Montážní stojan na kolo slouží k údržbě kola bez toho, aniž byste se museli ohýbat nebo bicykl opravovat ve stoje. Je třeba konkrétnímu modelu přizpůsobit výběr podle toho, kolik váží, jak velké jsou pneumatiky a které upínání je pro něj nejlepší.
Typy
Montážní stojany rozdělujeme do tří kategorií podle toho, jak jsou sestaveny a jakým způsobem se používají.
Stojany pod zadní rám kola
Tento typ stojanu na kolo patří mezi základní a také nejčastější. Zároveň je velmi levný, vyjde vás maximálně na pár stovek. Jejich úkolem je lehce nadzvednout zadní kolo, nelze nastavit vyšší polohu a ukotvení není příliš pevné.
Plnohodnotný stojan
Požadujete-li něco kvalitnějšího a kolo opravujete častěji, zvolte plnohodnotný stojan, který tvoří stabilní podstavec, tyč a horizontální držák. Kolo upevňují svěrky, je uchyceno za horní rám. K dispozici jsou však také nízké stojany sloužící jako podstavec pod spodní rám, který fixují upínáky.
Jednoduchý stojan
Třetím typem je jednoduchý stojan, jež disponuje trnem, na který se nasune kolo s dutým středem šlapací osy. Jestliže spravujete kolo jen občas, mohl by být pro vás ideálním řešením.
Materiál
Aby byl stojan dostatečně kvalitní a stabilní, je třeba, aby byl vyroben z odolného materiálu, jako je hliník nebo ocel s práškovou ochranou povrchu. Hliník má výhodu v tom, že je lehký, ocel je odolná a má vyšší nosnost. U levnějších modelů narazíte na plastové části, včetně samotného ústrojí držáku. Jestliže budete montážní stojan využívat jen občas, postačí to.
Kompatibilita
Stojan musí být kompatibilní s typem vašeho kola. Pokud zakoupíte ledajaký model, je možné, že s ním vaše kolo neopravíte. U jednotlivých typů se liší rozměry, velikost kol i tvar rámu.
- Horská kola mívají silnější a robustnější rámy, je třeba je bezpečně upnout.
- Silniční kola mají lehčí a subtilnější rámy, tudíž je třeba jemné upínání.
- Elektrokola jsou těžší, budete proto potřebovat montážní stojan s vyšší nosností, ideálně přes 30 kg.
Nosnost a hmotnost
Nosnost se odvíjí od materiálu stojanu, pohybuje se nejčastěji od cca 20 do 30 kg. Čím vyšší nosnost je, tím odolnější je materiál. V takovém případě je možné na stojan použít i těžké elektrokolo. Co se hmotnosti týče, je to stejné. Kvalitní modely váží 5 až 7 kg, ty lacinější 3 až 4 kg.
Výšková nastavitelnost
Základní funkcí každého montážního stojanu na kolo je výšková nastavitelnost, která dosahuje různého rozpětí. Některé mohou mít maximální výšku až 195 cm a nastavitelnost v rozsahu 50 cm nebo 100 cm, to se týká kvalitních modelů. Levnější mívají výšku do 150 cm a rozsah nastavitelnosti je menší. Typy pod spodní rám mívají dokonce pouze kolem 100 cm, což se ale vzhledem ke konstrukci vyrovná stojanům s horním rámem.
Upínání
U každého typu se používá odlišné upínání – u stojanu na horní rám to jsou svorky a svěrák, u podstavce pod spodní rám se kombinují drážky, fixační pás a přezka. Vnitřní strana mechanismu držáku je pogumovaná, aby nedošlo k poškrábání laku.
Funkce
Montážní stojan na kolo se používá k údržbě, opravě a seřízení kola. Kolo udrží ve stabilní poloze, a vy tak k němu máte snadný přístup. Nemusíte se ohýbat ani klečet, tudíž můžete provádět i náročnější údržbu, jako je seřízení přehazovačky nebo čištění řetězu. Ať už spravujete kolo jednou za čas nebo pravidelně, bude se vám montážní stojan hodit, je to užitečný pomocník.
Značka
Mezi oblíbené značky montážních stojanů na kolo patří Tectake, Compass, Vorel nebo Topeak.
Cena
Nejlevnější montážní stojany na kolo se pohybují do 1 000 Kč. Patří sem stojany na zadní kolo, které seženete už za 300 Kč až 400 Kč. O něco dražší jsou stojany na spodní rám. V této cenové kategorii hledejte spíše, pokud provádíte údržbu kola jednou za čas.
Od 1 000 Kč do 3 000 Kč jsou k dispozici stojany pro uchycení horního rámu, které jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů s pevným zafixováním kola. Hodí se pro častější domácí použití.
Nad 3 000 Kč pořídíte stojany pro profesionální použití, které zajišťují tu nejlepší kvalitu, nejvyšší nosnost a zároveň hmotnost.
Otázky a odpovědi
K čemu se používá montážní stojan na kolo?
Montážní stojan se používá pro usnadnění údržby a opravy kol. Drží je ve stabilní poloze v takové výšce, která je vám pohodlná, abyste nemuseli klečet nebo se ohýbat. Můžete volně otáčet kola, pedály a seřizovat, co je třeba.
Je montážní stojan vhodný pro všechny typy kol?
Ano, ale je třeba jednotlivým modelům přizpůsobit výběr. Některé stojany jsou univerzální, jiné jsou určeny pouze pro jeden druh. Než si tedy stojan zakoupíte, ověřte si, že je s vaším kolem kompatibilní, zejména elektrokola vyžadují vyšší nosnost.
Pro koho se hodí profesionální montážní stojany?
Profesionální modely ocení ti, kteří provádějí opravy často a také profesionálové. Budou potřebovat lepší stabilitu, nosnost i doplňkové funkce. Počítejte samozřejmě s vyšší cenou, která se vám ale vrátí.
Závěr
Chcete-li se o své kolo jednoduše a efektivně starat, montážní stojan vám bude velmi užitečný. Drží kolo ve stabilní poloze, tudíž máte ke všemu snadný přístup. Existuje několik druhů, které se kromě konstrukce a použitého materiálu liší také cenou. Zaměřte se na nosnost a hmotnost, výškovou nastavitelnost a kompatibilitu, aby montážní stojan mohl s vaším kolem spolupracovat.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?