Hokejové chrániče krku se staly povinnou výbavou po tragické události z října 2023. Během zápasu tehdy zemřel britský útočník Adam Johnson. Hokejový chránič krku je vyroben tak, aby dokázal ochránit co možná největší část krku před případným říznutím. Při hře je velmi důležité, aby byl chránič používán správným způsobem a aby nebyl nijak nahrazován, ale ani upravován. Pokud je toto pravidlo hráčem porušeno, následuje varování rozhodčím a menší trest.
Vybrat správný chránič krku může být pro laika poněkud obtížné. Na trhu lze najít hned několik typů chráničů. Úkolem je vybrat dostatečně funkční, ale i pohodlný chránič, který nebude při hře nijak překážet ani omezovat ve hře. Velmi důležité je vybrat chránič z odolných materiálů, který ustojí případné říznutí ostrým nožem hokejové brusle.
Typy
Hokejové chrániče krků jsou k dostání v několika stylech. Koupit můžete chránič v podobě klasického límce, další možností je chránič s brindákem nebo ribano s chráničem krku. Při výběre konkrétního střihu záleží především na preferencích jednotlivých hráčů. Každému může vyhovovat něco trochu jiného.
Klasický límec
Je standardním hokejovým chráničem. Je velmi oblíbený i amatérských hráčů pro svoji funkčnost a cenovou dostupnost. Límec je schopen nabídnout požadovanou ochranu krku a hrdla. Kolem krku ho můžete připevnit pomocí suchého zipu, což znamená, že si s ním dokáží poradit i menší děti. Koupit můžete i kvalitnější chrániče, které zajistí vaši ochranu proti nárazům hokejové hole nebo puku.
Hokejové chrániče krku s brindákem
Hokejové chrániče s brindákem nebo náprsenkou nabízí ještě větší ochranu krku. Konstrukce chrániče obepíná celý krk a navíc nabízí i rozšířenou ochrnu vůči proříznutí v oblasti klíční kosti a horní části hrudníku.
Ribana s chráničem krku
Nejpohodlnější, ale i nejdražší jsou ribana neboli podvlékací trička s integrovaným chráničem krku. Chránič poskytuje maximální ochranu krku a zároveň zajistí potřebný komfort pro hokejové hráče. Ribana bývá velmi často vybavena složkami, které zajistí odvod potu a hráče chrání i před případným zápachem.
Velikost
Chrániče krku jsou k dostání v několika velikostech. Tu správnou velikost budete vybírat podle obvodu krku hráče. U každého chrániče pak můžete počítat s určitým velikostním rozptylem, který vám umožní chránič dle potřeby povolovat nebo utahovat. Svoje chrániče mají nejmenší děti i dospělí hráči.
Materiál
Moderní hokejové chrániče krku jsou vyrobeny z kvalitních vyztužených materiálů, které zajistí ochranu před proříznutím. Dražší chrániče nabízí díky zabudovaným technologiím odvod vlhkosti nebo snížení zápachu. Vysoce kvalitní chrániče jsou vyrobeny z kevlaru, který je vysoce odolný a zároveň i velmi pohodlný.
Ne vždy je však výrobcem výrobní materiál specifikován. Kvalitu chrániče tak určují především potřebné certifikace, kterými jsou opatřeny značkové chrániče.
Certifikace
Hokejové chrániče krku musí splňovat požadavky IIHF. To zda to tak je poznáte podle toho, že je chránič opatřen potřebnou certifikací. Chrániče mohou splňovat certifikace HEEC, CE nebo BNQ.
Chrániče špičkové kvality mohou mít dokonce dvě certifikace. Certifikace zaručují, že jsou chrániče vyrobeny z dostatečně kvalitních a odolných materiálů, které vydrží kontakt s nožem brusle.
Zkratka certifikace souvisí se zemí, ve které je chránič vybaven.
- CE – chránič na krku splňuje evropské normy na ochranu zdraví. Musí být vyroben i v souvislosti s ochranou životního prostředí pro všechny hokejové ligy Evropské unie.
- HECC – tato certifikace se uplatňuje v hokejových ligách USA. Hockey Equipment Certification Council.
- BNQ – tato certifikace je používána v Kanadě, jedná se o zkratky slovního spojení Bureau de normalisation du Québec.
Značka
Mezinárodní hokejová federace vydala nařízení o povinnosti nosit chrániče krku. Tato povinnost platí od 5. 6. 2024 pro všechny hokejové hráče ve všech hráčských kategoriích. Dle zákazníků patří k nejlepším chrániče hrku značky Bauer, CCM nebo Hejduk Sport. Další modely můžete koupit od značky Winnwell, Reebok, Brian´s nebo VHV OPUS.
Cena
Při výběru chrániče dobře zvažte, co přesně od tohoto výrobku očekáváte. Nejméně zaplatíte za základní chrániče, které jsou určeny malým dětem nebo příležitostným hráčům. Za základní chrániče obvykle zaplatíte od 200 – 500 Kč.
Amatérští i profesionální hráči již mohou mít na chrániče mnohem větší nároky. Zde již mohou přijít ke slovu chrániče s ergonomickým tvarováním nebo navlékací trička s integrovanými chrániči. Jejich cena bývá v rozmezí 500 – 2 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Co mohou hokejové chrániče krku nabídnout?
Základní hokejové chrániče jsou u hokejových hráčů těmi vůbec nejoblíbenější. Tyto chrániče mohou poskytnout požadované krytí krku a hrdla. Chránič velmi jednoduše připevníte kolem krku a zajistíte páskem na suchý zip, který se nachází v zadní části krku.
Dražší hokejové chrániče krku bývají navíc vybaveny ochranou proti nárazu. Takový to chránič dokáže hráče ochránit i před nárazem puku nebo hokejové hole. Nejdražší chrániče mají funkci odvodu potu a eliminace zápachu.
Musí nosit hokejový chránič krku také děti?
Děti musí chránič krku obléknout před každým vyjetím na led. V Česku se musí chránič krku povinně nosit v dětských i mládežnických hokejových ligách. Kromě chrániče musí být děti vybaveny celoobličejovým krytem. Díky této výstroji se minimalizuje možnost zranění v oblasti hlavy.
Jaké vlastnosti by měl hokejový chránič krku mít?
Chránič krku by neměl po svém upnutí klouzat ani se volně pohybovat, aby během hry neodkýval citlivá místa krku. Chránič by pochopitelně neměl hráči nikde překážet ani jiným způsobem znepříjemňovat hráči hru.
Při nákupu si nezapomeňte zkontrolovat, zda je vámi vybraný chránič opatřený certifikacemi, které určují, že je vám chránič schopen poskytnout maximální ochranu krku.
Závěr
Hokejové chrániče krku jsou nezbytnou součástí hokejové výstroje. Chránič adekvátně chrání hrdlo a krk a dokáže tak snížit riziko tržných ran, které mohou způsobit ostré nože bruslí.
Chránič krku patří k povinné výbavě hokejistů hrajících na všech úrovních. Při jeho používání nezáleží na tom, zda jsou chrániče ve vaší lize povinné, z hlediska bezpečnosti by měl s chráničem na krku vyjet na led každý.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Hokejové puky
- Hokejové rukavice
- Jak vybrat hokejku?
- Jak vybrat hokejové brusle?
- Jak vybrat hokejovou helmu?
- Jak vybrat hokejový chránič zubů?
Zdroje: www.hockeyland.cz, www.bauerhockey.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?