Plevel je označení pro nechtěné rostliny, které najdete prakticky kdekoliv v zahradě. Plevel najdete a záhonech, v trávě i na jiných místech. Plevel nepůsobí nijak esteticky, ale největším problémem je, že brání růstu okolních rostlin. Plevel připravuje půdu o vodu, z půdy navíc odčerpává živiny i vzduch. Plevel navíc šíří různé škůdce i choroby. Růstu plevele navíc nejde nijak předcházet, semena plevele mohou vyklíčit i po několika letech. Proti plevelu však můžete bojovat pomocí chemických nebo mechanických prostředků.
Abyste se plevele co nejdříve zbavili. Budete moci najít účinný herbicid. Před výběrem je nutné vědět, jakým způsobem postřik funguje a na jaké konkrétní použití bude vhodný. Obecně nejefektivnější jsou chemické postřiky, zvážit však můžete i jeho mechanickou likvidaci. Znát byste měli rozdíl mezi selektivními i neselektivními postřiky. Zaměřte se i na spektrum účinnosti, způsob aplikace nebo dávkování.
Chemické postřiky proti plevelu
Chemické postřiky jsou z hlediska účinnosti a rychlosti likvidace tím nejúčinnějším. Používání chemických postřiků je velmi jednoduché, nebude vás stát prakticky žádnou námahu a pouze minimální množství času. Chemickou cestou budete moci plevel likvidovat pomocí herbicidů. Ty se liší způsobem používání, rozsahem působené i svojí účinností.
Mechanické vytrhávání
Ne všichni jsou zastánci chemických postřiků. Pokud se chcete plevele ze zahrady zbavit šetrnějším způsobem, budete se muset připravit na jeho pravidelné a poměrně náročné vytrhávání. Připravit se však musíte na to, že plevel budete vytrhávat poměrně často, nežádoucí vlastností plevele je možnosti jeho rychlé regenerace. Mechanické vytrhávání bude mít smysl pouze na menších plochách.
Rozdíl mezi neselektivními a selektivními herbicidy?
Při výběru postřiku proti plevelu si nezapomeňte zkontrolovat, zda v ruce držíte selektivní nebo neselektivní herbicid.
Selektivní postřiky proti plevelu
U zákazníků jsou selektivní postřiky těmi oblíbenějšími, výhodou je jejich schopnost selektovat. Postřiky obsahují účinné látky, které mají schopnost identifikovat konkrétní druhy plevelů, které následně zlikvidují. Selektivní postřiky můžete používat v zahradě, na poli, trávníku i okrasné skalce.
Neselektivní postřiky proti plevelu
Neselektivní neboli totální postřiky proti plevelu mají mnohem vyšší koncentraci účinných látek. Tyto postřiky bude možné používat pouze v místech, kde neohrozíte zemědělské nebo okrasné rostliny. Totální postřiky jednoduše zlikvidují vše, tedy i trávník, okrasné i zemědělské rostliny. Totální postřiky účinně zlikvidují plevel v zámkové dlažbě, ale i orné půdě. Zasít plodiny však můžete až po uplynutí určité doby, obvykle se jedná o dobu 14 dní.
Působení postřiků proti plevelu
Postřiky proti plevelu působí trochu jiným způsobem, o vše podstatné se postará konkrétní složení. Obecně se výrobci snaží o vysokou účinnost a jednoduchou aplikovatelnost svých přípravků. Podle způsobu působení se postřiky proti plevelů rozdělují do několika skupin.
- Kontaktní postřiky – mají schopnost zlikvidovat pouze přímo zasaženou část rostliny.
- Systémové postřiky – jsou nejrozšířenější. Postřik zlikviduje nejen zelené části rostlin, ale i celý kořenový systém. Postřik způsobuje zvadnutí celé rostliny a zároveň zabrání regeneraci nebo množení rostlin.
- Postřiky s preemergentním působením – aplikovat je můžete před výsadbou okrasných nebo užitkových rostlin. V tomto případě se používají spíše totální herbicidy, ale použít můžete i postřiky selektivní.
- Postřiky s postermergentním působením – aplikovat je můžete až ve chvíli, kdy jsou rostliny vzešlé alespoň 2 až 3 centimetry nad úrovní půdy. Použít můžete selektivní typ postřiku.
Účinnost
Postřiky proti plevelu se pochopitelně liší spektrem účinnosti. Výjimku tvoří totální postřiky, které zničí vše ve svém okolí. Odlišné vlastnosti tak budete sledovat u postřiků selektivních. Ty se dělí i podle konkrétního druhu plevele.
- Plevel v trávě – tyto postřiky jsou velice vyhledávané a aplikují se především v jarních měsících na neposečený trávník s délkou cca 8 cm. Trávu pak můžete posekat po uplynutí asi 10 dní.
- Plevel v bramborách – plevel v bramborách zničíte pomocí selektivních postřiků. Postřik se aplikuje ještě před samotným klíčením brambor.
- Plevel v zelenině – postřik se aplikuje v období, kdy jsou plodiny nad úrovní půdy. U těchto postřiků je velmi důležité dodržet doporučené dávkování a zaměřte se i na spektrum účinnosti. Ten určuje, jaké typy rostlin je postřik schopen eliminovat.
- Plevel v obilovinách – postřik je vhodné aplikovat ještě před vzejitím obilovin, v preemergentní fázi a v období 14 dní před sklizní.
- Plevel v ovocných keřích – postřik je možné aplikovat na plevel v malinách, borůvkách, rybízu, angreštu atd. Obecně se doporučuje použít postřik na začátku jara.
- Plevel v okrasné zahradě – v okrasných zahradách můžete zabránit růstu plevele pomocí netkané textilie a mulčovací kůry nebo okrasných kamenů. Pakliže tuto možnost nevyužijete, budete potřebovat speciální postřiky. V tomto případě však musíte vybírat opravdu obezřetně, protože nevhodný postřik může okrasné rostliny poškodit. V případě okrasných rostlin je vhodnější preferovat mechanický způsob odstraňování.
- Plevel v zámkové dlažbě – s plevelem v zámkové dlažbě můžete bojovat pomocí totálních postřiků. Ty vaši dlažbu vyčistí opravdu důkladně.
Značka
Nabídka postřiků proti plevelům je v současné době opravdu vysoká. U majitelů zahrad jsou těmi nejoblíbenějšími postřiky značky Agro, Roundup, Nohel Garden nebo Floria. Vyzkoušet můžete rovněž postřiky AgroBio Opava, BIOM, Substral, LOVELA Terezín či Neudorff.
Cena
Postřiky lze obvykle koupit za cenu okolo 200 Kč. Tato menší balení uspokojí nároky méně náročných klientů. Majitelé velkých zahrad budou potřebovat postřiky ve větším balení. V jejich případě se cena obvykle vyšplhá nad 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Je možné vyrobit postřik proti plevelu i doma?
Na internetu můžete najít návody, které vám s výrobou domácího postřiku pomohou. Ne všechny návody jsou však účinné, proto si všímejte i komentářů těch, které již hotový postřik vyzkoušeli. Pravděpodobně nejznámějším je postřik vyrobený z octu a saponátu, který se ředí v poměru 1 : 1. Ocet je považován za totální herbicid, který zlikviduje plevel, ale i okolní rostliny. Proto se používá převážně k likvidaci plevele v zámkové dlažbě. Pomoci může i horká voda smíchaná se solí, myslete však na to, že sůl je velice agresivní a její používání se nedoporučuje v užitkové nebo orné půdě.
Jak zabránit růstu plevele v zahradě?
Růstu plevele zabrání netkaná textilie nebo zahradní mulč. Takto upravené bývají především okrasné zahrady, předzahrádky nebo skalky. Netkaná fólie je běžně k vidění také v jahodách nebo některých dalších záhonech. Netkaná fólie má i další výhody, kterými je její vzdušnost a možnost propouštět vlhkost.
Jak postřiky proti plevelu dávkovat?
Co se týká dávkování, vyplatí se vám vždy dodržovat doporučení výrobce. Na každém postřiku je výrobcem uvedeno, jakým způsobem budete postřik připravovat. Méně odolné plevele zpravidla zlikvidujete postřikem s nižší koncentrací a na odolnější plevele budete naopak potřebovat postřik s vyšší koncentrací.
Závěr
Plevel v zahradě velmi účinně zlikvidujete pomocí chemických postřiků. Pokud chemii v zahradě používat nechcete, budete se muset připravit na jeho časté mechanické odstraňování. Na našem trhu najdete selektivní i neselektivní postřiky. Neselektivní neboli totální postřiky zlikvidují plevel i vše na co postřik padne. Selektivní postřiky jsou šetrnější a na trhu rozděleny do několika skupin podle toho, kde budete postřik používat.
Při používání postřiků byste si měli počítat obezřetně a zapomenout byste neměli ani na ochranné pomůcky v podobě rukavic, ochranných brýlí nebo ochranného pracovního obleku. Dýchací cesty byste si měli chránit respirátorem nebo obličejovým štítem.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?