Jak vybrat sluneční brýle?

Sluneční brýle poskytují očím ochranu proti škodlivému slunečnímu záření. Jedná se tedy o výrobek, který by neměl chybět nikomu a pořídit byste je měli samozřejmě i dětem, jejichž oči jsou na záření ještě více náchylné. Kromě toho však plní funkci módního doplňku.

Sluneční brýle se liší svým tvarem, což má svůj důvod. Vybírat byste je měli i podle tvaru svého obličeje. Ne každé brýle vám totiž sednou. Nejdůležitější je však UV filtr, potřebnou ochranu vám poskytnou brýle s UV filtrem 400. Vybírat můžete i barevné provedení skel, nebo tvar obrouček.

Prohlédnout brýle

Nejlepší sluneční brýle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ray Ban RB2132 901, dámské 94 % 2 577 Kč Zobrazit Alensa.cz
2. Delphin SG 02, pánské 91 % 337 Kč Zobrazit Parys.cz
3. Relax Antarctica R5418A, dámské 90 % 319 Kč Zobrazit Sportovna.cz
4. Vans Spicoli 4 Shades, unisex 89 % 312 Kč Zobrazit Alensa.cz
5. Tom Martin Spectre, unisex 73 % 349 Kč Zobrazit Gastromex.cz

Typy

Polarizační brýle

Polarizační brýle jsou doplněny o polarizační filtr, který vás ochrání před slunečními paprsky, ale oproti některým jiným typům nemají vliv na kvalitu ostrosti. Díky tomu jsou vhodné zejména pro řidiče, ale oceníte ji i při různých letních i zimních sportovních aktivitách.

Jejich přednosti ocení i rybáři nebo milovníci vodních sportů, které nebudou oslňovat sluneční paprsky, které se odráží od vodní hladiny. Jsou samozřejmě vhodné i pro běžné nošení a jejich výhodou je skutečnost, že jsou šetrné a tolik oči nenamáhají.

Dioptrické brýle

Majitelé dioptrických brýlí mohou oči před sluncem chránit různými způsoby. Běžné sluneční brýle můžete nosit v kombinaci s dioptrickými čočkami. Koupit můžete i polarizační brýle, které můžete nasadit před klasické brýle. Dioptrické brýle však můžete doplnit o speciální klipy.

Ty se uchycují pomocí klipů na obroučky. Jestliže vám žádná možnost nevyhovuje, je možné nechat brýle upravit zabroušením tmavých dioptrických čoček.

A pořídit můžete i dioptrické sluneční čočky, které se umístí do obrub dioptrických brýlí. Vybírat můžete z mnoha typů těchto čoček, k dostání jsou samozabarvovací, polarizační, antireflexní i různě zbarvené.

Zrcadlové brýle

Tyto brýle se od ostatních typů liší nejen vzhledem, ale i funkčností. I tyto brýle vám poskytnou spolehlivou ochranu očí před slunečním zářením. Zrcadlové brýle značně snižují sluneční světlo a jsou ideální do velmi světlého až oslňujícího prostředí. Nevýhodou zrcadlových brýlí je určité zkreslování barev a také skutečnost, že uvidíte každý škrábanec.

Antireflexní úprava

Stejně jako u brýlí dioptrických mají některé sluneční brýle antireflexní čočky. Tato úprava je cca o 8% šetrnější k vaším očím. Antireflexní úprava se nanáší na zadní stranu čočky.

Takto je zamezí rušivým odrazům. Brýle s antireflexní úpravou se doporučují používat, pokud pracujete na počítači, při řízení v horších podmínkách, ale i při umělém osvětlení.

UV filtr

Hlavním parametrem při výběru brýlí je UV filtr. Jeho úkolem je poskytnout očím potřebnou ochranu před UV zářením. S jeho pomocí předejdete možnému poškození zraku a zamezíte tvorbě vrásek v okolí očí. Kvalitní UV filtr by měl dosahovat hodnoty 400 nanometrů, toto množství odstraní až 99 % UV-A i UV-B záření.

Koupit můžete brýle s různou hodnotou UV filtr, které se zásadně liší kvalitou. Je dobré řídit se tím, že čím je hodnota UV vyšší, tím kvalitnější je ochrana očí.

Kromě hodnoty UV si ohlídejte také správný typ ochranného filtru. Ten je rozdělen do 4 kategorií. Hodnota 0 a 1 poskytnou vašim očím minimální ochranu, měně kvalitní je také stupeň 2.

Kvalitní brýle by měly být označeny stupněm 3, který poskytuje vysokou ochranu. Nejvyšší stupeň 4 není naopak vhodný, pokud budete řídit auto, vaše oči však dostatečně ochrání před zimním sluncem.

Materiál

Výrobním materiálem skel je plast nebo sklo. Mnoho uživatelů bude zřejmě preferovat tradiční skleněné brýle. Dnešní plastové brýle jsou však stejně kvalitní, a koupíte je i od renomovaných výrobců. Jejich používání naopak přináší několik výhod. Plastové brýle jsou odolnější, lehčí i bezpečnější.

Obroučky

Obroučky jsou zpravidla vyrobena z plastu nebo kovu. Plastové obroučky jsou lehčí, kovové jsou odolnější. Podceňovat byste neměli ani správnou velikost, malé brýle budou tlačit a způsobit mohou i otlaky, příliš velké budou sklouzávat s každým pohybem hlavy. Každé kvalitní brýle mají na vnitřní straně údaj o šířce nosníku, skla a délce straničky.

Velikost je uvedena v milimetrech. Šířka skla je údaj o nejširším místě, pod názvem nosník se ukrývá vzdálenost mezi skly a nejčastěji je v rozmezí 14 – 24 mm. Délka straničky je 135, 140 a 145 mm, větší hodnota je typická pro pánské brýle.

Tvar obličeje

Sluneční brýle musí dobře padnout, proto se vyrábí v různých tvarech a velikostech, aby se přizpůsobily jakémukoliv tvaru obličeje. Koupit můžete brýle vhodné hranatý, kulatý, oválný i srdcovitý tvar. Před výběrem je ideální různé tvary vyzkoušet a rozhodnout se podle vlastního pocitu, pomoci vám může i tyto rozlišení.

  • Hranatý obličej – majitelé hranatého obličeje poznáte podle vysokého čela a ostrých rysů. Vhodné jsou pro ně zaoblené nebo kulaté obroučky, vyhnout by se naopak měli hranatým brýlím.
  • Kulatý obličej – úkolem brýlí je kulatý obličej vizuálně zeštíhlit, čehož docílíte pomocí hranatých obrouček nebo ostrých hran. Vyhnout byste se měli kulatému tvaru brýlí.
  • Oválný obličej – oválný obličej můžete ozdobit prakticky jakýmkoliv tvarem brýlí. Pozor si však dejte na široké obroučky.
  • Srdcovitý obličej – osoby s tímto tvarem obličeje poznáte podle úzké brady, vhodným tvarem jsou pro ně lehce zaoblené nebo hranaté obroučky.

Zabarvení skel

Moderní sluneční brýle nemají pouze typická černá skla, vybírat můžete brýle s hnědými, šedými, červenými, modrými, ale i dalšími barvami. Barevných skel se nemusíte bát, protože nijak neovlivní vaše barevné vnímání, přesto však může u některých barev docházet k mírnému zkreslování.

Pozor si musíte dát především na modrá skla, která nejsou vhodná při řízení automobilu. Modrá skla mohou tlumit zelenou i červenou barvu.

  • Šedá, černá skla – nejčastější barevné provedení, které nemění barvy. Tyto odstíny pouze sníží intenzitu slunečního záření. Přednost by jim měli dávat osoby, které jsou citlivé na světlo.
  • Hnědá – jedná se o jednu z nejoblíbenějších barev, která je univerzální a zachovává stejné vnímání barev. Výhodou je prohloubení kontrastu.
  • Žlutá a oranžová – jsou vhodné pro zimní období, ale i sport. Jejich výhodou je podpora kontrastu barev i skutečnost, že nesnižují v takovém množství jas.
  • Zelená skla – výhodou zelených skel je pohlcování infračerveného záření a snížení únavy očí. Nevýhodou je lehká změna vnímání barev. Zelená skla také zvyšují kontrast.
  • Modrá skla – i tato barva může ovlivnit vnímání některých barev, kromě toho zjemní intenzivní sluneční světlo.

Značka

Velké množství kvalitních brýlí pro děti i dospělé koupíte od značek Polaroid, Oakley, Vogue, Ray-Ban, Gucci, Julbo, Carrera, Julbo, Hugo Boss a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější brýle koupíte do 500 Kč, pokud je budete vybírat mezi známými značkami, poskytnou vám kvalitní ochranu. Díky jednoduchému designu budou vyhovovat spíše méně náročným uživatelům.

Největší výběr vám poskytne cenové rozpětí 500 – 1 500 Kč. Zde již koupíte brýle moderního vzhledu, různých tvarů a k dispozici máte různé zabarvení skel i kovové obroučky.

Sluneční brýle koupíte i za 2 – 6 a více tisíc korun. Kromě klasických se jedná o brýle vhodné pro sport.

Porovnat ceny brýlí

Otázky a odpovědi

Co je EEC standard?

EEC standart je certifikace potvrzující, že jsou brýle schopné pohlcovat UV-A i UV-B záření. Tato schopnost se ověřuje laboratorně a budete mít přímý důkaz o tom, že jste zakoupili skutečně kvalitní brýle.

Jaké jsou nejčastější chyby při výběru slunečních brýlí?

Sluneční brýle se často kupují na poslední chvíli v běžných supermarketech nebo na benzínových pumpách. Výhodou je bezesporu nízká pořizovací cena, nevýhodou mizivá kvalita. Sluneční brýle byste měli vybírat ve specializovaných prodejnách.

Jak zjistit, že budou brýle pohodlné?

Brýle musí být při nošení pohodlné, po nasazení nesmí řezat ani nikde tlačit. To, zda jste zvolili vhodnou velikost, zjistíte, pokud se v brýlích předkloníte nebo otočíte hlavou na obě strany. Brýle musí sedět, nesmí padat ani se posunovat.

Závěr

Sluneční brýle je možné koupit v supermarketech, obchodech s oblečením nebo hračkami. Tyto výrobky vás mohou lákat líbivým designem a nízkou pořizovací cenou. Pokud budete chtít zakoupit kvalitní brýle, je lepší tyto brýle zcela vynechat.

Ochrana očí je v tomto případě velmi nízká, pokud vůbec nějaká. Sluneční brýle vybírejte vždy ve specializovaných prodejnách, kde vám s výběrem poradí kvalifikovaná osoba. Nezapomínejte ani na své děti, i pro ně byste měli vybírat kvalitní brýle, které jim poskytnou dokonalou ochranu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.brandyou.cz, www.ondalek.cz, www.skibi.cz, www.mybabystore.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrý a užitečný článek. Brýle mám Ray Bany už druhým rokem, co jsem kupovala v GrandOpticalu a neměnila bych. I když jsem za ně zaplatila víc, jsem maximálně spokojená.

  2. Já jsem si důkladně přečetla váš článek, mrkla na Heureku a nakonec jsem si vybrala podle jejich hodnocení TOP jedničku v podobě Delphin SG Power 920121230. Jsou naprosto dokonalé, perfektně sedí, vypadají velmi elegantně a skvěle plní svůj účel.

  3. Já tedy sázím na Ray Ban, protože to je opravdu kvalitní značka. Hodí se v podstatě na cokoliv, ať už jde člověk na čundr nebo jede autem.

  4. Sluneční brýle nosím hlavně při řízení auta, abych nebyla oslněná. Upřednostňuji značku Ray Ban.

  5. Tento článek mi velice pomohl s výběrem. Teď už vím na co si dávat pozor, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo