Okapy jsou součástí domu, na kterou se může lehce zapomenout. Při hromadění nečistot se ale stává, že špatně odtéká voda, proto je třeba je jednou za čas vyčistit. K tomu vám poslouží čistič, který bude přesně vyhovovat vašim požadavkům. Chcete stát na žebříku nebo jste si jistější na zemi? Budete využívat vodu, ruce nebo dálkové ovládání? Pojďme se na to společně podívat.
Typy
Pomocníků, se kterými zvládnete vyčistit okap je hned několik. Každý má odlišný způsob práce, součástky i cenu. Váš výběr se bude odvíjet od toho, co očekáváte, jak je/není pro vás obtížné lézt po žebříku a kolik času chcete čištění věnovat.
Ruční čistič okapů
Pokud se čištění okapů týká nižší budovy, která je dobře dostupná pro žebřík, postačí manuální čistič. Jde o háky a lopatky, které vám umožní snadno vyhrabat listí a nečistoty. Je ovšem třeba mít odvahu na to, vylézt na žebřík a ideálně mít také po ruce dalšího člověka, jež vás bude jistit.
Kromě žebříku, lopatek a háků budete také potřebovat kartáč, kbelík s háčkem a rukavice pro větší hygienu (v okapech můžete najít hmyz). Nečistoty uchovávejte v kbelíku, který zavěsíte na žebřík a následně okap propláchněte vodou, například pomocí hadice s nastavitelnou tryskou nebo vysokotlakým čističem s dostatečně dlouhou tlakovou hadicí.
Jde o velmi levnou variantu, která vám ale zabere více času a také bude třeba, abyste vylezli na žebřík, což není každému příjemné. Zvolte nástroj s ergonomickou rukojetí pro snadnější manipulaci. Materiály by měly být odolné vůči korozi a snadno se čistit.
Čistič s teleskopickou tyčí
Jestliže máte vysoký dům nebo se bojíte lézt na žebřík, bude pro vás ideální volbou čistič s teleskopickou tyčí, který vám umožní dosáhnout na okapy ze země. Nebude potřeba jej zapojit do elektřiny ani na vysoký tlak vody, průměrně dosahuje výšky 2–6 metrů.
Na jedné straně se nachází kartáčová násada, na druhé straně škrabka. Teleskopickou tyč lze snadno prodloužit nebo zkrátit podle potřeby, což umožňuje rychlé přizpůsobení různým výškám a situacím. Hliníkové nebo sklolaminátové tyče jsou lehké a odolné, což usnadňuje manipulaci. Počítejte však s tím, že čistič před sebou při provozu nečistoty tlačí, a tak budou později vypadávat přes okraje.
Vysokotlaký čistič okapů
Tento typ vyžaduje připojení na vodu, jelikož čistí nečistoty z okapu pomocí silného proudu. Může mít opět k dispozici teleskopickou tyč, která umožňuje dosáhnout na okapy ve vyšších výškách bez použití žebříku. Práce s vysokotlakým čističem je velmi rychlá, kromě povrchových nečistot odstraní také usazeniny a manipulace jednoduchá.
Robotický čistič okapů
Nejmodernější verzí čističe okapu je robotický, který se do okapu umístí a ovládá se na dálku. Gumové vrtule a štětiny rotují, čímž vyhazují nečistoty ven.
Díky tomu se robotický čistič stává tím nejpraktičtějším a nejpohodlnějším ze všech variant. Neobejde se to ovšem bez nevýhod – pokud čistič narazí na překážku, bude potřebovat vaši asistenci. Zároveň se jedná o nejdražší model, jehož práce bude o něco pomalejší, než je tomu například u předešlého typu čističe.
Funkce
Jelikož se v okapech hromadí opadané listy, prach a další nečistoty, je třeba okapy pravidelně čistit. Když totiž nebudete na údržbu okapů dbát, voda nebude volně odtékat a začne přetékat přes okraje, v zimě dokonce může zamrznout. Voda následně poškodí fasádu domu, popřípadě střechu nebo stěny. Tvoří také ideální místo pro plísně, což může mít negativní dopad na zdraví a strukturu domu. Jednou za čas proto vyčistěte okapy pomocí jedné z výše uvedených pomůcek.
Značka
Mezi oblíbené značky čističů okapů patří Gardena, Fiskars, Kärcher nebo Stihl.
Cena
Cena se liší podle toho, o jaký čistič okapů máte zájem. Nejlevnější jsou ruční čističe, které můžete sehnat i pod 500 Kč, obecně jsou pak k dostání i hlavice na teleskopickou tyč do 1 000 Kč, nicméně teleskopická tyč se musí dokoupit zvlášť.
Od 1 000 Kč do 2 000 Kč seženete čističe i s teleskopickou tyčí, vysokotlaké čističe však budete muset hledat ve vyšší cenové kategorii kvůli myčce, na kterou se musí připojit.
Nad 2 000 Kč tedy seženete jednak vysokotlaký čistič okapů, tak také robotický čistič, který má ze všech nejvyspělejší technologii a vyžaduje nejmenší asistenci.
Údržba
I čističe na okapy potřebují péči, jinak by totiž nemohly fungovat. Co všechno bude zapotřebí? Postupujte podle následujících kroků:
Čištění po použití
- Po každém použití důkladně očistěte čistič od listí, větviček, bahna a dalších nečistot, která se přichytila na jeho části. Pokud používáte vysokotlaký čistič okapů, po každém použití jej propláchněte čistou vodou, aby se trysky neucpaly.
Kontrola kartáčů a trysek
- Jestliže má čistič kartáče nebo trysky, pravidelně kontrolujte, zda je není třeba vyměnit. Pokud je proud vody slabý nebo nepravidelný, může to způsobit ucpání trysek, které je zapotřebí vyčistit.
Otázky a odpovědi
Jak se vyhnout usazování nečistot v okapu?
Pokud se chcete vyhnout usazování nečistot v okapu úplně, ať už vás jeho čištění nebaví nebo vám bere příliš mnoho času, investujte do speciálních sítí či mřížek, které zajistí, že se větší částice (například litsy) do okapu nedostanou, a vy je tak nebudete muset lovit, pouze je odfoukne vítr.
Jak často čistit okapy?
Záleží na aktuálním ročním období, počasí i okolním prostředí. Většině domů stačí čistit okapy dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Pokud však máte kolem domu velké množství stromů, možná bude zapotřebí čistit okapy každou sezónu, tedy 4x ročně.
Jak poznat, že jsou okapy ucpané?
Jakmile se okapy ucpou, neprotéká voda tak, jak má a může se stát, že vyteče okraji po fasádě domu, což ji může poničit. Hned, jak si všimnete nahromaděného listí a nečistot v okapu, vodních skvrn na stěnách domu nebo vidíte, jak voda přetéká přes okraje, vezměte do ruky čistič a hurá do práce!
Závěr
Čističe okapů jsou skvělým praktickým pomocníkem, díky kterému jednoduše a rychle odstraníte nečistoty z okapů na vašem domě. Zabráníte tak přetékání vody a zamezení jejímu průchodu. Existuje hned několik druhů, budete tak mít na výběr, jelikož každý z nich funguje na odlišném principu, čímž ovlivňují efektivitu i rychlost provedení práce. Najděte svůj ideální model a dejte sbohem nečistotám usazeným ve vašich okapech.
Zdroje: www.karcher.cz, www.datart.cz, www.hyperhobby.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?