Jak vybrat svářečku?

Nejoblíbenější typy svářeček

Svářečky využijete při spojování různých materiálů. Jejich pořizovací cena není nijak vysoká a uplatnění mohou najít v každé domácí dílně. S pomocí svářečky vyrobíte bránu i branku, postavíte plot nebo jiné zahradní konstrukce. Ačkoliv se pravděpodobně nejedná o běžně využívané zařízení, čas od času ji může využít v podstatě každý.

V závislosti na četnosti používání, místu a tloušťce materiálu budete vybírat vhodný model. Domácím kutilům jsou určené universální svářečky, které využijí pro svařování různých ocelových materiálů. Vybírat můžete ze dvou typů, nejdůležitějším parametrem pak bude zatěžovatel.

Ten určuje, jakou dobu může být svářečka v provozu. Kromě něho byste měli přihlédnout k využívané technologii, velikosti příkonu nebo možným funkcím.

Porovnat ceny svářeček

Nejlepší svářečky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Omicron GAMA 166 invertor 2355 94 % 4 730 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Tuson POLY 02 Polyfúzní svářečka 93 % 1 090 Kč Zobrazit Hornbach.cz
3. Proteco polyfúzní 800W 10.55-810 92 % 789 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. TUSON POLY01, 750/1500W 88 % 1 190 Kč Zobrazit Unihobby.cz
5. Güde MIG 192/6K 85 % 7 679 Kč Zobrazit Kamody.cz

Typy

Na trhu je několik tipů svářeček, které se od sebe liší technologií svařování i určením. Před výběrem je tedy vhodné se se všemi typy nejdříve seznámit.

Trafosvářečka

Pro tyty svářečky je typická vysoká hmotnost cca 20 i více kg. Z tohoto důvodu se jedná o zařízení, které budete moci využívat spíše v dílně.

Trafosvářečku pro svůj chod potřebuje elektrickou energii, postačí ji pouze zapojit do zásuvky na 230 nebo 400 V. Pro to, aby během chodu svářečky nedocházelo k vyhazování pojistek, měla by být jištěna 16 V jističem. A při práci budete pracovat s elektrodami.

Součástí svářečky je ventilátor, který během chodu zařízení ochlazuje. Podle jeho kvality pak mohou svářečky pracovat nejčastěji v rozmezí 4 – 6 minut během jednoho desetiminutového cyklu. Výkon je udáván v % a řídit se můžete následovným: běžně využívaná svářečka by měla mít výkon alespoň 40%, vysoce kvalitní pak 60 %.

Pro bezpečný chod by měla být každá svářečka vybavena tepelnou pojistkou, která se postará o vypnutí přehřívajícího se zařízení.

Invertorová svářečka

Zatímco trafosvářečka představuje základ, invertorová je již pokročilejší. Její výhou je nižší hmotnost, která vám umožní používat svářečku na různých místech. Uvnitř zařízení se nachází spínavý zdroj, jehož úkolem je přeměnit střídavé napětí 220 V na vysokofrekvenční záření.

Svářečky jsou doplněny o několik funkcí. Mezi ně patří snadnější nahození oblouku, eliminace přivaření elektrody a další. Jednotlivým funkcím se budeme věnovat později. Nevýhodou tohoto typu je kratší chod a vyšší pořizovací cena.

Polyfúzní svářečka

Plastové materiály spojíte pomocí polyfúzní svářečky. Jsou tak určené především instalatérům nebo topenářům. V běžné domácnosti pro ně pravděpodobně nenajdete využití. Tyto svářečky zahřejí konce trubky, které poté přiložíte k sobě. Není je však možné použít na žádný jiný materiál.

Technologie svařování

Svářečky umožňují několik odlišných technologií sváření. Podle toho, co budete nejčastěji svařovat, budete vybírat i technologii. Pro běžné použití budete vybírat svářečky označené zkratkami MMA, MIG-MAG a TIG.

MMA

Jedná se o svařování elektrickým obloukem, při práci budete využívat svařovací obalované elektrody. Tuto technologii umožňují trafosvářečky i inventory. Výsledný svár není nijak estetický a počítat budete muset i s nutností očistit strusku, která na místě sváru zůstává. Technologie je určena pro svařování ocelových materiálů.

MIG-MAX

Svařování v ochranné atmosféře, určené pro spojování tenkých jeklů nebo plechů, ale také opravu karoserií. Sváry jsou estetické, přídavný materiál je dodáván plynule a je taven pomocí elektrického oblouku.
Při svařování se používá plyn a neobejdete se tak bez plynové bomby.

TIG

Pomocí technologie TIG vytvoříte velmi estetické sváry. Svářečka je tak určena pro čisté svařování niklu, oceli, slitin, mědi i titanu. Při svařování se využívají wolframové elektrody, které nevytváří strusku a neoxidují.

FLUX

Metoda FLUX využívá při svařování stejně jako MIG-MAG plyn. V tomto případě je však plyn součástí duté elektrody, obejdete se tak bez plynové bomby a svařovat můžete i ve venkovním prostředí.

Příkon

Příkon se u hobby svářeček pohybuje v rozmezí 2 – 5 000 W, v případě profesionálních zařízeních pak může šplhat až k 10 000 W. Výkon v tomto případě určuje rychlost nahřátí na provozní teplotu. Na kvalitu svárů však nemá žádný vliv. Čím vyšší výkon bude, tím rychleji budete moci pracovat, ale poroste i pořizovací cena.

Svářecí proud

Maximální svářecí proud budete vybírat s ohledem na tloušťce svařovaných materiálů. Nejmenší svářecí proud dosahuje hodnot 160 A a tyto svářečky jsou dostačující pro běžné domácí používání. V případě profesionálních svářeček se pak hodnota maximálního svářecího proudu pohybuje okolo 250 A.

Zatěžovatel

Pod tímto pojmem se ukrývá parametr určující výkonovou využitelnost. Jedná se o vůbec nejdůležitější parametr, který určuje jak dlouho, jakým proudem a při jaké okolní teplotě může svářečka pracovat, než dojde k sepnutí tepelné pojistky.

Ve většině případů se zatěžovatel měří při teplotě 40°C, není to však vždy pravidlo. Pracovní cykly jsou pak 10-ti minutové a zatěžovatel je udáván v %. Svářečka s označením 140 A při 20 % může být v provozu pouze 2 minuty, zbývajících 8 minut by pak měla chladnout.

Zatěžovatel 110 A při 60 % označuje, že pod proudem 110 A můžete svařovat až 6 minut a 4 minuty bude třeba nechat svářečku chladnout, atd.

Funkce

Svářečky se mohou jevit jako jednoduchá zařízení, nabízí však velké množství funkcí, ke kterým je vhodné při výběru přihlédnout. Ne všechny pravděpodobně využijete, některé se vám však hodit mohou. S počtem funkcí roste pochopitelně i cena zařízení.

  • Ventilátor – jedná se o integrovaný ventilátor, který zabraňuje přehřívání přístroje. Podstatně zkrátí i potřebnou dobu chladnutí.
  • Regulace teploty vzduchu a výkonu – na tuto funkci narazíte u svářeček určených pro svařování plastových materiálů
  • Displej – i svářečky jsou vybaveny displejem, díky kterému máte přehled o všem potřebném
  • Spínač v rukojeti – bezpečnostní prvek, který svářečku po nějaké době nečinnosti vypne
  • Arc Force – jedná se o funkci, která je schopná regulovat proud dle vzdálenosti od svařovaného materiálu. Díky tomu vytvoříte rovnoměrné sváry, i pokud se neřadíte mezi zkušené svářeče
  • Anti Stick – tato funkce zabrání možnému přilepení elektrody během svařování
  • Hot Start – snadnější a rychlejší zapálení oblouku i nahřátí materiálu
  • Soft Start – pomalejší náběh oblouku a omezení nárazového proudu. Tato funkce zabrání možnému vypadávání jističů při používání větších transformátorů
    SLOPE DOWN – díky této funkci můžete postupně snižovat svářecí proud a ukončit svár rovnoměrně.
  • SHORT ARC – funkce umožňuje za pomoci menšího přenosu tepla svářet pod různými úhly
  • SPRAY ARC – drát se taví pod vyšším proudem, což práci urychlí
  • SYNERGY – vám umožní využívat několik funkcí zároveň
  • BIO – LEVEL – svařovací proud je možné přepínat ve dvou úrovních.

Značka

V tomto případě je výběr kvalitního výrobce velmi důležité. Při svařování pracujete s elektřinou, při svařování odlétávají jiskry a volba nekvalitního výrobce tak může ohrozit vaše bezpečí.

Z tohoto důvodu preferujte svářečky známých značek, mezi které můžeme zařadit Tuson, Proteco, Güde, Kowax, Partermax, Omicron, Sherman nebo třeba Kühtreiber.

Cena

Nejlevnější svářečky jsou k dostání do 3 000 Kč. K dostání jsou i výrobky prověřených výrobců, kteří vám zaručí bezproblémový chod. Jsou vhodnější spíše pro občasné využití a i jejich součástí je bezpečnostní pojistka. Ve většině případů umožňují využívat MMA – TIG technologii a poradí si s různými materiály.

Kvalitnější svářečky koupíte za cenu od 5 – 10 000 Kč. I tyto modely jsou vhodné pro běžné používání. K dostání jsou oba typy svářeček a k dispozici již máte některé funkce. Profesionálové pak mohou koupit svářečku od 10 – cca 30 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny svářeček

Údržba

Svářečka vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou však budete muset přenechat odborníkům. To, jak často by měla být servisní prohlídka prováděna, bývá uvedeno v manuálu výrobku. Pravidelné kontroly není vhodné podceňovat, špatný stav svářečky může zničit celý přístroj nebo způsobit nehodu či úraz.

Vaším úkolem tak bude pouze zabránit vniknutí vody, svářečka by neměla zmoknout, skladovat ji budete na suchém místě.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat svářečku v závislosti na materiálu?

Svářečky jsou určené na svařování různých materiálů. Většina hobby svářeček je universální a poradí si s různými materiály. Při svařování nerezových materiálů využijete svářečky, které pracují se střídavým proudem, litinu a hliník svařte pomocí invertorové svážečky. Pokud budete svařovat ocel, vybírejte svářečku s technologií MMA, MIG-MAG nebo TIG.

Při svařování různě silných materiálů se vám budou hodit funkce SHORT ARC, Be-Level, SLOPE DOWN nebo SPRAY ARC POP. Různé materiály svaříte se svářečkou s funkcí SYNERGY, PULSE nebo SLOPE DOWN.

Jaké příslušenství je možné koupit?

Při svařování se neobejdete bez ochranných pomůcek. Před světlem, které během svařování vzniká, vás ochrání svařovací kukla. Dnešní trh nabízí velké množství samostmívacích, které se zatmaví až při samotném svařování.

K nejkvalitnějším patří kukla s filtrem, která kromě zraku chrání také plíce. Potřebovat budete i vhodné svářečské rukavice. Kromě toho se běžně prodávají prodlužovací kabely, již zmíněné přídavné chlazení atd.

Jaké elektrody používat?

Při svařování budete využívat různé průměry elektrod. Ty se navíc liší uchycením. Šířka se pohybuje v rozmezí 2 – 5 mm. Nejtenčí elektrody jsou určeny pro svařování tenkých plechů a jsou určeny spíše odborníkům. Doma využijete elektrody průměru 3 – 4 mm.

Závěr

Svářečku je třeba vybírat s ohledem na četnost a materiál, který budete svařovat. Přestože při výběru na internetu jsou jednotlivé parametr podrobně popsány a vysvětleny, je vhodnější toto zařízení vybírat v kamenných obchodem, kde vám vše vysvětlí a poradí i s nákupem příslušenství nebo elektrod.

Svářečky můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.svarecky-elektrody.cz, www.svartop.cz, www.svarecikukla.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Svarovaci-potreby.cz 18.7.2024 v 14:12

    My jsme spokojený se svářečky české značky Omicron

  2. Já si nemohu vynachválit svářečku od značky Fieldmann. Funguje parádně, dobře se s ní manipuluje a zvládne to i skutečný začátečník. Pro moji dílnu v garáži naprosto ideální pomocník, na takové to domácí kutilství v amatérském duchu.

  3. Objednal jsem si teď novou svářečku od značky Omicron, tak uvidíme, jestli splní moje očekávaní.

  4. Všechny informace jsem našel v tomhle článku. Pomohl mi s výběrem, děkuji.

    • Souhlasím s vámi, taky mi článek pomohl s výběrem a našel jsem všechno, co jsem potřeboval vědět.

  5. Dobrý den dovoluji si vás opravit plněný drát se vyrábí v šestce v 0.8mm v 0.9mm a 1 mm běžně jsou tyto rozměry k sehnání.

  6. Trubičkový drát 1.0 pro svařování bez přidaného plynu 1 kg. Je možné sehnat tento drát? Děkuji za odpověď a zdravím Josef

    • Ten článek psal někdo, kdo v životě nesvařoval. Dlouho jsem se tak nepobavil.

    • Trubičkový drát je v průměru 0,9 mm. V jiných průměrech se takřka nevyrábí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo