Správně zvoleným osvětlením můžete v domácnosti navodit jakoukoliv atmosféru. Chce to však výběru věnovat patřičnou pozornost, zvolit nejen správné osvětlení, ale i správné rozmístění nejen stropních světel, ale i například lamp. Každá místnost v domě je svým způsobem specifická a ke každé tak budete přistupovat trochu jiným způsobem.
Svítidla by měla být vybírána v první řadě podle funkčnosti, dále podle místa, kde budou použita a v poslední řadě je třeba zaměřit se na samotný design, který je pochopitelně také velmi důležitý. Ti, kdo plánují stavbu domu, mají výběr jednoduší a mohou si vše dopředu naplánovat. Pokud chcete dovybavit svoji domácnost novým světlem, budete muset vymyslet, jakým způsobem budete vést elektriku. Pracnější je přívodní kabel do zdi zasekat, méně pracné je ho schovat pod designovou lištu.
Typy
Umělé osvětlení v interiéru je možné rozdělit do několika skupin, a to na hlavní, funkční a dekorativní.
- Hlavní – toto osvětlení místnost osvětluje jako celek. Tvořeno je většinou centrálním svítidlem, může se však jednat o více různých svítidel. Hlavní svítidlo by mělo vydávat neoslnivé a rozptýlené světlo.
- Funkční – slouží k osvětlení prostoru pro různé činnosti nebo aktivity. Jedná se o místa na kuchyňské lince, pracovním stole, nočním stolku atd. Mezi funkční světla tak převážně patří různé stojací nebo stolní lampy.
- Dekorativní – nejpůsobivější osvětlení, které zdůrazňuje prvky interiéru. V místnosti může navodit různá ladění. Mezi toto osvětlení patří opět lampy, ale také LED pásky, či bodová svítidla zabudovaná v podhledu nebo podlaze.
Svítidlo v místnosti
Každá místnost potřebujete trochu jiné osvětlení, proto byste neměli světlo vybírat jako celek.
Obývací pokoj
Obývací pokoj je něco jako srdce domu, dříve bývalo v této místnosti jedno velké světlo, které viselo uprostřed. V dnešní době jsou oblíbenější bodová světla nebo lampy. Odborníci v této místnosti doporučují vytvořit jakousi kombinaci nepřímého a přímého osvětlení.
Nepřímé osvětlení může mít podobu klasického lustru, kdy se světlo odráží od stropu a dopadá směrem dolů do místnosti. Nepřímé světlo může být zabudované, a to v podobě bodových světel, lišt atd. Přímé osvětlení má poté podobu stojacích nebo stolních lamp.
Kuchyň
Je místnost, která je na osvětlení velmi náročná. Zde je potřeba dobře osvítit nejen prostor, ale především pracovní desku. Pracovní plochu můžete osvítit klasickými zářivkami, velmi oblíbené jsou také LED pásky, kterými se osvětlují také barové pulty či různé kuchyňské ostrůvky. Dobře osvětlený musí být pochopitelně také jídelní stůl. Zde jsou oblíbená stahovací světla.
Ložnici
V ložnici by mělo být nepřímé světlo, opět to může být světlo zabudované nebo takové, které odráží světlo od stropu směrem do prostoru. Praktické jsou pochopitelně i lampičky umístěné na nočních stolcích.
Do ložnice nejsou vhodná LED světla, která mají větší podíl modrého světla. Modré světlo zabraňuje tvorbě melatoninu, což je spánkový hormon. Vhodná jsou tedy LED světla, která umožňují teplotu světla nastavit, nebo je jejich teplota do 3 300 K.
Dětský pokoj
Tato místnost je určena ke hře, relaxaci i studiu. I zde je tak vhodná kombinace více světel. Hlavní světlo by mělo mít vyšší výkon, umístěno by mělo být u stropu, aby při hře nepřekáželo. Hlavní světlo pak můžete doplnit o další funkční nebo dekorativní světla.
Vstupní hala, chodby
Světlo budete potřebovat ve vstupní hale, na chodbě i schodišti. Zde jsou praktická světla s čidlem, která začnou svítit kdykoliv někdo vejde do těchto prostorů. Na schodišti jsou praktická zabudovaná dolní světla, která by měla být na každém 3 schodu.
Zdroje
Zdrojem svítidla je žárovka. Na výběr máte klasickou, LED žárovku, dekorační nebo zářivku.
Klasická
Tyto žárovky jsou již spíše na ústupu, k sehnání jsou do výkonu 60 W. Předností klasické žárovky je hřejivé a příjemné světlo a pochopitelně i nízká cena. Nevýhodou je vysoká spotřeba a krátká životnost. Klasické žárovky se velmi silně zahřívají, což může být nebezpečné zejména pro děti.
Halogenové
Halogenové mají větší výkon než žárovky klasické. Světlo je silné a jasné, spotřeba je oproti klasickým žárovkám nižší. Ani tyto žárovky však mají oproti LED žárovkám nižší životnost, vyšší spotřebu a opět musíte počítat se silným zahříváním.
Dekorační
Známé i jako edisonky jsou vláknové žárovky, které se vyznačují žlutým, teplým světlem. Žárovky mají nižší výkon a prostor osvětlí velmi slabě. Jsou tedy vhodné na místa, která nevyžadují silné osvětlení, vhodné jsou spíše k navození příjemné atmosféry. Často se instalují například do prostoru k televizi, aby snížily kontrast obrazovky s okolím.
Zářivky
Úsporné žárovky, které se umísťují zejména do kuchyně do prostoru kuchyňské linky. Jejich výhodou je úspora energie, nevýhodou vyšší pořizovací cena.
LED světla
Jsou v současné době oblíbenější. Mezi LED zdroj patří žárovky, pásky i čipy. Výhodou LED světel je dlouhá životnost, nízká spotřeba, která přinese 80–90% úsporu a dá se říct i bezporuchovost. Mezi výhody LED zdrojů patří také možnost měnit barvu světla. Oproti klasické žárovce může být životnost LED žárovky v řádech 10 000 – 50 000 hodin, svítit může cca 15 – 50 let.
Barva světla
Je udávána v Kelvinech. Klasická svíčka má barvu světla okolo 2 000 K.
- Do 3 300 K – je barva světla teplá. Tato barva je určena k relaxaci, tato barva je vhodná do ložnice nebo obývacího pokoje.
- Od 3 300 – 5 300 K – je barva světla neutrální a podporuje koncentraci. Neutrální světlo je vhodné do jídelny, kuchyně, dětského pokoje, ale použito může být i v obývacím pokoji, pokud tato místnost není určena pouze pro relaxaci.
- Nad 5 300 K – je barva světla studená. Studené světlo je vhodné do studovny, pracovny, ale také dílny.
Svítivost
Tento parametr je udáván v Lumenech. Někdy může být svítivost uváděna ve Wattech, pokud jste zvyklí spíše na tuto jednotky a svítivost v Lumenech vám zase tolik neříká, doporučuje se lumeny vydělit 10. Pokud máte tedy žárovku 1 000 lumenů, vydělte toto číslo 10 a výsledkem je žárovka se svítivostí 100 W.
Patice
Patice je označení pro závit, do kterého se žárovka šroubuje. V současné době jsou v největším zastoupení závity E14 a E27. Bodová světla mívají patici označenou G9, reflektorové žárovky mohou mít patici GU4, GU 5,3 a GU 10.
- E27 – universální závit, který je určen prakticky pro jakékoliv svítidlo. Používají ho úsporné i klasické žárovky.
- E14 – jedná se o úzký závit, který je obvyklý pro žárovky ve tvaru svíčky. Žárovky mají nízký příkon a jsou vhodné do lampičky, plnit mohou také funkci nočního světla.
Značka
Výrobců světel je celá řada. Pokud koupíte světlo ve specializované prodejně, kde máte jistotu kvalitu, není konkrétní značka zase tolik důležitá. Mezi přední výrobce patří Solight, Xiaomi, Extol, Rabalux, Panlux, Platinium, Ecolite, Ecolight a řada dalších.
Cena
Cena osvětlení je hodně variabilní. Tyto výrobky jsou zastoupeny v takovém množství a podobě, že je prakticky není možné nijak rozdělit. Za světlo můžete zaplatit 300 Kč, ale také 7 000 Kč. Záleží především na vašem vkusu a finančních možnostech.
Otázky a odpovědi
Jaké světlo do chytré domácnosti?
V tomto případě jsou to jednoznačně dálkově ovládaná světla. S těmito světli je třeba počítat již dopředu. Pokud po dálkově ovládaných světlech toužíte i v případě, kdy již bydlíte, budete moci vyměnit jednotlivé žárovky, které můžete ovládat pomocí mobilního telefonu.
Jak vybrat světla do podhledu?
Tato světla jsou v poslední době velmi oblíbená a najdete je v nějaké podobě snad v každé novostavbě. Při jejich výběru záleží na výšce podhledu.
Obecně se zápustná svítidla instalují do podhledu o výšce cca 6 a více cm. Zohlednit je nutné také izolaci. V případě, že v podhledu izolac máte, musíte vybrat taková svítidla, která jsou do izolace vhodná, nebo je nutné použít zábranu tak, aby se svítidla izolace nedotýkala.
Je u svítidel důležitý stupeň krytí?
Stupeň krytí je nutné zohlednit u svítidel, která se budou nacházet v koupelně nebo v místech s vyšší prašností či vlhkostí, což bývá především sklep, garáž nebo světla umístěná venku.
Do těchto míst je vhodné pořídit světlo odolné vůči prachu a vodě. Pokud chcete světlo umístit do sprchy, mělo by mít stupeň krytí IP 68. Do méně náročných míst jsou vhodná světla s krytím IP 67, pokud se světlo nedostane do kontaktu s vodou, vystačíte si se stupněm krytí IP 44.
Závěr
Pomocí osvětlení je možné v interiéru vytvářet různé nálady. Opticky však můžete měnit také velikost prostoru. Vliv osvětlení určuje, jak na vás interiér působí a jestli se v místnostech cítíte útulně. Vhodně zvolením osvětlením můžete prostory vylepšit, pokud však tomuto prvku nebudete věnovat dostatečnou pozornost, můžete naopak mnohé pokazit.
Svítidla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.stavebka.com, www.hornbach.cz, www.svet-svitidel.cz, www.designville.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nedávno jsem koupil stojací lampu a je senzační. Má vynikající svítivost, je elegantní a do interiéru obýváku zapadla na výbornou.
Pokud jde o svítidla, sem jimi posedlá. Všude máme stolní lampy, stojací, závěsné atd.
Chtěla jsem do obýváku něco vkusného, tak jsem zvolila moc elegantní stolní lampu v retro stylu a je to naprostá pecka.
Koupila jsem si světlo od značky Livarno HoME 335468 a jsem opravdu spokojená!
Ještě jsem nečetla, tak dobře zpracovaný článek o svítidel. :))
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí.