Jak vybrat kompresor?

Nejoblíbenější typy kompresorů

Kompresory se využívají k výrobě stlačeného vzduchu, ten odebírají z okolního prostředí a stlačují ho na požadovaný tlak. Kompresor je určen do dílen, provozů, ale využít ho můžete i v domácnosti.

Při výběru se zaměřte na několik parametrů. Zajímat by vás měl výtlačný výkon, který musí být dostatečně velký, aby zvládl utáhnout veškeré potřebné nářadí jako ofukovací pistole, různé stroje atd.

Podle toho, jak často budete kompresor používat, je možné vybírat mezi hobby, poloprofesionálním a profesionálním typem. Dle místa a účelu využití by vás mělo zajímat rozdělení na olejový a bezolejový kompresor, dále je to velikost vzdušníku, výtlačný tlak, účinnost a také cena.

Porovnat ceny kompresorů

Typy

Pro běžné využití v domácnostech a dílnách jsou určené pístové kompresory. Ve větších provozech mají své využití šroubové kompresory.

Pístové kompresory

Princip pístového kompresoru je podobný jako píst v motoru auta, i zde se vzduch stlačuje pístem pohybujícím se ve válci. Píst je poháněn elektromotorem, jedním směrem je vzduch nasáván a následně je vháněn do vzdušníku.

Když je ve vzdušníku potřebný tlak, dojde za pomoci tlakového spínače k vypnutí kompresoru. Pokud tlak klesne o stanovenou hodnotu, tlakový spínač kompresor opět zapne.

Nevýhodou pístového kompresoru je skutečnost, že jsou určeny pro přerušovaný provoz, mohou se dle potřeby zapínat i vypínat. V případě, že by pracovaly nepřetržitě, dojde k jejich přehřívání a zničení. Lze však koupit i kompresor určený pro nepřetržitý chod, nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.

Při používání běžného pístového kompresoru byste se tedy měli držet následujících pravidel:

Důležité je střídání doby chodu a klidu v poměru 3:1, což znamená, že v případě, že kompresor poběží 12 minut, měl by pak 4 minuty odpočívat atd.

Kompresor by měl spínat maximálně 10 x za hodinu, v opačném případě bude docházet k většímu opotřebení agregátu i motoru.

Pístové kompresory mohou být i velmi hlučné, v současné době je však možné zakoupit i odhlučněný model. Výhodou je minimální údržba, která stojí na občasné výměně oleje a vypouštění kondenzátu ze vzdušníků.

Šroubové kompresory

V tomto kompresoru se nachází dva šrouby speciálního tvaru, které do sebe přesně zapadají. Při jejich otáčení se dochází ke zmenšování prostoru uvnitř kompresoru, což vede ke stlačování vzduchu. Stlačený vzduch je pak opět veden do vzdušníku. I tento kompresor pracuje za pomoci elektromotoru. Výkon je pak možné regulovat frekvenčním měničem, který se na kompresor připojí.

Výhodou je tichý chod a v případě pravidelné výměny oleje a spotřebních dílů i delší životnost. Šroubové kompresory mohou pracovat nepřetržitě a běžně se používají v různých provozech. Z tohoto důvodu se jedná o velká a těžká zařízení, která v běžném životě nevyužijete.

Další dělení

Kompresory se dělí na olejové a bezolejové. Toto rozdělení se týká obou typů, ve většině případů se však specifikuje pouze u pístových kompresorů.

V případě šroubových kompresorů se můžete setkat s označením mazané, což značí skutečnost, že je olej používán zejména na odvod tepla a dále pak na mazání stroje. Bazmazné kompresory využívají pro chlazení vstřik chladící kapaliny.

Pístové olejové kompresory jsou určené pro dílenskou činnost, běžně je využívají v autodílnách a vhodné jsou i pro nástřik bary. Naopak se díky oleji nevyužívají v potravinářském průmyslu. Tyto kompresory vyžadují pravidelnou kontrolu a doplňování oleje, jejich výhodou je však delší životnost.

Pístové bezolejové kompresory jsou díky absenci oleje určené do zdravotnictví, pro potravinářský průmysl a využívají se při čepování piva. Díky speciálním těsnícím a třecím kroužkům se nemusíte bát případnému zadření kompresoru, naopak výhodou těchto typů je nulová údržba a dlouhá životnost.

Použití

Dle četnosti využití je možné pístové kompresory rozdělit do 3 skupin na hobby, poloprofesionální a profesionální typy.

Hobby

Hobby určen do domácnosti, s jejich pomocí nafouknete kola, bazén atd. Hobby kompresory se používají pouze výjimečně a při používání dochází k jejich rychlému ohřevu. Ve většině případů se jedná o malá a levná zařízení, které při poruše neumožňují opravu.

Poloprofesionální

Jsou kompresory, které jsou určeny pro každodenní běžné využití. Jsou ideální tam, kde je možný jejich přerušovaný provoz. Jsou vyrobeny z méně odolných materiálů nejčastěji hliníku, které by se při dlouhodobém chodu poškodily.

Profesionální

Jsou určeny pro nepřetržitý provoz, své využití mají zejména v různých dílnách, díky kvalitním výrobnímu materiálu, kterým je nejčastěji litina, snesou i velkou teplotu.

Výkon

Výtlačný výkon je při výběru kompresoru tím nejdůležitějším parametrem. Výtlačný výkon určuje množství vzduchu, který je kompresor schopen vyprodukovat a naplnit do tlakové nádoby. Hodnota množství výtlačného výkonu je udávána v litrech za minutu.

Potřebnou velikost si můžete vypočítat na základě spotřeby veškerého zařízení, které budou kompresor využívat. Vždy je lepší koupit kompresor s vyšším výkonem a to až o 50%, díky kterému bude moci déle odpočívat a vy můžete přidat v případě potřeby i některé další nářadí.

Pro huštění pneumatik, ofukování a stříkání malých ploch a také do domácí dílny je možné vybírat mezi modely s výkonem v rozmezí 50 – 160 l/min.

V případě, že kompresor využijete na montážním pracovišti, při stříkání středně velkých ploch a pro chod méně výkonného nářadí, vybírejte modely s výkonem v rozmezí 100 – 260 l/min.

Pro středně výkonné nářadí, NC stroje, které mají nižší spotřebu a při stříkání velkých ploch, je možné vybírat kompresory s výkonem v rozmezí 260 – 410 l/min.

A pro profesionální využití, do pneuservisů, pro výkonné nářadí a NC stroje s vyšší spotřebou jsou určené kompresory s výkonem v rozmezí 410 – 660 l/min.

Výtlačný tlak

Výtlačný tlak je udáván v barech a nejčastěji se setkáte s kompresory s tlakem 8 – 15 barů. Ve chvíli, kdy tlak klesne o 2 bary, dojde k aktivaci vzdušníku.

V případě pneumatického nářadí je využíván tlak 6 barů, potřebovat tak budete kompresor s výtlačným tlakem 8 a více barů.

Tlaková nádoba

Tlaková nádoba je určená na nárazové vykrytí velkého odběru vzduchu, což je běžné například při ofukování, pískování nebo stříkání barvy. V případě stálého odběru vzduchu se tímto parametrem zabývat nemusíte.

Značka

Velký výběr kompresorů nabízí značka Scheppach, jejíž výrobky jsou v současné době velmi oblíben. Z dalších výrobců můžeme jmenovat Güde, Hecht, Geko, Compass, Fiac, Remeza, Makita atd.

Cena

Cena hobby kompresorů se pohybuje v rozmezí cca 800 – 3 000 Kč. Jedná se o malé a skladné modely, které najdou uplatnění v každé domácnosti.

Poloprofesionální kompresory koupíte od 5 – 30 000 Kč. Zde už záleží na způsobu využití. Profesionálové mohou vybírat mezi pístovými kompresory, jejichž cena převyšuje 30 000 Kč. Cena šroubových kompresorů je v rozmezí 100 – 200 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny kompresorů

Údržba

Jak se o kompresor starat si přečtete v manuálu každého výrobku. Obecně se dá říci, že budete muset cca 1x ročně vyměnit sací filtr a olej. V případě kompresoru s klínovým řemenem se nevyhnete ani této výměně a to cca 1 x za 2 roky v závislosti na četnosti používání. Mezi další části, které se opotřebovávají a potřebují tedy servis nebo výměnu, patří zpětný ventil, těsnění ventilové desky, těsnění dochlazovače a mezichladiče.

Důležité je udržovat v čistotě sací filtr, při jeho zanesení dojde ke snížení výkonu kompresoru. Filtry je možné čistit nebo je jednoduše vyměnit.

Otázky a odpovědi

Jaký kompresor do domácí dílny?

Do domácí dílny je vhodné pořídit olejový kompresor. Pokud ho využijete pouze pro foukání kol, vystačíte si malým 12V kompresorem, který nemá vzdušník. Ten je možné připojit k autozapalovači. Koupit můžete ale tak 230 V se vzdušníkem.

Pro dílenské práce je vhodné koupit větší a výkonnější kompresor se vzdušníkem o velikosti cca 8 a více litrů.

Jaké příslušenství je možné využít?

Hodit se bude tryska, díky které můžete odfouknout piliny i jiné nečistoty, ale také vyčistit štěrbiny. Jestliže chcete zbavit kovové povrchy rzi, využijete pískovací pistoli.

K čemu je dobrý tlakový spínač?

Tlakový spínač zajistí, aby byl ve vzdušníku stále potřebný tlak. Jakmile tlak klesne, spínač se sepne a tím se rozeběhne i elektromotor. Ve chvíli, kdy tlak dosáhne požadované hodnoty, dojde k opětovnému vypnutí kompresoru.

Závěr

Pístové kompresory jsou menší přístroje nižší hmotnosti, ve většině případů vybavené pro lepší mobilitu kolečky a držadlem. Jejich cena je nižší a jsou určené do domácnosti, dílen, pneuservisu, potravinářského průmyslu i jiných provozů. Levnější kompresory využijete v přerušovaném provozu, dražší využijete i při nepřetržitém provozu.

Šroubové kompresory jsou velkých rozměrů a jsou určen pouze do průmyslových provozů. Jsou mnohonásobně dražší a vyznačují se dlouhou životností.

Kompresory můžete nakoupit v těchto e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (151 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když jsem hledal vhodný kompresor, narazil jsem na tento článek a říkal si, to zase budou jen samé rozumy k ničemu. Naštěstí mi pomohl s výběrem vhodného kompresoru Scheppach Air Force 5, který jsem vzal jen díky hodnocení na Heurece, na kterou mě váš článek odkázal a jsem velmi spokojený.

  2. A co lamelové kompresory? Nepotřebuje časem měnit ložiska, díky tomu nemusíte měnit blok kompresoru a to jsou ušetřené velké finance. Při dobrém servisu výdrží 100000m/h a pořád dává stejný objem vzduchu ?

  3. Děkuji za velmi užitečné informace.

  4. Váš článek mi velice pomohl se zaměřit na důležité věci, které jsou velmi důležitě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo