Jak vybrat mini notebook?

Mini notebooky, jinak také zvané netbooky, jsou menší verzí klasického notebooku, které se budou hodit těm, kteří rádi cestují a nechtějí s sebou tahat kila navíc. Oblíbenou variantou jsou tak u studentů nebo podnikatelů, kteří si potřebují své projekty přenášet na různá místa. Na jaké parametry se při výběru zaměřit a co od netbooků očekávat?

Prohlédnout notebooky

Displej

Nejvýraznějším rozdílem mezi notebookem a mini notebookem je na první pohled rozhodně displej. Ten se u těchto modelů pohybuje pod 12 palců, úhlopříčka může mít dokonce pouze okolo 7 až 10 palců. Podle zvolené velikosti displeje bude netbook připomínat buďto spíše notebook nebo spíše tablet.

V některých případech se dá navíc klávesnice oddělit, a vy tak můžete ovládat displej prstem či perem, což se vyplatí, sháníte-li náhradu za tablet.

Procesor

Dalším velmi důležitým parametrem je procesor, který zodpovídá za to, jak výkonný mini notebook bude. Vzhledem k tomu, že se využívá spíše na jednodušší aktivity, nepočítejte s bůh ví, jakým výkonem. Počet jader se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi, většího počtu se nedočkáte. Co se přímo procesorů týče, nejčastěji narazíte na Intel Pentium, Intel Celeron, Intel Celeron Quad-Core nebo Intel Atom. Ve vzácných případech může netbook disponovat Intel Core i3, Intel Core i5 nebo AMD.

Pevný disk

Podobně jako u procesoru, nečekejte nic extra. Nejčastěji mini notebooky mívají HDD disk s kapacitou od 64 GB do 250 GB. Stejně jako je tomu u klasických notebooků a počítačů, i netbook může disponovat dvěma disky, a to například HDD a SSD zároveň. SSD disky mají vyšší přenosovou rychlost, ale jsou také dražší. Levnější alternativou je eMMC paměť, která se využívá pouze u mini notebooků.

Operační paměť

Jinak také zvaná RAM paměť se nejčastěji pohybuje od 1 GB do 4 GB, výjimečně narazíte také na 8 GB, což je ovšem stále výrazně méně, než u standardních notebooků, kde se využívá 16 GB, 32 GB nebo až 64 GB.

Grafická karta

Grafická karta je důležitá zejména při hraní her, což se netbooků netýká, tam si vzhledem k parametrům moc nezapaříte. Nejčastěji se jedná o integrovanou grafickou kartu, tudíž se na rozdíl od počítačů nedá vyměnit. Narazíte buďto na značku AMD nebo Intel.

Konektivita a kompatibilita

Nemusíte se bát toho, že by mini notebooky neměly ve své výbavě USB porty, ty jsou samozřejmostí. Bývají alespoň dva s rozhraním USB 3.0 nebo USB-C. Dále zde objevíte HDMI vstup pro monitor nebo televizi, pokud byste chtěli vidět to, co máte na obrazovce, ve větším měřítku.

V některých případech je k dispozici také čtečka microSD karet či 3,5 mm Jack konektor pro sluchátka. WiFi a Bluetooth naleznete všude, tudíž připojíte sluchátka i bezdrátově. Výjimku netvoří ani webkamera, která se objevuje u téměř všech netbooků.

Co ale u těchto druhů zařízení nenajdete, je CD/DVD-ROM mechanika, která ovšem často nebývá součástí ani klasických notebooků, jelikož se CD ani DVD příliš nepoužívají.

Baterie

Velkou výhodou, kterou mini notebooky mají, je výdrž baterie, která dosahuje okolo 8 až 15 hodin vzhledem k menší energetické náročnosti. Pokud tedy máte v plánu sednout k netbooku a na delší dobu pracovat, nic vám nebude bránit. Právě z tohoto důvodu je mini notebook skvělým parťákem na cesty.

Hmotnost

Vzhledem k rozměrům netbooků vám musí být jasné, že také váží méně, a to okolo 1 kg až 2 kg. Prodávají se dokonce i modely pod 1 kg, které se hodí, pokud máte už tak těžkou tašku a nechcete si ještě nakládat navíc. Ovšem počítejte s tím, že čím lehčí konstrukce, tím vyšší šance na poškození, proto buďte opatrní a nespoléhejte na to, že vám mini notebook vydrží takovou dobu, jako klasický notebook.

Funkce

Mini notebooky jsou menší odnoší klasických notebooků, které se jednodušeji přenášejí díky své nízké váze a mají delší dobu výdrže. Vyhovovat budou zejména studentům, uživatelům pracujícím na cestách a všech, kteří upřednostňují menší rozměry. Spousta netbooků se dá používat jako tablety, když odejmete klávesnici, což vám umožňuje zase další způsob využití. Určitě je ale nezatěžujte aktivitami, na které je potřeba kvalitní grafika, jako je například hraní her nebo stříhání videí, nemají na to dostatečný výkon. Naopak budou perfektní na prohlížení a úpravu dokumentů, surfování na internetu nebo psaní poznámek.

Značka

Mezi oblíbené značky mini notebooků patří Lenovo, Asus, HP nebo Acer.

Cena

Vzhledem k menším rozměrům a nižší výkonnosti se dají mini notebooky sehnat za velmi přijatelnou cenu. Nejníže se pohybují od 4 000 Kč do 6 000 Kč, kde budete mít k dispozici rychlejší procesor i vyšší frekvenci jader, tudíž bude netbook dostatečně výkonný. Naleznete zde také modely, které se dají využít stejně jako tablet, tedy mají dotykový displej a nemusí se u nich používat klávesnice.

Od 6 000 Kč do 12 000 Kč jsou k dostání kvalitní netbooky, které jsou výkonné a mohou disponovat lepšími parametry, jako je například větší operační paměť nebo kapacita pevného disku.

Nad 12 000 Kč budete mít dotykový displej, ať už vyberete jakýkoliv model, dočkat se můžete i podsvícené klávesnice, čtečky otisků prstů nebo antireflexního displeje.

Prohlédnout notebooky

Údržba

Jediným způsobem, jak lze mini notebook udržovat, je jej pravidelně čistit jemnou, suchou nebo mírně navlhčenou mikrovláknovou utěrkou, se kterou odstraníte povrchový prach. Nepoužívejte žádné chemikálie, kromě obyčejné vody můžete zvolit čistící prostředek přímo určený na displeje.

Pro podporu baterie se snažte netbook udržovat v rozmezí kolem 20–80 % nabití, úplně vybíjejte jen jednou za pár měsíců.

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou netbooky určeny?

Netbooky jsou určeny všem, kteří provádějí nenáročné úkony na notebooku a mají pocit, že by potřebovali spíše něco lehčího, ideálního na cesty a s dlouhou výdrží baterie. Nejčastěji se to týká studentů, podnikatelů či osob, které často cestují. Netbook sice nedisponuje takovým výkonem ani grafikou, ale pro práci, která je potřebuje, není ani určen.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi mini notebookem a klasickým notebookem?

Mini notebooky jsou již na první pohled odlišné rozměry, kde se úhlopříčka pohybuje kolem 10 až 12 palců, ale také výkonem, který je ochuzen o větší množství jader (2 až 4) a paměť RAM, což má za následek využití spíše v kancelářském prostředí. Netbook nezvládne náročné aplikace, grafiku her ani střih videí.

Díky tomu ale vydrží mnohem déle, a to až 15 hodin na jedno nabití. V mnoha případech se dá klávesnice odejmout a displej lze použít jako tablet, což je velkou výhodou. V poslední řadě se liší také pořizovací cena, která je nižší než u klasických notebooků.

Jakým aktivitám byste se na netbooku měli vyhnout?

Netbook nezatěžujte hraním graficky náročných her, střihem videí, otevíráním mnoha oken a aplikací, přehráváním videí ve 4K nebo vyšším rozlišení a celkově vším, co vyžaduje výkonný procesor či větší paměť RAM. Je určen spíše pro jednodušší úkoly, jako je prohlížení internetových stránek, práce s dokumenty nebo psaní e-mailů.

Závěr

Mini notebook je pro spoustu uživatelů výbornou volbou, zejména, pokud hledají lehkou konstrukci, se kterou budou moci jednoduše cestovat. Ideální bude pro studenty, kreativní tvůrce či podnikatele. Spousta modelů se dá využít jako tablet bez klávesnice, čímž vám umožňují další způsob využití. Nepočítejte s vysokým výkonem ani skvělou grafikou, za to se můžete spolehnout na dlouhodobou výdrž baterie. Zvažte své záměry a vybírejte na základě toho, co k nim nejlépe sedí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.orgwww.expert.czwww.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo