DVB-T2 je zkratkou anglických slov Digital Video Broadcasting – Terrestrial. Představuje standardní digitální televizní vysílání, které probíhá prostřednictvím pozemního vysílače.

Původně bylo DVB-T, ale v současnosti se již používá novější standard, kterým je právě DVB-T2. Novější varianta dokáže daleko lépe a rychleji komprimovat data, hravě tak zvládne přenos většího objemu dat. Díky tomu je obraz ve vyšším rozlišení a početnější je i seznam programů.

Jak je možné DVB-T2 přijímat?

Pro začátek je dobré zmínit klasické DVB-T2 set-top boxy. To je běžná varianta pro příjem tohoto signálu, pro mnoho lidí lépe dostupné, neboť jsou levnější a také je můžete mít k dispozici například od poskytovatele kabelové televize.

Druhou variantou a mnohdy nejjednodušší je televizor s podporou DVB-T2. Samozřejmě, že to je dobré hlavně pro ty z vás, kdo televizor neměnil už řadu let.

S novou televizí můžete získat nejen tento systém vysílání, ale i řadu nových funkcí, kterými už moderní televize disponují. Například HbbTv, Smart TV, lepší rozlišení, možnost sledovat YouTube atd.

Není na škodu ještě zmínit, že dané zařízení musí podporovat High Efficiency Video Coding, tedy kódování H.265/HEVC. Tak je označen standard pro videoformát snižující tok dat, aniž by docházelo ke ztrátě kvality obrazu.

Frekvence DVB-T2

Pozemní televizní vysílání původně pracovalo na frekvenci 470 – 865 MHz. Převážná část z nich však byla později přidělena mobilním operátorům a také LTE internetu.

Po tomto digitálním dividendu, tedy uvolnění původních frekvencí novým digitálním technologiím, zůstávají frekvence 470 – 790 MHz. Poté při druhém dividendu zůstaly frekvence 470 – 694 MHz.

Díky tomu, že byly frekvence či prostor pro televizní vysílání takto zmenšen, bylo nutné přejít na DVB-T2. Jeho největším jsou totiž tzv. kompresní standardy. Ty zmenšují velikost dat, která jsou vysílána.

Přechod na DVB-T2

Tato akce, tedy přechod na vysílání DVB-T2 je sice pro řadu diváků malou komplikací, ovšem ve výsledku je čeká kvalitativní změna.

Nová síť nabídce mnohem vyšší přenosovou kapacitu, jednotlivé televizní stanice budou mít k dispozici více prostoru, díky čemuž tak mohou vysílat ve vyšší kvalitě a chybět nebude ani rozšíření programové nabídky také o programy v tzv. Ultra HD rozlišení, které mimo jiné můžete znát i pod označením 4K.

Jak naladit DVB-T2?

Samozřejmě, že je potřeba vlastnit televizor či set-top box podporující standard DVB-T2. To je dobré si zjistit ještě předtím, než nějaký přístroj pořídíte. Měl by na to upozornit prodejce v popisu daného výrobku nebo to najdete v manuálu jednotlivých zařízení.

Přeladění je rovněž snadné. Ideální je spustit automatické vyhledávání sítí, čímž se načtou všechny DVB-T2 sítě dostupné v dané lokalitě. Můžete samozřejmě jít i cestou manuálního ladění a vybrat si, jaké vysílací kanály chcete přidat.

Někdo například využívá pouze stanice s dokumentárními pořady, další zase sportovní kanály atd. U kabelových televizí je přechod automatický a nemusíte nic měnit ani nastavovat.


Zdroje: www.heureka.cz, www.digitalnitelevize.cz, www.alza.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo