Jak vybrat odolný telefon?

Odolné telefony se hodí do náročných podmínek, kde je například hodně prachu nebo je zvýšená pravděpodobnost pádu. Tyto modely mají speciální certifikace, které zaručují, že zvládnou fungovat i v takovém prostředí, kde klasické telefony nestačí. Podle jakých parametrů zvolit ten pravý pro vás?

Prohlédnout mobily

Stupeň krytí IP

Tento parametr vypovídá o tom, nakolik telefon zvládne fungovat v prachu a vodě. Definuje se dvěma čísly, přičemž to první značí, jak je mobil odolný vůči vniknutí cizího tělesa, jako je prach, a druhé určuje, nakolik je odolný při kontaktu s vodou. Čím vyšší číslo je, tím lepší odolnost má. Kombinace například IP47 značí, že má telefon stupeň krytí 4 proti vniknutí cizího tělesa a stupeň krytí 7 proti vniknutí vody.

V tabulce si najdete, co přesně to znamená a rozhodnete se, zda tento stupeň odpovídá vašim požadavkům. Stupňů ochrany před vniknutím cizích těles je 6, před vniknutím vody 9, nicméně my se budeme soustředit na vyšší čísla, která nám ukazují, že je telefon opravdu odolný.

Stupeň krytí Odolnost proti vniknutí prachu
IP 5x částečná
IP 6x úplná
Stupeň krytí Odolnost proti vniknutí vody
IP x4 méně intenzivní déšť po krátkou dobu
IP X5 intenzivnější déšť po krátkou dobu
IP X6 déšť / sprcha
IP X7 ponoření do vody (max. 1 metr na 30 minut)
IP X8 ponoření do vody (přesně definuje výrobce)
IP X9 úplná ochrana i při potápění (hloubku určí výrobce)

Vojenské standardy odolnosti

Dalším parametrem, který můžete posuzovat, jsou vojenské standardy odolnosti, jež se značí jako MIL-STD-810 (Military Standard 810). Je vůbec tou nejvyšší certifikací, kterou může telefon mít. Mají ji všechna zařízení využívaná armádou, což znamená, že jsou odolná vůči radiaci, toxickým plynům a dalším. Samozřejmě, to u telefonu nejspíše nehrozí, ale reálnou hrozbou mohou být extrémní teploty (příliš vysoké nebo příliš nízké), vibrace, slaná mlha (přímořský vzduch a částečně voda), před kterými váš telefon tato certifikace spolehlivě ochrání.

Výdrž baterie

U odolných telefonů se předpokládá, že nebude prostor je nabíjet příliš často, proto by měly vydržet na jedno nabití několik dní, a to i v případě, že využíváte funkce, které baterii zatěžují.

Odolnost displeje

Zde se výběr od klasických telefonů neliší. Displej se může jednoduše poškodit při pádu, proto se hodí jej vybavit ochranným sklíčkem, ovšem ne tím standardním, ale o 80 % odolnějším, které se vyrábí speciální technologií Gorilla Glass. Kromě toho by měl být displej také dobře čitelný při přímém slunečním záření, což se sice nikde nedočtete z popisu výrobku, ale budete to muset ozkoušet na vlastní kůži.

Konstrukce

Telefon by měl být vytvořen tak, aby dobře padl do ruky a jednoduše se ovládal. Kvůli tomu mohou mít modely poněkud netradiční tvar, za to ale nevypadávají. Zaměřte se při výběru na krytky konektorů, aby dobře doléhaly a izolovaly. Tento parametr si ovšem budete muset ověřit naživo, na internetu popisován nebývá, maximálně v uživatelských recenzích.

Ovládání

Stejně jako u klasických telefonů budete vybírat mezi tlačítkovými a dotykovými modely, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Pro svou jednoduchou manipulaci jsou oblíbené tlačítkové mobily, na druhou stranu jsou horší na údržbu, jelikož se v nich usazují nečistoty.

Tlačítkové ovládání

Ať už se nacházíte v jakýchkoliv podmínkách, tlačítkové telefony vám nabídnou jednoduché ovládání, protože nemusíte přejíždět po displeji, ale zase vyžadují větší údržbu, jelikož se nečistoty usazují mezi tlačítky a je třeba je vyčistit.

Dotykové ovládání

O něco horší podmínky pro ovládání v rukavicích nebo mokrýma rukama mají dotykové telefony, které ovšem nabízejí speciální funkce, aby se tomuto problému co nejvíce zamezilo. Velkou výhodou je ale nenáročná údržba, voděodolné mobily se dají jednoduše umýt pod tekoucí vodou, což vám značně usnadní práci.

Značka

Mezi oblíbené značky odolných telefonů patří Blackview, Doogee, Evolveo nebo Aligator.

Cena

Možná vás napadá, že takto odolné a kvalitní telefony musejí stát hodně peněz, ale vůbec to tak být nemusí. Vzhledem k tomu, že se využívají spíše na základní funkce, často ani nemají připojení k internetu, vás vyjdou na rozumnou cenu, ale samozřejmě záleží, co hledáte, proto pro vás máme rozdělení do několika kategorií.

Do 6 000 Kč se dají najít velmi dobré modely, které něco vydrží. Prodávají se jak v tlačítkové, tak dotykové podobě, soustřeďte se na utěsnění krytek konektorů. Stupeň krytí by měl být alespoň IP67.

Od 6 000 Kč do 10 000 Kč se nacházíme ve střední cenové kategorii, kde by měl být stupeň krytí alespoň IP68. Převažují spíše dotykové modely, ostatní parametry (například výkon) se od klasických smartphonů neliší.

Nad 10 000 Kč seženete ty nejodolnější, které disponují stupněm krytí minimálně IP68. Jde pouze o smartphony, krytky mají vysokou kvalitu a dobře těsní či nejsou vybaveny krytkami vůbec a jsou utěsněny samy o sobě. Nečekejte ale, že budou výkonem konkurovat klasickým dotykovým telefonům střední třídy.

Prohlédnout mobily

Otázky a odpovědi

Proti čemu všemu je telefon odolný?

Telefon je odolný vůči vodě, prachu, nárazům, pádům (obvykle kolem 1,5–2 metrů bez poškození), extrémním teplotám (-20 °C až 55 °C), vibracím, tlaku, chemikáliím, slané vodě i poškrábání.

Komu se bude odolný telefon hodit?

Odolný telefon využijí všichni, kdo se často pohybují v místech, kde je vyšší pravděpodobnost poškození telefonu, například v práci na stavbách, u záchranných složek a armády, zemědělců, mechaniků a techniků, outdoorových nadšenců a starších lidí, kteří mají sklony telefon upustit.

Jaké certifikace by měl odolný telefon mít?

Co se týče stupně krytí IP (odolnost vůči prachu a vodě), měl by telefon disponovat alespoň IP67 nebo IP68. Pokud vyžadujete tu nejvyšší ochranu, zaměřte se také na vojenskou certifikaci MIL-STD-810 (Military Standard 810), kterou disponují všechna armádní zařízení.

Závěr

Ať už potřebujete odolný telefon ve svém volném čase nebo v práci, vyberte takový, který odpovídá vašim požadavkům. Samozřejmostí by měla být odolnost vůči prachu a vodě, pro opravdu náročné podmínky využijete i vojenské standardy odolnosti.

V ideálním případě si telefon prohlídněte v kamenné prodejně, abyste zkontrolovali, zda má krytky konektorů dostatečně utěsněné. Tlačítkové ovládání zvolte, budete-li ovládat telefon rukavicemi nebo v mokrých podmínkách, dotykové tehdy, kdy chcete mít co nejméně náročnou údržbu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.zboži.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo