Tlakoměr by neměl podobně jako teploměr chybět v žádné domácnosti. Díky velkému výběru můžete vlastnit jednodušší verzi měřiče vhodnou pro občasné používání. Ti, kdo mají s tlakem či zdravím obecně nějaké potíže využijí kvalitnější tlakoměry s více funkcemi.
Díky tlakoměru budete mít vždy přehled o tom, zda je váš tlak vysoký, tedy překračuje-li hodnotu 140/90 nebo naopak nízký, kdy se dostává na hodnotu 100/65 a níže. Při vysokém tlaku vám hrozí poškození srdce, cév a dalších orgánů. Nízký tlak způsobuje závratě, nadměrné pocení nebo může naopak navozovat pocit chladu.
Výběr tlakoměru není nijak složitý, kromě vlastního typu vás bude zajímat pouze manžeta, která je k dostání v několika velikostech. Při výběru vás mohou oslovit některé funkce, důležité je zvolit výrobek ověřeného výrobce a volit můžete také způsob napájení.
Nejlepší tlakoměry
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Veroval Duo Control + adaptér | ⭐ 96 % | 2 279 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
2. | Omron M6 Comfort AFib | ⭐ 93 % | 1 868 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Veroval Compact | ⭐ 90 % | 959 Kč | Zobrazit | 4home.cz |
4. | Sencor SBP 690 | ⭐ 89 % | 577 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | Beurer BM 58 | ⭐ 87 % | 1 195 Kč | Zobrazit | Notino.cz |
Typy
Tlakoměry je možné v první řadě rozdělit do skupin podle technologie měření. Zastaralejší verzí jsou rtuťové tlakoměry, moderní a častější pak tlakové měřiče digitální.
Rtuťové
Tyto tlakoměry jsou běžné především v ordinacích lékařů, pro domácí měření se využívají zřídkakdy. Přesto se jedná o kvalitní a maximálně přesné měřiče, které však vyžadují odposlech pulsu a také jeho odpočítávání.
Profesionálům jsou určeny i aneroidní tlakoměry, jejichž používání vyžaduje rovněž určitou praxi a pro domácí měření se tedy nedoporučují.
Digitální
Snadnější měření vám nabídnou moderní digitální měřiče, které se o vše potřebné postarají samy.
Ostatní možnosti měření
Měřiče tlaku jsou častou funkcí moderních hodinek i fitness náramků. Měřič tlaku však může mít i podobu mobilní aplikace. Ačkoliv se jedná bezesporu o pohodlnou variantu měření, jsou naměřené hodnosty spíše orientační.
Místo měření
Další dělení tlakoměrů je v závislosti na místě měření.
Zápěstní
Jedná se o menší podobu tlakoměrů, které je možné snadněji přenášet. Tlakoměr umístěný na zápěstí je dále od srdce, což může způsobit komplikace osobám se slabším pulsem a nedoporučují se ani starším pacientům, kteří mají potíže s cévami. Při správném používání jsou zápěstní tlakoměry velmi přesné. Tato varianta patří k těm levnějším.
Pažní
Jsou větších rozměrů a jejich předností je vysoká přesnost. Měření je vhodné i pro osoby se slabším pulsem. Nevýhodou je trochu větší rozměr, který vám neumožňuje diskrétní používání a také trochu vyšší cena. Díky variabilnější velikosti manžety jsou vhodné pro všechny osoby.
Způsob měření
Tlak je možné měřit dvěma způsoby a to poloautomaticky, tedy stlačováním balonku, který vytvoří tlak v manžetě. Plně automatické tlakoměry vytváří tlak pomocí kompresoru. Jejich používání je jednodušší a doporučují se především starším pacientům.
Velikost manžety
Velikost manžety určuje, kolik osob bude moci tlakoměr používat. Velikost manžety je označena stejným způsobem jako třeba velikost oblečení.
Manžeta se standardně zapíná pomocí suchého zipu, který se může časem opotřebovat. Pokud vám manžeta nebude vyhovovat, nebo dojde k jejímu opotřebení, je možné, zakoupit náhradní manžetu.
Na výběr máte několik velikostí:
- 17 – 22 cm – tato velikost umožňuje používání tlakoměru dětem, nebo jeho připevnění na zápěstí
- 22 – 32 cm – velikost manžety M
- 32 – 42 cm – velikost manžety L
- 22 – 42 cm – universální a na trhu nejvíce zastoupená velikost, která dovoluje používání měřiče dospělým i dětem
Kromě těchto běžných velikostí máte k dispozici i extra velké manžety s délkou 60 a více centimetrů.
Funkce
Digitální tlakoměry jsou doplněny o několik funkcí. Kromě nich se zaměřte i na jednoduchost obsluhy. Ta by měla umožňovat ovládat tlakoměr pomocí jedné ruky. Většina přístrojů se ovládá pouhým stisknutím jednoho tlačítka.
Co se týká jednotlivých funkcí, máte jich k dispozici opravdu velké množství. Základní tlakoměry nabízí pouze funkci paměti, ty nejdražší jsou doplněny o mnohé další. To, zda využijete vše, co vám tlakoměr nabízí, je na zvážení každého.
- Paměť – uloží výsledky měření celé rodiny
- Historie – podobná funkce jako paměť. Díky ní budete mít dlouhodobý přehled o svém zdravotním stavu.
- Indikátory – indikátor klidové polohy vám umožní přesnější měření tlaku. Kromě něho jsou tlakoměry vybaveny indikátory okolní teploty a přesně umístěné manžety.
- Dvojí technologie – tuto funkci najdete u dražších tlakoměrů. Kromě samotného měření je to i možnost poslechu, která je typická pro manuální tlakoměry.
- Displej – součástí digitálních tlakoměrů je také displej. Jeho velikost a přehlednost je důležitá především pro starší uživatele.
- Aplikace – data uložená v tlakoměru je možné přenést pomocí USB kabelu do počítače, kde můžete díky aplikaci využít i několik grafů nebo naměřené výsledky vytisknete pro lékařské potřeby. Některé měřiče tlaku umožňují i bezdrátový přenos pomocí Bluetooth.
- Arytmie – funkce, která vás upozorní na nepravidelný srdeční rytmus
Použití
Ať budete používat zápěstní nebo pažní tlakoměr, vždy by mělo být pravidlem umístění na levou ruku. Manžeta musí být dobře dotáhnutá, mezi pokožkou a manžetou by neměla být žádná vůle. V případě, že budete měřit tlak pomocí zápěstního tlakoměru, měla by být manžeta umístěna ve výšce srdce.
Na správnost polohy ruky vás mohou dražší tlakoměry upozornit pomocí jedné z funkcí. Doba měření se pohybuje nejčastěji do 30 sekund. Měření tlaku by mělo probíhat ideálně vždy ve stejnou hodinu a po provádění běžné zátěže.
Značka
V případě tlakoměru je kvalitní výrobce rozhodující. O tom, zda jste vybrali tlakoměr dobré značky, vám napoví mnohé poskytovaná záruka. V případě tlakových měřičů se pohybuje do 5 let. Kromě záruky by vám měl být umožněn i potřebný servis.
Kvalitní tlakoměr by měl být opatřen také certifikací, a to AAMI, BHS nebo IP protokolem. Mezi značky, na které se můžete při výběru spolehnout, patří Omron, Beurer, Medisana, Microlife, Hartmann, Laica nebo Sanitas.
Cena
Kvalitní a přesto levný tlakoměr koupíte za necelých 500 Kč. Tyto výrobky patří k základním modelům a jsou vhodné pro občasné používání. Plně vyhovovat budou těm, kdo nemají zdravotní potíže a tlak si chtějí kontrovat spíše orientačně.
Pro častější měření je vhodné koupit tlakoměry s cenou do 1 500 Kč. Tyto výroby nabízí několik základních funkcí, a využívat je mohou díky paměti více osob. Na výběr máte mezi pažním i zápěstním tlakoměrem a ve velkém jsou zastoupeny i měřiče s universální velikostí manžety.
Nejdražší tlakoměry mohou stát od 2 – 4 a více tisíc Kč. Kromě přesného měření využije i mnoho funkcí, včetně možnosti připojení k mobilnímu telefonu nebo počítači a s ním spojenou možnost používat chytré aplikace.
Údržba
Aby vám tlakoměr dlouho vydržel, je nutné o něj správným způsobem pečovat. Důležité je především skladování na suchém místě. Umístěn by měl být tak, aby nedošlo k překroucení hadičky.
Ideální je vybírat tlakoměr umístěný v odolném obalu, který ho ochrání před okolní vlhkostí nebo možným pádem. Samotné čištění by mělo probíhat pouze za pomocí vlhkého hadříku. K čištění byste neměli používat žádné chemické přípravky.
Otázky a odpovědi
Co je inteligentní manžeta?
Pod tímto pojmem se nachází speciální ergonomicky tvarovaná manžeta, která vám umožňuje měření tlaku v různých polohách. Nemusíte tedy striktně dodržovat její upevnění. Oproti běžným manžetám je větší, umožňují přesnější měření a jsou součástí spíše dražších přístrojů.
Jak je tlakoměr napájen?
Běžně dostupné tlakoměry fungují pomocí baterií nebo jsou napájeny ze sítě. Způsob napájení nemá opět žádný vliv na přesnost měření. Záleží pouze na tom, jakému způsobu dáváte přednost nebo zda budete měřič používat pouze v domácím prostředí nebo ho budete častěji převážet.
Je nutné tlakoměr opakovaně kalibrovat?
Digitální tlakoměry jsou kalibrované, což vám zaručuje přesnost měření. Pro běžnou domácí potřebu není nutné nechávat tlakoměr opětovně kalibrovat.
Je však vhodné přesnost měření nechat v intervalu dvou let zkontrolovat. Na tuto dobu nemá vliv četnost měření, vhodné je kontrolovat tlakoměr používaný pravidelně i občas.
Závěr
Tlakoměr je možné koupit přes internet, vhodnější je však nákup v lékárně nebo jiné specializované prodejně, kde máte možnost vyzkoušet více měřičů a vybrat si přesně takový, který vám bude vyhovovat nejvíce. Na výběr máte zápěstní tlakoměr, který je vhodnější spíše pro mladší ročníky, které nemají potíže s cévami a netrpí nadváhou.
V případě, že patříte mezi majitele objemnějších zápěstí, ale také starším ročníkům jsou určeny spíše pažní tlakoměry, které mohou díky universální velikosti manžety používat větší počet různě stavěných osob. Kvalitnímu tlakoměru nesmí chybět potřebné certifikace a příjemné mohou být i některé funkce. Ty je třeba vybírat s rozvahou, protože s jejich počtem roste i cena přístrojů.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Produkty iHealth
- Nejlepší oxymetry
- Nejlepší glukometry
- Jak vybrat teploměr?
- Jak vybrat léky na tlak?
- Bezkontaktní teploměry
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dobrý den, mám tlakoměr Tensoval a neukazuje měřící hodnoty… . Děkuji Janda.
Vzhledem k tomu, že si musím tlak měřit pravidelně a klasický pažní tlakoměr, který doma máme bych si na cesty brát nemohl, pořídil jsem si ještě takový malý na zápěstí. Mám od značky Sencor a kupodivu měří velmi dobře.
Vzhledem k tomu, že mi tlak neustále lítá nahoru i dolů, musím si ho pravidelně kontrolovat. To je také důvod, proč mám jak zápěstní, tak pažní. Jistota je jistota.
Tlak si s ohledem na své zdraví musím měřit pravidelně, ale vybrat vhodný bylo opravdu těžké. Nakonec jsem objednala Omron M4 Intelli IT a je perfektní.
Děkuji Vám za informace, hodně pomohly s výběrem tlakoměru!
Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.