Chytré hodinky jsou v dnešní době více a více oblíbené, s NFC platbou navíc získáte bezpečný způsob placení, jaký u jiných metod ne. Hodinky dále využijete pro měření zdraví, analýzy a propojení s telefonem, díky čemuž můžete odepisovat na zprávy nebo přijímat hovory. Podle jakých parametrů je vybrat?
Co je NFC?
NFC je zkratka pro Near Field Communication, což je druh bezdrátové komunikace, která využívá pro přenos dat elektromagnetické vlnění na krátké vzdálenosti do 10 až 20 cm. Tento přenos je možný pouze mezi dvěma kompatibilními zařízeními se zabudovaným NFC čipem. Pro placení není třeba připojení k síti, což činí tuto metodu bezpečnější než jinou. Nedokáže však komunikovat na větší vzdálenosti, což je jeho nevýhoda.
Placení s NFC
Abyste mohli chytrými hodinkami platit, je třeba do nich nainstalovat konkrétní platební aplikaci. Ne každá banka ovšem podporuje bezkontaktní platby, proto si tuto informaci ověřte. Mezi nejčastější platební aplikace patří:
- Google Wallet (Google Pay),
- Garmin Pay,
- Apple Pay,
- Fitbit Pay,
- Xiaomi Pay.
Známější virtuální peněženky spolupracují s většinou bank, u těch méně známých se předem ujistěte, že je možné ji propojit právě s vaší bankou.
Typy
Chytré hodinky musí být v první řadě kompatibilní s vaším telefonem, proto je zvolte podle toho, jestli máte operační systém iOS nebo Android.
iOS (Apple)
Pro majitelé iPhone je důležité při výběru opravdu zpozornět, ne každé hodinky jsou totiž kompatibilní. Ideální volbou jsou Apple Watch, které fungují pouze na iOS, ne na Android. Existují ale i další modely hodinek, které jsou vhodné pro oba operační systémy, dokonce za nižší cenu.
Android
Uživatelé jiného telefonu, než je iPhone, musí hledat takové hodinky, které jsou buďto vhodné přímo pro Android nebo se přizpůsobí jak iOS, tak Android. Nejlepší ovšem je zvolit model kompatibilní s jedním operačním systémem, aby nebyl omezen svými funkcemi.
Displej
Jelikož se nejedná jen o hodinky jako doplněk nebo ukazatel času, ale všestranného pomocníka, i displej by měl patřit mezi parametry, které budete zvažovat. S jeho kvalitou samozřejmě roste cena, proto záleží na tom, co je pro vás důležité – barvy, kontrast nebo úspora energie?
AMOLED
Výhodou tohoto typu displeje jsou jeho živé barvy, vysoký kontrast a větší úspora než u LCD při zobrazení tmavého pozadí. Používá jej jak Apple, tak ostatní značky typu Samsung nebo Fitbit.
OLED
Další velmi dobrou volbou je OLED displej, který nabízí podobné vlastnosti jako AMOLED. Poskytuje vysoký kontrast, syté barvy, menší spotřebu energie při tmavém pozadí i tenčí konstrukci.
LCD
Pokud sháníte hodinky s nižší pořizovací cenou, poohlédněte se po LCD displeji, který umožňuje dobrou čitelnost na slunci, ale horší kontrast a barvy než AMOLED, navíc spotřebovává více energie.
MIP
Jestliže vám nevadí nižší kvalita barev a rozlišení, MIP (Memory in Pixel) disponuje výbornou čitelností na přímém slunci a velmi nízkou spotřebou baterie.
Výdrž baterie
Důležitým parametrem je také výdrž baterie, která ovlivňuje uživatelský komfort a bude vás zajímat zejména tehdy, kdy cestujete nebo jste na delší dobu mimo domov. Nižší výdrž mívají hodinky, které nabízejí spoustu funkcí, a tím pádem jsou velmi zatíženy. Jestliže vyžadujete několikadenní výdrž, spíše volte modely s menším množstvím funkcí.
NFC platby mají minimální vliv na spotřebu energie, naopak GPS ji výrazně zkracují. Pokud chcete podpořit výdrž hodinek, využijte režim nízké spotřeby, který omezuje aplikace běžící na pozadí, snižuje jas obrazovky a zhasne obrazovku po kratší době. Díky němu lze prodloužit výdrž až o polovinu.
Funkce
Bezkontaktní platba pomocí NFC nabízí bezpečné, rychlé a praktické placení bez použití klasické karty či telefonu, a to vše bez nutnosti připojení k internetu. Komunikace je zašifrovaná, a proto se nemusí bát, že by vám někdo odcizil data.
Kromě placení hodinky nabízejí sledování aktivity, jako je počet kroků, spálené kalorie, monitoring spánku či měření srdečního tepu. Dají se propojit s telefonem, tudíž můžete číst zprávy, e-maily a jiná upozornění. Důležité je, abyste dle svých preferencí zvolili vhodný model, který vám poskytne takové funkce, které skutečně využijete. Může jít například o:
- Bezkontaktní platby – můžete platit přímo hodinkami prostřednictvím Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay nebo Fitbit Pay, a to klidně i bez připojení k internetu.
- Měření srdečního tepu – během celého dne zaznamenává srdeční tep a vytváří analýzu.
- Sledování kroků a kalorií – pro přehlednost o pohybu počítá kroky, spálené kalorie a vzdálenost.
- Měření spánku – nošení hodinek při spánku umožňuje zaznamenávat jeho kvalitu, délku a fáze.
- Sledování stresu – díky srdečnímu tepu dokáže rozeznat, kdy pociťujete stres a upozorní vás na to, abyste se zklidnili.
- GPS – zaznamenává polohu.
- Vodotěsnost – hodinky je bezpečné použít při dešti, ve vodě či při plavání (záleží na stupni vodotěsnosti).
- Zobrazení oznámení z telefonu – hodinky lze propojit s telefonem tak, aby vám chodila oznámení přímo na ně.
- Možnost reakce na oznámení – můžete odepisovat na zprávy nebo přijímat hovory.
- Hlasový asistent – díky Siri, Google Assistant nebo Amazon Alexa lze ovládat hodinky hlasem.
- Navigace – ukazuje cestu do vybraného cíle.
- Nouzové SOS – poskytuje pomoc v nouzových situacích, při stisknutí automaticky kontaktuje blízké osoby nebo tísňovou linku.
- Sdílení polohy – v rámci bezpečnosti můžete sdílet s jinými osobami, kde se zrovna nacházíte, ať už sportujete nebo se cítíte v ohrožení.
Značka
Mezi oblíbené značky chytrých hodinek s NFC platbou patří Samsung, Garmin, Apple nebo Xiaomi.
Cena
Nejlevněji zakoupíte chytré hodinky s NFC platbou do 5 000 Kč, ve většině případů půjde o operační systém Android, ale najdete i iOS. Neočekávejte od nich dlouhou výdrž baterie, k dispozici jsou spíše základní funkce, jako je spárování s telefonem a monitoring zdraví. Co se displeje týče, nejčastěji narazíte na AMOLED nebo OLED.
Od 5 000 Kč do 10 000 Kč mají hodinky vyšší kvalitu zpracování, větší množství funkcí (vodotěsnost, měření krevního tlaku, kyslíku v krvi a EKG) i delší výdrž až 11 dní. V této cenové kategorii jsou velmi oblíbené Apple Watches.
Nad 10 000 Kč si pořídí chytré hodinky s NFC platbou ti, kteří touží po tom nejlepším designu i funkcích. Potěší vás dlouhá výdrž baterie, pokročilé funkce a elegantní design.
Otázky a odpovědi
Proč platit NFC chytrými hodinkami?
Kromě komfortu a rychlosti platby patří mezi hlavní výhodu také bezpečnost, jelikož je komunikace šifrovaná. Není třeba mít zapnutý internet, ať už skrz Wi-Fi nebo data. V mnoha případech není nutné zadávat PIN kód, i když nakoupíte nad 500 Kč.
Jak fungují NFC platby na chytrých hodinkách?
NFC technologie umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními, které se nacházejí v těsné blízkosti. Vaše platební údaje se ukládají do aplikace, jako je Apple Pay nebo Google Wallet. Při placení přiložíte hodinky k platebnímu terminálu a máte zaplaceno.
Jakým způsobem je platba NFC zabezpečena?
Pro ochranu vašich platebních údajů se využívá šifrování a tokenizace, což znamená, že skutečné číslo karty nikdy není odesíláno při platbě do obchodu. Využívá se pouze jedinečné číslo (token), jež data zabezpečuje. Kromě toho jsou k dispozici i PIN kódy nebo biometrické zabezpečení (otisk prstu, rozpoznání obličeje), aby byl systém ještě spolehlivější.
Závěr
V dnešní rychlé době chcete mít vše důležité po ruce, proto se vám chytré hodinky budou hodit, ať už potřebujete zaplatit, využít aplikace měřící zdraví nebo mít přehled o oznámení z telefonu. Důležité je, abyste zvolili správný operační systém kompatibilní s vaším telefonem, dostatečnou výdrž baterie a funkce, které se vám budou hodit. Cenových kategorií je několik, proto si nepochybně vybere každý.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Chytré prsteny
- Nejlepší chytré náramky
- Jak vybrat chytré brýle?
- Jak vybrat binární hodinky?
- Jak vybrat chytré hodinky?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?