Jak vybrat pracovní notebook?

Pracovní notebook je přizpůsoben svými parametry práci v kanceláři, tudíž nabízí dostatečné rozměry displeje, rychlost a efektivitu, dlouhodobou výdrž baterie i bezpečnostní prvky, které zajistí, aby se k vašim projektům nedostal nikdo jiný kromě vás. Na co se při výběru takového notebooku zaměřit a co očekávat?

Prohlédnout notebooky

Typy

Pracovní notebooky můžeme rozdělit do tří kategorií podle toho, jakým způsobem se využívají a jak vypadají. Jedná se o klasické, konvertibilní nebo dotykové modely. Vybírejte na základě vašich potřeb a toho, s čím se vám nejlépe pracuje.

Klasické notebooky

Tou nejčastější volbou jsou stále klasické notebooky s pevnou konstrukcí, které jsou zároveň nejlevnější. Nabízejí vyvážený výkon, přiměřenou velikost obrazovky a uživatelsky přívětivou hmotnost. Pokud nevyžadujete žádné speciální funkce, naprosto postačí.

Konvertibilní notebooky

Tento typ notebooků se dá různě překlápět do několika úhlů, čímž napodobuje tablet. Ve většině případů je také možné odpojit klávesnici a využít displej jako tablet, na kterém můžete sledovat seriály a filmy.

Dotykové notebooky

Posledním typem pracovních notebooků jsou dotykové, které mohou být zároveň konvertibilní, tudíž se dají různě překlápět a je možné je ovládat prstem. Ocení je uživatelé, kteří vykonávají kreativní práci, jako jsou například designéři, architekti nebo tatéři. S takovými modely se také jednoduše cestuje, protože bývají lehčí a nezabírají tolik místa.

Procesor

Tento parametr je důležitý z hlediska výkonu, který byste měli zvolit na základě toho, co máte v plánu s notebookem dělat. Jestliže jej nebudete nijak zatěžovat, není třeba pořizovat bůh ví jak výkonný procesor, při střihu videí a používání grafiky byste měli cílit spíše na vícejádrový procesor. Nejčastěji se využívá Intel Core i5, i7 a i9, nebo AMD Ryzen 5, 7 a 9.

Paměť RAM

Neboli operační paměť, ovlivňuje rychlost a výkon, jelikož dočasně uchovává data. Platí, že čím více RAM notebook má, tím rychleji a efektivněji dokáže data zpracovávat. Pro náročnější využití byste se měli poohlédnout po minimálně 16 GB, na základní práce postačí 8 GB.

Grafická karta

Ta zodpovídá za jakoukoliv vizuální podobu, například u grafického designu, 3D modelování, video editace nebo hraní her. Pokud s něčím takovým pracujete, měli byste zvolit výkonnou grafickou kartu, jako je Nvidia GeForce RTX nebo AMD Radeon Pro.

Pevný disk

V tomto případě se budete rozhodovat mezi SSD a HDD, přičemž SSD (solid-state disk) jsou mnohem rychlejší než HDD (hard disk drive). Díky tomu se aplikace spouští rychle a provoz notebooku je celkově plynulejší.

Displej

Malé notebooky disponují úhlopříčkou 11,6 nebo 13,3 palců, pokud hledáte spíše něco na cesty nebo nemáte moc místa na stole. Klasická velikost bývá nejčastěji 15,6 palců, která se hodí pro statické umístění a detailnější práce.

Konektivita

U každého notebooku máte k dispozici množství portů, jako je USB-C, HDMI, Ethernet konektor nebo audio jack. Pokud notebook nemá nějaký z portů, který potřebujete, stačí si pořídit dokovací stanici, kterou k modelu připojíte a získáte tak jednoduše to, co je zapotřebí, například větší množství USB.

Pro rychlejší a spolehlivější bezdrátové připojení využijete Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Výdrž baterie

Důležitým parametrem je také výdrž baterie, která vypovídá o tom, jak dlouho budete moct na notebooku pracovat na jedno nabití, zejména, pokud jste mimo domov a nemáte v okolí elektrickou zásuvku. Obecně se za ideál považuje 8 hodin, výdrž se dá ale prodloužit snížením jasu obrazovky, zastavením aplikací a dalšími úkony, které se nachází pod funkcí,,spořič baterie” či ,,režim úspory energie”.

Hmotnost

Aby se vám s notebookem dobře pracovalo, měl by mít spíše nižší než vyšší hmotnost, obzvláště, plánujete-li s ním cestovat. Platí, že robustnější a těžší pracovní notebooky jsou výkonnější a více vydrží, lehčí nemají takovou životnost ani výkon, rozhraní nebo výdrž baterie.

Bezpečnostní prvky

Aby se do notebooku nikdo nedostal, kromě hesla nabízí několik notebooků také zabezpečení pomocí snímače otisků prstů, jako je tomu dnes u mobilních telefonů.

Funkce

Pracovní notebooky jsou přizpůsobeny profesionálnímu využití, zejména kancelářskému. Disponují vyšším výkonem, dlouhou výdrží, robustnější konstrukcí, větším množstvím portů a pokročilejšími bezpečnostními funkcemi. V nabídce je několik typů, mezi něž patří klasická konstrukce, konvertibilní a dotykové modely, ze kterých si vyberete na základě svých preferencí a způsobu práce.

Značka

Mezi oblíbené značky pracovních notebooků patří Lenovo, Dell, HP nebo Acer.

Cena

Pracovní notebooky, vzhledem ke své kvalitě a nabídce funkcí, rozhodně nejsou levnou záležitostí. Seženete je minimálně do 20 000 Kč, kde najdete modely s kvalitní obrazovkou, dostatečnou pamětí, výkonným procesorem a SSD pevným diskem. Kromě toho můžete získat HD kameru, podsvícenou klávesnici nebo čtečku otisků prstů jako bezpečnostní prvek.

Od 20 000 Kč do 30 000 Kč se pohybují skutečně kvalitní pracovní notebooky s 512 GB nebo 1 TB SSD diskem, šesti až osmi jádrovým procesorem, odolnou konstrukcí, designem a vyšší životností.

Nad 30 000 Kč budou vybírat ti, kteří potřebují pro svou práci jen to nejlepší, například notebook zatěžují různými programy nebo požadují rychlou odezvu. Parametry se podobají předchozí cenové kategorii, jednoduše je vše na maximálním vrcholu. Nacházejí se zde také v hojném množství notebooky značky Apple, které jsou mezi uživateli velmi oblíbené.

Prohlédnout notebooky

Údržba

Notebook stačí pouze otírat hadříkem, ideálně vyrobeným z mikrovláken společně s čistícím prostředkem přímo určeným na displeje. Provádějte krouživé pohyby, aby nevznikly šmouhy.

Otázky a odpovědi

V čem se pracovní notebooky liší od těch klasických?

Pracovní notebooky jsou uzpůsobeny náročnějším aplikacím, které můžete využít například pro střih videí či jiné kreativní práce, což by klasické modely zatěžovalo a snižovalo jejich životnost.

Dále mají větší výkon, protože jsou na ně kladeny náročnější požadavky a disponují i bezpečnostními prvky, které zabraňují vstupu cizích uživatelů. Podle toho, na jaké účely je budete používat, mohou být lehčí i těžší, přičemž lehčí se hodí na pracovní cesty, těžší na statické úkony.

Jak odolné pracovní notebooky jsou?

Pracovní notebooky mívají odolnější konstrukci, proto také déle vydrží, i když budou vystaveny nárazům a pádům. Zároveň si umí dobře poradit s proměnlivými teplotami, vibracemi, prachem a vlhkostí, displeje mohou být odolnější vůči poškrábání. Celkově vám pracovní modely vydrží déle než ty klasické, a to i navzdory větší zátěži.

Jak prodloužit životnost baterie na pracovním notebooku?

Využívejte funkce, které má notebook k dispozici, to znamená režim úspory energie, který vypne momentálně nepoužívané aplikace a sníží jas obrazovky, čímž spotřeba baterie klesne, a vy tak budete moct notebook používat delší dobu. Dalším tipem je nabíjet notebook až tehdy, kdy klesne pod 20 % a zároveň jej nenabíjet do 100 % pokaždé.

Závěr

Pracovní notebooky jsou ideální do kancelářského prostředí v mnoha různých zaměstnání, která od něj vyžadují skvělý výkon, dobrou grafiku, dostatek místa a solidní výdrž baterie. K tomu všemu jsou k dispozici i další funkce, které zlepšují uživatelskou přívětivost a efektivitu práce. Nejedná se o nic levného, ale služba, jež vám tyto notebooky nabízí, se vám vrátí stokrát.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo