Jak vybrat kotel na dřevo?

Dřevo je palivo s nejdelší historií a i dnes tento typ paliva volí velký počet osob. Dřevo je poměrně snadno udržitelné palivo, jedná se vysoce hodnocený obnovitelný zdroj paliva. V posledních letech došlo k velké změně v technologii zdroje tepla na dřevo a jiná pevná paliva. Hlavní důvod této změny je zvýšený požadavek na ochranu ovzduší. Moderní kotle jsou k životnímu prostředí mnohem šetrnější a navíc dosahují vyšší účinnosti, díky čemuž ušetříte peníze za další palivo. Nový kotel na dřevo se vyznačuje snadnější obsluhou a v případě těch nejdražších můžete využívat automatický provoz.

Koupě nového kotle na dřevo musí vycházet především z požadavků legislativy. Poté budete muset vybrat správný typ kotle potřebného výkonu. Při nákupu kotle na dřevo nezapomeňte zvážit ani svoje prostorové požadavky. Některé kotle jednoduše vyžadují více prostoru než kole jiné. Další prostor bude vyžadovat samotné palivo. Kotel na dřevo není nijak levnou záležitostí, proto jsou důležitým parametrem pořizovací náklady. S výběrem a zapojením kotle vám pomůže prověřený výrobce či dodavatel. Se zapojením kotle se obraťte na kvalifikovaného topenáře.

Prohlédnout kotle

Typy

Kotel na dřevo byste měli vybírat podle typu tuhého paliva, které budete chtít v kotli spalovat. K dostání jsou kotle vhodné ke spalování kusového dřeva, dřevních briket, pelet i uhlí. Některé kotle umožňují spalovat pouze některé druhy otopu, jiné umožňují palivo střídat. Takovéto kotle je možné jednoduchým způsobem přenastavit, postačí pouze upravit spalovací komoru. U těchto kotlů by mělo být možné dle druhu paliva regulovat výkon.

Kotle na dřevo

Kotle na větší kusy dřeva patří k těm nejrozšířenějším, v kotli můžete spalovat měkké i tvrdé dřevo. Tyto kotle mnohdy umožňují spalovat i dřevěné brikety. Dřevěné brikety jsou ve své podstatě zbytky dřeva, kterou jsou slisované do jednotného tvaru. Jejich výhodou je vyšší energetický obsah než který mohou nabídnout klasická polena. Do kotle na dřevo bude třeba přikládat ručně a spolehnout se můžete na jejich vysokou účinnost.

Kotle na pelety

Tyto kotle využívají automatickou dodávku paliva, koupit je můžete v několika výkonnostních třídách a instalovat je lze do stávajících i nových budov. Drobné pelety jsou vyrobeny z dřevních zbytků z průmyslu a lesnictví a jedná se tak o tu nejekologičtější variantu.

Kotle na dřevní štěpku

Tyto kotle pracují na stejném principu jako kotle na pelety. Dřevní štěpka je složena z nasekaných zbytků z lesnictví i průmyslu, využívá se i dřevo naplavené. Ve srovnání s peletami je výroba jednodušší a štěpka je tak levnější než pelety. Štěpka nemá žádný pevný tvar a její energetický obsah nižší. Nevýhodou jsou větší prostorové nároky na skladování štěpky.

Kombinované kotle

Tyto kotle umožňují spalovat klasická dřevěná polena, dřevěné brikety, pelety i štěpku. Kombinovaný kotel je nejuniversálnějším řešením a je vhodný pro ruční přikládání i automatický provoz. Také tyto kotle jsou k dostání v několika výkonových třídách, jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Výkon

Nejdůležitější je vědět, jak výkonný kotel budete potřebovat. Nízkoenergetické i dobře zateplené domy příliš velký výkon nepotřebují. V jejich případě je příliš výkonný kotel spíše na škodu, protože nebude pracovat v optimálním režimu.

Naopak kotel s nedostatečným výkonem pak nebude k dostatečnému vytápění stačit. Vypočítat optimální výkon kotle není jednoduchý, zohlednit musíte velikost vytápěných prostor i mnoho dalších faktorů, přičemž jednou z velmi důležitých je velikost tepelných ztrát. K výpočtu optimálního výkonu lze využívat kalkulačky na různých odborných serverech, ale nechat si ho můžete vypočítat odborníkem nebo přímo prodejcem.

Materiál

Kvalitu a životnost kotle z velké míry ovlivňuje materiál i konstrukce tepelného výměníku. Kotel na dřevo by měl být vyrobeny z kvalitního kotlového plechu. Z hlediska materiálu se kotle rozdělují na variantu s pláštěm z litiny nebo oceli.

  • Litinový kotel – jsou vhodnější ke spalování tvrdého a méně kvalitního nevysušeného dřeva. Naopak vhodné nejsou ke spalování drobnějších kusů dřeva nebo dřevního odpadu. Účinnost těchto kotlů je cca 50 %, což není výkon dostačující. Tyto kotle nejlépe využijete při spalování velkého množství dřeva různé kvality. Výhodou těchto kotlů je nižší cena.
  • Ocelový kotel – tyto kotle si již lépe poradí s drobnějším dřevem, dřevním odpadem i větvemi. Součástí kotle zpravidla bývá zásobník, do kterého můžete dřevěné palivo sypat. Mechanismus kotle se pak postará o jeho postupné odebírání. Účinnost ocelových kotlů je cca 65 %.

Způsob obsluhy

Kotle na dřevo je možné ovládat manuálně, k dispozici můžete mít automatickou obsluhu. Manuální kotle jsou levnější a v jejich případě vás čeká častější přikládání. Automatické kotle disponují zásobníkem paliva s podavačem, který řídí výkon kotle v závislosti na teplotě, kterou snímá termostat. Obsluha takového kotle je velmi jednoduchá, stačí pouze nastavit požadovanou teplotu a čas od času zásobník paliva doplnit.

Způsob spalování

Dle způsobu spalování jsou kotle rozděleny na zplyňovací, odhořívací a prohořívací.

  • Zplyňovací způsob spalování – trendem dnešní doby jsou zplyňovací kotle, které dosahují vyšší úrovně spalování. Proces zplyňování probíhá ve všech typech kotlů, u kotlů zplyňovacích je navíc podporovaný ventilátorem. Díky regulátoru je navíc možné přesněji regulovat výkon i průběh spalování. Některé zplyňovací kotle umožňují spalovat uhlí, mnohem větší výběr však budete mít v případě kotlů, ve kterých můžete spalovat kusové dřevo, pelety, brikety a štěpku.
  • Prohořívací způsob spalování – kotle s prohořívací konstrukcí spalují palivo volný hořením, které není podporováno ventilátorem. V kotli prohořívá palivo postupně a spaliny dále prochází do komína přes vrstvu dalšího paliva. Konstrukce kotle je jednodušší, počítat můžete se snadnější údržbou. V kotli je možné spalovat dřevo i uhlí.
  • Odhořívací způsob spalování – konstrukce umožnuje postupné odhořívání paliva v dolní části násypky. Proces hoření lze alespoň částečně regulovat tím, že budete uvolňovat popel z roštu. Odhořívací kotle jsou schopny využívat palivo trochu lépe než kotle s prohořívací konstrukcí.

Značka

Kotle na dřevo koupíte například od značky Dakon, která je na trhu více než 60 let a patří k největším výrobcům na území ČR. Kotle Dakon jsou však populární také v zahraničí, velmi oblíbené jsou především ve východní a střední Evropě. Další ryze českou značkou jsou kotle Atmos, moderní a ekologické kotle nabízí Ponast, Rojek, OPOP, ATTACK, CzechTherm, Agromechanika nebo Defro.

Cena

Pořizovací cena kotlů na dřevo začíná zpravidla na hranici 50 000 Kč a vyšplhat může nad 100 000 Kč. Ačkoliv je pořízení nového kotle opravdu nákladné, neměla by být pro vás cena tím nejdůležitějším parametrem. Kotle mají poměrně dlouhou životnost, proto je mnohem důležitější vybrat model, který bude vaší domácnosti po všech stránkách vyhovovat, a na který se budete moci v chladných měsících spolehnout.

Prohlédnout kotle

Otázky a odpovědi

Vyžaduje kotel na dřevo připojení k elektřině?

I kotle na dřevo potřebují připojit k elektrické energii, kterou následně využívají ke zplyňování spalování. O přísun čerstvého vzduchu se stará ventilátor, který má kontrolu nad spalovacím procesem. Připojení k elektřině vyžaduje i regulační elektronika.

Jaké požadavky musí splňovat kotel na dřevo?

Požadavky na kotle na tuhá paliva jsou uvedeny v normě ČSN EN 303, která byla vydaná 1.1 2013. Od té doby prošly normy dalším zkoumáním a novější přepis tak obsahuje i požadavky na Ekodesign. To znamená, že kotel musí splňovat požadavky na nízkoemisní provoz dle nařízení Evropské unie. Ekodesign je závazný pro všechny výrobce od 1 ledna 2020. Pokud budete topit v kotli, který potřebnou legislativu nesplňuje, hrozí vám vysoká pokuta.

Jaké jsou výhody vytápění dřevem?

Dřevo při spalování uvolňuje pouze takové množství CO2, kolik během svého růstu absorbovalo. To stejné množství CO2 by se z dřeva uvolnilo i při jeho přirozeném rozkladu. Díky tomu je vytápění dřevem ekologické a stéle relativně levné.

Lze v kombinaci s kotlem na dřevo využívat solární technologii?

Při vytápění dřevem můžete kombinovat různé systémy, tedy i solární technologii. Kombinace těchto technologií umožňuje účinně chránit životní prostředí a zároveň výrazně zvýšit míru energetické soběstačnosti.

Závěr

Kotle na dřevo se vyznačují vysokou spolehlivostí a dlouhou životností, přičemž vytápění dřevem představuje nejstarší formu spalování. Moderní kotle mají robustnou konstrukci a umožnují spalovat nejen dřevěná polena, ale i dřevěné brikety, pelety či štěpku. Moderní kotle na biomasu navíc nabízí plně automatický provoz, díky moderním funkcím jsou velmi efektivní a bezpečné. Při výběru kotle zvažte především palivo, které budete spalovat, zvážit byste měli i svoje prostorové možnosti pro jeho uskladnění. Velmi důležité je vybrat dostatečně výkonný kotel a zvážit můžete i způsob obsluhy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.kotelnaklic.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (121 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo