Nejoblíbenější typy postelí
Postel je místo, kde podle studií stráví každý cca 1/3 dne. Ačkoliv se tedy jedná o nejvíce využívaný nábytek, ne každý věnuje výběru postele patřičnou pozornost. Postel společně s kvalitním roštem a matrací má velmi zásadní vliv na zdraví i psychiku. Kvalitní spánek lidské tělo zregeneruje až z 90%.
I u tohoto běžného nábytku, jako je postel, je vhodné nejprve vědět, pro koho je postel určena a kde bude umístěna. Postele mohou sloužit pro každodenní přespávání i občasné užívání. Některé postele jsou v místnosti umístěny stabilně, aniž by se s nimi muselo nějak manipulovat, jiné je třeba z důvodu nedostatku prostoru každý den skládat. V obou případech je dnes již možné koupit velmi kvalitní postele také v podobě válendy nebo rozkládací pohovky.
Typy
Postele lze rozdělit do několika skupin podle jejich konstrukce. Kromě klasických postelí jsou na trhu zastoupeny postele patrové, postele s přistýlkou, výklopné postele a luxusní kontinentální postele.
Klasická
Nejběžnější typ postele, která je na trhu zastoupena největším počtem výrobků. Vybrat můžete postele různých velikostí i materiálů. Součástí klasických postelí bývá velmi často také rám, který je však nemusí splňovat vaše požadavky na kvalitu.
Patrové
Jsou typické pro menší byty, kde se nachází alespoň 2 děti. Kromě dvoupatrových však můžete koupit také postele 3 patrové. Patrová postel však může být vybavena pouze jedním horním lůžkem, přičemž spodní část postele může tvořit ostatní nábytek. Tyto postele bývají doplněny o skluzavku a u dětí jsou velmi oblíbené.
S přistýlkou
Postel s přistýlkou je praktická zejména v případě, kdy potřebujete lůžko pro přenocování návštěvy. Tyto postele se však pořizují i do menších bytů, přestože se u tohoto typu nedoporučuje každodenní používání, protože postel neumožňuje matraci volně dýchat a tím i prosychat. V posteli se tak mohou rychle tvořit bakterie, plísně i roztoči.
Výklopné
Jsou ideální do bytů, které mají velmi omezené prostory. Postele mají speciální konstrukci, která umožňuje lůžko vklopit dovnitř, čímž může vzniknout něco jako skříň a pohovka. Tyto postele jsou konstruovány tak, aby umožňovaly každodenní používání, vyklápěcí mechanismus může být z boku nebo shora. Postel je možné ukotvit do stěny nebo podlahy.
Kontinentální postel
Postele známé i jako Box Spring nebo Kontibed jsou oblíbené v mnoha zemích, u nás se jedná spíše o méně známou záležitost. Tyto postele jsou vysoké od 60 – 70 cm a bývají součástí vybavení luxusních hotelů. Kontinentální postele jsou doplněny o matrace v nejvyšší kvalitě, které zajišťují potřebnou oporu pro tělo, o pružnost se stará pružinový rám. Rošt postele nahrazuje spodní pružinová matrace, která je základem pro matraci horní. Tu můžete vybrat podle vlastního vkusu.
Kontinentální postele patří mezi lůžka, která si můžete sestavit přesně podle vašich potřeb, zvolit můžete výrobní materiál, stanovit můžete výšku lůžka, typ matrace a pochopitelně i barevné provedení.
Materiál
Také výrobní materiál vybírejte s ohledem na to, jak často bude postel používaná. Pro každodenní používání je ideální vybrat pevnou a kvalitní postel. Taková postel je sice na pořízení nákladnější, ale investice se vám vrátí v její dlouhé životnosti. Levnější postele jsou, stejně jako ostatní nábytek, vyrobeny z méně kvalitních materiálů a jsou určeny především pro méně časté používání.
Dřevo
Dřevo patří mezi materiály, které se vyznačují vysokou pevností, dlouhou životností a zdravotní nezávadností. Ze dřeva se vyrábí nejkvalitnější postele, které vám vydrží po celý život. Na výrobu postelí se používá tvrdé i měkké dřevo, které se liší kvalitou i odolností:
- Tvrdé dřevo – mezi tvrdé dřevo patří jasan, dub, buk třešeň nebo třeba ořech. Tyto materiály zaručují dlouhou životnost a jsou více odolné i vůči mechanickému poškození. Tvrdé dřevo lépe odolává vlhkosti i teplotním rozdílům.
- Rostlé dřevo – jedná se dřevo, které se nijak nezpracovává, lze ho použít tak, jak vyrostlo. Letokruhy se starají o delší stálost.
- Cinkované dřevo – je tvořeno z kousků, které jsou spojeny tzv. cinky. I takto spojené dřevo je velmi pevné, ale není sjednoceno barevně.
- Měkké dřevo – mezi měkké dřevo patří například borovice, modřín nebo smrk. Toto dřevo vás osloví zejména svojí kresbou a výraznými suky. K výhodám patří i nižší pořizovací cena. Za nevýhody se považuje menší odolnost a rychlejší opotřebení. Kvalitní postele z měkkého dřeva by měly být pro větší odolnost opatřeny patřičnou povrchovou úpravou.
Lamino
Postele vyrobené z dřevotřísky se vyznačují nižší pořizovací cena. Tyto postele nabízí jeden z největších výběrů různých dezénu a potěší i snadnější údržba. Nevýhodou je však nižší trvanlivost i stabilita.
Pokud chcete kvalitní postel, měla by být síla lamina minimálně 32 – 36 mm. Ověřte i pevnost spojů, tloušťku bočnic a středových podpěr. Kvalitní lamino je navíc opatřeno pevnou folií, levná lamina jsou potažena většinou jen dezénovým papírem, který je velmi náchylný na vlhkost, porušit ho může i otírání vlhkým hadrem.
Kov
Postele z kovu se vyrábí z dutých trubek i profilovaných plechů. Kvalitní postel by měla mít tloušťku plechu minimálně 1,5 mm. Častěji než z celokovovou postelí se však setkáte s kombinací dřevo-kov. U kovových postelí je velmi důležitá pevnost spojů. Kvalitní postele nesmí při zatížení vrzat ani vydávat jiný zvuk.
Pokud chcete opravdu speciální postel, můžete vlastnit postel kovanou. Tyto postele se vyznačují nejen neotřelým vzhledem, ale i velkou pevností.
Čalounění
Samotná konstrukce těchto postelí bývá zpravidla vyrobená z lamina. Povrch je opatřen kůží, koženkou nebo nějakou textilií. Čalouněné postele jsou náročné na údržbu a nejsou vhodné pro alergiky, protože se v nich snadno množí roztoči.
U čalouněných postelí můžete vybrat provedení opěrek i velikost lehací plochy. Pro tyto postele je typický i úložný prostor, jehož nevýhodou však je nekvalitní odvětrávání.
Jak již bylo řečeno, u těchto postelí musíte počítat s náročnější údržbou, o prach se postará vysavač, hůře se však budou čistit různé skvrny. Skvrny je třeba odstranit, co možná nejdříve, včasnost vám zaručí lepší konečný výsledek.
Aby bylo čistění čalouněný snadnější, je vhodné při výběru upřednostnit postele opatřené povrchovou úpravou. Setkat se můžete s označením Active Line, Easy Clean nebo třeba Aquaclean. Za vhodné prostředky k čistění je považována suchá pěna na čalounění nebo roztok mýdla. K čištění byste naopak neměli používat chemické prostředky, prací prášek, rozpouštědla atd.
Rozměr
Postele jsou k dostání ve standardních velikostech, ale koupit můžete i menší postele určené zejména dětem, nebo naopak větší lůžka a to do délky i šířky. V otázce rozměru hraje hlavní roli prostor, který může postel vyplňovat, váš vkus i potřeby. Pokud si z široké nabídky různých velikostí přece jenom nevyberete, můžete si postel nechat vyrobit na míru.
Ti, kdo chtějí vycházet z přesných doporučení, mohou vhodnou velikost zjistit dle následujícího postupu:
Šířka postele se odvíjí od šířky ramen v poloze v leže na zádech. Minimální délku zjistíte tak, že k výšce postavy připočítáte 25 cm. Lehací plocha postele musí být z důvodu dobrého odvětrávání i pohodlného vstávání, minimálně 25 cm nad zemí. Standardní postele jsou však umístěny ve výšce 40 – 50 cm a větší pohodlí vám poskytne lůžko umístěné 60 cm na zemí. Tato výška je obzvlášť vhodná pro starší a méně pohyblivé uživatele.
- Jednolůžka – běžná velikost je 90 x 200 cm, koupit však můžete i velikost 100 x 200 cm, 120 x 200 cm a 140 x 200 cm. Větší postele mohou příležitostně využívat i 2 osoby.
- Dvoulůžko – klasický rozměr dvoulůžka je 160 x 200 cm, koupit můžete i větší postele s rozměrem 180 x 200 cm nebo naopak menší s rozměrem 140 x 200 cm.
- Dětská postel – standardní velikost je 60 x 120 cm, pro větší děti 90 x 160 cm. Dětská postel by měla být doplněna o boční zábranu a doporučuje se vybírat postel opatřenou také čelem.
Doplňky
Kromě jednoduchých postelí, které jsou tvořeny pouze konstrukcí lze koupit i takové, jejichž součástí jsou různé doplňky.
- Čelo – ačkoliv je pro mnohé tato část nedůležitá, je čelo považováno za doplněk, který by kvalitní posteli chybět neměl. Čelem by mely být doplněny především dětské postele. Čelo ochrání děti před pádem a všechny uživatele před průvanem. Čelo bude chránit i zeď za postelí před oděrem.
- Bočnice – i tento prvek bývá součástí zejména dětských postelí, kde plní bezpečnostní zábranu před možným pádem.
- Úložný prostor – praktický prvek, který využijete k uskladnění peřin i dalších různých věcí. Úložné prostory mají mnoho podob a najdete je u všech typů postelí.
- Další – mezi další doplňky, které nejsou přímou součástí postele, mohou být například noční stolky nebo různé odkládací prostory. Oblíbené je také osvětlení.
Značka
Postel je k dostání v každém obchodě s nábytkem. Právě zde byste měli tento nábytek kupovat. Jednotlivých výrobců je celá řada, například IDEA nábytek, KIK TRADE, Halmar, Postelia, Tempo Kondela a mnoho dalších.
Cena
Cena postelí je závislá na výrobním materiálu, velikosti i provedení. Za jednoduché lůžko zaplatíte okolo 2 000 Kč, luxusní kontinentální postel vyjde na cca 15 a více tisíc Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké příslušenství k posteli koupit?
Prakticky každá postel vyžaduje nákup roštu a matrace. Rošt se stará o rovnoměrné rozložení zátěži matrace a pomáhá matraci správně dýchat. Za nejlepší se považují rošty, které mají větší počet lamel, a můžete u něj nastavit tuhost podle vaší hmotnosti. O pružnost roštu se postará správný typ uchycení, což je uchycení ve výkyvných kapsách.
Matrace se vyrábí z několika materiálů a vybrat musíte správnou tvrdost. Tu ovlivňuje vaše nejběžnější poloha spánku. Kromě tuhosti budete vybírat matraci i podle její nosnosti. Myslet musíte i na jednoduchou údržbu, o kterou se postará pratelný potah.
Jak vybírat postel podle určení?
Pokud vybíráte postel pro malé děti, hlavě velmi důležitou roli bezpečnost, avšak i postel či postýlka pro nejmenší děti musí být ergonomická a funkční.
Ani zde není vhodné pořídit postel bez kvalitní matrace. Teenagerům budete vybírat standardní postele pro dospělé. U starších dětí jsou v současné době velmi oblíbené postele s většími rozměry například 140 x 200 cm. Postel pro starší osoby by měly být umístěny nejlépe ve výšce 50 – 60 cm.
Co je pří výběru postele nejdůležitější?
Velmi důležité je ověřit konstrukční řešení a zejména se zaměřit na kvalitu spojí. Právě ty mají velký vliv na životnost. Spoje by vám však měly umožnit postel podle potřeby demontovat a opětovně smontovat. Tyto kroky by však neměly ovlivňovat pevnost a kvalitu spojů.
Závěr
Postel vybírejte podle toho, komu je určena. Dětským postelím by neměla chybět zábrana, starší osoby ocení vyšší lůžka. Druhým podstatným parametrem je výrobní materiál, který má zásadní vliv na životnost i vzhled. Velikost postele je spíše individuální záležitostí, kromě standardních rozměrů, můžete vybrat také užší nebo širší postel. Součástí postele by měl být i dostatečně kvalitní rám a matrace.
Postele můžete nakoupit v těchto e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Masky na spaní
- Rošty do postele
- Zábrany na postel
- Jak vybrat matraci?
- Jak vybrat přistýlku?
- Recenze přistýlky Dormeo
- Jak vybrat boxspring postel?
- Jak vybrat dětskou postýlku?
Zdroje: www.biano.cz, www.prospanek.cz, www.stavebka.com, www.xxxlutz.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Výběr nové postele bylo téma, které jsme s manželem řešili hodně dlouho a přemýšleli, kde vlastně nakoupit. Nakonec jsme objednali přes Heureku a skutečně spokojenost.
S manželkou jsme si zamilovali kontinentální postele a jsou opravdu maximálně pohodlné. Jsou sice o hodně dražší než běžná postel, ale bombastické.
Článek mi hodně pomohl.