Zesilovače

Úkolem zesilovače je zesílit vstupní signál takovým způsobem, aby byl naprosto totožný s originálem. Zesilovač můžete přikoupit k vašemu audio, lze jím vybavit automobil a běžně se používá při hře na elektrickou kytaru. K zesilovačům je také možné připojit Blu-ray i CD přehrávače či streamovací zařízení. Mnoho zesilovačů umožňují využít kromě analogových také digitální vstupy. Díky USB vstupu můžete připojit mnoho dalších zařízení.

Při výběru je tedy zvolit ten správný typ podle toho, kde budete zesilovač využívat. Poté je již třeba přihlédnout k hlavním parametrům jednotlivých typů, zvolit kvalitního výrobce a zohlednit i pořizovací cenu.

Porovnat ceny zesilovačů

Nejlepší zesilovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Denon PMA-600NE 99 % 11 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Audioquest DragonFly 96 % 2 650 Kč Zobrazit czc.cz
3. Yamaha A-S201 93 % 5 789 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Jednotlivých zesilovačů je celá řada, vždy se tedy ujasněte, co konkrétně od toho zařízení očekáváte.

Zesilovač televizního signálu

Bude se vám hodit v případě, že máte špatný signál. Zesilovač posiluje signál z antény a to na vstupu do set-top boxu nebo televizoru. Jako zesilovač může posloužit kvalitní anténa. Ta se postará nejen o sílu signálu, ale má vliv i na jeho kvalitu.

Výhodou antény je i vyšší životnost a vzhledem k tomu, že se jedná o pasivní prvek, nevyžaduje ani připojení do sítě. Další možností je koupě zesilovače pro domovní rozvody. Kromě toho máte na výběr i mezi vnitřním a venkovním typem.

Hifi zesilovač

Jedná se o jednotku reproduktoru, kterou je třeba připojit ke stereofonnímu přijímači, což vede k vyššímu stereofonnímu tlaku na reproduktor. V případě tohoto zesilovače je nejdůležitějším parametrem nízké zkreslení. Naopak se až tolik nemusíte zajímat o výkon.

K dostání jsou malé domácí zesilovače i velké, které jsou vhodné pro koncertní použití. Hifi zesilovač je možné připojit také k domácímu kinu. Pomocí Hifi zesilovače ozvučíte i venkovně využívané reproduktory.

Wi-Fi zesilovač

Díky němu budete mít vždy rychlý internet. Hodit se může všem, kdo pravidelně k Wi-Fi připojují větší množství různých přístrojů. Wi-Fi zesilovače mají různá označení, setkat se můžete s názvem jako repeater, opakovač nebo extender.

Zesilovač k elektrické kytaře

Ani vlastníci jakékoliv elektrické kytary se bez zesilovače neobejdou. V tomto případě je třeba před nákupem zvážit jeho používání. Jiné požadavky mají ti, kdo hrají pouze pro své vlastní potěšení, jiné pak členové skupin, kteří jsou zvyklý vystupovat na koncertech.

  • Kombo – zesilovač vhodný pro domácí použití, jeho součástí je reproduktor i zesilovač.
  • Kytarový zesilovač – své využití má pro komerční účely. Jedná se pouze o zesilovač, ke kterému je nutné přikoupit kvalitní reproduktor.

Kytarový zesilovač se dělí do 3 skupin:

  • Lampový – tento typ volí většina kytaristů. Jedná se o klasiku, která je preferována zejména díky přirozenému a dynamickému zvuku. Nevýhodou lampových zesilovačů je náchylnost na potíže, které může způsobit vlhkost, silnější vibrace či teplota.
  • Tranzistorový – Jsou modernější verzí lampových zesilovačů, mají nižší dynamiku a přirozený tón. Jsou i díky odlišnému konstrukčnímu řešení odolnější a spolehlivější. Zvuk je čistý a hlasitý.
  • Hybridní – nejkvalitnější zesilovač, který kombinuje výhody předešlých typů.

Zesilovač do auta

Zesilovač můžete spárovat s předními i zadními reproduktory, avšak nejčastěji se pořizují v kombinaci se subwooferem. Při výběru tohoto zesilovače je nutné zvolit potřebný počet kanálů, ten se určuje podle počtu subwooferů nebo reproduktorů.

  • Přední reproduktor, subwoofer – 2 kanálový zesilovač
  • Přední i zadní reproduktor – 4 kanálový zesilovač

Výkon

Výkon je parametr, který není třeba zohledňovat v případě všech typů.

  • Kytarový zesilovač – zde se hodnota výkonu liší v závislosti s typem zesilovače. U lampového zesilovače si vystačíte s výkonem okolo 15 W, tranzistorový zesilovač by měl mít výkon cca 50 W.
  • Zesilovač do auta – výkon se udává v jednotkách RMS, optimální výkon se pohybuje v rozmezí 50 – 70 RMS

Odstup signálu

Odstup signálu od šumu je udáván v dB. Čím je hodnota dB vyšší, tím kvalitnější zvuk vám zesilovač nabídne. Ideální hodnota je vyšší než 100 dB.

Rozsah

Frekvenční rozsah je parametr, udávající rozmezí, ve kterém může zesilovač zvukový signál vysílat. Čím je tento rozsah vyšší, tím kvalitnější a věrnější je i zvuk.

Ve většině případů je frekvenční rozsah v rozmezí 20 – 20 000 Hz. Zesilovače spadající do tohoto rozhraní patří mezi nízkofrekvenční. Pokud má zesilovač více než 20 000 Hz, řadí se mezi vysokofrekvenční.

V případě Wi-Fi zesilovačů můžete volit mezi frekvenčním pásmem 2,4 GHz. Pro ně je typická kompatibilita s většinou zařízení, větší dosah či lepší průchod zdí. Druhou možností je pásmo 5 GHz. Tyto zesilovače nemusí být kompatibilní se všemi zařízeními, mají vyšší rychlost přenosu, horší průchod zdí a nižší dosah.

Třídy zesilovačů

Zesilovače se rozdělují do několika tříd podle typu zapojení, nebo také třídy provozu. Jednotlivých tříd je vícero, nejčastěji se však pořizují zesilovače třídy AB, dále pak B a D.

Třída A

Zesilovače vedou proud neustále. U těchto zesilovačů se setkáte s poměrně nízkým zkreslením a menší účinností. Nevýhodou je vysoké odpadní teplo.

Tyto typy mají vysoký stálý příkon a oproti ostatním třídám nižší výstupná výkon. Tato třída je ideální pro domácí poslech. Do této třídy spadají lampové a tranzistorové zesilovače.

Třída AB

Třída AB má vyšší zkreslení než zesilovač třídy B, nástup je pozvolnější a klidové zatížení vyšší. Oproti zesilovačům třída A je účinnost vyšší.

Třída B

Zesilovače bez klidového proudu. Jedná se o zesilovače určené převážně profesionálům.

Třída C

Zesilovače bez klidového proudu, jsou určeny pro velké výkony.

Třída D

Tyto zesilovače pracují na rozdíl od zesilovačů třídy A a AB v pulsním režimu, stejně tak jako spínané zdroje. Tato třída není nijak závislá na reproduktorech a jejich vlastnostech. Největší výhodou této třídy je až 90% účinnost. Kvalita zvuku je srovnatelná s třídou AB. Při jejich chodu nevzniká prakticky žádné teplo.

Vlastnosti a funkce

Nyní se alespoň okrajově podíváme na vlastnosti a funkce, kterými by měli jednotlivé zesilovače disponovat.

  • Vstupy – ideální zesilovač by měl mít několik vstupů. Vstupy jsou doporučované minimálně 3, FM, DAB+ a UHF, což je DVB-T2 vstup.
  • Výstup – u zesilovačů je zastoupeno několik výstupů. Jmenovat můžeme například Line-out, rec – out, výstup pro sluchátka, retro terminál, či výstup L/R.
  • Regulace zisku – umožní měnit zisk podle potřeby. Předejde tak zahlcení signálu i signálu nekvalitnímu.
  • Šumivé číslo – jedná se o parametr, který vychází přímo z typu zesilovače
  • Napájení – zesilovače mohou být napájeny samostatně nebo je zdroj napájení vestavěný. Zde se doporučuje preferovat zesilovače bez zdroje, protože zdroj má obecně nižší životnost a bude ho třeba vyměnit dřív než samotný zesilovač.
  • Wi-Fi – díky Wi-Fi můžete využít bezdrátového připojení k internetu
  • Bluetooth – umožňuje bezdrátový přenos dat mezi různými zařízeními.
  • Displej – u některých zesilovačů máte k dispozici také vlastní displej.

Značka

Zesilovačů je k dostání celá řada, jmenovat všechny výrobce by bylo zbytečné. Vždy se řiďte radou, volit raději známého výrobce a s rozhodováním vám pomohou i četné uživatelské recenze.

Jen pro doplnění zmíníme pouze nejoblíbenější značky, ke kterým patří Yamaha, Auna Amp, Dexon, NAD, Taurus, Skytec nebo Cambridge Audio.

Cena

Také výslednou pořizovací cenu udává především typ zesilovače. Velký výběr nabízí zesilovače s pořizovací cenou do 5 000 Kč. Na druhou stranu však můžete koupit i profesionální zesilovač, který vás může vyjít až na 100 000 Kč.

Porovnat ceny zesilovačů

Otázky a odpovědi

Kdy jako uživatel nesmím zasahovat do telekomunikačních sítí?

Je to především v případě, kdy bydlíte v bytě, kde televizní anténu či kabelovou televizi využívá více domácností. Při neodborném zásahu můžete narušit signál i ostatních, kteří stejnou síť využívají. Pokud je tedy nějaký problém se signále, je rozhodně lepší ho řešit s odpovědným pracovníkem, než dělat něco na vlastní pěst.

Jak zesilovač zapojit?

Co se týká zapojení, mají jednotlivé typy svoje vlastní specifika, které není nutné nijak rozebírat. Vždy se řiďte konkrétním návodem výrobce. Samotné zapojení je však řešeno především pomocí konektorů a díky podrobným návodům je zvládne každý.

Co je stack?

Jedná se o typ zesilovače, který je určen pro hráče na kytaru. Jde o tzv. sestavu bedny a hlavy. Na rozdíl od běžného kytarového zesilovače má stack menší rozměr, je tím pádem skladnější i lépe se převáží. Použít je můžete i pro domácí hraní.

Závěr

Doporučení odborníků zní jasně, zesilovač by měl být vybírán s ohledem na výkon reproduktorů. Při výběru hraje hlavní roli způsob použití, v závislosti na tom, k čemu budete chtít zesilovač připojit, budete volit ostatní parametry.

Vhodné je i správná instalace, řada zesilovačů vyžaduje dobrou cirkulaci vzduchu a potřebné odvětrávání. Moderní zesilovače jsou i vzhledově kvalitně zpracované a nebudou v interiéru působit nijak rušivě.

Zesilovače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem zesilovač od značky Yamaha a musím říct, že opravdu funguje na výbornou. Dokonce byl i za hodně dobrou cenu, což mě potěšilo, oproti jiným značkám.

  2. Super článek. Moc mi pomohl s výběrem kvalitního zesilovače

Přidat komentář

Recenzer
Logo