Jak vybrat kuchyňské rádio?

Kuchyňské rádio je malý pomocník, který se postará o pohodovou atmosféru při vaření. Nejmodernější technologie můžete využívat při poslouchání oblíbených melodií na běžných frekvencích, připojení k internetu vám navíc umožní naladit žánr, který je vám nejbližší.

Kuchyňské rádio můžete umístit na různá místa. Běžně je najdete na poličce, pracovní ploše či jiném místě, kde bude dobře přístupné a zároveň vám nebude při práci překážet. Jestliže zařizujete novou kuchyň nebo renovujete starou kuchyň, budete moci panel rádia umístit nad nebo pod kuchyňskou skřínku. Na trhu najdete internetová rádia, rádio s CD přehrávačem i základní modely. Čím více vám toho bude rádio schopné nabídnout, tím vyšší bude jeho pořizovací cena. Proto zvažte, jaké požadavky a očekávání na kuchyňské rádio máte.

Prohlédnout rádia

Typy

Kuchyňská rádia mají mnoho podob. Základem jsou jednoduchá, ale spolehlivá klasická rádia. Velmi oblíbená jsou internetová rádia, která nabídnou celou řadu funkcí a možností.

  • Klasické kuchyňské rádio – je jednoduché rádio, které sice nemůže nabídnout nejmodernější funkce, ale svoji službu poskytne víc než dobře. Klasická rádia se vyznačují jednoduchým designem a snadnou obsluhou. K dispozici však budete mít většinou pouze čitelný displej a u dražších modelů i podsvícení. Klasická rádia mohou disponovat CD přehrávačem.
  • Internetové kuchyňské rádio – moderní rádia vám umožní přijímat stanice z celého světa, díky možnosti připojit mobilní telefon nebo jiné zařízení můžete poslouchat i uloženou oblíbenou hudbu či audioknihu. Abyste však mohli tyto služby využívat, musíte mít přístup k Wi-Fi. Kromě toho může rádio nabízet i celou řadu dalších funkcí. Nevýhodou bude vyšší cena a trochu složitější obsluha.

Instalace

Kuchyňská rádia je možné rozdělit do dvou skupin i podle způsobu instalace. To, který typ nakonec vyberete, souvisí s vašimi požadavky i typem kuchyně. Před konečnou instalací si zkontrolujte kvalitu signálu.

  • Volně stojící – klasické rádio, které můžete umístit kamkoliv a bez jakékoliv zdlouhavé instalace. Rádio bude moci dle potřeby přemísťovat z místa na místo.
  • Instalace pod linku – náročnější instalace vás čeká v případě, kdy zvolíte kuchyňské rádio pod linku. Rádio na pevno přichytíte pomocí úchytů a šroubů. Výhodou je minimalistický vzhled i úspora místa v okolí kuchyňské linky.

Typ tuneru

U každého rádia bude klíčovým parametrem typ tuneru. Moderní rádia nenabízí pouze klasiku v podobě AM a FM vln, ale využívat můžete i rádia podporující standard DAB+.

  • FM rádio – rádio může přijímat AM a FM frekvence.
  • DAB+ – digitální rádia se vyznačují výrazně lepším zvukem a využívat je můžete i v místech, kam běžné vlny nedosáhnou. Digitální rádio bude fungovat i bez internetového připojení a mnozí ho považují za kvalitnější ve srovnání s rádiem internetovým.
  • RDS – jsou rádia, která rozšiřují využívání klasických AM a FM rádií. Tato rádia najdete většinou v autech.

Výkon

Na rádiu vás bude z hlediska estetiky zajímat vzhled, z hlediska komfortu pak kvalita zvuku. Kuchyňská rádia by měla být opravdu kvalitní i dostatečně výkonná, aby byla schopna přehlušit běžný okolní zvuk, který je pro vaření i pečení typický.

Výkon rádia je uváděn běžně ve Watech pod zkratkou W. V kuchyni si obvykle vystačíte s rádiem s výkonem okolo 10 W, v případě opravdu velkého prostoru bude vhodné zvolit ještě výkonnější model.

Odolnost

Kuchyňská rádia musí být i dostatečně odolná. V kuchyni se běžně vyskytuje vlhkost, teplo a mastnota. V takovém to prostředí se může elektronika snadno poškodit. Proto je vhodné zvolit rádio odolné vůči vlhkosti IPX4 a vyšší. Ochrana IPX4 nabízí ochranu vůči stříkající vodě. Povrch rádia by mělo být snadné očistit od různých nečistot. Z důvodu usazující se mastnoty mohou mít rádia odnímatelné kryty, které bude možné snadno omýt.

Rádia do kuchyně jsou zpravidla vyrobena z plastu, snadnější údržbu však zaručí rádio vyrobené z hliníku nebo nerezové oceli. Častá je i kombinace plastu a kovu. Kovová rádia jsou obecně odolnější, ale i dražší.

Funkce a možnosti

Nejmodernější kuchyňská rádia nabízí celou řadu funkcí. Standardem je dnes připojení k bezdrátové technologii Bluetooth. Ta vám umožní přehrávat hudbu z mobilu nebo jiného zařízení. Technologie Bluetooth vám umožní rádio používat i při telefonování. Přijímat hovory tak můžete prakticky v jakékoliv situaci.

  • USB – pomocí USB můžete přehrávat hudbu z flash disků.
  • Jack 3,5 mm – tento vstup vám umožní připojit k rádiu počítač, diktafon a jiná zařízení.
  • Sluchátkový výstup – ke kuchyňskému rádiu budete moci připojit i sluchátka.
  • AUX – pomocí kabelu AUX budete moci připojit přídavné reproduktory.
  • Automatické vyhledávání stanic – obecně oblíbená funkce, která vám usnadní ladění jednotlivých rádiových stanic. Kuchyňská rádia nabízí velkou škálu analogových i digitálních stanic. Přehled budete mít i o názvu písně či interpreta, čase i datu.
  • Pokud kuchyňské rádio spárujete s tabletem nebo mobilním telefonem, můžete sledovat recepty, návody nebo třeba film.
  • Časovač – Pomocí časovače můžete nastavit čas vaření jednotlivých chodů nebo surovin.
  • Dálkové ovládání – kuchyňská rádia můžete ovládat i na dálku pomocí dálkového ovladače nebo pomocí chytrého mobilního telefonu.
  • Paměť – kuchyňská rádia mohou nabízet i různé paměťové funkce. V tomto případě si můžete uložit různý počet rádiových stanic, které budete moci kdykoliv opětovně pouštět.
  • Levnější rádia vám umožní uložit do 10 stanic, v případě dražších modelů můžete uložit 20 a více stanic.

Značka

Rádio do kuchyně můžete koupit od celé řady výrobců. Oblíbenou značkou je především Sencor a Philips. U uživatelů si velmi dobře vedou rádia výrobce Bravo, Soundmaster nebo Krüger & Matz. O další výběr se postará například Blaupunkt, Nedis a Verk.

Cena

Cenové rozpětí kuchyňských rádií je poměrně široké. S cenou rostou i možnosti a funkce, které jednotlivá rádia nabízí. Proto si nejprve ujasněte, jaké požadavky na kuchyňské rádio máte. Základní modely můžete koupit za cenu od 200 – 500 Kč. Za digitální rádio zaplatíte 700 – 1 000 Kč. Internetová rádia vyjdou na 1 200 – 3 000 Kč.

Prohlédnout rádia

Otázky a odpovědi

Proč mít v kuchyni speciální rádio do kuchyně?

Rádio do kuchyně se vyznačuje zejména malými rozměry a velkými možnostmi. Kuchyňská rádia jsou navíc vyrobena s ohledem na vyšší odolnost vůči vodě, teplu i mastnotě. V kuchyni vám nebude malé odolné rádio nijak překážet a navíc vám zpříjemní čas, který budete v kuchyni pravidelně trávit.

Jakým způsobem je možné kuchyňské rádio napájet?

Kuchyňská rádia mohou být napájena prostřednictvím elektrické energie nebo baterií. Zvážit tedy musíte možnosti své kuchyně, přístup k elektrické energii nebo to, zda budete chtít rádio poslouchat na více různých místech.

Co se ukrývá pod zkratkou RDS?

RDS je zkratkou spojení Radio Data System. Díky funkci RDS budete mít k dispozici informace o aktuálním čase, vysílaném programu, názvu skladby atd. Ne všechna rádia do kuchyně tuto funkci nabízí, protože pro ně není zase tolik důležitá.

Závěr

Rádio do kuchyně můžete postavit na poličku, kuchyňkou linku, okenní parapet, nebo ho na pevno uchytit pod kuchyňskou skříňku nebo linku. V kuchyni můžete poslouchat klasické, digitální nebo internetové rádio. Nejkvalitnější zvuk a bezproblémový chod nabídnou zejména DAB+ rádia, nejvíce funkcí a možností rádia internetová. Nenároční uživatelé si vystačí i s rádiem klasickým. Rádio můžete napájet pomocí přívodního kabelu i baterií. Nejdůležitější je zvolit dostatečně odolné a výkonné rádio do kuchyně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo