Řasenky pro citlivé oči jsou hypoalergenními produkty, které nabízejí několik efektů, jež s nimi můžete dosáhnout, zároveň mohou být i voděodolné. Díky svému jemnému složení oči nedráždí a jsou mnohem zdravější. Podle jakých parametrů byste je měli vybrat?
Typy
Řasenky pro citlivé oči můžeme rozdělit do několika kategorií podle toho, k jakému účelu slouží. Mohou se různě kombinovat nebo mít pouze jeden úkol.
Objemová
Chcete-li, aby vaše řasy vypadaly hustší, plnější a výraznější, pořiďte si objemovou řasenku, která vám zajistí přesně takový efekt, po kterém toužíte. Má krémovější nebo hustší složení, které umožňuje pokrýt každou řasu silnější vrstvou produktu. Kartáček bývá větší ve tvaru kužele nebo se zakřivením a štětiny na něm jsou husté a kratší, díky čemuž lze řasenku nanést rovnoměrně a zároveň řasy oddělit.
Prodlužující
Přirozeně krátké řasy ocení řasenku prodlužující, která zaručí jejich zvýraznění a optické prodloužení. Je méně hustá, obsahuje jemná vlákna, která se přichytí na konečky řas a opticky je tak prodlouží. Kartáček bývá úzký a dlouhý s řidšími štětinami v hřebenovitém tvaru. Efekt bývá jemnější, a hodí se tak na denní líčení.
Tvarující
Pro ty, kteří upřednostňují výraznější natočené řasy, jsou tu tvarující řasenky s lehkým složením, které nezatěžuje a udržuje natočený tvar po celý den. V některých případech může mít navíc dokonce vyživující složky, jako je panthenol nebo keratin. Tvar gumového kartáčku je zahnutý, v některých případech hřebínkovitý, aby kopíroval tvar oka a pomohl natočit řasy od kořínků.
Voděodolná
Především v létě nebo při sportu vám přijde vhod voděodolná řasenka, která přežije vodu, pot, slzy i vlhkost. Obsahuje speciální složky, které vytvářejí na řasách ochrannou vrstvu, a tak si můžete být jistí, že bude držet na místě po celý den. Kartáček se liší podle toho, jestli se jedná o objemovou, prodlužující nebo tvarující variantu. K odlíčení je nutné použít odličovač na olejové bázi nebo speciálně určený na voděodolný make-up.
Složení
Protože se jedná o hypoalergenní řasenky, neobsahují potenciálně dráždivé látky. Namísto toho se skládají z:
- Přírodních vosků a olejů – včelí vosk, karnaubský vosk nebo rostlinné oleje, například ricinový, dodávají řasám výživu a objem.
- Pigmentů na minerální bázi – oxid železa a přírodní barviva.
- Hydratačních složek – panthenol (vitamín B5) nebo glycerin pomáhají řasy zvlhčit a zamezit jejich lámání.
- Hypoalergenních složek – neobsahují dráždivé látky, byly testovány dermatologicky i oftalmologicky.
Naopak u nich nenajdete následující látky:
- Parfémy a aromata – mohou způsobit podráždění nebo alergické reakce.
- Syntetické konzervanty – mohou oči dráždit.
- Sulfáty a formaldehydy – neměla by mít ve složení řasenky místo.
- Těžké kovy – u nekvalitních řasenek můžete najít stopové množství niklu nebo jiných kovů, které dráždí oči.
- Voděodolné polymery – mohou být hůře snášeny kvůli obtížnějšímu odličování.
Funkce
Řasenky pro citlivé oči jsou určeny těm, kteří mají sklony k podráždění nebo nosí kontaktní čočky. Obsahují hypoalergenní složky, jež snižují riziko zarudnutí, pálení, svědění nebo slzení očí. Naopak neobsahují parfémy, parabeny a podobné látky, které by mohly vyvolat podráždění. Jsou dermatologicky a oftalmologicky testované, což znamená, že jsou vhodné pro použití v blízkosti očí. Díky lehčímu složení poskytují přirozený a nenápadný vzhled, proto se hodí na každodenní nošení. Jednoduše je navíc odlíčíte i jemnými přípravky.
Značka
Mezi oblíbené značky řasenek pro citlivé oči patří L’Oréal, Artdeco, Sisley nebo Max Factor.
Cena
Do 300 Kč seženete ty nejlevnější řasenky pro citlivé oči, které najdete v drogerii. Nemusí mít natolik výrazný efekt nebo zrovna nejlepší složení. I v této cenové kategorii ale seženete kvalitní produkty.
Od 300 Kč do 700 Kč už zakoupíte řasenky od prémiových značek, které mohou být o něco kvalitnější a poskytnout efekt trvající po celý den.
Nad 700 Kč jsou k dispozici luxusní produkty, které pořídíte v parfumeriích. Obsahují pečující složky, jako jsou vitamíny a proteiny, mají atraktivní balení a dlouhotrvající efekt.
Otázky a odpovědi
Jak poznám, že mám citlivé oči?
Citlivé oči se projevují pálením, svěděním, zarudnutím, slzením, suchostí či citlivostí na světlo. Víčka mohou být oteklá a zarudlá. Citlivé oči mohou tímto způsobem reagovat po použití kosmetiky, v alergické sezóně, při nošení kontaktních čoček, v prašném nebo znečištěném prostředí.
Mohu řasenku používat, i když citlivé oči nemám?
Ano, rozhodně tím nemáte co zkazit. Šetrnější složení vaše oči méně zatěžuje, a tak se vám může i pohodlněji nosit. Pro uživatele kontaktních čoček je ideální volbou. Jednodušeji se navíc odličuje, čímž je obecně k pokožce šetrnější. Počítejte ovšem s tím, že je možné, že efekt řasenky nebude tak výrazný jako u klasických variant, nebo nebude držet tak dlouho.
Jak často bych měla měnit řasenku?
Řasenka by se měla měnit pravidelně, jinak může způsobit podráždění očí a množení bakterií. V ideálním případě byste měli novou zakoupit každé 3 měsíce. Pokud dojde ke změně konzistence nebo vůně, vyměňte ji okamžitě. Každým použitím se v řasence nahromadí další bakterie a při delším používání může způsobit v oku podráždění nebo infekci.
Závěr
Ať máte citlivé oči nebo ne, řasenky s hypoalergenním složením jsou dobrou volbou. Řasy zvýrazní, aniž by obsahovaly chemii a zároveň zabezpečí zdraví vašich očí. Navíc se jednoduše odličují, tudíž nebudete muset dřít pokožku při odstraňování make-upu, což je jedině výhoda. Při jejich výběru se zaměřte na složení a požadovaný efekt.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.yves-rocher.cz, www.denatura.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?