Pečící trouba je spotřebič, které má své pevné místo snad v každé domácnosti. Čištění ušpiněné trouby je ale práce, která nepatří k těm právě oblíbeným. Připálené nečistoty lze vyčistit velmi obtížně a nepřístupná místa na atraktivitě údržby trouby rovněž nepřidají. Právě z tohoto důvodu jsou stále oblíbenější trouby se samočistící funkcí. S její pomocí vyčistíte troubu bez používání drahých přípravků, ale především bez námahy.
Pečící troubu byste měli čistit pravidelně. Připálené zbytky jídla, mastnota, usazený tuk a ušpiněná dvířka trouby mohou ovlivnit funkčnost trouby. Při spalování nečistot navíc dochází k tvorbě zápachu a kouře.
Moderní trouby využívají různé samočistící funkce. Každá z nich funguje na trochu jiném principu, proto je dobré, před nákupem nové trouby, vědět, co vám mohou jednotlivé funkce nabídnout. Každá z variant má pochopitelně i svoje výhody a nevýhody, některou z funkcí však nabízí každá moderní pečící trouba. Při výběru zvažte, jak často a při jaké příležitosti budete troubu používat, a kolik jste ochotni za funkci samočištění připlatit.
Princip čištění
Pečící trouby mohou nabídnout funkci katalytického, pyrolytického nebo parního čištění. Každý způsob se liší svojí technologií i účinností, pravdou však je, že i ten nejméně efektivní způsob vám ušetří námahu i čas.
Samočistící trouby katalytické
Katalytické trouby fungují na principu absorbování nečistot i pachů do speciální katalytické vložky. Katalytické pečící trouby mají uvnitř porézní povrch, který do sebe vtahuje veškerou mastnotu při samotném pečení při teplotě od 150 – 200 °C.
Nevýhodou katalytického čištění je skutečnost, že samočistící funkce je účinná pouze v určitém teplotním rozhraní. V mnoha případech je třeba troubu dočistit manuálně. Manuální dočistění se většinou týká spodní i horní částí trouby. Dočištění však budou vyžadovat i dvířka trouby. Pokud nebudete troubu čistit opravdu důkladně, můžete výrazně zkrátit její životnost. Samočistící trouby s katalytickým čištěním patří k cenově dostupným, což jejich atraktivitu zvyšuje.
Samočistící trouby pyrolytické
Pyrolytickou troubu je nutné nechat vyhřát na opravdu vysokou teplotu, která může dosáhnout k 500 °C. Tato extrémní teplota spálí veškeré nečistoty, mastnotu a usazeniny na uhel. Po vychladnutí nečistoty odstraníte pomocí vlhkého hadříku. Tento způsob čištění je považován za nejšetrnější a ve své nabídce ho mají dražší trouby.
Výhodou pyrolytického čištění je skutečnost, že nebudete muset používat chemické přípravky, přesto však bude trouba vyčištěna skutečně dobře. Nevýhodou je vyšší energetická náročnost, kterou trouba k čištění potřebuje. Samotný program trvá 120 – 180 minut, před čištěním je nutné z trouby odstranit rošty a plechy. Program samočištění se doporučuje spouštět alespoň 1x měsíčně.
Samočistící trouby parní
Základní trouby využívají při čištění horkou páru. Horká pára však není schopná zničit mastnotu na 100%, troubu je tak nutné dočistit ručně. Pára je schopna rozpustit mastnotu a změkčit připálené nečistoty. Po ukončení samočištění budete muset dočistit troubu ručně. Funkce parního čištění je označena například jako EcoClean, SteamCare nebo třeba AquaClean.
Tyto trouby usazeniny nečistí při extrémně vysokých teplotách, jako je tomu v případě katalytického čištění nebo pyrolýzy. Údržbu trouby je tak nutné provádět častěji, což je jedna u dalších nevýhod. Výhodou pečících trub s parním čištěním je především nízká pořizovací cena.
Značka
Samočistící trouby mají ve své nabídce všichni velcí výrobci domácích spotřebičů. Vysoce kvalitní a u zákazníků velmi oblíbené jsou pečící trouby značky Whirpool a MORA. Neméně kvalitní jsou pečící trouby AEG, Siemens, Fagor, BOSCH či Electrolux.
Cena
Investice do samočistící trouby se vyplatí každému. Samočistící funkce dokáže vyčistit připálené nečistoty bez zbytečné námahy. Cenově nejdostupnější jsou obecně trouby s parním čištěním. Cenově náročnější jsou trouby s katalytickým čištěním, nejvíce zaplatíte za troubu s pyrolýzou. Cena trouby se však odvíjí i od další výbavy a vlastností, kterými trouba disponuje. Nejlevnější trouby vyjdou na necelých 6 000 Kč. Za ty nejvybavenější zaplatíte více než 40 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak manuálně vyčistit katalytickou troubu?
Vyčistit katalytickou troubu není nijak složité. Postačí pouze odstranit rošty a spustit program katalytického čištění. Pokud vlastníte troubu, která tento program ve své nabídce nemá, postačí troubu rozehřát za pomoci horního a spodního ohřevu na 220 – 250 stupňů. Cyklus čištění by měl trvat 30 až 60 minut.
Před prvním čištěním je vhodné seznámit se s instrukcemi výrobce. Důležité je z trouby vyjmout rošty i plechy. Po vychladnutí pak vnitřní prostor vytřete hadříkem. Manuálně budete muset vyčistit i veškeré plochy, které nedisponují katalytickou vložkou. Vyčistit budete muset i skleněná dvířka.
Jak vyčistit troubu s parním čištěním?
Trouby s parním čištěním nabízí nejméně efektivní způsob čištění. V první řadě bude trouba vyžadovat vaši spolupráci. Do pekáče nebo větší nádoby je nutné nalít cca půl litru vody a nastavit čistící program, při kterém se trouba vyhřeje na cca 90 °C. Po ukončení programu je třeba troubu nechat vychladnout a následně ji dočistit pomocí hadříku, v případě potřeby však budete muset použít i speciální čistící přípravky. Během čištění mohou v troubě zůstat rošty.
Jak vyčistit troubu bez samočistícího programu?
Starší trouby nebo nejlevnější modely nemusí funkci samočištění nabízet. V jejich případě se neobejdete bez speciálních chemických přípravků. Ty jsou schopny poměrně efektivně vyčistit mastnotu i připáleniny. Abyste se vyhnuly příliš namáhavému čištění, vyplatí se troubu vytřít po každém použití. Pečící troubu můžete poměrně dobře vyčistit pomocí horké vody a sody. Populární je i čištění pomocí octa. Na internetu najdete více různých způsobů, které vám čištění trouby usnadní.
Závěr
Samočistící trouby jsou na trhu již několik let, u moderních trub je funkce součástí základní výbavy. Speciální samočistící funkce vám výrazným způsobem usnadní údržbu. Samočistící funkce, které trouby nabízí, však nejsou stejné, proto je důležité vědět, co vše vám může trouba nabídnout. Základem je nejméně účinné parní čištění, při kterém je využívána horká pára.
Další možností jsou pečící trouby s katalytickým nebo pyrolytickým způsobem čištění. Výběr té správné samočistící funkce by se měl odvíjet od vašich finančních možností a požadavků, které na pečící troubu máte.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?