Termokamery

Termokamera je zařízení, které dokáže snímat obraz v infračerveném spektru. Zaznamenává tedy vyzařovanou tepelnou energii a uchová informaci o teplotě každého bodu zaznamenaného obrazu. V běžném životě můžete pomocí termokamery například odhalit, kudy vám uniká teplo, využijete ji při hledání elektrických rozvodů.

Termokamera může měřit i teploty pod bodem mrazu, s její pomocí tak můžete zkontrolovat funkčnost různých chladících zařízeních. Ukáže vám prostupy tepla, díky čemuž můžete prověřit účinnost izolace tepelných prvků.

Termokamery jsou dostupné v několika cenových kategoriích. Vliv na cenu zařízení má například, rozsah měření teploty, obnovovací frekvence, teplotní citlivost, schopnosti optiky a výbava.

Při výběru termokamery je třeba zvážit několik parametrů. Tím prvních, co si budete muset ujasnit je způsob a četnost používání. Některé dražší kamery vydrží každodenní několikahodinové používání, čemuž je uzpůsobena ergonomie a výdrž. Tyto profesionální kamery disponují vysokou kvalitou obrazu a komunikuje s dalším zařízením pomocí WiFi. Toto vše však plně nevyužijete u kamery, kterou budete potřebovat spíše příležitostně.

Porovnat ceny termokamer

Nejlepší termokamery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch GTC 400 C 0.601.083.101 100 % 31 890 Kč Zobrazit Elvis.cz
2. FLIR C5 93 % 19 747 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. Seek Thermal RevealPRO FF RQ-EAAX 90 % 19 990 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Termokamery se dělí na 2 hlavní typy v závislosti na tom, jaký detektor využívají. Dostupné jsou termokamery s tepelným a kvantovým detektorem. Oba typy se pak liší jednotlivými vlastnostmi, oblastí využití a cenou.

S tepelným detektorem

Tyto kamery mají menší citlivost, hranice je okolo 30 mK, jsou tedy určené pro běžné používání. Vlnové pásmo je ve většině případů v rozmezí 7 – 14 µm. Dřívější termokamery s tepelným detektorem měly také menší rozlišení a to nejvýše 640 x 480, avšak dnešní moderní přístroje mohou mít rozlišení i 1024×768 nebo více.

Termokameru s tepelným detektorem můžete koupit v ruční podobě. Tyto typy jsou jedněmi z nejoblíbenějších a využít je můžete mnoha způsoby i v běžném životě. Dalším typem jsou pak stacionární termokamery. Ty se využívají jako protipožární, bezpečnostní ale i pro vědecké a výzkumné účely.

S kvantovým detektorem

Jsou chlazené a vyžadují používání při nízkých teplotách. Na rozdíl od prvního typu mají vyšší hmotnost. Využívají se pro speciální příležitosti, často se pořizují pro technické, vojenské nebo vědecké účely.

Teplotní citlivost je až 13mK a pracují pro vlnové délky v pásmech od 0,75 – 14 µm. Tento typ můžete zakoupit v podobě termokamer pro noční vidění.

Teplotní rozsah

Termokamery pracují s rozdílným rozsahem teplot v rozmezí -50 – + 3 000 °C. Aby bylo měření co nejpřesnější, doporučuje se vybírat termokameru s nejužším rozsahem.

Chcete-li například diagnostikovat dům, vystačíte si s teplotním rozsahem -20 do +200 °C, pokud budete chtít mít přehled o elektromotoru vašeho vozidla, doporučuje se rozsah -30 až +550 °C. Při vybírání teplotního rozsahu se doporučuje řídit se pravidlem, že rozsah musí převyšovat teplotu měřeného objektu o 25%.

  • Mezi základní patří termokamery s teplotním rozsahem do 250°C.
  • Do kategorie střední třídy patří termokamery s teplotním rozsahem do 650°C.
  • Do expertní nebo také profesionální řady spadají termokamery do 1200°C.

Rozlišení

Také na základě rozlišení displeje je možné termokamery rozdělit do několika skupin. Čím je rozlišení větší, tím je obraz přesnější a kvalita měření větší. Nejčastěji narazíte na termokamery s rozlišením v rozmezí 80×60 pix.- 640x480pix. v poměru stran 4:3. Pokud chcete mít kvalitní obraz, měli byste vybírat mezi kamerami, jejichž rozlišení je alespoň 160 120 pix.

Obecně jsou pak termokamery rozděleny v závislosti na rozlišení přijímače následovně:

  • 80 × 60 pix., 120 × 90 pix – zařízení základní řady
  • 160 × 120 pix; 220 × 165 pix; 240 × 180 pix – zařízení střední řady
  • 260 × 195 pix; 320 × 240 pix; 640 × 480 pix – zařízení profesionální řady

Citlivost

Tento parametr je vyjádřen parametrem NETD a udává, jaké minimální rozdíly teplot na různých površích může termokamera zaznamenat. Čím citlivější zařízení zakoupíte, tím bude měření přesnější.

Citlivost však není možné při výběru vybrat, protože se volí přímo úměrně v závislosti na velikosti rozlišení. NETD je udáván v Kelvinech i stupních Celsia. U základních přístrojů je hodnota nejčastěji 100 mK, v případě nejdražších termokamer je to 15 mK.

Vzdálenost zaostření

Termokamery s fixním ostřením mají ohniskovou vzdálenost 0,15 nebo 0,45 m. U termokamer s manuálním ostření je možné zaostřit stejně jako o jiných objektivů.

Fixní ostření najdete u termokamer v základní řadě, manuální ostření je typické pro termokamery střední řady. Profesionální termokamery umožňují měnit objektivy, každý můžete ostřit podle potřeb ručně.

Zorný úhel

Jedná se o parametr, který velmi úzce souvisí právě s ohniskovou vzdáleností. Zorný úhel se úměrně zmenšuje s velikostí ohniskové vzdálenosti. Zorný úhel se obvykle pohybuje ve vertikální poloze v rozsahu 24° až 55°.

Emisivita

Jedná se o optickou vlastnost materiálu popisující množství vyzářeného světla. To je porovnáváno s poměrem světla, které vyzařuje černé těleso. Pod pojmem černé těleso si lze představit těleso, které je schopné pohltit všechno záření.

Černé těleso je současně zářič, jeho záření je maximální a závislé je pouze na teplotě. Emisivita a citlivost určují přesnost měření. Emisivitu je možné v případě všech termokamer nastavit manuálně. Naměřené hodnoty poté můžete porovnat s výsledky uvedenými v tabulkách.

Aplikace

Zpracovat snímky pořízené termokamerou můžete za pomocí několika programů v počítači. Dostupné jsou softwary Flir, Workswell či Fluke. Programy vám umožní provádět analýzy snímků, vytvářet zprávy o výsledcích měření a pořídit můžete i videový záznam. Tyto programy jsou dostupné i jako softwary pro mobilní telefony.

Funkce

U každé termokamery můžete využívat některé funkce. I ty nejlevnější přístroje by měli disponovat těmi základními, s cenou jejich počet pochopitelně roste.

  • Měření teploty v bodě – základní funkce, která umožní změřit teplotu v malé oblasti.
  • Měřící funkce oblast – změřit můžete maximální i minimální teplotu v určité oblasti. Tato funkce. je vhodná pro měření v průmyslu, ale hodit se může například, pokud budete měnit okna nebo dveře.
  • Teplotní profil – průběh teploty je zobrazen v podobě grafů.
  • Izoterma – určuje teplotu nad i pod určitou hranicí a patří mezi často využívané funkce.
  • Alarmy – upozorní vás na překročení teplotních kritérií a označí problematická místa.
  • Radiometrické video – pomocí funkce můžete pořizovat videa i časové sekvence více snímků,
  • Multispektrální zobrazení – promítá obrysy různých objektů.

Značka

Mezi nejznámější a nejvíce doporučované značky patří Fluke, Flir, HT a TermoSeek. Za kvalitní je možné považovat také výrobky značky Bosch nebo Hikvision. Tyto výrobce byste měli při výběru upřednostnit před levnými výrobky neznámých značek.

Cena

Cena termokamer není zrovna zanedbatelná. Tento parametr byste však neměli povyšovat nad ostatní. V první řadě je nutné vědět, co přesně budete od kamery vyžadovat. Cena nejlevnějších kamer začíná na cca 5 000 Kč a jsou vhodné spíše pro občasné využití.

Termokamery střední třídy koupíte od 8 – 30 000 Kč a jsou vhodné do běžné domácnosti i pro méně náročné uživatele. Nabízí slušné rozlišení a mnoho funkcí. Patříte-li k profesionálům, můžete pořídit velmi kvalitní termokamery s cenou převyšující 50 000 Kč.

Porovnat ceny termokamer

Otázky a odpovědi

Na co si dát při výběru termokamery pozor?

Před samotným výběrem si dobře rozmyslete, jakým způsobem budete termokameru využívat. V případě, že vyberete výkonný přístroj, který plně nevyužijete, nestane se kromě vyšší investice nic podstatného. Avšak v případě, kdy vyberete základní typ nelze očekávat, že vám poslouží při specifickém měření.

Lze měření provádět na skleněném povrchu?

Pokud budete měřit na skle nebo na jiném velmi hladkém a lesklém povrchu, bude pravděpodobně měření nepřesné. Proto se doporučuje takový povrch načernit nebo zdrsnit. Pokud taková úprava není možná, není možné termokameru použít.

Je možné výsledky měření dále přenášet?

Moderní termokamery umožňují informace o měření přenášet pomocí WiFi nebo Bluetooth. K počítači nebo jinému zařízení můžete přístroj připojit také pomocí USB.

Závěr

Termokamera se běžně používá ve stavebnictví a dalších průmyslových odvětvích. Pomocí přístroje však můžete hlídat různé objekty, vyhledat ohniska požáru nebo najít únik tepla nebo odhalit kudy vedou dráty elektrického vedení.

Pokud uvažujete o koupi tohoto přístroje, doporučuje se zainvestovat do modelu alespoň ve střední cenové kategorii, těm nejlevnějším přístrojům je vhodné se spíše vyhnout.

Termokamery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (20 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednal jsem termokameru Secutek HT-02 a svůj účel splnila. Dá se říci, že to byla docela výhodná koupě.

  2. Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem termokamery podle údajů které uvedu konkrétně, k čemu kameru budu využívat ale nevím kam se mám obrátit o radu. Děkuji.

  3. Sháněla jsem termokameru pro manžela k narozeninám, protože si jí moc přál. Díky vašemu článku jsem zvolila Flir one pro LT Android a je nadšený.

  4. Váš článek mi velmi usnadnil práci s výběrem. Děkuji vám, Verča

    • Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaký typ termo kamery bych musel koupit, pokud chci kontrolovat rozvody vody ve zdi a její úniky. Děkuji moc, s pozdravem Petr

    • Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo