Jak vybrat léky na tlak?

Vysoký krevní tlak je zdravotním problémem, který trápí spoustu lidí. Jeho řešením je kromě zdravého životního stylu také užívání léků na předpis, jež mají za cíl tlak snížit. Nejsou volně na prodej, nicméně existují také doplňky stravy, jež vám mohou být ku prospěchu. Co se léků týče, nebojte se vyměnit jeden druh za druhý, pokud vám nevyhovuje, není to neobvyklé. Jaké všechny jsou k dispozici a co za vedlejší účinky lze očekávat?

Prohlédnout léky

Léky vs. doplňky stravy na vysoký krevní tlak

Mezi léky a doplňky stravy je velký rozdíl. Léky, které vysoký krevní tlak řeší, vám předepíše lékař, nemůžete si je obstarat sami. Je třeba dodržovat dávkování, jinak byste si mohli zadělat na pěkné problémy. Mohou mít vedlejší účinky (závratě, únava, kašel, otoky), které se různí podle toho, jaký druh si vyberete.

Doplňky stravy pouze napomáhají zlepšení problému, ale neřeší jej. Obecně se doporučuje užívat hořčík, draslík, vitamín C. Naopak se vyhněte guaraně (obsažený kofein při vyšších dávkách může krevní tlak zvyšovat).

Typy

Léky na tlak se dají rozdělit do několika kategorií, přičemž každá z nich funguje na odlišném principu. Vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu vám bude jeden druh vyhovovat více než jiný, důležité je také zohlednit kontraindikaci, aby se problémy nezhoršily.

Diuretika

Tento typ léků pomáhá tělu se zbavit nadbytečné vody a soli, čímž se krevní tlak snižuje. Podporují tvorbu moči v ledvinách, a tak snižují objem krve a snižují tlak na stěny cév. Jedná se o velmi častou volbu vhodnou i pro pacienty se srdečním selháním či otoky. Dělí se na několik druhů podle toho, jak působí na ledviny a jak intenzivní mají účinek:

Thiazidová diuretika

Nejčastěji předepisovaná jsou thiazidová diuretika, například hydrochlorothiazid nebo chlortalidon, která, jak už bylo řečeno, vylučují z těla vodu a sůl. Mezi jejich vedlejší účinky patří snížení hladiny draslíku, což má za následek únavu, svalové křeče a srdeční problémy.

Kličková diuretika

Tento druh je silnější, proto se používá spíše při závažnějších stavech, jako je srdeční selhání. Patří sem furosemid a torasemid. Mezi vedlejší účinky řadíme dehydrataci, ztrátu elektrolytů draslík, hořčík) a nízký krevní tlak.

Kalium šetřící diuretika

V kombinaci s dalšími druhy bývají často kalium šetřící diuretika, jež sice nejsou na snižování tlaku tak účinná, ale zabraňují ztrátě draslíku. Řadíme mezi ně spironolakton či amilorid. Zvýšení hladiny draslíku v krvi ovšem může být nebezpečné pro srdeční rytmus.

Osmotická diuretika

Jde o speciální skupinu diuretik, která zvyšují osmotický tlak v ledvinových tubulech, což podporuje vylučování moči. Tento typ se nepoužívá běžně, ale především v akutních případech, jako je akutní selhání ledvin, intrakraniální hypertenze, snížení nitroočního tlaku a na podporu vylučování toxinů. Hlavním zástupcem je mannitol nebo glycerol. Mezi vedlejší účinky spadá dehydratace, porucha elektrolytů, zvýšený objem krve a otoky plic. Tato metoda by ovšem neměla být podávána pacientům se srdečním selháním a závažným onemocněním ledvin.

ACE inhibitory

Jinak také zvané jako inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu jsou velmi často používanou metodou k léčbě vysokého krevního tlaku. Jejich cílem je blokovat enzym který přeměňuje angiotenzin I na angiotenzin II, což je látka, která způsobuje zúžení cév a zvyšuje krevní tlak.

Kromě vysokého tlaku působí pozitivně také na srdeční selhání, ochranu ledvin u diabetiků nebo u lidí po infarktu myokardu. Patří sem perindopril, ramipril, enalapril, lisinopril nebo captopril. Co se nežádoucích účinků týče, mezi nejčastější se řadí dráždivý suchý kašel, hyperkalémie (zvýšená hladina draslíku), nízký krevní tlak, poruchy funkce ledvin nebo angioedém.

Blokátory receptorů pro angiotenzin II (sartany)

Sartany blokují účinky angiotenzinu II, což je látka, která způsobuje zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Jsou svými účinky dost podobné ACE inhibitorům, ale fungují na odlišném principu a také mívají méně vedlejších účinků. Angiotenzin II se váže v cévách na receptory AT1, čímž je zužuje zvyšuje krevní tlak. Sartany se starají o jeho blokaci, aby se tak nedělo, což kromě jiného snižuje zátěž srdečního svalu. Mezi sartany patří losartan, valsartan, candesartan nebo irbesartan. I když je vedlejších účinků méně, patří mezi ně hyperkalémie (zvýšená hladina draslíku), nízký krevní tlak, zhoršení funkce ledvin, závratě a bolesti hlavy či angioedém. Tato forma léčby se nehodí pro těhotné ženy, pacienty s těžkým selháním ledvin a alergií na sartany.

Betablokátory

Blokují beta-receptory v srdci a cévách, přičemž beta-1 receptory se soustředí hlavně na srdce, beta-2 receptory v cévách, plicích a dalších tkáních. Výsledkem je snížení srdeční frekvence, síly srdečních stahů a rozšíření cév.

Kromě léčby vysokého krevního tlaku se používají také jako prevence srdečního selhání, angina pectoris, k léčbě arytmie, po infarktu myokardu, na migrény, glaukom, úzkost a její projevy ve formě zrychleného srdečního tepu. Mezi betablokátory patří metoprolol, bisoprolol, atenolol nebo propranolol. Vedlejší účinky se mohou projevit jako bradykardie, nízký krevní tlak, studené končetiny, únava a slabost, bronchospazmus, zhoršení srdečního selhání nebo poruchy spánku a deprese. Nehodí se pro pacienty s pomalým srdečním rytmem, těžkým astma nebo CHOPN, srdečním blokem a hypotenzí (nízký krevní tlak).

Blokátory kalciových kanálů

Fungují tak, že snižují tok kalcia do buňky blokem L-typu vápníkového kanálu, čímž způsobují dilataci hladké svaloviny, což vede k rozšíření cév, snížení srdeční frekvence a ke snížení síly srdečních stahů.

Kromě vysokého krevního tlaku se využívají jako medikace pro angina pectoris, srdeční arytmii, jako prevence migrény a na Raynaudovu chorobu. Mezi blokátory patří amlodipin, felodipin, nifedipin a isradipin. Mezi vedlejší účinky mohou patřit otoky, závratě a slabost, bolest hlavy a zarudnutí pleti, bradykardie (zpomalení srdeční frekvence) nebo gastrointestinální potíže. Blokátory by neměli používat osoby s těžkou bradykardií, srdeční insuficiencí a alergií na tyto látky.

Alfa-blokátory

Posledním typem léků na tlak jsou alfa-blokátory, jež blokují účinky adrenalinu a noradrenalinu na alfa-adrenergní receptory. Dělí se dále na selektivní alfa-1 blokátory a neselektivní alfa-blokátory. Rozšiřují cévy a snižují svalový tonus hladkých svalů v cévách a močovém traktu.

Kromě vysokého tlaku účinně řeší také benigní hyperplazii prostaty, pheochromocytom či posttraumatickou stresovou poruchu. Řadíme mezi ně doxazosin, prazosin, terazosin, alfuzosin nebo phenoxybenzamin. Mezi vedlejší účinky patří ortostatická hypotenzní reakce, únava a slabost, zvýšené účinky alkoholu, zadržování tekutin a otoky nohou a kotníků, nebo zhoršení srdeční funkce. Neměli by užívat pacienti s kolísavým krevním tlakem, výrazným srdečním selháním a alergií na alfa-blokátory.

Vedlejší účinky

U každého druhu léků na tlak se možné vedlejší účinky liší. Nemusí se vyskytovat zrovna u vás, přesto je třeba být na pozoru a sledovat, jak se cítíte po jejich užití. Vedlejší účinky konzultujte s lékařem a dejte si pozor na kontraindikace. Nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Funkce

Léky na tlak jsou určeny pro osoby trpící hypertenzí a jejich účelem je snížit krevní tlak na zdravou úroveň. Kromě toho také snižují riziko srdečních onemocnění, jako jsou srdeční infarkty, cévní mozkové příhody (mrtvice) a selhání srdce, chrání orgány a mohou mít pozitivní vliv i na další onemocnění, jako je srdeční arytmie, angina pectoris nebo zvětšená prostata.

Značka

Mezi značky léků na vysoký tlak patří například Prestarium Neo, Tanakan nebo Stacyl.

Cena

O ceně léků na předpis vás informovat nemůžeme, nicméně volně prodejné léky seženete do 200 Kč. Co se doplňků stravy týče (jedná se zejména o čaje), tam se vejdete dokonce do 100 Kč.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Jak přirozeně snížit vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak můžete přirozeně snížit zdravým životním stylem, například pravidelnými procházkami, vědomým dýcháním, konzumací brambor, hořké čokolády, sóji, omezením soli, užíváním doplňků stravy, pijte lehce alkohol (čtvrtina až polovina alkoholického nápoje u žen denně), kávu bez kofeinu, ibiškový čaj, pracujte s rozumem a nepřetěžujte se, relaxujte při poslechu hudby, zbavte se chrápání a samozřejmě se vyhněte kouření cigaret.

Jak dlouho trvá, než léky na tlak začnou účinkovat?

Účinek jednotlivých druhů léků na tlak se mohou lišit. Například diuretika mohou mít rychlý nástup, zatímco ACE inhibitory mohou potřebovat několik týdnů k dosažení znatelného rozdílu. Samozřejmě je také účinnost individuální a liší se u každého člověka.

Je dlouhodobé užívání léků na vysoký tlak bezpečné?

Ano, dlouhodobé užívání léků na vysoký krevní tlak je bezpečné, naopak vynechávání pravidelných dávek je rizikem, jelikož může způsobit výrazné kolísání krevního tlaku a riziko komplikací, jako je cévní mozková příhoda.

Závěr

Hypertenze, jinak také vysoký krevní tlak, je třeba řešit s lékařem, který vám předepíše vhodné léky na jeho snížení. Existuje hned několik variant, přičemž primárním cílem by mělo být nalezení toho, který je pro vás nejvíce vhodný. Někdo totiž může na určitý druh reagovat negativně, pro jiného to může být ideální volba. Kromě pravidelného užívání doporučené dávky byste měli žít zdravým životním stylem, což znamená zejména vyhnout se cigaretám, nadměrnému pití alkoholu, zdravě se stravovat a mít dostatek pohybu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.pilulka.cz, www.drmax.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo