Satelitní přijímače

Díky satelitnímu vysílání je možné přijímat stovky televizních a rozhlasových kanálů, z nichž je i několik kanálů vysíláno volně. Pro jejich sledování tak nepotřebujete dekódovací kartu. Pokud však budete chtít zpřístupnit větší množství kanálů, budete potřebovat kvalitní satelitní přijímač a k němu i dekódovací kartu.

Satelitní operátoři využívají několik odlišných systémů kódování. V současné době můžete využívat služby operátora Skyling, CS Ling, DIGI TV či UPC direkt. Kromě nich můžete využít i zahraniční operátory, kteří jsou zastoupení spíše v omezeném množství.

Při výběru satelitního přijímače tak musíte nejprve zvážit, kterou satelitní televizi preferujete. Na základě toho by měl být přijímač doplněn o vhodnou dekódovací kartu. Druhou možnost pak představuje dekódovací modul. Aby ho bylo možné využít, musí být součástí přijímače Cl slot.

Porovnat ceny satelitních přijímačů

Nejlepší satelitní přijímače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. VU+ ZERO 4K DVB-S2X 96 % 4 057 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Octagon SF8008 Combo UHD 4K Enigma DVB-S2X, DVB-T2/C 91 % 2 844 Kč Zobrazit Mall.cz
3. AB CryptoBox 752HD Combo 89 % 1 849 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Při výběru satelitního přijímače narazíte na několik možností, které se liší výbavou.

  • Přijímač s jedním tunerem – DVB-S2 přijímače patří k nejoblíbenějším, podporují příjem v rozlišení HD i standardní rozlišení SD.
  • Vícetunerový přijímač – přijímače se dvěma tunery vám umožní jeden program sledovat a druhý nahrávat. Nahrávat však můžete i dva různé programy.
  • Přijímač s kombinovaným tunerem – Combo přijímač je vybaven jedním nebo více DVB – S2 tunerem a dále pak hybridním tunerem. Pomocí tohoto přijímače můžete sledovat kabelovou, pozemní i satelitní televizi.

Dekodér

Součástí satelitního přijímače je tzv. dekodér, do kterého je možné umístit dekódovací kartu. Tu vám poskytne přímo vámi zvolený operátor. Kartu využijete k dekódování mnoha placených kanálů.

Nejčastěji se setkáte s dekodérem Irdeto, který ke kódování využívají 2 největší poskytovatelé satelitních televizí. Jsou to Skyling a freeSAT – UPC Direct. Méně často je k dekódování možné využít UNI nebo CI.

Konektory

Satelitní přijímače jsou vybaveny různými konektory, které umožní jeho propojení s televizí, domácím kinem, AV receiverem a dalšími. Základem je konektor HDMI, RCA nebo Scart. Pokud máte novější televizor, bude pro vás tato výbava dostačující, majitelé starších televizí, však musí nejprve konektorovou výbavu zkontrolovat, aby bylo možné satelitní přijímač připojit.

Další běžnou výbavou jsou digitální a audio výstupy. Ty využijete k připojení reproduktorů či jiných zvukových systémů ale také třeba počítač.

Možnosti přijímače

Satelitní přijímače mají velké množství různých funkcí, které vám sledování televize zpříjemní. Aby bylo vše přehledné, bývají přijímače vybaveny displejem. Díky němu budete mít přehled o všem, co se s přijímačem děje.

V první řadě by měl váš satelitní přijímač podporovat češtinu. Díky tomu budete jednoduše používat menu nebo třeba teletext.

K jedné z nejoblíbenějších funkcí patří možnost využívat internet. K připojení internetu se běžně využívá Wi-Fi, ale některé přijímače je možné k internetu připojit pomocí kabelu.

Timeshift je funkce, díky které můžete sledování televize pozastavit. Následně pak pokračujete v jeho sledování.

Pokud vás zaujme více filmů nebo pořadů vysílaných v jednom čase, můžete zvolit jeden, na který se budete dívat a druhý nahrát. Funkce nahrávání vám umožní nahrát i pořad ve vaší nepřítomnosti.

Teletext je také poměrně běžnou funkcí, kterou znáte i z dob starších televizorů.

Přijímače s funkcí FastScan naladí automaticky veškerou nabídku programů a postarají se i o to, aby byl seznam vždy aktuální. V případě FastScan se tak nemusíte starat o případné přeladění.

HbbTV je kombinací internetu a televizního vysílání. Přehrávat si tak můžete pořady i z internetového archivu.

Media Player vám umožní přehrávat také hudbu ve formátu MP3. Tuto službu využijete také k prohlížení fotografií nebo pro přehrávání filmů.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky satelitních přijímačů patří Amico, Octagon, Opticum, AB-COM, Ferguson, HB-Box, uClan a další.

Cena

Cena satelitních přijímačů je poměrně nízká, první jednodušší přístroje pořídíte za necelých 1 000 Kč. I tyto levné přijímače mají FULL HD rozlišení a poskytnou vám tak vysoce kvalitní obraz. Zlatou střední cestou jsou přijímače s cenou od 1 500 – 2 000 Kč a cena nejdražších může šplhat k 10 000 Kč.

Porovnat ceny satelitních přijímačů

Otázky a odpovědi

Jaké čtečky je možné využívat?

V současnosti jsou přijímače nejčastěji vybaveny čtečkou Cryptoworks, která je opatřena certifikací. Využívat můžete také čtečku Irdeto či Conax. Některé satelitní přijímače disponují universální čtečkou. Její výhodou je skutečnost, že ji lze softwarově přizpůsobit a programy přijímat v kódování, které požadujete.

Je nutné vlastnit satelitní přijímač s pevným diskem?

Ti, kdo si chtějí nahrávat filmy, pořady nebo třeba fotografie tuto možnost jistě uvítají. K nahrávání však můžete využít také kartu či externí disk.

Co je linuxový satelitní přijímač?

Linux je operační systém, který má programovatelnou čtečku. Díky možnosti instalace různých rozšíření můžete streamovat, sledovat kanál YouTube či poslouchat internetová rádia. Linus přijímač je vhodný spíše pro ty, kdo se vyznají v technických datech.

Závěr

Satelitní přijímač je možné zakoupit v kamenné prodejně, v tomto případě však můžete nákup provést i přes internetové stránky. Jejich velkou výhodou je obrovský výběr různých modelů, který v kamenné prodejně nenajdete.

Na stránkách prodejců satelitní techniky máte zpravidla k dispozici také kvalifikovaného odborníka, který vám pomůže s výběrem. Jestliže si nejste jistí, zda zvládnete vše správně připojit a naladit, můžete využít také službu odborné montáže.

Satelitní přijímače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. KOUPIL JSEM MASCOM MC9140 A NEKDY MY OVLADAČ NEPREPINA PROGRAMY NEBO JINE FUNKCE DĚKUJI

  2. Náš starý satelitní přijímač se odebral na věčnost, tak jsme koupili VU+ Zero a šlape na výbornou. Doufám, že nám dlouho vydrží.

  3. Článek je srozumitelná a pomohl mi s výběrem.

  4. Dobrý den.
    Rád bych se zeptal na satelitní přijímač, pro Freesat, který bude mit v menu nastavení zvuku, přepnutí ze sterea na multikanál a i synchronizaci zvuku a obrazu Původní přístroj Humax tuto možnost má a je možné tak využít signal 5.1 na domácím kinu, který je už delší dobu funguje. Nově mi poslali přístroj Kaon který má sice podporu DD, ale v menu má zvuk pouze stereo. Humax prý už nedodávaji… Předem díky za odpověď. Pepa

Přidat komentář

Recenzer
Logo