Jak vybrat protein bez cvičení?

Je potřeba, aby nesportující člověk užíval protein? Má v jeho případě vůbec nějaké smysluplné využití? A co cvičenci, kteří si od sportování dávají dočasnou pauzu? Mají i nadále pokračovat v užívání proteinu tak, jak byli doposud zvyklí, nebo je na místě tento suplement vynechat? Pojďme si na všechny tyto otázky společně odpovědět.

Prohlédnout proteiny

K čemu protein vlastně slouží a proč ho užíváme?

Hned zkraje určitě neuškodí věnovat pár slov tomu, co to ten protein vlastně je a k čemu se používá. Jeho největším benefitem je bezesporu obsah kompletního spektra aminokyselin – právě z tohoto důvodu jej ocení převážně vegetariáni mající problém s nedostatečným příjmem určitých aminokyselin.

Protein využíváme při cvičení jako doplněk stravy, protože obsahuje velké množství bílkovin potřebných pro růst, opravu a regeneraci svalů vystavených fyzické námaze. Bílkoviny jsou tvořené aminokyselinami a ty jsou základními stavebními kameny naši tělesných tkání – včetně svalů. Jsou také důležité pro správné fungování organismu.

Pokud se pravidelně věnujete intenzivnímu cvičení (zejména silovému tréninku) dochází k malým mikrotrhlinkám ve svalových vláknech. Aby se mohly svaly obnovit a také růst, je potřeba zajistit tělu dostatečný přísun bílkovin. Ty je samozřejmě možné přijímat z běžné stravy (například z masa, mléčných výrobků podobně), ale celá řada sportovců si pomáhá i formou doplňků stravy pro snadnější dosažení potřebného denního příjmu. Není na tom nic špatného – doplněk stravy v podobě proteinu vám pomůže zajistit tělu potřebný příjem bílkovin, aby mohlo správně fungovat, aniž byste se museli přecpávat kilogramy masa nebo hromadou jogurtů, tvarohů atd.

Jaké jsou nejběžnější formy proteinových doplňků?

Na trhu narazíte na několik druhů proteinových doplňků stravy. Mezi nejběžnější alternativy patří:

  • Syrovátkový protein
  • Kasein
  • Hrachový nebo rýžový protein
  • Sójový protein

Syrovátkový protein

Jedná se o nejčastěji používaný proteinový doplněk, který je oblíbený nejen mezi sportovci, ale také běžnými lidmi chtějící zvýšit svůj příjem bílkovin. Syrovátkový protein neboli syrovátka je vedlejším produktem vznikajícím při výrobě sýra, který je následně zpracováván do koncentrátu nebo izolátu. Výhodou syrovátkového proteinu je jeho rychlá vstřebatelnost, což v praxi znamená, že se do krevního oběhu dostane velmi rychle a může být tělem efektivně využíván – je tedy vhodný zejména po tréninku, kdy je potřeba urychlit regeneraci a obnovu svalů.

Kasein

Dalším velmi často používaným typem doplňku stravy na proteinové bázi je kasein – kvalitní mléčný protein, který se na rozdíl od výše zmíněné syrovátky tráví podstatně pomaleji. Po konzumaci v těle vytvoří gelovou konzistenci způsobující zpomalení jeho trávení, což tělu umožňuje postupné uvolňování aminokyseliny do krevního oběhu. Tento druh proteinu je obzvlášť užitečný v případě, kdy víte, že nebudete mít možnost se najíst – například před spaním nebo v čase mezi jednotlivými jídly.

Výhodou kaseinu není jen pomalejší trávení, ale také obsah kvalitních bílkovin, které tělo využije pro dlouhodobý růst a regeneraci. Upřít mu nemůžeme ani vysoký obsah vápníku, který je pro tělo důležitý nejen pro zdraví kostí, ale také pro správnou svalovou kontrakci.

Hrachový a rýžový protein

V tomto případě mluvíme o rostlinných proteinech, které jsou často užívány pro dosažení kompletního aminokyselinového profilu. Tato kombinace je vhodná zejména pro vegetariány a vegany, u kterých je potřeba zajistit přísun všech esenciálních aminokyselin. Hrachový a rýžový protein lze mimo jiné doporučit také osobám s intolerancí na laktózu nebo pro ty z vás, kdo preferujete rostlinnou stravu.

Hrachový protein, který je mimochodem snadno stravitelný, je bohatý na esenciální aminokyseliny – především leucin, který je nezbytný pro stimulaci svalového růstu. Rýžový protein má sice nižší obsah některých esenciálních aminokyselin, ale stále je dostatečně kvalitní a bohatý na vlákninu.

Sójový protein

Opomenout nesmíme ani rostlinný protein získaný ze sójových bobů, který je oblíbený nejen mezi vegany a vegetariány. Představuje kompletní zdroj bílkovin. Sójový protein na rozdíl od některých jiných rostlinných proteinů obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což z něho dělá vysoce kvalitního pomocníka ve snaze zajistit tělu dostatek bílkovin. Sója je mimo jiné bohatá na izoflavony mající pozitivní vliv na zdraví kardiovaskulárního systému, díky čemuž mohou pomoci regulovat hladinu cholesterolu.

Abychom byli fér, musíme zmínit i jistou nevýhodu tohoto druhu proteinového doplňku – pomalejší trávení. Jelikož se sójový protein tráví mnohem pomaleji nežli syrovátkový, nemusí být vhodnou volbou pro rychlou regeneraci po tréninku.

Má cenu užívat protein, i když zrovna necvičíte?

Možná si pohráváte s otázkou, jestli má vůbec nějaký smysl užívat proteinové doplňky stravy, pokud se zrovna nacházíte ve fázi, kdy se nevěnujete žádné fyzické aktivitě. Proto je důležité zmínit, že užívání proteinu u lidí, kteří zrovna necvičí, nemůže ničemu uškodit. Jsou tu ale i další důvody, pro které se proteinovým doplňkům nemusíte vyhýbat.

  • Podpora regenerace svalů
  • Udržování zdravé kůže, vlasů i nehtů
  • Podpora metabolismu a pocitu sytosti
  • Prevence svalové atrofie
  • Podpora imunitního systému
  • Vyvážená strava

Podpora regenerace svalů

I když zrovna aktivně necvičíte, vaše svaly stále prochází procesem obnovy. I v případě, kdy nedochází k intenzivnímu tréninku, se naše tělo snaží udržet si svalovou hmotu a aktivně tedy opravuje mikroskopické poškození svalových vláken – k tomu může dojít i při naprosto běžných každodenních aktivitách. Protein je základní stavební látkou důležitou pro regeneraci svalů. Má-li člověk nedostatečný příjem bílkovin, tělo může pociťovat nedostatek živin pro správnou obnovu svalů. To potom může vést k úbytku svalové hmoty, což rozhodně není žádoucí.

Udržování zdravé kůže, vlasů i nehtů

Bílkoviny mají v našem těle hned několik klíčových funkcí a jednou z nich je také regenerace a zdraví celé řady tělesných tkání – a to včetně vlasů, nehtů a kůže. Základ kůže, vlasů a nehtů tvoří kolagen, keratin a elastin, což jsou bílkovinové struktury. Pokud má tělo nedostatek těchto látek, mohou se objevit nepříjemné problémy – vypadávání vlasů, vysychání nebo podráždění kůže, lámání či křehnutí nehtů. Dostatečný příjem bílkovin (tedy třeba právě i formou proteinového doplňku) může být užitečným pomocníkem, díky kterému bude vzhled i zdraví těchto důležitých tkání v pořádku.

Podpora metabolismu a pocitu sytosti

Věděli jste, že pro ten je jednou z nejúčinnějších živin pro stimulaci termického efektu potravy? Jinými slovy jde o to, že tělo spaluje více kalorií při trávení bílkovin nežli při trávení tuku nebo sacharidů. Tento proces se nazývá dietní indukovaná termogeneze neboli DIT a v praxi znamená, že naše tělo při zpracování bílkovin vydá podstatně více energie, díky čemuž můžeme mnohem lépe regulovat svou tělesnou hmotnost – čili užívání proteinů může být nápomocné při hubnutí.

Kromě toho je protein velmi sytý, díky čemuž vás udrží mnohem déle v pocitu sytosti, kdy nebudete mít tendence dělat nálety na ledničku a omezíte tak potřebu sníst více kalorií, nežli kolik vaše tělo za den potřebuje.

Prevence svalové atrofie

Dalším z důvodů, pro které vám užívání proteinu i v případě, kdy zrovna necvičíte, může jedině prospět, je prevence svalové atrofie. Svalová atrofie představuje proces, při kterém dochází k úbytku svalové hmoty – nejčastěji v důsledku dlouhodobé fyzické neaktivity, stáří nebo třeba nemoci. I když se tedy zrovna nevěnujete žádné fyzické aktivitě, je pro vaše tělo vhodné udržet si dostatečný příjem bílkovin, aby nedocházelo k úbytku svalů.

Podpora imunitního systému

Málokdo si dává protein do spojitosti s podporou imunitního systému, nicméně i na tento fakt je potřeba brát zřetel. Celá řada důležitých komponent imunitní odpovědi a to včetně protilátek a imunitních buněk, je tvořeno právě z bílkovin. Pokud tělo zaznamená nedostatečný příjem bílkovin, může dojít k oslabení imunitního systému a tím pádem ke zvýšení náchylnosti k nejrůznějším nemocem. I když tedy zelené cvičíte, nezapomínejte svému tělu zajistit dostatečný příjem bílkovin, aby bylo schopno efektivně reagovat na různé infekce a bránit se proti nemocem.

Vyvážená strava

Rozhodně není pochyb o tom, že e protein představuje nezbytnou součást vyváženého jídelníčku. Pravidelný příjem bílkovin je nesmírně důležitý pro správné fungování našeho těla a to bez ohledu na to, jestli cvičíme nebo ne. Bílkoviny hrají klíčovou roli ve všech tělesných procesech – od výstavby buněk po produkci hormonů a enzymů. Pokud budete udržovat vyvážený příjem bílkovin, nezajistíte tak tělu jen správnou funkci všech systémů, ale zároveň pomůžete udržovat energii, podpoříte zdraví kostí i srdce a podpoříte tak celkovou pohodu.

Závěr

I když necvičíte, protein představuje důležitou roli ve vašem zdraví a celkové pohodě. Udržuje svalovou hmotu, podporuje metabolismus i imunitní systém, prospívá zdraví kůže, vlasů i nehtů a je součástí vyvážené stravy, která napomáhá udržení tělesné rovnováhy i energie. Já ale důležité pamatovat na to, že ani s příjmem bílkovin se to nesmí přehánět. Stejně jako u každé jiné živiny je nesmírně důležité najít správnou rovnováhu pro vaše individuální potřeby.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo