Alkohol tester je zařízení, díky kterému za několik vteřin zjistíte, jestli se v krvi nebo dechu kontrolované osoby nachází zbytkový alkohol.
Před výběrem samotného alkohol testeru si položte otázku, kdo a jak často ho bude používat. Bude sloužit pouze pro vaši osobní kontrolu, nebo ho použijete pro pravidelné kontroly zaměstnanců?
Alkohol tester je možné koupit na řadě míst, najdete ho v supermarketu a také na mnoho internetových e-shopech. Pokud nekupujete tento výrobek přímo od prodejců, kteří se na alkohol testery specializují, pohlídejte si, zda vám obchod nabízí zajištění kalibrace a potřebný servis.
Tato skutečnost vám mnohdy ihned napoví, zda hodláte koupit kvalitní výrobek od poctivého prodejce, nebo jde pouze o nepříliš přesnou pomůcku s omezenou životností. Nekvalitní tester může ukazovat nepřesné hodnoty, které vás mohou připravit o práci nebo řidičský průkaz.
Při nákupu tohoto měřícího přístroje byste neměli upřednostňovat líbivý vzhled, nízkou cenu a uchlácholit by vás neměli ani nepodstatné doplňkové funkce. Důraz klaďte především na výsledky měření, ty by měli být přesné a spolehlivé. Kvalitní měřič by měl umožňovat měření hlubokoplicního vzduchu a umožnit musí také kalibrovatelnost.
Nejlepší alkohol testery
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Alkohit X5 | ⭐ 92 % | 2 443 Kč | Zobrazit | Galax.cz |
2. | Sencor SCA BA50FC | ⭐ 90 % | 1 130 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
3. | Alkohit X3 | ⭐ 81 % | 2 515 Kč | Zobrazit | Patro.cz |
4. | Solight 1T04 | ⭐ 69 % | 815 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | Magg FB236 | ⭐ 59 % | 311 Kč | Zobrazit | Lekarna.cz |
Typy
Na trhu jsou k dostání alkohol testery ve dvou podobách. Levnější a ne příliš kvalitní podobu měření nabízí testery s polovodičovým senzorem. Kvalitnější jsou testery s elektrochemickým senzorem.
Ať už upřednostníte jakýkoliv typ, dodržujete zásady správného používání alkohol testeru. Ten by se neměl používat ihned po požití alkoholu, ale alespoň po 15 – 20 minutové prodlevě. Před použitím by testovaná osoba neměla kouřit, žvýkat, pít sladké nápoje ani konzumovat potraviny. Pokud je to možné, je vhodné před zahájením testu vypláchnout ústa čistou vodou.
Alkoholtestery s polovodičovým senzorem
Alkoholtestery s polovodičovým senzorem využívají k měření žhavé čidlo, které se musí nahřát na vysokou teplotu. Díky tomu je velmi zatěžovaná baterie, kterou je alkohol tester napájen, což může vést k méně přesným výsledkům měření. Baterie by měla vydržet 200 – 300 měření.
Tyto testery jsou vhodné spíše pro orientační kontrolu, využijete je hlavně pro vlastní potřebu. Jejich hlavní výhodou je především nízká cena. K nevýhodám patří kromě již zmíněného nízká životnost a skutečnost, že čidlo reaguje i na jiné látky než jen na alkohol.
Alkoholtestery s elektrochemickým senzorem
Alkoholtestery s elektrochemickým senzorem patří ke spolehlivějším typům. Tyto měřiče jsou vybaveny speciálním elektrochemickým čidlem. Oproti měřiči s polovodičovým senzorem není tento typ citlivý na ostatní látky, měření je tak přesné a alkohol tester spolehlivý. Baterie vydrží 500 – 1 500 měření.
Alkoholtestery s elektrochemickým senzorem jsou vhodné pro domácí použití, zvládnou však i kontrolu většího počtu osob. Jako nevýhodu můžeme jmenovat jejich vyšší pořizovací cenu.
Napájení
Tyto přístroje jsou ve většině případů napájené různými typy baterií, nejčastěji jsou to baterie AA nebo AAA. Méně často jsou zastoupeny modely napájené pomocí 9 V baterie nebo ty, které vlastní dobíjecí akumulátor a tester tak můžete nabíjet i za jízdy.
Napájení není zase tolik podstatný parametr, protože všechny typy baterií jsou běžně k sehnání a kvalitnější přístroje vás na nízkou životnost baterie upozorní dopředu.
Rozsah měření
Alkohol testery, které jsou běžně k dostání, mohou měřit v rozmezí 0 – 5 promile. Narazit můžete také na přístroje, jejichž spodní limit začíná hodnotou 0,2 promile.
Díky tomu nezjistíte přesně zbytkový alkohol v krvi. Naopak kvalitnější přístroje mohou začínat číselným označením 0,00 nebo 0,000. Díky tomu je měření velmi přesné. Na konec měření pak budete ve většině případů upozorněni zvukovým a světelným signálem.
Odchylka měření
V případě alkohol testeru je nejdůležitější to, jak je měření přesné. Přesnost je v podstatě to jediné, co vyžadujete i od těch nejlevnějších typů. Bohužel je mnoho výrobků, které tento parametr nesplňují vůbec, jiné mohou být spíše orientační a pak jsou samozřejmě i modely s vysokou přesností měření.
K méně přesným patří polovodičové testery, ty mohou mít odchylku 15% – 20%. Testery s elektrochemickým čidlem mají odchylku měření v rozmezí 5% – 10% a narazit můžete i na měřidla s odchylkou menší než 5%. Poznáte je zejména podle vysoké pořizovací ceny a kvalitního výrobce.
Rychlost měření
Rychlost měření není nijak zásadním parametrem u typů, které mají sloužit především pro osobní potřebu. Alkohol testery jsou připravené během několika vteřin. Jestliže chcete tester používat ve firmě, kde budete kontrolovat více lidí, může být i tento parametr důležitý.
Pokud budete tester používat profesionálně, je vhodné zohlednit také to, jak dlouhá je prodleva mezi jednotlivými měřeními. V tomto případě je tento čas delší a tester můžete opakovaně používat v rozmezí 30 vteřin – 2 minut, což už je velký rozdíl.
Kalibrace
Kalibraci by vám měl umožnit každý kvalitní prodejce. Každý alkoholtester musí být po uplynutí nějaké doby znovu skontrován. Výrobci doporučují provádět kalibraci každých 6 měsíců, nebo po cca 300 měřeních u přístrojů s polovodičovými čidly.
Kvalitnější testery s elektrochemickým senzorem je vhodné kalibrovat alespoň 1x ročně nebo po cca 500 měřeních. Každý výrobek by měl mít doporučenou dobu kalibrace uvedenou v manuálu.
V případě, že si všimnete, že přístroj neměří tak přesně, jak by měl, můžete kalibraci provést dříve.
V lepším případě vás alkohol tester na nutnost kalibrace upozorní. Pokud se na jeho displeji objeví nápis CAL popřípadě SER, je nutné kalibraci provést. V ostatních případech se budete muset spolehnout sami na sebe a kalibraci si ohlídat.
Příslušenství
Mezí příslušenství můžeme zařadit náustky, ochranný obal a senzor. Nutnost dokupovat toto příslušenství není výsadou všech typů. K dostání jsou alkohol testery, které fungují bez náustku. U těch, kde je náustek součástí přístroje však budete muset počítat s nutností průběžně náustky dokupovat.
Je vhodné u těchto modelů zjistit cenu nového náustku a zhodnotit, zda se vám nákup vyplatí, nebo raději upřednostníte jiný model měřiče. V případě osobního používání tato položka nebude nijak vysoká, tam, kde je třeba testovat více osob, se vám však prodražit může.
Ochranný obal bývá mnohdy součástí balení. Je ho možné dokoupit také samostatně. Díky němu bude váš tester bezpečně uložen.
Výhodou je, pokud alkohol tester umožňuje vyměnit senzor. Životnost senzorů je sice vysoká, ne však nekonečná. V případě, že dojte k jeho poškození, nezbývá než vyhodit celý tester a koupit nový. U modelů, které výměnu umožňují, může výrobce vyměnit pouze senzor. Tato možnost se většinou vyplatí u velmi drahých přístrojů, které jsou často používané.
Funkce
Mezi hlavní funkci patří zobrazování výsledku měření. Alkohol testery jsou proto nejčastěji vybaveny LCD displejem doplněným o podsvícení.
Signalizace nejčastěji informuje o připravenosti testeru, konci měření. U kvalitnějších testerů vás upozorní také na stav baterie nebo nutnosti kalibrace. Automatickým vypnutím disponují i levné testery. Díky němu budete šetřit baterie.
Paměť využijete především u komerčních alkohol testerů. U typů určených pro osobní využití tuto funkci zřejmě ani nevyužijete. Dražší testery také mnohdy umožňují přenášet naměřené hodnoty do počítače, nebo vám umožní vytisknout měřící protokol.
Značky
Jak již bylo několikrát zmiňováno, kvalitní výrobce je v tomto případě zásadní. Díky němu se můžete spolehnout na vysokou kvalitu výrobku a přesné měření. A zajistí vám také potřebnou kalibraci i servis.
Vysoce kvalitní testery nabízí značky jako Sentech, CAOS, Alteon nebo Dräger. K dostání jsou v provedení vhodném pro osobní využití, poloprofesionální i profesionální. Mezi nejoblíbenější značky, co se týká spotřebitelů, patří výrobky Sencor, V-net, AlcoForce, Alkohit, Solight a další.
Cena
U alkohol testeru není vhodné kupovat příliš levné výrobky. Mohou vás sice lákat nízkou cenou a příjemným designem, neposkytují však přesné měření, které je u tohoto výrobku tím nejdůležitějším. Pokud o koupi alkohol testeru uvažujete a máte pro něj využití, vyplatí se vám investice do dražšího, ale kvalitnějšího typu.
Nejlevnější a přesto kvalitní testery vhodné pro osobní použití je možné koupit za cca 1 – 1 500 Kč. Větší kvalitu vám však poskytnou měřiče, jejich cena začíná na 2 000 Kč a může šplhat až k 5 000 Kč. Na tyto dražší výrobky je mnohdy poskytována kalibrace zdarma.
Poloprofesionální testery koupíte za cca 2 500 – 10 000 Kč a cena profesionálních začíná na cca 4 000 Kč. K dostání jsou i modely, jejichž cena převyšuje 20 000 Kč.
K dostání jsou také tzv. stanovená měřidla. Jedná se o testery, které disponují typovou certifikací a vlastní platný certifikát o ověření od Českého metrologického institutu. V případě nehody jsou výsledky naměřené těmito testery právně závazné a lze z nich vyvodit pracovně právní důsledky. Za tyto testery si však budete muset připlatit, jejich cena se pohybuje v rozmezí 20 – 50 000 Kč.
Údržba
Alkohol tester není úplně levná záležitost, aby vám sloužil dlouho, a dobře potřebuje správnou péči. Hlavní je opakovaná kalibrace, kterou je nutné provádět v doporučených intervalech uváděných výrobcem.
Tester nepoužívejte bezprostředně po požití alkoholu, vždy je nutné počkat alespoň 15 – 20 minut. V případě, že budete tester používat bez uvedené prodlevy, může být výsledek nepřesný, ale dojít může i k poškození testeru.
Věnujte pozornost stavu baterií. Je vhodné používat značkové alkalické baterie. Alkohol tester by neměl být vystavován extrémním teplotám, proto není možné, aby byl uložen v automobilu.
Otázky a odpovědi
Je možné koupit jednorázové testy?
Mezi jednorázové testy, které jsou běžně k dostání, patří detekční trubičky. Jedná se o typy vhodné pro osobní i firemní využití, které vám poskytnou spíše orientační měření. Postup použití je jednoduchý, na detekční trubičku nasadíte balonek.
Poté budete přes trubičku cca 30 sekund balonek nafukovat. Po cca 2 minut dojde k zabarvení náplně, podle intenzity zabarvení je možné zjistit množství alkoholu v dechu.
Je možné měnit senzor svépomocí?
Pokud váš alkohol tester hlásí chybovou hlášku týkající se vadného senzoru, budete muset koupit senzor nový. Některé alkohol testery umožňují výměnu doma, stačí pouze otevřít příslušnou část testeru a senzor vyměnit.
Vždy se řiďte instrukcemi v příbalové letáku. U jiných typů bude nutné tester svěřit do rukou odborníkům, ti vám kromě samotné výměny často zkontrolují celý měřič.
Závěr
Před nákupem vhodného alkohol testeru zvažte, jakým způsobem budete měřič využívat. Pro občasné použití vám postačí levnější typ, pro pravidelnou kontrolu více osob preferujte poloprofesionální nebo profesionální testery. Důkazní alkohol tester musí vlastnit certifikaci ČMI.
Zvolte vhodný typ senzoru, vybírat můžete mezi méně přesnými polovodičovými a kvalitnějšími elektromechanickými. Nezapomeňte na pravidelnou kalibraci, kterou vám poskytne kvalitní výrobce často zdarma. Neupřednostňujte cenu před kvalitou a nakonec používejte a skladujte alkohol tester podle doporučení výrobce.
Zdroje: www.datart.cz, www.autio.cz, www.spyshop24.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Alkoholtester jsem si koupil čistě pro svou osobní potřebu, protože jsem zažil, že můj kamarád snědl rumovou tyčinku, kde měla být údajně jen tresť a nakonec nadýchal při silniční kontrole minimální promile. Od té doby když si dám nějaké mlsání, kde hrozí, že by v tom mohl být alkohol, udělám si rychlou kontrolu, a teprve pak vyrážím kamkoliv na cestu