Sluchátka k dnešnímu životu jednoznačně patří. Vidět je můžete na uších dětí i dospělých. Díky sluchátkům si mohou děti v klidu poslechnout hudbu, knihu i zahrát počítačové hry ať už budou doma nebo na cestách. Od sluchátek pro dospělé se liší v konečném designu a velikostně jsou uzpůsobená na menší dětskou hlavu. Vyrobena jsou navíc tak, aby chránila citlivý dětský sluch před příliš hlasitou hudbou.
Před výběrem dětských sluchátek byste měli přesně vědět, jaký typ bude pro vaše dítě tím nejlepším. K dostání jsou sluchátka na uši, okolo uší i do uší. Důležité je, aby sluchátka dobře seděla a zároveň byla pohodlná a bezpečná. Sluchátka je nutné vybírat i s ohledem na jejich technické vlastnosti. Sledovat byste měli frekvenci, citlivost a impedanci. Dále si všímejte typu konstrukce a způsobu připojení. V současnosti jsou oblíbenější sluchátka bezdrátová.
Typy
Dětská sluchátka se rozdělují do několika skupin podle typu konstrukce. Všechny dostupné varianty jsou pro děti bezpečné, rozdíl je především v tom, jakým způsobem budou schopna regulovat zvuk, který vychází ze sluchátek nebo naopak přichází z okolí. Tu správnou podobu je třeba vybírat s ohledem na preference vašeho dítěte.
Dětská sluchátka na uši
Sluchátka na uši jsou velmi lehká a pohodlná. Jsou tedy ideální i pro dlouhodobé nošení. Dostupné jsou navíc ve velké škále designů. Koupit můžete nejen jednoduchá, ale i velmi pěkně zpracovaná sluchátka s celou řadou motivů. Nevýhodou tohoto typu je skutečnost, že okolo nich proniká v určité míře hluk z okolí. Poslech tak nemusí být dostatečně kvalitní. Na druhou stranu však bude dítě vědět, o dění v jeho blízkosti a bude schopno v určitých situacích včas zareagovat.
Dětská sluchátka okolo uší
Pokud budete chtít sluchátka, která jsou schopna izolovat okolní hluk, volte sluchátka okolo uší. Takováto sluchátka jsou vhodná při cestování. Tyto sluchátka však nejsou příliš vhodná na běžné venkovní nošení, protože dítě nebude mít přehled o okolním dění a bude se tak zbytečně vystavovat nebezpečí, které mu v městském provozu hrozí.
Dětská sluchátka do uší
Nejmenší sluchátka známá jako pecky nebo špunty. Tyto sluchátka se vkládají přímo do uší. Díky této konstrukci nejsou sluchátka příliš pohodlná a v uších nebudou držet příliš dobře. Tato konstrukce se nedoporučuje u nejmenších dětí. U starších dětí jsou však tato sluchátka velmi oblíbená, především díky nenápadné konstrukci a malým rozměrům.
Konstrukce
Další dělení je podle konstrukce. Na první pohled není tento parametr patrný, je však důležitý, protože určuje, v jaké míře bude do sluchátek pronikat zvuk z okolí dovnitř a hudba ze sluchátek zase ven. Jedná se tedy o parametr, který ovlivňuje komfort posluchače i jeho nejbližšího okolí.
- Otevřená sluchátka pro děti – konstrukce zajistí, že sluchátka v menší míře zkreslují reprodukovaný zvuk. Nevýhodou je skutečnost, že skrze sluchátka proniká více zvuku do okolí, což může být pro okolí rušivé.
- Uzavřená sluchátka pro děti – sluchátka velmi dobře chrání před okolním zvukem a zároveň zajistí, aby hluk nepronikal ven. Díky tomu nebude dítě při poslechu nijak rušeno a zároveň nebude rušit ani svoje okolí.
- Polouzavřená sluchátka pro děti – jsou jakýmsi kompromisem obou předešlých typů.
Drátová vs. bezdrátové
Jako další byste měli popřemýšlet, zda pořídíte drátová nebo bezdrátová sluchátka. Oba typy jsou oblíbené a každý má své vlastní výhody a nevýhody.
- Drátová sluchátka – tradiční sluchátka, která se postarají o kvalitnější zvuk. V dnešní době jsou však méně oblíbená, protože kabel, který ze sluchátek vede, bude v mnohých situacích nepraktický.
- Bezdrátová sluchátka – zajišťují volnost pohybu, což je jejich největší výhodou nejen u dospělých, ale i u dětí. Nevýhodou bezdrátových sluchátek je o něco méně kvalitní zvuk, což však laik nemusí ani zaregistrovat. Nevýhodou je i skutečnost, že budete muset sluchátka pravidelně dobíjet, což nemusí malým dětem vyhovovat.
Hlasitost
Z hlediska bezpečnosti není možné přehlédnout informaci o hlasitosti dětských sluchátek. Dle doporučení Světové zdravotnické organizace by hlasitost v případě dětí neměla překročit hranici 85 dB. Z tohoto důvodu je důležité koupit pouze sluchátka, jejichž součástí je vestavěný omezovač hlasitosti, který zabrání překročení maximální doporučené hladiny zvuku.
Frekvence
Frekvenční rozsah vás informuje o tom, jak kvalitní budou mít vámi zvolená sluchátka zvuk. Frekvence se v případě dětských sluchátek obvykle pohybuje v rozmezí 6 – 42 000 Hz, přičemž lidské ucho je schopno vnímat zvuk o frekvenci od 20 – 20 000 Hz. To znamená, že si vystačíte i s nižším frekvenčním rozmezí.
Citlivost
Citlivost je parametr, který udává akustický výkon. Čím je citlivost vyšší, tím hlasitěji budou sluchátka hrát. U dětských sluchátek však není přílišná hlasitost vhodná, protože může poškodit citlivý dětský sluch.
Impedance
Impedance je parametr určující elektrický odpor měničů ve sluchátkách. Společně s citlivostí má impedance vliv na kvalitu a hlasitost hudby. Čím je impedance vyšší, tím je zvuk tišší a lepší. Pokud je impedance vyšší, budou sluchátka spotřebovávat větší množství energie. Ve většině případů je hodnota impedance okolo 32 Ω. Od hodnoty 33 – 300 Ω, bude nutné používat zesilovač.
Značka
Při výběru sluchátek je výrobce velmi důležitý. Tento parametr bude zajímat spíše rodiče, samotné děti se zaměří spíše na design sluchátek. Sluchátka se vašemu dítěti jednoduše musí líbit, protože v opačném případě je nemusí chtít používat, ať už bude jejich kvalita jakákoliv. Co se týká výrobců, velmi oblíbená jsou sluchátka značky JBL, Philips, Sencor, Niceboy, OTL nebo Buddy Phones.
Cena
Rozpočet je rovněž při výběru sluchátek pro děti velmi důležitý. Před výběrem byste měli být alespoň určitou představu, kolik jste ochotni do nákupu sluchátek investovat. Díky tomu se váš finální výběr přece jenom zúží. Příliš levná sluchátka mohou mít zhoršenou kvalitu zvuku a nemusí být příliš pohodlná ani odolná.
Do skupiny levných spadají sluchátka s cenou do 500 Kč. Poměrně kvalitní sluchátka koupíte ve střední cenové kategorii, jejich cena se pohybuje v rozmezí 500 – 1 500 Kč. Sluchátka ve špičkové kvalitě nabídne cenová kategorie 1 500 Kč a více.
Otázky a odpovědi
Jakou výdrž mají bezdrátová sluchátka?
Nevýhodou bezdrátových sluchátek je potřeba jejich opětovného nabíjení. Pakliže je vám přesto tento typ bližší, měli byste se zajímat o výdrž sluchátek na jedno nabití. Tento parametr souvisí z velké části s pořizovací cenou, ta nejlevnější sluchátka vydrží pouze několik hodin. Nejkvalitnější modely však mohou nabídnout výdrž až 30 hodin.
Jaké funkce mohou dětská sluchátka nabídnout?
Dětská sluchátka mohou být vybavena i několika funkcemi. Oblíbená je například funkce ANC, tedy aktivní potlačení hluku. Díky hlasovému asistentovi je možné zařízení ovládat hlasem. Prostorový zvuk 7.1 umožní sluchátka používat i ke sledování filmů. Funkce přijímání hovorů umožní dítěti sluchátka používat i při telefonování.
Sluchátkům pro nejmenší děti by neměla chybět funkce omezovače hlasitosti. Funkcí může být mnohem více, s jejich počtem roste i pořizovací cena, proto dobře zvažte, které z nich jsou pro vás důležité a bez kterých se naopak obejdete.
Jaká jsou nejlepší dětská sluchátka?
Dobrou volbou budou jakákoliv sluchátka, který budou dětem dobře sedět a nebudou je nijak omezovat. Jediné žádoucí omezení je omezení maximální hlasitosti, díky této funkci budete moci ochránit citlivý dětský sluch. Pro dětská sluchátka by měla být samozřejmostí i odolná konstrukce, která ustojí hrubší dětské zacházení. Pro děti musí být sluchátka atraktivní i svým designem
Co jsou protihluková sluchátka?
Protihluková sluchátka v sobě nemají žádnou elektroniku, což znamená, že nejsou schopna přehrávat hudbu ani jiný hluk. Úkolem těchto sluchátek je izolovat dětské uši před okolním hlukem, díky tomu bude dětský sluch v rušném prostředí chráněn před případným poškozením. Protihluková sluchátka by měla být schopna ochránit dítě před zvukem přesahujícím 85 dB.
Závěr
Dětská sluchátka se od sluchátek pro dospělé liší v mnoha parametrech. V první řadě se na jejich výrobu používá velmi odolný materiál, který je ochrání před případným poškozením. Dle velikosti se sluchátka dělí do skupin podle věku dítěte, dobrou volbou jsou sluchátka nastavitelná, která můžete přizpůsobit rostoucí dětské hlavě. Sluchátka přes hlavu by měla mít nastavitelný most, který zajistí, že budou na hlavě dobře držet.
Z technických parametrů byste měli sledovat jejich frekvenční rozsah, citlivost, impedanci i funkce navíc. Za kvalitu sluchátek ručí v první řadě výrobce. Pokud chcete, aby sluchátka něco vydržela, měli byste se zaměřit pouze na přední a roky prověřené výrobce.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?