Jak vybrat tuhý deodorant?

Tuhé deodoranty jsou oblíbenou variantou, která se aplikuje přímo na pokožku. Díky tomu je můžete dávkovat dle svého uvážení a také máte jistotu, že se nacházejí přesně tam, kde jsou zapotřebí. Velké množství tuhých deodorantů tvoří přírodní produkty, jež jsou k pokožce citlivé a zbytečně ji nedráždí. Jaké parametry je dobré zvážit před výběrem tuhého deodorantu?

Prohlédnout deodoranty

Typy

Tuhé deodoranty můžeme podle jejich složení rozdělit na dva typy, a to přírodní a chemické. Přírodní deodoranty jsou nejčastěji v tuhé formě, proto jich můžete najít velké množství. Chemické tuhé deodoranty jsou cenově dostupnější a mohou mít výraznější vůni i delší výdrž, nemusí však být vhodné pro citlivou pokožku.

Přírodní

Kromě přírodního složení mívají často také ekologický obal, což z nich činí ideální variantu tuhého deodorantu. Neobsahují hliníkové soli, parabeny ani umělé vůně. Ocení je osoby s citlivou pokožkou nebo ti, kteří velmi dbají na své zdraví. Počítejte ovšem s vyšší cenou.

Chemické

Pokud se potíte více, možná vám přírodní deodoranty nebudou stačit. Chemické sice mohou obsahovat hliníkové soli, konzervanty a alkoholy, nicméně jejich účinek bývá efektivnější a dlouhodobější. Také jejich pořizovací cena bývá nižší, jelikož výroba není tak nákladná.

Vůně

Tuhé deodoranty mohou mít parfemaci, většinou nejde o nic silného, například citrus, vanilku, levanduli nebo květiny. Některé z nich dokonce ani žádnou vůni neobsahují, tudíž je bude jednoduché spárovat s oblíbeným parfémem.

Složení

Tento parametr se bude samozřejmě lišit u přírodních a u chemických produktů. Vyberte to, co je vašemu tělu nejpříjemnější.

Přírodní deodoranty

V těchto produktech nenaleznete syntetické složky, které by mohly způsobit podráždění pokožky. Kromě toho jsou také ohleduplné k životnímu prostředí.

 

  • Jedlá soda (sodium bicarbonate): Neutralizuje pachy a zabraňuje jejich vzniku.
  • Kokosový olej: Má antibakteriální vlastnosti a hydratuje pokožku.
  • Bambucké máslo: Hydratuje, zklidňuje pokožku.
  • Šípkový olej, jojobový olej: Vyživuje pokožku.
  • Oxid zinečnatý: Absorbuje vlhkost a pomáhá snižovat podráždění.
  • Esenciální oleje (levandule, tea tree, eukalyptus): Poskytují přírodní parfemaci a antibakteriální účinky.
  • Škrob (např. kukuřičný nebo tapiokový): Absorbuje vlhkost.
  • Maranta třtinová (arrowroot): Také absorbuje vlhkost, zanechává pokožku suchou.

Chemické deodoranty

Aby byl jejich efekt silnější, obsahují chemické látky, které nemusí být pro každého vhodné. Pozor by si měli dát především osoby s citlivou pokožkou.

  • Hliníkové soli (aluminum chlorohydrate, aluminum zirconium, aluminium hydrate): Zabraňují pocení tím, že dočasně blokují potní žlázy. Využívají se spíše u antiperspirantů, ale narazit na ně můžete i u některých deodorantů.
  • Triclosan: Antibakteriální látka, která zabraňuje růstu bakterií způsobujících zápach.
  • Parfém a vonné látky: Dodávají dlouhotrvající vůni, která může být o něco silnější než u přírodních deodorantů.
  • Propylenglykol: Udržuje konzistenci deodorantu.
  • Cyclopentasiloxane: Silikonová složka, která pomáhá deodorant lépe roztírat a zanechávat pokožku hladkou.
  • Alkohol denaturovaný: Antibakteriální složka, která vysušuje pot a chladí pokožku.
  • BHT (Butylhydroxytoluen): Antioxidant, který pomáhá udržet stabilitu produktu.

Aplikace

Tuhé deodoranty jsou na použití jednoduché, stačí je pouze nanést na lehce navhlčenou pokožku (aby se lépe roztírali) a počkat pár minut, než se vstřebají, aby nezanechaly otisky na oblečení.

Funkce

Deodoranty slouží k minimalizaci nebo úplnému odstranění zápachu z potu, který se vytváří nahromaděním bakterií. Konkrétně tuhá forma umožňuje nanést deodorant přesně na místa, na která je to zapotřebí. Díky tomu šetříte obsah a neplýtváte, čímž pomáháte nejen životnímu prostředí, ale také vaší peněžence. Nezapomeňte však vždy aplikovat tuhý deodorant na vlhkou pokožku a poté počkat pár minut, než se obléknete, aby se vám na oblečení neobjevily skvrny.

Značka

Mezi oblíbené značky chemických tuhých deodorantů patří Wild, Natura Nordic, Old Spice nebo Vichy.

Cena

Ty nejlevnější tuhé deodoranty seženete již do 100 Kč, nicméně většina se pohybuje spíše do 200 Kč. V této cenové kategorii nenaleznete přírodní produkty.

Od 200 Kč do 300 Kč už jsou k dispozici i přírodní tuhé deodoranty, popřípadě luxusní značky.

Nad 300 Kč se objevují větší objemy, například 75 ml, nebo smyslnější vůně. Kvalita je v této cenové kategorii samozřejmostí.

Prohlédnout deodoranty

Otázky a odpovědi

V čem je tuhý deodorant lepší než ostatní formy?

Tuhý deodorant má výhodu v tom, že se nanáší přímo na pokožku, tudíž se netrefíte nikam jinam (jako například u spreje) a nevyplýtváte si produkt dříve, než byste si přáli. V tuhé formě bývají také přírodní deodoranty, které jsou k vašemu zdraví nejpřívětivější.

Jak často bych měl tuhý deodorant aplikovat?

Jestliže používáte chemický, pravděpodobně bude o něco efektivnější, a tak vydrží delší dobu. Pokud však chcete použít přírodní, bude třeba jej možná aplikovat častěji, zejména, pokud se potíte více (po sportu či intenzivní fyzické aktivitě).

Proč tuhý deodorant někdy zanechává skvrny na oblečení?

Skvrny jsou způsobeny hliníkem, křemíkovými látkami, jedlou sodou nebo škrobem, které se mohou zachytit na látce, zejména na tmavém oblečení. Právě proto se doporučuje po aplikaci chvíli počkat, až deodorant zaschne, než se obléknete.

Závěr

Tuhý deodorant vám bude dobrým pomocníkem, se kterým se zbavíte zápachu z potu. Jestliže máte navíc citlivou pokožku, vyberte přírodní druh, který neobsahuje chemické látky, jež by vám způsobovaly podráždění a oddejte se jemné svěží vůni, kterou poskytují. Vždy si čtěte složení a vyhněte se látkám, které by vám mohly uškodit. Po aplikaci nezapomeňte chvíli počkat, než se obléknete, abyste si na oblečení nevytvořily bílé skvrny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.orgwww.syncare.czwww.tetadrogerie.czwww.kosmetikabezvody.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo