Tachometry na kolo

Tachometr je malé a praktické zařízení, které ocení malí i velcí cyklisti. Tachometr je složen ze dvou částí, displej je umístěn na řídítkách, druhou částí je čidlo, které se umístí na rám předního kola. Obě části jsou spojeny bezdrátově nebo drátově. V současné době se více preferují elegantní bezdrátové tachometry.

Tachometr byste měli vybírat podle toho, jak často na kole jezdíte a jaký mají vaše jízdy charakter. Tachometry jsou rozděleny do 3 tříd a liší se počtem doplňkových funkcí. Čím více funkcí tachometr nabízí, tím vyšší je i jeho pořizovací cena. Každý si pochopitelně může koupit tachometr z nejvyšší třídy, pokud však nevyužijete veškeré funkce, bude investice do drahého tachometru zbytečná.

Porovnat ceny tachometrů

Nejlepší tachometry na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Garmin Edge 530 Pro 98 % 6 480 Kč Zobrazit Decathlon.cz
2. Force WLS 12 93 % 459 Kč Zobrazit Koloshop.cz
3. Sigma Baseline 1200 88 % 399 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Mio Cyclo™ 210 80 % 3 990 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. Just One Pilot 16.0 76 % 449 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Tachometry lze rozdělit do 2 skupin podle toho, jakým způsobem přenáší signál. Klasickou podobou je drátový tachometr, modernější a v současné době i oblíbenější jsou bezdrátové tachometry.

Bezdrátový

Moderní cyklopočítač nepotřebuje žádné dráty, funguje pomocí AMT a bluetooth. Největší výhodou tohoto typu je velmi jednoduchá instalace nebo možnost používat tachometr na různých kolech. Při jízdě vám navíc nikde nebude překážet drát. Bezdrátový tachometr bude nutné pravidelně dobíjet, zajímat by vás tak měla kapacita baterie.

Aby byla zaručena funkčnost tachometr, vybírejte takový, kterému nechybí digitálně kódovaný signál. Díky němu se nestane, že by se tachometr spároval s jiným cyklistou, který se bude nacházet ve vaší blízkosti. Nevýhodou bezdrátových cyklopočítačů je menší přesnost, která je dána možným narušením signálu. Aby byl bezdrátový tachometr co nejvíce spolehlivý, mělo by být čidlo umístěno ve vzdálenosti do 80 cm od displeje.

Drátový

Cyklopočítač je s čidlem spojen drátem, instalace je díky tomu složitější. Samotný tachometr je však přesnější, spolehlivější i levnější. Nevýhodou je zde kromě drátu, který může během jízdy překážet, také méně líbivý vzhled. Drátové tachometry tak většinou volí méně nároční cyklisté.

Určení

Při výběru tachometru byste si měli ujasnit, jak často budete na kolo vyrážet, v jakém terénu obvykle jezdíte a jaké funkce jsou pro vás nepostradatelné. K dostání jsou tachometry pro rekreační cyklisty nebo děti. Nejoblíbenější jsou tachometry střední třídy a opravdu vášnivý cyklisté budou preferovat cyklopočítače z nejvyšší třídy.

Základní třída

U tachometru v základní třídě najdete pouze několik nejzákladnějších funkcí:

  • Aktuální rychlost
  • Průměrná rychlost
  • Ujetá vzdálenost a celková ujetá vzdálenost
  • Čas jízdy a celkový čas jízdy
  • Datum a čas

Střední třída

U tachometrů střední třídy najdete i další pokročilé funkce. Základ tvoří funkce tachometrů základní třídy a z dalších funkcí je to pak:

  • Spálené kalorie
  • Kadence šlapání
  • Měření tepu
  • Okolní teplota a tlak
  • Režim více kol
  • Úspora paliva

Nejvyšší třída

Nejnáročnější cyklisté budou potřebovat tachometry s největším množstvím funkcí. Tyto tachometry budou vyhovovat i těm, kteří rádi podnikají dlouhé jízdy v neznámém terénu. Kromě již zmíněných funkcí jsou tachometry vybaveny:

  • Tréninkovými programy
  • GPS a funkcemi, které s funkcí GPS přímo souvisí
  • Mapy
  • Bluetooth, WiFi

Odolnost

Při jízdě na kole zažijete různé povětrnostní podmínky, tachometr by měl být dostatečně odolný, aby vydržel i při jízdě v dešti. Ti, kteří vyráží na kolo za každého počasí, by měli voděodolnosti věnovat zvýšenou pozornost. Odolnost se uvádí pod zkratkou IP, odolnost vůči vodě je udávána druhým číselným značením.

Nejméně odolné tachometry mají zpravidla odolnost IP X6, nejkvalitnější tachometry mají stupeň krytí IP X8. Tyto tachometry budete moci používat i během silného deště, odolat by měli i ponoření do vody.

Funkce

Cyklopočítače mají řadu funkcí, každý tachometr samozřejmě měří rychlost jízdy a ujetou vzdálenost. Velmi oblíbená je také funkce GPS, tou však již nebývají tachometry vybaveny standardně. Proto při výběru tachometru věnujte právě funkcím zvýšenou pozornost. Zaměřte se pouze ty, které opravdu využijete.

  • Vzdálenost – přehled budete mít o ujeté denní vzdálenosti a také celkové ujeté vzdálenosti.
  • Rychlost – tachometr zobrazí vaši maximální, průměrnou i aktuální rychlost.
  • GPS – díky funkci GPS budete mít přehled o tom, kudy jste jeli a tachometr vás nasměruje i v případě, kdy nebudete vědět kudy kam.
  • Tréninkový plán – zde se již jedná o nadstandardní funkci, kterou najdete u dražších přístrojů. Sestavit si můžete vlastní plán nebo můžete vybrat z přednastavených programů.
  • Čas jízdy – tachometr přesně změří, jak dlouho dobu jedete.
  • Stopky – tuto funkce ocení spíše sportovci, kteří se připravují na různé závody.
  • Displej – součástí každého tachometru je displej, na kterém se zobrazují všechny potřebné údaje. Malé tachometry mají displej s úhlopříčkou 4 cm, velké tachometry mají úhlopříčku displeje 10 cm. Velké displeje jsou během jízdy mnohem lépe čitelnější. Tachometr naráz zobrazí větší množství údajů, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.
  • Rozměry kola – díky funkci přednastavený rozměr kola nebudete muset měřit přesnou velikost kola, jednoduše si pouze vyberete váš průměr kola.

Značka

Tachometr koupíte ve specializované prodejně, ale k sehnání může být i u méně kvalitních výrobců. Pokud chcete opravdu kvalitní cyklocomputer, měli byste vždy preferovat kvalitního výrobce. Ten vám mimo jiné umožní přikoupit další příslušenství. Mezi spolehlivé výrobce patří Garmin, Force, Kellys, iGet, KTM, Kross a další.

Cena

Cena se odvíjí od toho, v jaké třídě se vámi vybraný tachometr nachází. Za tachometr první třídy zaplatíte necelých 500 Kč. Tyto výrobky postačí nenáročným cyklistům a menším dětem. U tachometru oceníte zejména snadné ovládání.

Za tachometr střední třídy zaplatíte 500 – 2 000 Kč. Levnější jsou drátové typy, dražší pak bezdrátová verze. Tachometry mohou být vybaveny až 15 funkcemi, k dispozici máte i barevné a podsvícené dotykové displeje.

Za tachometry v nejvyšší třídě zaplatíte 2 – 5 000 Kč. Velmi oblíbené jsou tachometry s funkcí GPS. Nejdražší tachometry mohou mít i více než 50 funkcí.

Porovnat ceny tachometrů

Otázky a odpovědi

Jak se tachometr ovládá?

Tachometr budete moci ovládat pomocí tlačítek, které bývají umístěna na boku nebo přední straně. Mnohé tachometry mají dotykové ovládací displeje. Oblíbené jsou podsvícené i barevné displeje.

Jaké příslušenství je možné přikoupit?

Mezi nejvíce žádané příslušenství patří sada, která vám umožní tachometr namontovat na další kolo. Z dalšího příslušenství můžeme jmenovat hrudní pásy pro měření tepu, držáky na řídítka nebo různé snímače nebo propojovací kabely.

Jaké tachometry jsou nejoblíbenější?

Velmi oblíbené jsou tachometry, které umožňují propojení s počítačem pomocí WiFi, Bluetooth nebo kabelu USB. Uložená data si tak budete moci stáhnout do počítače nebo mobilního telefonu. Tachometru pak nechybí ani navigace GPS a technologie ANT+, funkce, které se starají o přesné zobrazení trasy. Pro sportovce jsou nepostradatelné cyklopočítače, které umožnují tvoření tréninkových plánů a mohou sledovat i intenzitu šlapání.

Závěr

Cyklopočítač patří k základnímu vybavení každého cyklisty, tyto přístroje jsou oblíbené již mnoho let, v současné době jsou však mnohem kvalitnější a vybavené mnohými funkcemi. Méně náruživý cyklisté nebo děti mohou koupit tachometr základní třídy, který nabízí ty nejzákladnější funkce. Ti, kteří vyjíždí s kolem častěji, budou potřebovat tachometr stření třídy nebo levnější tachometr nejvyšší třídy. Zde najdete i funkci GPS, různé sportovní programy a oceníte i větší odolnost vůči vodě.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.vseprokolo.cz, www.cyklomania.cz, www.bike-eshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. V těchto věcech se moc nevyznám, ale na radu přítele jsem si objednala Sigma Baseline 1200 WL a je poměrně slušný. Má přehledný displej a dostatečně čitelné údaje.

  2. Potřeboval jsem tachometr na kolo, tak jsem si našel a objednal Garmin Edge Explore 2. Funguje dobře a ukazuje ty správné hodnoty. Jsem opravdu velmi spokojený.

  3. Vybrala jsem si tachometr, který ukazuje nejen ujetou vzdálenost, ale také kolik jsem spálila kalorií a jak jsem na tom s tepem během jízdy.

  4. Vyzkoušel jsem několik značek, ale nakonec jsem se zase vrátil ke Garmin. Jsem s ní hodně spokojený.

  5. Tachometr na kolo byl tvrdý oříšek, ale nakonec jsem koupil model Sigma ROX 4.0, se kterým jsem moc spokojený. Snad bude fungovat dost dlouho.

  6. Děkuji za váš článek, moc mi pomohl při výběru toho správného tachometru. Jsem s ním moc spokojená. Nakonec jsem zvolila značku Sigma.

  7. Koupil jsem si tachometr Garmin Edge 1040 a je super. Funguje, jak má, zobrazuje veškeré hodnoty, co mě zajímají a za tu dobu co ho mám, neměl ani jednu poruchu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo