Díky správně zvolené velikosti bude cvičení na kruhu bezpečné a pohodlné. Zajímat by vás měla i délka a kvalita popruhů.
Materiál
Gymnastické kruhy jsou vyrobeny většinou ze dřeva nebo plastu. Materiál ovlivňuje životnost a odolnost kruhů i bezpečnost a pohodlí při jejich používání. Každý z materiálů přináší několik výhod i nevýhod. Výběr toho pravého je však spíše otázkou osobních preferencích, způsobu a četnosti používání či finančního rozpočtu.
- Plastové gymnastické kruhy – plast je lehký a většinou levnější materiál. Plastové kruhy budou vyhovovat dětem, zacvičit si na nich mohou i začátečníci, ale i nadšenci, kteří pouze hledají cenově dostupné nářadí.
- Dřevěné gymnastické kruhy – nabídnou vám mnohem lepší úchop, vyšší odolnost a oblíbené jsou i pro svůj přírodní vzhled. Dřevěné kruhy jsou obecně vhodnější pro pokročilé i na veřejná místa, kde budou využívány větším počtem osob.
- Kovové gymnastické kruhy – narazit můžete i na kovové kruhy. Tento materiál bude vyhovovat spíše profesionálům. Nevýhodou kovu je vyšší hmotnost, počítat musíte i s méně pohodlných úchopem. Výhodou kovu je mimořádná odolnost, díky které je můžete bez obav používat doma i venku.
Průměr
Gymnastické kruhy mají různou velikost. Vnější průměr kruhu je parametr, který ovlivňuje komfort i bezpečí při cvičení. Běžná velikost kruhů je v rozmezí 19, 5 – 28 cm. Kruhy s menším průměrem budou vhodné pro děti, nebo dospělé s menšíma rukama.
- Gymnastické kruhy s průměrem 19,5 cm – kruhy pro menší ruce nebo děti. Gymnastické kruhy pro děti jsou navrženy právě s ohledem na menší velikost a nižší hmotnost dětí. Speciální dětské kruhy mívají menší průměr a na jejich výrobu se používají lehčí materiály.
- Gymnastické kruhy s průměrem 23 cm – kruhy standardní velikosti, které budou vyhovovat většině dospělých.
- Gymnastické kruhy s průměrem 24 cm – i tato velikost je universální, nabídne vám větší prostor pro úchop.
- Gymnastické kruhy s průměrem 28 cm – budou vyhovovat osobám s většíma rukama, nebo těm, kdo mají speciální tréninkové potřeby.
Průměr úchopu
Dalším důležitým parametrem je průměr úchopu. Obvykle se průměr úchopu pohybuje v rozmezí 2,5 – 3,2 cm. I zde platí, že kruhy s menším průměrem budou vyhovovat spíše osobám s menšíma rukama. Větší průměr je oblíbenější, protože poskytne stabilnější a pevnější úchop.
Popruhy
Gymnastické kruhy mají různou délku i šířku popruhů, také tento parametr je vhodné při výběru správných kruhů zvážit. Prakticky všechny pruhy jsou nastavitelné, to vám umožní provádět mnoho různých cviků. Za ideální se považuje délka 4,5 metru. Takto dlouhé popruhy jsou dostatečně flexibilní pro provádění různých cviků.
- Šířka – popruhy mívají šířku nejčastěji v rozmezí 2,5 – 4 cm. Šířka souvisí s bezpečím při používání kruhů. Širší popruhy jsou odolnější. Ty užší budou lehčí i míně viditelné. Nejvíce stability vám nabídnou popruhy s šířkou 4 cm, širší popruhy již budou zbytečně nepohodlné a těžké.
Možnosti
Gymnastické kruhy mají velmi jednoduchou konstrukci, přesto najdete i varianty, které vám budou schopny nabídnout něco navíc.
- Nastavitelné kruhy – nejdůležitější vlastností je nastavitelnost. Tu by měly nabídnout každé kruhy. Díky možnosti měnit délku popruhů budete moci výšku kruhů přizpůsobit výšce postavy a typu cvičení.
- Venkovní použití – kruhy jsou náčiní, které můžete využívat při cvičení doma i venku. U venkovních kruhů je důležitá i velká odolnost vůči UV záření a vlhkosti.
- Snadná demontáž – k dostání jsou i speciální gymnastické kruhy, které bude možné snadno demontovat. Díky této vlastnosti budete moci kruhy snadno přenášet i skladovat.
- Obal – při přenášení můžete kruhy uložit do praktického obalu.
Značka
Gymnastické kruhy můžete vybírat i podle barevného provedení. Výrobci pochopitelně chtějí toto jednoduché náčiní co nejvíce zatraktivnit a vy tak máte možnost vybrat kruhy, které budou co nejvíce odpovídat vašemu osobnímu stylu i preferencím. Koupit můžete gymnastické pruhy značky Merco, Sportago, FUBO Fitness, inSPORTline, HMS, Sedco, Tunturi či Spartan.
Cena
Gymnastické kruhy jsou cenově dostupnou cvičební pomůckou. Plastové kruhy můžete mít již za cenu okolo 500 Kč. Za dřevěné kruhy zaplatíte od 700 – 1 500 Kč. Podobná je i cena kovových kruhů. Gymnastické kruhy pro děti můžete mít již za cenu okolo 300 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaká je nosnost gymnastických kruhů?
Nosnost je klíčovým parametrem bezpečnosti. V případě gymnastických kruhů nosnost určuje, jakou maximální váhu budou kruhy schopny při zatížení unést. Za kvalitní se považují kruhy s nosností alespoň 200 kg. Profesionální či komerční gymnastické kruhy však mohou mít nosnost až 400 kg.
Jak gymnastické kruhy používat?
Gymnastické kruhy vám mohou nabídnout široký rozsah cvičení. Při používání můžete posílit různé části těla, při kterých zlepšíte svoji rovnováhu i obratnost. Mezi základní cviky patří přítahy, při nich můžete procvičit ramena, bicepsy i záda.
Vyzkoušet můžete i kliky na kruzích, tyto cviky budou cílit na hrudník, ramena i tricepsy. Střed těla posílíte při provádění cviku L-sit. Pro viditelný výsledky se doporučuje gymnastické kruhy používat alespoň 3x – 4x týdně. Obtížnost cviků můžete postupně navyšovat. Mezi jednotlivými tréninky však nezapomeňte odpočívat, aby mohly vaše svaly dostatečně regenerovat.
Jak gymnastické kruhy upevnit?
K upevnění kruhů použijte dostatečně robustní a kvalitní karabiny i kotvy. Důležité je gymnastické kruhy uchytit k dostatečně stabilnímu bodu. Z hlediska bezpečnosti je důležité, pravidelně kontrolovat kvalitu a pevnost kotvících prvků i samotných popruhů.
Závěr
Gymnastické kruhy můžete vybírat s ohledem na výrobní materiál. Dřevěné kruhy jsou velmi oblíbené pro svoji odolnost a přirozený úchop i příjemný pocit při cvičení. Dřevěné kruhy však nejsou ideální při venkovním používání. Plastové kruhy jsou velmi odolné vůči vlhkosti a právě tento materiál bude vhodnější při venkovním používání. Extrémní odolnost nabídnou kruhy kovové. Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost.
Při výběru kruhů zkontrolujte kvalitu přezek i popruhů. Standardní délka popruhů je 4,5 metru, ta nabídne dostatečnou flexibilitu při jejich zavěšení. Přezky kruhů musí být kovové a měly by vám umožnit snadno měnit délku popruhů. Nakonec nezapomeňte zkontrolovat maximální nosnost kruhů.
Zdroje: www.insportline.cz, www.fubo.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?