Jak vybrat pěnu na holení?

Pěna na holení se hodí jak pro muže, tak pro ženy, jelikož usnadňuje skluz žiletky po pokožce a také zabraňuje zčervenání i podráždění. V čem se liší oproti gelu a jaké parametry byste u něj měli zvážit, než jej zakoupíte?

Prohlédnout pěny

Pěna vs. gel na holení

Mezi pěnou a gelem na holení je několik rozdílů, i když se na první pohled mohou zdát podobné.

Pěna je lehčí a bude ji při aplikaci zapotřebí větší množství, na druhou stranu se snadno omývá a také bývá za nižší cenu.

Gel na holení poskytuje bohatší pěnu, obsahuje zvlhčující složky, díky kterým je pokožka o to jemnější na dotek a také po něm žiletka lépe klouže. Vzhledem k těmto vlastnostem je o něco málo dražší, ale na druhou stranu jej není třeba nanést tolik, proto déle vydrží.

Typy

Pěny na holení se mezi sebou nijak zásadně neliší, rozdělit je proto můžeme podle toho, jaký typ pleti máte, na základě toho totiž budete vybírat konkrétní produkt. Stejně tak se liší tím, pro jaké pohlaví jsou určeny – ženy a muži je budou využívat pro odlišné oblasti.

Pro citlivou pleť

Měli byste vybrat takovou pěnu na holení, která je hypoalergenní, bez parfemace nebo pouze s jemnou parfemací. Důležité je, aby nebyla vaše pokožka po použití pěny podrážděná, což mohou některé složky způsobit.

Pro mastnou pleť

Mastná pleť vyžaduje jemnou konzistenci, která nebude pokožku zatěžovat a zároveň složení pro regulaci mazu. Pěna by neměla obsahovat oleje a másla, aby mastnotu nepodporovala a neucpávala tak póry.

Pro muže

Muži budou pěnu využívat k holení vousů na obličeji, proto je výběr třeba ještě více promyslet. Pleť může reagovat citlivěji než kůže na těle, pečlivě si tedy čtěte složení výrobku.

Pro ženy

Ženy si s pěnou oholí nohy, podpaží a intimní partie, proto není třeba tolik dbát na hypoalergenní složení, i když v některých případech je to nutné. Vyberte to, co vám vyhovuje nejvíce. Ženské pěny na holení se prodávají v několika parfemacích, ať už květinových nebo aloe vera.

Objem

Pěny na holení se prodávají v různých velikostech, nejčastěji se jedná o 200 ml. Větší objem se hodí pro dlouhodobější použití, pokud například víte, že vám daný produkt vyhovuje, menší balení je ideální na první vyzkoušení nebo experimentování.

Do 150 ml

Malé balení, ve většině případů jde o 50 ml, využijete na cesty, první vyzkoušení nebo tehdy, kdy chcete změnu, ale víte, že se poté vrátíte ke stávající pěně na holení. Seženete je také za nižší cenu.

Od 150 ml do 300 ml

V tomto rozmezí se pohybuje většina pěn na holení, přičemž délka výdrže takového balení se odvíjí od frekvence používání. Cena je zde stále příznivá.

Nad 300 ml

Pokud máte danou pěnu na holení opravdu rádi a používáte ji často, vyplatí se zakoupit co největší balení, které může dosahovat klidně až 1 000 ml. Takové množství je určeno zejména pro barbery, nicméně objem nad 300 ml oceníte nejen kvůli tomu, že nemusíte tak často pěnu dokupovat, ale také kvůli tomu, že vás vyjde v konečném důsledku levněji.

Složení

Tento parametr se může u jednotlivých produktů lišit, nicméně určité látky zůstávají stejné. Jedná se o:

  • Voda – základní složka většiny kosmetických produktů, funguje jako rozpouštědlo pro další složky.
  • Stearic acid (kyselina stearová) – pomáhá vytvářet krémovou texturu pěny a snižuje tření žiletky po pokožce.
  • Cocamidopropyl betaine – jemný surfaktant, který pomáhá vytvářet pěnu a zároveň je šetrný k pokožce.
  • Lauryl sulfate – povrchově aktivní látka, která pomáhá vytvářet pěnu. Nachází se spíše v levnějších pěnách na holení, ale může být dráždivá, obzvláště pro citlivou pleť.
  • Glycerin – zadržuje vlhkost v pokožce, aby ji udržel hydratovanou a zjemněnou.
  • Aloe vera – přírodní složka, má hydratační a zklidňující účinky, vhodná pro podrážděnou a citlivou pleť.
  • Allantoin – zklidňující složka, která pomáhá zjemňovat pokožku a podporuje hojení podráždění.
  • Panthenol (provitamín B5) – hydratuje a regeneruje pokožku, často se používá pro zklidnění po holení.
  • Bisabolol – přírodní složka, získává se z heřmánku, pomáhá zklidnit pleť a zmírňuje podráždění.
  • Kyselina salicylová – pomáhá předcházet zanícení pórů, zejména u mastné a aknózní pleti.
  • Emulgátory (např. glyceryl stearate) – zajišťují, že se voda a oleje v pěně správně smíchají a vytvoří stabilní pěnu.
  • Propylene glycol – udržuje konzistenci pěny a zabraňuje vysychání.
  • Parabeny (např. methylparaben, propylparaben) – používají se jako konzervanty k ochraně produktu před mikrobiálním růstem. Jsou často nahrazovány jemnějšími konzervanty, jelikož mohou způsobit podráždění.
  • Phenoxyethanol – častý konzervant, který je oproti parabenům šetrnější.
  • Parfemace – dodává vůni, ale může dráždit pokožku, zejména tu citlivou.
  • Butan, propan, isobutan – hnací plyny, aby pěna mohla být vytlačena z tlakové nádoby, mohou mít vysušující účinky na pleť.

Použití

Použití pěny na holení je jednoduché, stačí ji nanést na navlhčenou pokožku (teplá voda otevře póry a změkčí chloupky) před tím, než se jdete holit. Jednoduše se roztírá, proto nemusíte nanášet velké množství. Po oholení opláchněte studenou vodou, aby se póry zase uzavřely.

Funkce

Pěna na holení pomáhá žiletce lépe klouzat po pokožce, čímž zajišťuje efektivnější odstranění chloupků a hladší pokožku. Hydratuje, změkčuje chloupky, zabraňuje jejich zarůstání a chrání pokožku před podrážděním na všech oblastech těla. Podle složení se hodí pro určitý typ pleti, v některých případech zmatňuje, v jiných o ni pečuje a zklidňuje ji.

Značka

Mezi oblíbené značky pěn na holení patří Gillette, Balea, Nivea nebo Proraso.

Cena

Nejlevnější pěny na holení seženete v drogeriích, kde vás vyjdou na maximálně 100 Kč. Nejčastěji mají objem 300 ml a najdete zde i přípravky vhodné pro citlivou pokožku.

Od 100 Kč do 200 Kč můžete narazit na větší balení i pěnu v tuhé formě.

Nad 200 Kč prodávají pěny na holení vybrané značky, jež mají speciální složení, vegan a cruelty free produkty. Jen pro ty nejnáročnější.

Prohlédnout pěny

Otázky a odpovědi

V čem jsou pěny na holení lepší oproti gelům na holení?

Výhodou pěny na holení je to, že je připravena k nanesení ihned po vytlačení z nádoby, což zajišťuje rychlou a rovnoměrnou aplikaci. Má lehčí konzistenci, což je výhodou hlavně pro mastnou pleť, také se jednodušeji oplachuje z pokožky.

Existuje pěna i v tuhé formě?

Ano, pěna v tuhé formě je dostupná jak pro muže, tak pro ženy. Funguje tak, že se navlhčí společně s pokožkou, napění v rukách a rovnoměrně rozetře. Následně po holení pěnu opláchnete. Tuhá forma umožňuje ovlivnit množství nanesené pěny, tudíž máte vše pod kontrolou a spotřeba je tak nižší. Navíc je složení přírodní, a tak je produkt veganský.

Pro jaké oblasti těla se pěna na holení hodí?

Pěna na holení se může používat na jakoukoliv část těla, ale je třeba podle toho přizpůsobit výběr. Obličej je citlivý a může reagovat podrážděním, pokud nezkontrolujete složení pěny. U nohou a podpaží nebývá reakce intenzivní, nicméně se jedná o individuální záležitost, proto se rozhodněte na základě svých zkušeností. Intimní oblasti opět vyžadují hypoalergenní složení, aby nedošlo k nepříjemnostem. Vyhněte se parfemaci a vybírejte spíše přírodní produkty.

Závěr

Pěna na holení by měla být součástí každého holení, pokud neupřednostňujete jiný typ produktu, jako třeba gel. Díky jejímu používání bude holení bezpečné a efektivní, bez zbytečného a nepříjemného podráždění či zčervenání. Zaměřte se při výběru na typ pleti, velikost balení a složení, které vám bude nejvíce vyhovovat. Kromě klasické tlakové nádoby můžete pěnu sehnat také v tuhé formě, jejímž používáním ušetříte planetě i vaší peněžence.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.gillette.cz, www.charlestonclub.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo