Foliovníky

Pěstování vlastní zeleniny nebo bylinek je oblíbené nejen na venkově. Zahrádkářství je činnost, která je stále velmi oblíbená a radost z výsledků své práce je mnohdy k nezaplacení. V našich podmínkách však není vždy snadné vypěstovat zeleninu dle vlastních představ a proto přichází na řadu skleníky nebo fóliovníky. Obě stavby jsou oblíbené a mají svoje klady a zápory.

Fóliovník je snadné vyrobit i doma a jeho malou verzi můžete využít také na balkonech bytů k pěstování zeleniny, jahod nebo bylinek. Oproti skleníku si nemusíte dělat starost se základy, díky jejich absenci pak můžete fóliovník libovolně přenášet.

Na druhou stranu však musíte počítat s jeho menší životností. Jeho výhodou je snadná montáž, která vám umožní fóliovník používat pouze v omezené době a na zimu ho tak můžete demontovat a uschovat, čímž zvýšíte jeho životnost.

Před výběrem je vhodné zvážit velikost fóliovníku s ohledem na to, co v něm budete chtít pěstovat a také s ohledem na prostor, který mu můžete obětovat. Důležité je zvolit stabilní konstrukci a také kvalitní fólii, kterou nezničí vítr ani kroupy.

Porovnat ceny foliovníků

Nejlepší foliovníky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Garden King 4 police 69x158x49 cm 91 % 899 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi
2. Garden King Flora 140x94x180 cm 85 % 699 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Garden King House 210×179 x250 cm 85 % 1 899 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi
4. M.A.T Group 250×179 x211 cm 79 % 2 293 Kč Zobrazit Hornbach.cz
5. M.A.T Group XXL 450x200x200 cm 63 % 3 528 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

K pěstování zeleniny a jiných plodin můžete využít skleník, fóliovník nebo pařeniště. Všechny tyto zahradní stavby jsou oblíbené, ale každá má svoje výhod i nevýhody.

Skleník

Skleníky jsou k dostání ve větších velikostech a jsou tedy určeny do zahrad. Lze je koupit v několika variantách, pro svoji stavbu ve většině případů potřebují stabilní základy. Je tedy nutné vědět, kam skleník umístíte a smířit se budete muset se skutečností, že stavbu nebude možné posunout.

Výplní je klasické sklo a v současné době stoupá obliba dutinkovaného polykarbonátu, který je k dostání v tloušťce 46 a 20 mm. Výhodou polykarbonátu je jeho odolnost a dá se říci, že i nerozbitnost. Desky jsou vyrobeny z dvojitého komůrkového materiálu, který zaručuje dobrou izolaci, díky které je možné skleník bez obav využívat i v chladnějších dnech.

Fóliovníky

Fóliovníky jsou k dostání v mnoha menších a větších velikostech, ty velké mohou směle konkurovat velikostem skleníku. Oproti skleníku je stavba jednoduší, fóliovníky nevyžadují pevné základy, mnohdy si vystačíte pouze s jejím ukotvením. Výdrž je dána materiálem konstrukce i sílou fólie, dle materiálu je životnost fólie 1 – 5 let.

Pařeniště

Pařeniště se skládá z pevné konstrukce, kterou zakrývají okna ze skla nebo fólie. Využívají se především k rychlení růstu zeleniny, kterou pěstujete na běžných záhonech. Jsou k dostání v několika velikostech, rám může být vyroben ze dřeva, ale také z betonu nebo cihel.

Stavba je velmi jednoduchá, některá pařeniště je možné napevno zabudovat do země, jiná se pokládají na záhony a můžete je tak kdykoliv odstranit. Jejich nevýhodou je malá výška, která vám neumožňuje pařeniště používat na pěstování vysokých plodin.

Velikost

Velikost záleží na prostoru, který můžete pro fóliovník vyhradit i na tom, co v něm budete pěstovat. K dostání jsou fóliovníky o šířce, výšce i hloubce v rozmezí 70 – 300 a více centimetrů.

Součástí těch nejmenších jsou praktické police, které vám umožní pěstovat zeleninu a další plodiny v truhlíkách nebo květináčích. Díky malému rozměru je možné fóliovník umístit na balkon i terasu.

Jestliže chcete fóliovník využít pouze na pěstování rajčat nebo paprik, může vám vyhovovat velikost 100 – 200 x 150 – 169 x 50 – 80 cm.

Dále jsou k dostání fóliovníky větších šířek a délek s nižší výškou do 1 metru, které plní spíše úlohu pařeniště a velké stavby, které dosahují rozměrů skleníků a jejich výhodou je skutečnost, že se v nich můžete postavit.

Materiál konstrukce

Materiál konstrukce má vliv na stabilitu a životnost. Pokud to s pěstováním myslíte vážně, nevyplatí se vám v tomto ohledu šetřit. Narazit můžete na velmi levné a nekvalitní plastové konstrukce, ve větší míře jsou však zastoupeny konstrukce hliníkové nebo kovové.

Na doma vyrobený fóliovník pak můžete využít i dřevěných hranolů. Stabilní konstrukce vám umožní zavěšení květináčů, díky čemuž můžete prostor fóliovníku využít na pěstování rostlin, bylinek nebo třeba jahod atd.

  • Hliník – se řadí mezí trvanlivé materiály. Jeho výhodou je minimální údržba. Nevýhodou pak vyšší pořizovací cena.
  • Ocel – je materiál s neomezenou životností. V případě oceli se ohlídejte ošetření nástřikem proti korozi.
  • Pozinkovaný plech – opět se jedná o materiál, který se vyznačuje dlouhou životností a nulovou údržbou.

Fólie

Také fólie má vliv na životnost fóliovníku Tomto případě se životnost na základě výrobního materiálu udává v rozmezí cca 1 – 5 let. Velký vliv na životnosti má počasí i to, zda bude fóliovník na zimu uskladněn na suchém místě.

K nejméně odolným patří fólie o tloušťce 0,1 mm, tyto fólie mají životnost cca 1 rok. Kvalitnější fólie jsou odolné proti UV záření a dle povětrnostním vlivům je jejich výdrž uváděna mezi 3 – 5 roky. Sem je možné zařadit kašírované fólie, jejichž součástí je speciální mřížka, kterou je fólie vyztužená. Díky tomu je však fólie těžší a vyžaduje stabilní konstrukci.

Druhou možností jsou pak vícevrstvé fólie, vyrobené z třívrstvého polyetylenu, které se vyznačují nejdelší životností i výbornými vlastnostmi. Tato fólie nejlépe zadržuje teplo a nedochází u ní k velkému rosení. Nevýhodou je její vyšší pořizovací cena.

Značka

Fóliovníky mnoha rozměrů nabízí značky Aldotrade, Garden King, M.A.T. Group, Home & Garden, Greenhouse, Nohel Garden, a další.

Cena

Cena je závislá od velikosti fóliovníku. Nejmenší koupíte v rozmezí 400 – 1 000 Kč. Jedná se o modely s vloženými regály a jednodušší stavby určené především k pěstování rajčat.

Za cenu v rozmezí 1 – 2 000 Kč jsou k dostání nižší i vyšší stavby. Velký výběr je u větších modelů, které jsou vhodné pro potřeby klasické rodiny. Kvalitnější fóliovníky pro běžné využití je možné koupit za cenu od 2 – 4 000 Kč. Dražší typy jsou pak velkých rozměrů a jsou vhodné spíše pro profesionální pěstitele.

Porovnat ceny foliovníků

Otázky a odpovědi

Jak je řešeno odvětrávání?

Fóliovníky je možné odvětrávat vstupním vchodem, který má ve většině případů rolovací systém. U většiny větších, ale také v omezené míře u menších rozměrů pak můžete využít i okna, které je možné rovněž vyrolovat.

Jak ukotvit fóliovník?

Fóliovníky menších rozměrů není nutné ukotvovat. Ideální je však i přes rady výrobců kotvení nějakým způsobem provést. Kotvení můžete zajistit zakopáním konstrukce do země, možné je zasypat také cca 20 cm fólie.

V případě, že nebudete fóliovník přemísťovat ani demontovat, je možné konstrukci částečně zabetonovat. K zajištění můžete využít i různé kovové klíny nebo jiné kotvící prvky.

Závěr

Díky fóliovníku můžete začít pěstovat zeleninu hned na začátku jara a využijete je až do pozdního podzimu. Jsou vhodné pro rychlení i předpěstování. Výhou fóliovníků je větší výběr velikostí, díky čemuž je můžete využít v různě velkých zahradách.

Montáž je rychlá a oproti skleníkům se jedná o výrazně levnější stavby. Při výběru je nutné zohlednit především kvalitu konstrukce i fólie a také způsob odvětrávání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.geomall.cz, www.levnepostriky.cz, www.bestent.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Tak za sebe mohu vřele doporučit foliovník Aga MR4004CH 3,5x2x2 m. Jsem s ním velmi spokojená, opravdu zcela splnil moje očekávání.

  2. Kterej foliovník je lepší Bílý nebo zelený aby zčervenaly rajčata
    Děkuji

  3. Zvažuji tento rok koupit buď foliovník nebo skleník. Co byste spíše doporučili na pěstování obyčejné zeleniny – rajčata, okurky, papriky? Děkuji.

  4. Já sem chtěla foliovník na zahradu, kvůli pěstování zeleniny, a nakonec jsme koupila Garden King Atrium a je senzační.

  5. Děkuji za napsání tohoto článku, je přehledný a hodně mi pomohl při výběru.

  6. Ještě jsem nečetla na internetu, tak dobře zpracovaný článek o foliovnících. Aneta.

  7. Tento článek mi hodně pomohl v rozhodování. A vybrala jsem si Bestent 2x3m s UV filtrem STANDARD. Je super, můžu ho doporučit dál.

    • Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.

    • Souhlasím s vámi, taky mi pomohl, ale já si vybrala tento typ: Home & Garden Zahradní fóliovník zelený 2×3,5m.

  8. Mám velký dům se zahradou a rád pěstuji zeleninu, tak jsem si vybral díky tomuhle článku kvalitní foliovník. Těším se na domácí rajčata.

Přidat komentář

Recenzer
Logo