Ze zpráv v rádiu i televizi jsme informováni o častých útocích agresivních psů. Paralyzéry na psy dokáží zkrotit i nebezpečné psí agresory pomocí elektrického výboje. Ten způsobuje dočasné ochromení tím, že přerušuje nervové impulsy, čímž dojde ke chvilkové ztrátě svalové kontroly. Agresivní pes je velmi nebezpečný pro děti, dospělé, ale i ostatní chlupaté mazlíčky. Paralyzér vás před takovým to útokem ochrání opravdu účinně, a to nejen vlastním výbojem, ale i zvukem nebo světlem.
Paralyzéry na psy jsou prakticky totožné jako známější paralyzéry na obranu. Používat je tak můžete nejen na psi, ale i na lidské útočníky. Stejně tak je tomu i naopak, obranný paralyzér využijete i jako ochrannou pomůcku, která vás ochrání před nebezpečným zvířetem.
Při výběru konkrétního paralyzéru by vás měla zajímat především účinnost a délka. Délka by měla být dostatečná, abyste si mohli udržet útočící zvíře v dostatečné vzdálenosti od těla. Paralyzér je výrobek, který nabízí i nadstandardní funkce. Velmi často plní funkci svítilny, obušku nebo dokonce pepřového spreje.
Účinnost
Nejdůležitějším parametrem je účinnost paralyzéru na psy. Účinnost je závislá na síle elektrického napětí a proudu. Nejvyšší povolená hodnota by neměla přesáhnout 10mA. Většina modelů nabídne účinnost od 3 – 6 mA. Napětí se pohybuje v rozmezí 500 000 – 1 000 000 V.
Délka použití
Na účinnost paralyzéru nemá vliv pouze síla výboje, ale i délka kontaktu. Za dobu 0,5 vteřiny může výboj psa vylekat, způsobit mu bolest a svalové kontrakce.
Pokud bude pes vystaven výboji po dobu 1 – 2 vteřin, bude bolest intenzivnější. Dojít může k lehké dezorientaci a pes může být skolen k zemi. Intenzivní bolest, ztráta rovnováhy, svalové křeče a zmatenost způsobí výboj dlouhý 3 a více vteřin.
Délka paralyzéru
Poměrně důležitým parametrem je délka paralyzéru. Příliš krátké modely vás nemusí adekvátně ochránit před případným pokousáním. Příliš dlouhý paralyzér nebude příliš skladný. Dobrou volbou tak mohou být paralyzéry v prodlouženém provedení. Drtivá většina paralyzérů se vejde do tašky, ty nejmenší můžete nosit v kapse.
Materiál
Paralyzéry bývají vyrobeny z různých materiálů. Levnější jsou plastové modely, větší odolnost můžete očekávat od výrobků z ABS plastu a nejkvalitnější jsou paralyzéry vyrobené z tvrzeného hliníku. Tento materiál je schopen ustát opravdu silné nárazy a výhodou je i skutečnost, že nepodléhá korozi.
Funkce
Paralyzéry na psy mívají i několik funkcí navíc. Při výběru dobře zvažte, kterou funkci budete schopni využívat, a která pro vás naopak bude spíše zbytečná. S počtem funkcí roste nejen cena, ale i hmotnost paralyzéru.
- Svítilna – paralyzér můžete využívat i jako svítilnu. Některé paralyzéry mohou nabídnout funkci stroboskopického blikání. To může útočícího psa od útoku odradit. U baterky se zaměřte na parametr, který souvisí se svítivostí a časem, po který bude moci na jedno nabití svítit.
- Zvuk – dražší paralyzéry mohou při aktivaci vydávat poměrně silný zvuk, který může dosahovat až 120 dB.
- Pepřový sprej – stejně jako obranné paralyzéry, mohou mít i tyto modely funkci pepřového spreje.
- Obušek – další poměrně častou je funkce obušku.
- Powerbanka – v nouzových situacích může paralyzér posloužit k dobíjení mobilního telefonu nebo jiné drobné elektroniky.
Ovládání
Základem je, aby bylo možné paralyzér snadno ovládat. Ovládací tlačítka můžete najít na spodní i boční straně. Většinou k tomuto účelu využijete pouze několik tlačítek. To, zda vám ovládání vyhovuje, byste si měli raději vyzkoušet ještě před nákupem.
Zákon
Pro používání paralyzérů platí určitá pravidla, proto byste se měli nejprve seznámit s místními předpisy a zákony. Paralyzér byste se měli naučit správně držet a vědět musíte i to, jak zajistit, aby byl paralyzér vždy připraven k okamžitému použití. Pokud to situace dovolí, měli byste se nejprve pokusit psa zpacifikovat jiným, neagresivním způsobem. Použití paralyzéru by mělo být vždy až tou poslední možností.
Značka
Výrobci na trh dodávají různé podoby paralyzérů. Kromě modelů připomínající svým vzhledem obušek můžete koupit paralyzér s tvarem menší baterky a raritou je paralyzér v podobě vycházkové hole. V obchodech můžete najít paralyzéry značky ESP, ZAP, NoName, Police, Streetwise, UZI, Platinium a dalších. Vybrat konkrétní model vám pomohou recenze uživatelů.
Cena
Cena paralyzérů na psy se pohybuje v rozmezí 300 – 1 500 Kč. Cena souvisí se vzhledem, velikostí i tím, co vše vám může paralyzér nabídnout. Sofistikovanější modely budou vyhovovat zejména těm, kdo budou tento ochranný prostředek používat i k ochraně svojí osoby před lidským agresorem.
Otázky a odpovědi
Na jaké místo paralyzér na psy přiložit?
Abyste dosáhly co nejvyššího efektu, měli byste se snažit paralyzér přiložit na místo, které nemá příliš velké množství srsti. Toto pravidlo platí i v případě lidského útočníka. V jeho případě bude nejvhodnější místo bez silnější vrstvy oblečení.
Je možné psa vystrašit i jiným způsobem?
Paralyzér může psa vystrašit pouhým zvukem. Stačí ho pouze použít naprázdno. Některé typy mohou psa odradit světlem nebo blikáním. Před prvním použitím byste se však měli vždy dobře seznámit s návodem. V žádném případě byste ho neměli používat bez rozmyslu.
Může výboj způsobit bolest i psa, který je v pozici oběti?
Tento dotaz je u majitelů psů velmi častý. Každý majitel se samozřejmě zajímá, zda může elektrickým šokem ohrozit i svého mazlíčka ve chvíli, kdy je s ním útočící pes v kontaktu. Na tuto otázku mají výrobci jednoznačnou odpověď. Ohrožení zdraví nebo snad života se obávat nemusíte.
Jaké příslušenství je běžnou součástí paralyzérů na psy?
Paralyzéry jsou běžně dodávány společně s pouzdrem a nabíječkou. Součástí většiny moderních paralyzérů je nabíjecí baterie, která může mít výdrž od 6 – 12 hodin.
Závěr
Elektrické paralyzéry slouží zejména při obraně před lidským útočníkem. Tyto obranné prostředky však stejným způsobem účinkují i na zpacifikování agresivních zvířat. Před útokem psa vás ochrání dostatečně dlouhé paralyzéry, které vám pomohou zajistit před útočícím psem potřebný odstup.
Velmi dobrou volbou budou objemné a dostatečně nápadné paralyzéry v podobě obušků, které mohou psa zastrašit přímo svým vzhledem. Pokud preferujete spíše menší modely, můžete raději zvolit paralyzující baterku. Psa může před útokem odradit samotný akustický nebo vizuální efekt paralyzéru. Psa můžete zkusit odehnat o kratším výbojem do vzduchu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?