Přívěsné vozíky mají mnoho podob, využít je můžete pro soukromé i firemní účely. Pro občasné používání vozíku na převoz spíše lehčích nákladů vám postačí jednoduchý vozík. Pro časté používání je vhodnější investovat do přívěsného vozíku, který je doplněn o další příslušenství a disponuje také brzdami.
Nejdůležitějším parametrem přívěsných vozíků je nosnost a hmotnost. Při výběru vozíku musíte také zohlednit možnosti vašeho vozu. Při výběru vozíku podle hmotnosti je nutné vycházet z údajů uvedených v technickém průkazu vozu. Tam by měla být uvedena maximální hmotnost bržděného/nebržděného přívěsu.
Porovnat ceny přívěsných vozíků
Typy
Vozíky se dělí na bržděné a nebržděné. Tyto vozíky se liší nejen velikostí, ale i hmotností.
Nebržděný
O zpomalování vozíku se stará vozidlo, které vozík táhne. Nebržděné vozíky váží maximálně 750 kg. Nebržděné vozíky mají nejčastěji podobu universálních valníků. Nebržděné vozíky jsou levnější a zvládnou převést náklad s hmotností od 500 – 600 kg. Nebržděný vozík zpravidla nevyžaduje žádnou údržbu.
Bržděný
Přívěsný vozík je opatřen brzdami, které odlehčí brzdám tažného vozidla, díky tomu zvládne vozík převážet mnohem těžší náklad, jehož hmotnost může být až 2 tuny. Bržděné vozíky lépe zvládají jízdu po sněhu nebo náledí.
Tyto vozíky využívají k brždění brzdová lanka, při couvání vám pomůže couvací mechanika. Brzdová lanka vyžadují občasnou údržbu, čas od času je nutné lanka promazat a zkontrolovat musíte i jejich správné napnutí.
Hobby/profesionální
Přívěsné vozíky mají mnoho podob, liší se však i kvalitou materiálů. Podle toho, jak je vozík robustní, je lze rozdělit na hobby a profesionální vozíky.
- Hobby vozík – patří k nejoblíbenějším vozíkům pro běžné domácí používání. Vozíky patří k cenově dostupnějším, jsou vyrobeny z lehkých materiálů, což vypovídá i o nižší kvalitě. I v této kategorii však narazíte na kvalitnější vozíky. Ty jsou dostatečně odolné, aby zvládly převést dřevo, kameny nebo jiné materiály. I hobby vozík byste však měli kupovat u známých výrobců, kteří vám zaručí potřebný servis i nákup náhradních dílů.
- Střední třída – stále ještě cenově dostupné vozíky, vyrobené z kvalitnějších i odolnějších materiálů. Jsou vhodné zejména pro přepravu stavebních materiálů.
- Profi vozík – vysoce kvalitní vozíky určené k častému používání. Tyto vozíky bývají vybaveny i potřebným celním příslušenstvím a jsou ideální na dálkové cesty.
Kromě těchto standardních vozíků je možné zakoupit vozíky speciální. Ty jsou vhodné například pro převoz lodí, motorek nebo třeba zvířat.
Materiál
Při výběru přívěsného vozíku se nevyplatí šetřit ani na výrobním materiálu. Vozíky vyrobené z kvalitních materiálů mají delší životnost a nebudou se vám po několika letech rozpadat. Při výběru se zaměřte nejen na konstrukční řešení, ale i na zdánlivé detaily, ke kterým patří spoje použité na bočnicích, kvalita rámu podvozku nebo podlahový materiál.
- Rámy – bývají montované nebo svařované. Kvalitní rám je vyroben z profilových dílů. Toto řešení zaručí dostatečnou tuhost a pevnost podvozku.
- Bočnice – kvalitní spoje mohou být nýtované nerezovými nebo ocelovými nýty. Pevnost vám zaručí i spoje šroubované. Výrobním materiálem bočnic bývá plech, hliník nebo překližka.
-
- Plech – bočnice jsou lehké
- Hliník – bočnice jsou pevné a lehké
- Překližka – bočnice jsou pevné a dostatečně odolné, najdete je zejména u profi vozíků
-
- Sloupky – preferujte tvarované sloupky, které do sebe dokonale zapadají, čímž zabraňují případnému uskřípnutí nýtu či šroubu. Právě uskřípnutí bývá častější u rovných spojů, protože veškeré pnutí se přenáší právě na spojovací materiál.
- Oj – může být trubková nebo V – oj.
-
- Trubková – lze ji zasunout, což usnadní skladování vozíku. Umožní vám i jednodušší couvání.
- V – oj – lépe rozloží váhu přívěsu
-
- Kola – vozíky mají kola umístěna pod ložnou plochou nebo vedle ložné plochy. V případě, že jsou kola uschovaná, bude se vám náklad lépe nakládat z boku a snadnější bude i manipulace. U vozíku s koly vedle ložné plochy bývá nižší těžiště a výhodou je zde nižší pořizovací cena.
Velikost
To, jak velký vozík budete potřebovat, určuje náklad, který budete převážet. Mezi nejvíce prodávané vozíky patří modely s ložnou plochou 110 x 2 06 cm, 125 x 206 cm a 125 x 250 cm. Při výběru velikosti je třeba zvážit i to, kde budete s vozíkem parkovat a kolik místa mu můžete vyhradit.
Řidičské oprávnění
Ti, kdo zvolí lehké nebržděné vozíky, nebudou potřebovat žádné speciální řidičské oprávnění a vystačí si s řidičským průkazem skupiny B. Je však nutné myslet na to, že hmotnost soupravy nesmí přesáhnout 3,5 tuny.
Pokud budete převážet náklad, který je těžší než 3,5 tuny, budete muset své řidičské oprávnění rozšířit na B96. Toto oprávnění vám umožní převážet náklad o hmotnosti do 4250 kg. Řidičské oprávnění skupiny E vám umožní převážet soupravu s hmotností necelých 7 tun.
Možnosti
Přívěsné vozíky mohou mít několik specifik, které vám usnadní převoz materiálů. Lišit se mohou i dalším příslušenstvím.
- Sklopný vozík – urychlí vykládku různého nákladu, bude se i snadněji vymetat. Tyto vozíky je vhodné upřednostnit v případě, kdy budete častěji převážet sypké materiály. Nevýhodou je vyšší cena.
- Plachtový vozík – častým doplňkem bývá plachta nebo různý víka, ta převážený náklad ochrání i zafixují.
- Opěrné kolečko – usnadní manipulaci s vozíkem
- Opěrné nohy – postarají se o potřebnou stabilitu
- Sklopná korba – umožní vám převoz těžkých strojů jako je sekačka, traktor atd.
Z dalšího příslušenství využijete například kotvící úchyty, náhradní žárovky, klíč na matice nebo příruční zvedák.
Značka
Při výběru přívěsného vozíku je specializovaný prodejce velmi důležitý. Výrobce by vám měl zajistit i potřený servis, který vozíky využijí.
K tomu nejběžnějšímu patří servis tlumičů, pneumatik, ložisek kol. Čas od času bude třeba vyměnit zásuvku. K těm nejznámějším českým výrobcům patří VEZEKO. Další vozíky koupíte od Agados, Pongratz nebo Shark.
Cena
Nejoblíbenější hobby vozíky je možné koupit od 12 000 Kč. Cenové rozmezí vozíků je 12 – 30 000 Kč. Čím dražší vozík bude, tím kvalitnější bude i výrobní materiál. Ještě kvalitnější a dražší jsou vozíky střední třídy. Zde může cena šplhat k 50 000 Kč, oplachtované vozíky jsou ještě dražší. Cena speciálních nebo profi vozíků může být vyšší než 100 000 Kč.
Porovnat ceny přívěsných vozíků
Otázky a odpovědi
Jaké tažné zařízení?
Tažné zařízení má několik podob. Kromě pevného tažného zařízení můžete svůj vůz vybavit odnímatelným tažným zařízením. To je možné používat pouze tehdy, kdy budete potřebovat připojit vozík. To, jaký typ tažného zařízení nakonec zvolíte, není nijak důležité. Mnohem důležitější je pořídit tažné zařízení s certifikací.
Jak se přívěsný vozík přihlašuje?
Po zakoupení přívěsného vozíku je nutné na vozík uzavřít povinné ručení. Před samotným přihlášením byste měli absolvovat evidenční kontrolu, která se provádí na STK. Potřebovat budete kupní smlouvu vozíku a velký i malý technický průkaz vozu. Teprve poté, co budete mít všechny potřebné dokumenty, je možné, přihlásit vozík na registru vozidel.
Jaké doklady je nutné mít při přihlašování u sebe?
Jestliže chcete, aby přihlášení přívěsného vozidla proběhlo bez problému, musíte mít veškeré potřebné dokumenty. Mezi ně patří, doklad totožnosti, velký a malý technický průkaz, osvědčení o registraci, doklad o pojištění, protokol z evidenční kontroly. Mezi další dokumenty patří například zástavní nebo leasingová smlouva, potvrzení o zaplacení daně, to však pouze v případě, kdy vozík zakoupíte v jiném členském státě EU.
Závěr
Nejoblíbenější jsou hobby vozíky, které jsou k na trhu v největším zastoupení. I tyto vozíky se liší výrobním materiálem i kvalitou.
Při nákupu hraje důležitou roli celková hmotnost, ta nesmí překročit povolenou hodnotu vašeho vozu. Každý přívěsný vozík by měl být vybaven povinnou výbavou i příslušenstvím. Nejoblíbenější jsou vozíky s ložnou plochou 1 100 x 2 060 mm.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Vzhledem k tomu, že neustále vozím nějaký materiál a různě těžké věci, jako je vybavení bytu, protože se stěhujeme do rodinného domku, bylo pořízení přívěsného vozíku nutností. Zvolil jsem raději brzděný, ten se mi zdá mnohem spolehlivější.
Máme doma přívěsný vozík, na který vždy manžel naloží vše potřebné na chalupu nebo když jedeme na dovolenou a je to ideální odkladiště, aby nebylo přeplněné auto.
Potřeboval jsem přepravní vozík na stěhování, ale nikdo z kamarádů zrovna neměl volný na půjčení. Tak jsem si ho nakonec koupil a určitě jsem udělal dobře.
Dobrý přívěs musí mít vyztuženou podlahu. Pokud nemá tak se časem prohne, za okraje desky napadá sypká hmota která neumožní podlaze se po vyložení narovnat. A po pár fůrách je po podlaze. Pozor na nákupy v hobby marketech, tam výztuhy kvůli ceně většinou nejsou. Naopak přímo u výrobců jsou většinou zcela běžné.
Neustále něco vozíme a osobní automobil není zrovna prostorný, navíc občas potřebujeme vozit i sypké věci, a to se do auta moc nehodí. Pořídili jsme si sklopný přívěsný vozík, který je teď v podstatě neustále v zápřahu.
Vybíral jsem kvalitní vozík. Zjistil jsem, že většina se tady tahá z Polska a je to nalestena bída. Na jednom inzertním portálu jsem narazil na menší firmu z východu ČR. Vozíky si sami vyráběji, rozvážejí a tak jsem ji oslovil. Byl jsem až překvapen přístupem komunikace a za víkend jsem si vybral přívěs. Za týden mi jej přivezli a valil jsem oči nad jeho kvalitou. Nečekal jsem zázraky, ale spadla mi čelist. Takhle kvalitní vozík jsem snad videl na inzerátech z roku výroby 80. Díval jsem se předtím v OBI a jsem rád, že jsem jej tam nekoupil. Jsem max. Spokojený a mohu doporučit vozík Bobek. Jenda H.
Koupil jsem si přepravní vozík Agados a jsem s ním velmi spokojený. Dobře se s nim manipuluje a vejde se do něj spousta věcí.