Nejoblíbenější typy trekových holí
Trekingové hole se staly obrovským hitem, jejich používání má pozitivní dopad na zdraví. Při chůzi tlumí hole nárazy a tím tak ulevují kyčlím i páteři. Dále poskytují adekvátní oporu a umožní vám tak volně dýchat. V neposlední řadě určují také rytmus chůze, budete si tak připadat jistější a samotná chůze bude mnohem pohodlnější.
Při výběru trekingových holí si nejdříve rozmyslete, jak moc budete hole využívat. Podle toho bude vybírat levnější nebo naopak dražší hole. Levnější modely jsou určeny rekreačním turistům, dražší hole by měli upřednostnit aktivní sportovci.
Nejlepší trekové hole
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Leki Instructor Lite | ⭐ 96 % | 1 990 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
2. | Fizan Speed | ⭐ 95 % | 1 370 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
3. | Fizan Compact | ⭐ 93 % | 1 590 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
4. | Acra LTH130 | ⭐ 92 % | 329 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | Ferrino Mustang | ⭐ 91 % | 1 129 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
Typy
Jako první budete vybírat mezi pevnou a teleskopickou holí. Pevné hole je třeba vybírat s ohledem na výšku postavy.
Pro zjištění potřebné délky je třeba vynásobit vaši výšku číslem 0,68 nebo se řiďte pravidlem, že hůl je třeba držet tak, aby loket tvořil pravý úhel. Teleskopické hole je možné nastavit do výšky 135 – 140 cm, to odpovídá výšce asi 195 – 200 cm.
Pevná hůl
Neumožňuje nastavit libovolnou délku a vybírat ji tak musíte přesně podle výšky vaší postavy. Pevná hůl však lépe tlumí nárazy a oproti dvoudílné nebo teleskopické méně pruží. Jsou lepší variantou pro pravidelné chodce, jsou lehčí a mají delší životnost.
Skládací hůl
Jejich největší výhodou je skladnost. Hůl můžete složit na několik částí a poté je přenášet například v batohu. Dražší skládací hole jsou k dostání také v teleskopické podobě, kdy vám umožňuje nastavit potřebnou výšku.
Teleskopická hůl
Umožňuje nastavit výšku a může je tak využívat i více osob. Výšku můžete měnit i v závislosti na terénu. Například při chůzi do kopce nebo z kopce, popřípadě při zimní procházce, kdy se hůl boří do sněhu. Nevýhodou teleskopických holí je rychlejší opotřebování a tím i zhoršení tlumivosti.
Rukojeť
Tvar a materiál rukojeti má zásadní vliv na pohodlí při chůzi. Mnoho holí má typickou krátkou rukojeť, tyto hole jsou vhodné na klasický méně náročný a ne nijak dlouhý výšlap. Horalové a opravdoví nadšenci by měli volit rukojeť delší.
V tomto případě si můžete pro uvolnění ruky přehmátnout a stále bude úchop příjemný, hůl vám nebude v ruce klouzat a v zimě ocení i vyšší teplotu.
Součástí rukojeti je i poutko, které si navléknete na zápěstí. Levné hole mají poutko vyrobené z méně příjemných materiálů, které se mohou při delším používání zařezávat do ruky. Na krátké procházky vám tyto hole pohodlně vystačí, při delších výšlapech však upřednostňujte polstrovaná poutka, nebo ty, která jsou vyrobena z příjemnějších materiálů.
A do náročnějšího terénu pak můžete využít bezpečnostní nastavitelné poutko. Pokud se při procházení náročným terénem zachytíte například o strom, poutko se povolí a ruka vyjede ven. Takto můžete předejít i možným úrazům.
Guma
Gumovými rukojeťmi je vybaveno velké množství holí. Ty nejlevnější mají jednoduché pogumované rukojeti s klasickým látkovým páskem.
Dražší hole mají rukojeti také gumové, rukojeť je však tvarovaná, což vám umožní příjemnější držení. Pásek kolem ruky je často polstrovaný a při chůzi se vám nebude nepříjemně zařezávat do ruky.
Korek
Korkové rukojeti jsou typické pro drahé trekové hole. Tento materiál udržuje lépe teplotu rukou. Korkové rukojeti jsou často v kombinaci s luxusním páskem kolem ruky. Výhodou korkové rukojeti je dobrá absorpce vlhkosti a limitování vibrací.
Pěna
Pěnová rukojeť je velmi příjemná na dotyk a velmi dobře absorbuje vlhkost. Je tedy ideální pro používání v letních měsících.
Plast
Plast bývá součástí těch nejlevnějších holí, plastová rukojeť vám bude ve zpocených dlaních klouzat a chůze bude spíše obtížná. Proto je vhodnější zvolit jiný materiál.
Tělo hole
Hole se vyrábí z hliníku nebo karbonu. Z hlediska kondičního nebo rekreačního však materiál nehraje příliš velkou roli.
Hliníkové hole jsou o trochu těžší a pevnější. Jejich pořizovací cena je nižší. Hliníkové hole by měli díky její dobré pevnosti upřednostnit osoby s vyšší tělesnou hmotností. Obecně jsou pak vhodnější pro méně náročné terény.
Karbonové hole jsou lehčí, ale také křehčí a dražší. Cenu hole udává množství karbonu, které je v rozmezí 20 – 100 %. Kvalitní hůl by měla mít alespoň 50 % karbonu. Čím je váha uživatele vyšší, tím vyšší by mělo být i množství karbonu. Karbonové hole jsou ideální pro chůzi v náročném terénu.
Sklolaminát patří k nejlehčím materiálům a hodí se do měkkých terénů. Jedná se o kompromis mezi hliníkem a karbonem. Využít je mohou osoby všech váhových kategorií při chůzi v různě obtížném terénu.
Zámky
Zámky se dělí na dva druhy:
- Šroubovací otočné – bývají součástí levnějších holí, nastavování je v tomto případě pomalejší.
- Rychlé – tyto zámky stačí jednoduše odcvaknout, jednoduše nastavíte potřebnou délku a zámek opět zacvaknete.
Hroty
Jedná se o poslední část trekové hole a i v tomto případě máte na výběr z více možností. Na první pohled sice vypadají podobně, liší se však tvarem i materiálem.
- Ocelový hrot – počítat musíte s kratší životností. Pokud budete přece jenom preferovat ocelové hroty, doporučuje se k holi přikoupit speciální gumové návleky nebo také ,,botky´´.
- Ocelový hrot kalený wolframem – jedná se o zlatou střední cestu mezi oběma materiály.
- Titanový hrot – tento hrot má nejdelší životnost. Také titanový nebo kalený ocelový je možné nasadit gumové koncovky.
Odpružení
Podcenit byste neměli ani odpružení neboli antišok holí. Odpružení má vliv na komfort při chůzi, kvalitní odpružení chůzi zpříjemní, pokud se však řadíte spíše ke sportovcům, může vás odpružení spíše limitovat na výkonu.
Příslušenství
K holím je možné dokoupit náhradní poutko, gumové nebo plastové koncové násady. Jejich úkolem je lepší tlumení nárazů, ale také zabraňují klepání koncovky o pevný podklad.
K dalšímu příslušenství patří sněhové talíře, které zabrání boření hole do sněhu, během zimních procházek. Některé hole jsou dodávány bez tohoto příslušenství, v případě jiných je příslušenství součástí hole.
Značka
Trekové hole koupíte od různých výrobcům. Ačkoliv si můžete myslet, že značka při jejich výběru nehraje žádnou roli, není to tak úplně pravda. I zde záleží především na četnosti a používání holí.
Při běžných vycházkách můžete dát přednost i méně kvalitním a levnějším výrobcům. Počítat budete muset s menší životností celé hole nebo některých jejich částí. Po zničení vám nezbyde nic jiného, než koupit hole nové.
I trekingové hole je však možné servisovat nebo koupit náhradní díly. Toto však umožňují pouze někteří opravdu seriózní výrobci. Na ty byste se měli zaměřit v případě, že budete hole využívat opravdu pravidelně nebo se budete častěji vydávat do náročnějších terénů.
Ke kvalitních výrobcům patří především Leki, MIcro Vario, Dynafit, Black Diamont nebo Scott. Levnější hole koupíte od značek Fizan, Gabel, Komperdell a dalších.
Cena
Pro méně častou chůzi v nenáročném terénu jsou určené hole od 500 – 1 000 Kč. Narazit můžete i na levnější, není však možné očekávat žádnou velkou kvalitu.
Na náročnější a častější chůzi je lepší volit trekové hole, jejichž cena se pohybuje od 1 – 2 000 Kč. A aktivní sportovci nebo milovníci horských výšlapů by měli investovat do trekingových holí, které lze koupit do 2 – 4 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi trekovými a nordickými holemi?
Na trhu jsou k dostání dva typy holí, trekové a nordic walking hole. Rozdíl je především v oblasti rukojeti. U těchto holí, které jsou určeny pro sportovní chůzi, je součástí rukojeti poutko, díky které vám hůl neupadne poté, co rukojeť pustíte.
Jak vybírat podle intenzity používání?
V tomto případě záleží, kolik kilometrů budete chtít nachodit, v jakém terénu se budete pohybovat i do jakého počasí budete hole brát. Hole určené k mírným krátkým procházkám, je možné vybírat i mezi nejlevnějšími modely.
Naopak hole určené k častým vycházkám nebo používané v náročném terénu budete vybírat ve vyšších cenových relacích a vhodné je upřednostnit i prověřeného výrobce.
Vyžadují hole nějakou pravidelnou údržbu?
Aby hůl vydržela co nejdéle, doporučuje se ji občas rozebrat, řádně vyčistit, vysušit a provést kompletní servis. Toto se týká pouze teleskopických holí. V případě pevných holí bude třeba hůl pouze v případě nutnosti očistit či vysušit.
Závěr
Při výběru trekingových holí je nejdůležitější zvolit typ hole, pevné i teleskopické hole mají svoje výhody i nevýhody, turisté by pak měli volit spíše skládací hole, které mohou připevnit k batohu.
Nepodceňujte ani materiál a délku rukojeti. Pro běžně používanou hůl vám bude stačit klasická délka, pokud budete na cestách delší dobu, oceníte možnost přechytnutí a tedy delší rukojeť.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší batohy
- Nejlepší čelovky
- Jak vybrat dalekohled?
- Jak vybrat turistické boty?
- Jak vybrat turistický batoh?
- Trekingové hůlky pro seniory
Zdroje: www.decathlon.cz, www.mastersport.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
V posledních letech mám problémy s kolenem, ale přesto nechci polevit v pohybu. To byl důvod, proč jsem si koupila trekingové hole, díky kterým můžu svému kolenu dost ulevit, aniž bych musela přestat se svými milovanými procházkami.
S manželkou nás baví chodit na delší procházky, ale bez trekingových holí se neobejdeme. Momentálně jsme si pořídili Crossroad Makoda a jsou perfektní. Mají hodně dobrou kvalitu a skvěle padnou do ruky.
Mám problémy s pohybovým aparátem, takže potřebuji vhodnou oporu. Podle vašeho článku jsem si zvládl vybrat skvělé trekingové hole Hop-Sport Nordend a jsem nadšený. Teď už mi chození nedělá takové potíže jako dřív.
Pořídila jsem si trekingové hole kvůli bolavému kolenu a musím uznat, že mi hodně pomáhají při chůzi. Procházky tak pro mě nejsou takový bolestivý problém.
Koupila jsem mému tátovi tyto hole: Crossroad Makoda a je hodně spokojený.