Jak vybrat obojek pro psa?

Nejoblíbenější typy obojků pro psy

Obojek pro psa plní mnoho různých funkcí a patří mezi základní výbavu každého majitele psích mazlíčků. Obojek je dekorační prvek a může pomoci i v případě, že se váš pes zaběhne. Připevnit na něho můžete psí známku a informace o majiteli, povinném očkování atd. Díky tomu, že obepíná krk, můžete psa lépe kontrolovat a ovládat.

Kromě klasických obojků vyrobených z různých materiálů, koupíte i elektrický ohradník, který vyřeší časté útěky vašeho mazlíčka, před parazity psa ochrání obojek proti blechám a klíšťatům. Jaký je mezi jednotlivými obojky rozdíl, co vše můžete přikoupit a jak správný obojek vybrat se dozvíte v následujícím textu.

Prohlédnout obojky

Nejlepší obojky pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tamer Obojek Softy 96 % 214 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. Dog Fantasy obojek světelný 91 % 199 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
3. Karlie Visio Light s LED diodami 84 % 228 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz

Typy

Při výběru obojku narazíte na několik typů. Ne všechny jsou zcela známé, kromě obojků určených na běžné nošení, koupíte obojek výcvikový a několik speciálních.

Klasické

Klasické obojky jsou určené pro běžné nošení. Vyrobeny jsou z různých materiálů a vybrat můžete i způsob zapínání. Obojek umožní umístění identifikace psa a majitele a plnit tak může i bezpečnostní funkci.

Klasický obojek můžete kombinovat s tzv. reflexním nebo také LED obojkem. Díky tomu budete mít o psovi přehled i při večerních procházkách ale plní i bezpečnostní funkci, kdy bude pes viditelný i pro řidiče automobilů. Tyto reflexní obojky jsou vyrobeny většinou ze silikonu nebo nylonu.

Výcvikové

Jdou určeny především pro výcvik psa, typický je pro ně polostahovací nebo stahovací konstrukce, která vám pomůže psa lépe ovládat. Polostahovací obojky mají zarážku, která zabrání úplnému stažení, stahovací tytu zarážku nemají a při správném používání může dojít až k uškrcení psa. Výcvikové obojky jsou většinou kovové, nebo mají alespoň kovové prvky například různé hroty.

Elektronické

Elektronický obojek vysílají elektronické výboje, které mají psa přinutit k poslušnosti nebo mu zabránit v útěku. Tyto obojky mají řadu odpůrců, které upozorňují na týrání zvířat. Najdete však i velké množství příznivců, kteří naopak ocení bezpečnou rychlost výcviku.

Elektronické obojky používají ve velkém také profesionální cvičitelé a bezpečnost je dána především správným použitím. Velikost impulsu je navíc možno regulovat a lze ji tak přizpůsobit různě velkým a různě poslušným psům. Výrobci umožňují elektronické obojky používat u psů od váhy cca 5 – 50 kg.

Protištěkací

Také tyto obojky patří do skupiny elektronických a jejich účelem je zabránit psovi v nadměrném štěkání díky bezbolestnému, ale přesto psovi nepříjemnému elektrickému impulsu nebo vystříknutím plynu. Protištěkací obojek koupíte středním i velkým psům a přestože psa při nošení nijak nelimitují, nejsou určeny k nepřetržitému nošení.

GPS

Pokud jste majiteli psa útěkáře, můžete svého psa lokalizovat pomocí GPS obojku. Psa můžete lokalizovat pomocí mobilního telefonu nebo satelitu. V obojku je zabudováno sledovací zařízení a údaje o tom, kde se pes nachází, vám budou posílány nejčastěji do mobilu, vysílačky nebo tabletu.

Rozlišovací

Rozlišovací obojky jsou určeny pro rozlišení narozených štěňátek. Rozlišování obojky jsou k dostání v sadě o více kusech a každý obojek má jinou barvu. Díky nim budete mít přehled o konkrétním štěněti. Tyto obojky jsou nastavitelné a použít je můžete od narození do cca 8. týdne.

Obojek proti klíšťatům

Obojek proti klíšťatům je vhodné pořídit každému psovi bez ohledu na to, zda bude mít kolek krku jakýkoliv jiný obojek nebo postroj.

Obojky jsou napuštěny speciální látkou, která psa ochrání proti různým parazitům, jako jsou blechy a klíšťata. Díky různým velikostem jsou dostupné všem plemenům. Jejich účinnost je však omezená, nejkvalitnější obojky účinkují po dobu jednoho roku. Ty nejlevnější psa chrání cca 3 měsíce.

Materiál

Obojky se vyrábí v různých materiálech, jejich výběr z velké části ovlivní i plemeno, a tedy velikost psa.

Textilní

Textilní obojky jsou vhodné spíše pro menší plemena. Jejich výhodou je menší hmotnost a nízká pořizovací cena. Na výběr máte z mnoha různých variant. Nevýhodou je nižší životnost.

Kožené

Nejčastější volbou jsou kožené obojky, které jsou pevné a odolné. Velkou výhodou je životnost, při správném výběru obojek vydrží psovi celý život. Kožené obojky by neměly zbytečně přicházet do kontaktu s vodou.

Kovové

Kovové obojky jsou určeny velkým plemenům, které nebude limitovat vyšší váha. Vhodnější je řetízkový náramek koupit krátkosrstým psům, kterým se nebude srst do obojku nijak zamotávat a naopak bude více dekorativní.

Kovové obojky mohou být stahovací, což vám může pomoci zvládnout neposlušného psa. Nevýhodou kovových obojků je možnost korodování, ke které může dojít nákupem nekvalitního materiálu.

Nylonové

Nylonové obojky jsou vhodná pro všechna plemena. Lze je koupit v kombinaci s kovovou i plastovou přezkou. V případě plastové přezky však musíte počítat s menší životností. Nylonové obojky jsou snadné na údržbu, lze je prát v pračce.

Tyto obojky jsou kvalitní a lehké a vhodné jsou zejména pro psi, kteří nepohrdnou pobytem ve vodě. Pro plavecké psi jsou vhodné také neoprenové obojky, které se vyrábí často právě v kombinaci s nylonem.

Délka a šířka

Vhodnou délku obojku zjistíte velmi jednoduše, postačí změřit obvod krku vašeho psa a připočítat velikost dvou prstů. Ideální je však ještě nějaká adekvátní rezerva, kvůli tomu, že zejména některá plemena mění během roku objem srsti.

Při utahování obojku je vhodné nechat psovi vůli právě vašich prstů, doporučuje se 1 – 2 prsty. Pokud se pes při používání obojku vyvlékne, bude nutné obojek přiměřeně utáhnout.

Šířka obojku je dána velikostí plemena, pro malé psy a štěňata jsou určeny obojky o šířce 1 – 2 cm. Větším psům jsou určeny obojky o šířce 3 cm. V případě některých plemen, mezi které patří především chrti, je možné zakoupit speciální textilní obojek, který může být široký až 7 cm.

Zapínání

Při výběru máte na výběr i způsob, jakým budete obojek zapínat. I způsob a materiál spony je z velké části dán i velikostí plemene.

  • Plastové – je určené spíše malým psům, výhodou je jeho menší hmotnost, nevýhodou menší odolnost. Plastové zapínání je rychlejší a plast je odolný vůči vodě.
  • Kovové – zapínání je díky větší odolnosti určeno spíše středním a velkým plemenům. Obojky s kovovou sponou jsou dražší a nekvalitní materiál může po čase rezavět. Zvláště náchylné jsou při kontaktu se slanou vodou.

Značka

Elektronický obojek koupíte od značky Dogtrace, Petrainer, Patpet nebo PetSafe. Ostatní obojky jsou k dostání od značek B&F, Hurtta, Trixie, Tommi, Argi a mnoho jiných.

Cena

Cena obojků není nijak vysoká. Kvalitní obojek koupíte od 150 – cca 500 Kč. Za tuto cenu koupíte obojky všech materiálů. Elektronické obojky vás vyjdou na cca 800 – 5 000 Kč. Jednodušší a levnější typy jsou dostačující pro občasné domácí používání, ty nejdražší jsou určeny pro profesionály.

Porovnat ceny obojků

Údržba

Obojek je vhodné čas od času vyčistit. Některé zejména textilní obojky je možné vyprat v pračce. Kožené obojky je třeba umýt ručně pomocí mýdlové vody. Poté je nutné nechat obojek řádně vyschnout.

Kromě této občasné údržby je vhodné každý obojek pravidelně kontrolovat a to zejména v případě štěňat. Obojek nesmí psa nijak škrtit nebo omezovat, v případě, že už nemáte žádnou možnost povolení, nevyhnete se nákupu většího typu.

Vždy se držte pravidlem 1 -2 prstů. V případě elektronických obojků budete muset pravidelně kontrolovat stav baterie a antiparazitní je třeba pravidelně měnit podle doporučení výrobce.

Otázky a odpovědi

Co je Martingale obojek?

Jedná se o speciální obojek určený pro psi s dlouhým a štíhlým krkem. Běžně se pořizuje ohařům nebo chrtům. Martingale obojek je ve většině případů látkový a plní funkci výchovného obojku, protože se jedná o polostahovací typ.

Kdy raději koupit postroj?

Postroj pro psa je umístěn kolem trupu zvířete a je pro psa komfortnější. Při zatahání za postroj se váha rozloží rovnoměrně na trup a pes tak na zatahání velmi dobře reaguje. Postroje jsou vhodnější spíše pro klidnější psi, kterým je snáze nasadíte. Temperamentnějšího psa budete snáze ovládat pomocí obojku.

Jak jsou napájeny elektronické obojky?

Tyto obojky využívají dva typy napájení a to pomocí běžných baterií nebo nabíjecího akumulátoru. Životnost baterie je nejčastěji v rozmezí 1 – 3 měsíců, v závislosti na počtu přijmutích impulsů.

Závěr

Ačkoliv obojek z velké části plní dekorativní funkci, měl by být především praktický, příjemný na nošení a samozřejmě bezpečný. Důležité je zvolit správný materiál a délku. Pro plavecké psy se příliš nehodí klasické kožené obojky, malým plemenům nejsou určeny obojky kovové.

Každý obojek byste měli doplnit o informaci o majitele psa a povinném očkování. Pokud budete vlastnit psa od štěněcího věku, nevyhnete se opakovanému nákupu obojků. Štěňatům je lepší kupovat levnější obojky, které jim vydrží cca 3 měsíce.

Dospělým psům pak raději pořiďte kvalitní obojek, který jim vydrží roky. Neposlušného psa můžete umravnit za pomoci elektronického obojku a před parazity vašeho miláčka ochrání antiparazitní obojek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, dogmount.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (32 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kdykoliv jsme měli nějakého psa, vždycky jsme používali obojky od značky Trixie a pokaždé maximální spokojenost. Jsou velmi kvalitní, pěkně zpracované a hodně toho vydrží, navíc psa zbytečně neškrtí.

  2. Náš pes měl vždycky obyčejné obojky, ale nedávno jsem v internetovém obchodě objevila LED svítící obojek a vypadá super. Zatím jej máme krátce, ale drží dobře, je pevný a ve tmě svého psa najdete i když nemá světlou srst.

  3. U nás se tedy svítící obojek moc neosvědčil, naopak ještě druhého psíka znervózňoval. Vrátili jsme se tedy ke klasickým obojkům jako dřív a spokojenost.

  4. Našim miláčkům jsme koupili LED svítící obojky, protože veřejné osvětlení každou chvilku nejde a jelikož jsou oba černí, těžko se hledají. Teď ve tmě svítí a vidím, kde jsou.

  5. Pořídila jsem všem našim hafanům svítící LED obojek a je naprosto boží. Člověk je rozhodně nepřehlédne ani, když je tma. Jsem nadšená.

  6. Článek mi hodně pomohl s výběrem, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo