Jak vybrat vzduchování do akvária?

Vzduchování do akvária patří mezi nezbytnou výbavu. Díky vzduchování zajistíte zdraví i dobrou pohodu pro svoje rybičky. O pravidelný přísun kyslíku se postará vzduchovací technika. Vzduchové čerpadlo vytváří proudy bublin, které se postarají o efektivní okysličení i samotný pohyb vody. To, zda je voda dostatečně okysličená, poznáte podle chování ryb. Ryby, kterým bude kyslík chybět, budou plavat u hladiny, kde lapají po vzduchu. Množství kyslíku se navíc v letním počasí snižuje. Nedostatečné proudění vody se podepíše na kvalitě rostlin. Pokud nebude voda proudit dostatečně, mohou začít rostliny uhnívat a sklovatět. Pro efektivní funkčnost byste měli mít vzduchování zapnuté po celý den.

Výběr vhodného způsobu vzduchování není pro laika úplně jednoduchý. Nejprve si musíte promyslet, jakou metodu budete chtít využívat. Metoda vzduchování se odvíjí od velikosti akvária, množství a druhu rostlin a ryb. Mezi technické parametry, které je vhodné zvážit, patří výkon, hlučnost a způsob napájení.

Prohlédnout vzduchování

Metody vzduchování

Existuje hned několik metod vzduchování. Každý ze způsobů vám pomůže zvýšit obsah kyslíků a zajistit tak zdravější prostředí pro ryby. Uvědomit byste si však měli, že každé akvárium může vyžadovat jiný způsob vzduchování. Pokud si nejste jistí, kterou metodu zvolit, bude dobré požádat o radu odborníka.

  • Vzduchové kameny – vzduchování pomocí vzduchových kamenů je tradiční metoda, která je u akvaristů velmi oblíbená. Vzduchové kameny se používají v kombinaci se vzduchovým čerpadlem, které vytváří vzduchové bublinky a vytváří pohyblivý efekt.
  • Difuséry – vzduchování mohou zajišťovat také difuzory. Jedná se o novější metodu, při které se vytváří ještě jemnější bublinky. Díky tomu je tento způsob vzduchování méně viditelný.
  • Povrchové filtry – tyto filtry jsou doplněny o přídavné vzduchování. Díky této metodě se vzduch dostane přímo na povrch a zvýší tak množství kyslíku.

Vzduchovací technika

Celou vzduchovací techniku tvoří několik prvků. Základem každého vzduchování bude vzduchovací motorek, hadička a vzduchovací kámen či difusér.

  • Vzduchovací kompresor – nebo též vzduchovací motorek je přístroj zajišťuje proud vzduchu a do akvária přináší kyslík.
  • Vzduchovací kámen – mění vzduch na malé bublinky. Vzduchovací kameny je třeba do akvária vhodně umístit. Umístění by se mělo odvíjet od velikosti akvária. V případě menšího akvária je vhodné vzduchovací kameny umístit na jeden konec. Ve větších akváriích by mělo být větší množství vzduchovacích kamenů, které by měly být umístěny na několika různých místech. Jedním z faktorů při umísťování kamenů je i typ rostlin a chovaných ryb. Některé rybky mohou preferovat rychleji proudící vodu, jiným se bude dobře dařit spíše v klidnějším prostředí. Rostliny pak pro svůj růst potřebují dostatečné množství kyslíku.
  • Hadičky – jsou připojeny ke kompresoru a starají se o přívod vzduchu do akvária.

Velikost akvária

Prvním parametr, který byste měli při výběru vzduchování zvážit, bude velikost akvária. Před tím, než se do výběru pustíte, budete muset znát objem vašeho akvária. Poté se již budete řídit informacemi uvedenými na samotném přístroji. V popisku každého čerpadla byste měli vyčíst, pro jak velké akvárium může být použito.

  • Výkon – i výkon vzduchovacího motorku souvisí s velikostí akvária. Výkon se běžně pohybuje v rozmezí 3 – 6 W. 6 W motorky je třeba umístit do akvária s objemem cca 200 litrů. Výkonnější čerpadlo budete potřebovat v případě akvária s hloubkou větší než půl metru. Silnější čerpadlo volte i v případě, kdy budete volit mezi dvěma velikostmi.

Počet vývodů

Při vybavování jednoho akvária se vystačíte se vzduchovacím motorkem opatřeným pouze jedním vývodem. Na trhu jsou však k dispozici i čerpadla s několika vývody. Taková to zařízení budou praktická především pro majitele několika akvárií.

Hlučnost

Hlučnost je parametr, kteří mnozí při výběru opomínají. Pokud je však vaše akvárium umístěno v ložnici nebo dětském pokoji, bude hlučnost čerpadla opravdu důležitá. Míra hlučnosti se velmi často odvíjí od pořizovací ceny. Kvalitní čerpadla bývají odhlučněná a nabídnout mohou i tlumení vibrací. Za tiché se považují čerpadla s hlučností cca 35 dB.

Způsob napájení

Vzduchování můžete napájet pomocí elektřiny nebo baterií. Standardem je vzduchování na elektřinu, které se hodí při běžném používání. Obávat se nemusíte ani nijak vysoké spotřeby. Vzduchování na baterie je vhodnější spíše při občasném používání, případně může být využito jako sekundární zdroj v případě, kdy dojde k výpadku elektřiny.

Rostliny

Při procesu vzduchování hrají velmi významnou roli rostliny. Ty jsou schopny uvolňovat kyslík a absorbovat oxid uhličitý. To se děje při procesu známém jako fotosyntéza. Pakliže ve svém akvária budete mít dostatek rostlin, můžete se obejít i bez vzduchování.

Rostliny budou alespoň v nějaké míře vodu čistit. Větší efektivitu čištění lze očekávat od filtrů, které vodu nejenom čistí, ale zároveň zajišťují cirkulaci vody. Svoje akvárium můžete vybavit UV filtry, dále pak filtry mechanickými nebo biofiltry.

Značka

Při nákupu vzduchování do akvária pravděpodobně zjistíte, že každou část budete pořizovat samostatně. Kameny, motorky i kompresory tak můžete koupit od jednoho výrobce, ale máte prostor i ke kombinování. Pakliže patříte k amatérům, měli byste se pro vhodné vzduchování vypravit do specializované prodejny, kde vám poradí, kterou cestou zvolit. Co se týká samotných výrobců, vybírat budete mezi výrobky značky Atman, Resun, Tetra, Boyu, Invital, Aquael a mnoha dalších.

Cena

Cena vzduchovacích motorků se většinou pohybuje v rozmezí 200 – 800 Kč. Ve stejném cenovém rozmezí se pohybuje cena vzduchových kompresorů. Za vzduchovací kameny zaplatíte cca 5 – 250 Kč.

Prohlédnout vzduchování

Údržba

Poslední faktor, který je nutné zohlednit, bude způsob údržby. Vzduchovací zařízení je nutné pravidelně čistit a kontrolovat. Jen díky správné údržbě bude schopné produkovat potřebné množství kyslíku. Při pravidelném čistění odstraníte nečistoty, které by mohly bránit plynulému proudění vzduchu. Vzduchové zařízení je vhodné čistit cca 1x měsíčně.

Kontrolovat byste měli i vzduchovací hadice. Z poškozené hadice může unikat vzduch, což není pro bezproblémový chod žádoucí. A zapomenout byste neměli ani pravidelně měnit vzduchové kameny, popřípadě difuzory.

Otázky a odpovědi

Je nutné vybavit vzduchováním každé akvárium?

Vzduchovací motorky nejsou nezbytným vybavením. Pakliže budete vědět, jak přesně o akvárium pečovat, aby byly rybičky zdravé a spokojené, obejdete se i bez vzduchování. Řada chovatelů si však vzduchování pro jejich benefity pořizují. Bez vzduchování se zpravidla obejdete v případě menších nebo méně zarybněných akvárií.

Jaké je nejlepší vzduchování na trhu?

Výrobců vzduchovací techniky je celá řada, každý z nich dodává zařízení, které je dle jeho názoru tím nejlepším. Pokud však chcete mít skutečně jistotu, že kupujete vzduchování, které bude schopné splnit veškeré vaše požadavky, měli byste ho nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde vám s výběrem pomohou vyškolení pracovníci.

Jaké další příslušenství bude vhodné přikoupit?

Kromě základních částí můžete vzduchování doplnit o škrtítko. To budete potřebovat v případě, kdy není motorek vybaven regulačním ventilem. Zpětný ventil motorek ochrání před možným vniknutím vody. K tomu může dojít v případě, kdy dojde k výpadku elektrického proudu.

Závěr

Vzduchování do akvária pomůže s okysličováním vody a zároveň zajistí její lepší cirkulaci. To má pozitivní vliv na zdravý ryb i rostlin. Bublinky, které vzduchování vypouští, budou i zajímavou a pro mnohé zábavnou dekorací. Na trhu najdete několik různých druhů vzduchování, přičemž každé bude vhodné pro trochu jiný typ akvária. Prvním krokem bude vybrat správný vzduchovací systém. Vzduchování byste měli vybírat také s ohledem na velikost akvária, dle počtu akvárií budete vybírat potřebný počet vývodů. Často opomíjeným parametrem je hlučnost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.habeo.cz, www.rostlinna-akvaria.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo