Akční kamery jsou videokamery vhodné pro použití v terénu. Díky kvalitní konstrukci jsou schopny vydržet náročnější venkovní podmínky. Akční kameru tak můžete znát také pod názvem outdoorová nebo sportovní kamera. Akční kamera může být používána i během jízdy na kole, běhu, lezení a dokonce plavání, protože velká část kamer je také voděodolná.
Akční kamera se od klasické kamery liší svou velikostí, proto je stále oblíbená i u běžných turistů, kteří ji používají k pořizování záznamů z rodinných dovolených i všedních dnů. Akční kamera však není úplně vhodná na natáčení detailů, je stavěná spíše na pořizování širokých záběrů.
Při výběru akční kamery se zaměřte na několik podstatných parametrů. Mezi ně patří zejména kvalita obrazu, způsob ovládání, odolnost, výdrž baterie a možnost použít další příslušenství. Zajímat vás bude pochopitelně i cena.
Nejlepší akční kamery
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Kandao QooCam EGO 3D + VR brýle | ⭐ 100 % | 10 990 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Panasonic HC-VXF1 | ⭐ 97 % | 20 990 Kč | Zobrazit | Fotoskoda.cz |
3. | Sony HDR-CX625 | ⭐ 80 % | 13 990 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Kvalita obrazu
Je tím nejdůležitějším, na co byste se měli zaměřit u každé kamery. V současné době nabízí téměř všechny kamery rozlišení 4 K nebo FULL HD. Tento parametr však není tím, co kvalitu obrazu udává. Na kvalitu obrazu má zásadní vliv čip, který je v každé kameře zabudován v jiné kvalitě. To, v jaké kvalitě kamera skutečně nahrává, zjistíte pouze podle neupravených záběrů.
Na kvalitu obrazu mají vliv i následující parametry:
Rozlišení
Jedná se o počet bodů nebo také pixelů na osách, které určují kvalitu videa. Čím více pixelů kamera má, tím je obraz kvalitnější. FULL HD má rozlišení 1920 x 1080 px. Pozor však dejte na tzv. interpolované rozlišení, které je běžné zejména u levných kamer.
Interpolované znamená, že je rozlišení přepočítávané, obrazové body jsou vytvářeny dodatečně. Kamera tak nahrává v kvalitě HD a na kvalitu FULL HD je záznam přepočítán. Záběr tak není kvalitnější, ale pouze zvětšený. Interpolované rozlišení poznáte podle zkratky Int nebo Inter, která se většinou nachází pod parametrem rozlišení.
Počet snímků za minutu
Počet snímků za minutu je parametr označený zkratkou fps. I zde platí, že čím víc kamera fps má, tím je obraz plynulejší. Počet snímků se standardně pohybuje mezi 25 – 30.
Zorný uhel
Akční kamery zabírají různě velký zorný úhel. Velikost zorných úhlů se nejčastěji pohybuje v rozmezí 120 – 180 °. Ty nejlepší kamery jsou schopny natáčet i v úhlu 360°.
Stabilizace obrazu
S kvalitou obrazu velmi úzce souvisí stabilizace obrazu. Tento parametr je u outdoorové kamery velmi důležitý, protože se počítá s tím, že záběry budou točeny při nějaké akci. Následný pohled na roztřesené video vás pravděpodobně nijak nepotěší. Sportovní kamera by měla pracovat na principu elektronické stabilizace obrazu.
Odolnost
Tyto digitální kamery jsou velmi odolné, běžně mohou být používány i při potápění a to většinou do hloubky okolo 10 metrů. V případě, kdy chcete natáčet ve větší hloubce, je možné na některé kamery zakoupit speciální obal, díky kterému je možné vzít kameru i hloubky okolo 40 metrů. Ty nejkvalitnější kamery je možné v této hloubce používat dokonce bez pouzdra.
Výdrž baterie
Výdrž baterie je další parametr, který je z hlediska uživatelského komfortu velmi důležitý. Zejména v případě delších aktivit uvítáte, co možná nejdelší výdrž.
Výdrž se odvíjí od výrobce i pořizovací ceny kamery. Vliv na výdrž baterie má však i to, v jaké kvalitě záznam pořizujete. Výdrž se obvykle pohybuje v rozmezí 50 minut – 3 hodin. Pokud vám nebude stačit ani tato výdrž, vybírejte kameru s vyměnitelnými bateriemi.
Ovládání
Ovládání by mělo být co možná nejjednodušší, sportovní kamery se na rozdíl od klasické digitální kamery nemusí nijak složitě nastavovat. Můžete ji pouze zapnout a ihned je připravena k natáčení. Ovládat kameru můžete také pomocí tlačítek, dotykového displeje nebo mobilní aplikace. Výhodou může být také možnost ovládat kameru hlasem.
Velmi často však kamera reaguje na povely v anglickém jazyce, což nemusí každému vyhovovat. Pokud se však několik těchto základních povelů naučíte, bude ovládání skutečně jednoduché. Velmi oblíbené je také tlačítkové ovládání, na rozdíl od dotykového displeje vám stačí vědět, které konkrétní tlačítko je třeba zmáčknout.
Paměťová karta
Data se nahrávají na paměťovou kartu. Nejčastěji se používají karty s kapacitou 16, 32 nebo 64 GB. Opravdu nároční uživatelé pak mohou použít i kartu s vyšší kapacitou. V případě paměťové karty je třeba myslet na to, že kapacita karty se snižuje s rostoucí kvalitou pořizovací nahrávky.
Pokud budete nahrávat video ve 4 K, vleze se na karu méně záznamu, než kdybyste nahrávali v rozlišení FULL HD. Pokud točíte záznam ve vyšší kvalitě, musíte pořídit kartu s vyšší rychlostí zápisu, tyto požadavky splňuje karta s kapacitou 64 GB.
Mikrofon
Kamera může zaznamenávat i zvuk. Každá kamera je pro tyto případy vybavena interním mikrofonem, který však nebývá zas až tak kvalitní. Pokud tedy budete potřebovat i více kvalitní zvuk, budete muset dokoupit externí mikrofon.
Příslušenství
Outdoorové kamery umožňují dokoupit poměrně velké množství příslušenství. Mezi nejoblíbenější příslušenství patří stativy, stojánky nebo úchyty na hlavu. O delší životnost se postará pouzdro, pomocí různých držáků je možné kameru instalovat na řídítka, opasek, sklo auta atd. K vůbec nejoblíbenějšímu příslušenství pak patří selfie tyč.
Funkce
Akční kamery jsou doplněny o mnohé funkce, před výběrem zvažte, které funkce opravdu využijete. Mezi oblíbené funkce patří možnost propojení s chytrým telefonem pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi. Využívat můžete různé natáčecí režimy a časté jsou funkce jako:
- Photoburst – kamera vyfotí během vteřiny desítky snímků
- Slowmotion – plynulé zpomalení záznamu
- Časosběr – zrychlený záběr
- GPS – možnost zaznamenat polohu
- G – Force – senzor, který zaznamená zrychlení
Značka
Sportovní kamery můžete koupit ve specializovaných prodejnách i internetových obchodech. Zejména čínské obchody nabízí na první pohled velmi kvalitní a velmi levné kamery.
Těmto lživým reklamám se však nevyplatí podlehnout, protože ve finále budete mít opravdu nekvalitní výrobek. Proto i v případě, kdy budete chtít kameru využívat spíše příležitostně, vybírejte výrobky ověřených značek. Mezi vůbec nejlepší patří dle různých hodnocení kamery značky GoPro. Kvalitní kameru koupíte také od značky DJI Osmo, NIceboy, Olympus, Sencor, Lamax, Sony nebo Insta.
Cena
Před nákupem akční kamery si nejprve položte otázku, jakým způsobem budete kameru používat. Pro pořizování záběrů z klidné rodinné dovolené si vystačíte s levnější kamerou. Jestliže však patříte k milovníkům sportů a adrenalinu, budete potřebovat skutečně odolnou kameru s kvalitním stabilizátorem.
Nejlevnější kamery je možné koupit od 1 – 2 000 Kč. Tyto kamery jsou ideální pro méně adrenalinové natáčení, velmi často se zde setkáte s přepočítáváním obrazových bodů a tedy i horší kvalitou záznamu. Vhodnější je tady sáhnout po kamerách s cenou 3 – 5 000 Kč, které jsou ideální na běžné použití.
Kamery nahrávají záznam ve vysoké kvalitě a umožňují přikoupení dalších doplňků. Ty nejlepší kamery koupíte od 5 000 Kč a výše. Jedná se o nejodolnější modely, které lze použít i při potápění nebo adrenalinových sportech.
Otázky a odpovědi
Je možné kamerou na natáčení pořizovat také fotografie?
Každá digitální kamera vám umožní pořizovat fotografie v různé kvalitě. Fotografie pořízené kvalitní akční kamerou mají velmi dobrou kvalitu. Pořizovat většinou můžete do formátu JPEG nebo RAW. Formát RAW vám pak umožní fotografii podle potřeb dále upravovat.
Jak velkou kameru potřebuji?
Akční kamery se liší svoji hmotností i velikostí. I zde hraje hlavní roli způsob, jakým budete kameru používat. Ti, kdo budou kameru při natáčení držet v ruce, si nemusí velikostí zase tolik lámat hlavu.
Pokud však kameru umístíte například na řídítka kola, bude vhodnější volit z důvodu snadnějšího ovládání větší model. Naopak na helmu budete potřebovat připevnit malou a lehkou kameru. Hmotnost kamer je nejčastěji v rozmezí 50 – 100 g.
Jak dostat záznam z kamery do počítače?
K přenosu záznamu můžete použít USB kabel, kterým jednoduše propojíte kameru s počítačem. Velké množství kamer umožňuje propojení přes Bluetooth nebo WiFi. Tyto kamery je možné ovládat také pomocí mobilní aplikace.
Závěr
Akční kamery jsou v současné době velmi oblíbené a na trhu zastoupeny ve velkém množství. Před tím, než začnete kameru na natáčení pořizovat, zvažte, na co přesně kameru potřebujete. I levnější kameru byste měli kupovat od známých výrobců. Oblíbené jsou kamery s obyčejným tlačítkovým ovládáním. K vůbec nejvyhledávanější funkci pak patří možnost propojení kamery s mobilním telefonem.
Akční kamery můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.megapixel.cz, www.dronpro.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Akční kameru jsem pořídil od značky Panasonic, konkrétně tedy Panasonic HC-VX980 a jsem s ní velmi spokojen. Není nijak těžká, pěkně padne do ruky a dobře se s ní pracuje. Za sebe mohu tento model jednoznačně doporučit, budete nadšeni.
Když akční kameru, tak jedině od značky Sony. Na tu jsem si zatím nemohl stěžovat a ty akční mají rozhodně něco do sebe.
Pořízením akční kamery jsem naší dobrodružnou výpravu s kamarády povýšil na vyšší level. Užili jsme si to naplno a ještě máme super záběry.
Super článek hodně mi pomohl.