Každá židle, která je využívána k dlouhodobému sezení u počítače by měla mít ergonomické funkce. Kancelářské židle nejsou primárně určeny do kanceláře, nazývat je můžeme židlemi pracovními a využívat je lze při práci z domova, studiu nebo během hraní na počítači.
Správná židle mi měla mít alespoň základní funkce, naprostou samozřejmostí je možnost nastavit výšku sedu. Díky tomu budete moci židli uzpůsobit výšce svojí postavy. Každá židle by měla dále umožnit nastavit hloubku sedáku a nastavit zádovou opěrku.
Před tím, než začnete kancelářskou židli vybírat, si uvědomte, kolik hodin denně prací v sedě strávíte. Čím je vaše pracovní doba delší, tím kvalitnější by měla být i židle. Ti, kteří nejsou limitování cenou, by se pak měli vždy raději poohlédnout po kvalitních židlích, které mohou naplno využívat řadu let. Důležitá je i vaše váhová kategorie. Mezi další kritéria patří již zmíněná nastavitelnost, opora těla, pro menší pocit únavy z dlouhého sezení. A zapomenout nesmíte ani na pohodlí, které vám židle poskytne.
Porovnat ceny kancelářských židlí
Nejlepší kancelářské židle
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Alba Fuxo S-Line | ⭐ 95 % | 2 990 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Halmar Relax | ⭐ 88 % | 2 640 Kč | Zobrazit | Nejlevnejsizbozi.cz |
3. | Sedia Prezident | ⭐ 84 % | 2 178 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | Antares Oklahoma PDH | ⭐ 83 % | 6 150 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Antares Tennessee | ⭐ 82 % | 1 988 Kč | Zobrazit | Nejlevnejsizbozi.cz |
Typy
Před tím, než se vrhnete na samotný výběr, zvažte, kolik hodin denně budete židli používat. Kancelářské židle se dělí do několika skupin, které se liší zejména cenou, právě podle toho, jakým způsobem jsou využívány. V každé kategorii pak najdete více či méně kvalitní židle.
Kancelářská židle
Pojen kancelářská židle je velmi široký, v této kategorii najdete jednoduché a levné židle, které budou pohodlné cca 4 hodiny a naopak velmi kvalitní židle, na kterých můžete prosedět celý den. S počtem prosezených hodin by měly růst i možnosti židle a pochopitelně cena.
Ergonomická židle
Patří do skupiny kvalitnějších kancelářských židlí, poznáte ji podle speciálního tvaru. Jednotlivé části židle můžete různě nastavovat a přizpůsobit je výšce postavy. Těmto židlím prakticky nechybí žádná potřebná funkce. Jejich nevýhodou je tak vyšší pořizovací cena. Nákup ergonomické židle má smysl v případě, kdy budete denně židli používat 8 a více hodin.
Zdravotní židle
Tyto židle patří ke speciálním a nabídnou vám i možnost aktivního sezení. Touto funkcí jsou však dnes vybaveny prakticky všechny dražší židle. Balanční sezení je známé těm, kdo používají gymnastický míč, avšak toto sezení se doporučuje praktikovat pouze 20 minut denně. Poté budete moci balanční mechanismus opět uzamknout a židli používat jako běžnou kancelářskou židli. Také tyto židle patří k dražším a používat je můžete až 8 hodin denně.
Hráčská židle
Opět se jedná o vysoce kvalitní kancelářskou židli, která se liší zejména vzhledem. Hráčské židle nechybí žádná funkce, na rozdíl od jiných vám umožní i odpočívat v leže. Typické je i masivní polstrování, držáky na nápoje a další více či méně praktické doplňky. Kvalitní hráčské židle patří k těm nejdražším, používat je můžete 12 a více hodin denně.
Mechanismus
S cenou se mění i mechanismus židle.
Nejlevnější židle – jsou určené pro krátkodobé používání nedisponují žádným mechanismem, sedák neumožňuje žádný pohyb a polohovat můžete do jisté míry pouze opěradlo. Některé židle však dovolují používat alespoň houpací mechanismus.
U kvalitnějších židlí můžete využívat následující:
Synchronní mechanismus
Kancelářské i pracovní židle by měly dále podporovat funkci dynamického sezení. Když se na židli opřete, opěradlo se sklopí dozadu a sedák se mírně naklopí. Díky tomu uvolníte bederní páteř, svaly a pánev jsou neustále v pohybu.
Z tohoto důvodu jsou židle opatřeny tzv. synchronní mechanikou. Tuto mechaniku najdete nejčastěji pod židlí, polohu židle můžete měnit pomocí páčky. Při dlouhodobém sezení můžete měnit úhel mezi sedákem a opěrákem.
Synchronní mechanika mívá několik poloh. Tyto polohy můžete také zaaretovat, díky čemuž bude židle statická a nebude se nijak pohupovat. Synchronní mechanismus si můžete zpravidla nastavit podle vašich potřeb. Při opření byste se neměli příliš zaklánět, na druhou stranu po opření by se měl dostavit nějaký pohyb.
Balanční mechanismus
U nových typů pracovních a kancelářských židlí bývá i funkce balančního sezení. Touto funkcí bývaly dříve vybaveny pouze speciální zdravotní židle, dnes jím jsou vybaveny i kvalitní kancelářské židle.
Dynamický pohyb není pouze v předozadní rovině, ale lze se naklánět i do stran. Díky tomu budete moci více měnit polohu těla během sezení a méně zatěžovat jednostranně jednotlivé partie, které při sezení obvykle nejvíce trpí. Zpravidla se jedná o oblast beder a pánve.
Tvar sedáku a čalounění
Obecně platí, čím větší a lépe tvarovaný sedák židle má, tím větší pohodlí vám židle poskytne. Přední hrana sedáku by měla být vždy zaoblená a kvalitně čalouněná. Nebude tak docházet k tlaku na spodní část stehen.
Ergonomické sezení podpoří také kvalitní čalounění sedáku. Čalounění by mělo být prodyšné pro vodní páry. Ideální je čalounění vyrobené z paměťové pěny. Čalouněná bývá i zádová část. Kromě vyztužené opěrky jsou pro kancelářské židle typická síťovaná záda. Jejich přednosti oceníte zejména v letních dnech.
Funkce
Kancelářské židle můžete různě nastavovat. Mezi standart by dnes již mělo patřit:
Nastavení zádové opěrky
Setkat se můžete se dvěma způsoby nastavení. První umožňuje nastavit polohovat celý opěrák, druhou možností je stavitelná bederní opěrka. Toto nastavení vám umožní simulovat přirozené esovité prohnutí páteře. Díky tomu bude fungovat jako dokonalá opora pro celé tělo.
Výškově stavitelné područky
I tato funkce je již v dnešní době považována za standart. Područky poskytují podporu pro ruce a uleví tak svalům paží, ale i ramenním a šíjovým svalům. Ruce by měly při sezení svírat pravý úhel, nastavit byste je měli i do výšky, která vám umožní zasunout židli pod stůl. Dražší židle dále umožňují polohovat područky do stran.
Posuv sedáku
Správné řešení hloubky sedací plochy má na jedné straně zabránit stlačení podkolenní oblasti, na druhé straně můžete plně využít opěradlo židle. Sedák by měl být vysunutý tak, aby bylo mezi jeho přední částí a vnitřkem kolenního kloubu prostor cca 3 cm.
Opěrka hlavy
Je další důležitá část židle. Kvalitní nastavitelná opěrka uvolní krční páteř. Nastavit byste ji měli směrem nahoru a dolů, s ohledem na výšku postavy. Možnost nastavení dopředu/dozadu ovlivňuje způsob sezení. Pokud je opěrka hlavy špatně nastavená, objeví se velmi často nepříjemná bolest hlavy.
Značka
Pokud budete kancelářskou židli vybírat na internetu, budete možná zaskočeni tím, mezi kolika modely se budete rozhodovat. Výběr je obrovský a ulehčit vám ho alespoň trochu může kvalitní výrobce. Mezi oblíbené patří židle značky Racer, B2B Partner, Halmar, Ergodo, Majowo nebo Alba.
Cena
Cenové rozpětí je v tomto případě velké. Cena je dána nejen funkcemi, které židle nabízí, ale také výrobním materiálem a samotným vzhledem židle. Nejlevnější židle jsou k mání již za méně než 2 000 Kč. Patří do skupiny dětských nebo jednoduchých kancelářských židlí. Tyto modely budou vyhovovat těm, kdo na židli nebudou trávit více než 4 hodiny denně.
Kvalitnější židli koupíte za více než 3 000 Kč. Zde vybírejte podle toho, kolik času budete židli používat. Za zlatou střední cestu jsou považovány židle s cenou okolo 6 000 Kč. Nejkvalitnější židle vyjdou i na 20 000 Kč.
Porovnat ceny kancelářských židlí
Otázky a odpovědi
Jaké jsou nejčastěji používané materiály?
Polstrování tvoří kvalitní pěnový materiál, vybírat pak můžete povrchový materiál židle. To, jaký materiál zvolíte, je spíše otázkou vkusu. Nejčastěji se jedná o různé textilie, luxusní židle mají potahy vyrobené z luxusní kůže.
U mnohých moderních židlí narazíte na elastickou síťovinu. U materiálů se zaměřte především na prodyšnost a snadnou údržbu. Z hlediska údržby oceníte snímatelné potahy, které budete moci vyprat v pračce.
Jaká kolečka zvolit?
Kolečka jsou další částí, která si zaslouží pozornost. Zvolit musíte především tvrdost koleček. Tvrdá kolečka je možné používat v případě koberců a jiných měkkých povrchů. Měkká kolečka můžete naopak umístit na tvrdou podlahu, jako dřevo nebo dlažbu. Koupit můžete židli s universálními kolečky. Ty mají tvrdý okraj a měkký střed a použít je můžete na jakýkoliv povrch. Kromě koleček lze koupit židli s kluzáky.
Jaká je nosnost kancelářských židlí?
Nosnost židle je důležitým parametrem, který byste neměli podceňovat. Nejčastěji se nosnost pohybuje v rozmezí 70 – 180 kg.
Závěr
Špatný výběr kancelářské židle znamená, že dříve nebo později odejdete z práce k lékaři s bolavými zády, namoženou krční páteří, s namoženými trapézovými svaly popřípadě s migrénou. Naopak výběr správné kancelářské židle vede ke správnému sezení, díky čemuž předejdete různým zdravotním problémům a komplikacím.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.biano.cz, www.officeo.cz, www.alza.cz, www.expedo.cz, www.kancelarskezidle.com
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Záda umí potrápit. Mě dokonce trápily tak, že se bolest přenášela do třísla a mezi nohy. Takže dlouhou dobu jsem nevěděl v čem je problém. Židli bohužel člověk začne řešit až v době, kdy je pozdě a už má bolesti nebo jiný problém. Pak už bohužel nestačí jen ta správná židle, ale i cvičení atd. Velmi dobrou zkušenost mám s židlí Adaptic. Židle na pružině mně přijde jako jediná, která dokáže člověka udržet ve zdravé poloze bez hrbení. Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak výběr židle nepodceňujte. Fakt se vyplatí trochu zainvestovat.
Mě nejvíce vyhovují židle na pružině. Na těch se dá v pohodě sedět celý home office. Buď Adaptic nebo Spinalis, jsou dost podobné.
Sedím na Adaptic a jsem fakt vděčný, že jsem zainvestoval a pořídil si ji. Za ty peníze to stojí. Ono se to vrátí konec konců i tím, že neskončíte se zády na rehabkách a můžete normálně fungovat a pracovat
Já jsem věrná židlím od B2B Partner, kde vždy seženu vhodný model, bez ohledu na to, jestli potřebuji židli do práce nebo domů. Dokonce se občas podaří, že mají akci 1+1, kdy máte dvě židle za cenu jedné, a to teprve člověka těší takové nakupování.
Na židli sice nepracuji, ale jako starší osoba vím, jak dokážou záda potrápit. Proto mám Adaptic, která samostatně samozřejmě není zárukou, ale minimálně předpokladem pro záda bez problémů.
Do domácí pracovny jsem si koupil Songmics Optima a je kupodivu velmi pohodlná. Na počátku jsem sice myslel, že bude dost tvrdá, ale klidně na ní sedím i půl dne a v pohodě.
Upřednostňuji ergonomické židle, protože na těch ostatních mě po chvilce bolí celý člověk o sedací části ani nemluvě. Proto sázím na jistotu, kvalitu a zejména pak pohodlí. Cenu neřeším, jen když se bude dobře sedět.
Pokud člověk sedí na židli aspoň hodinu denně tak za mě nejlepší jakákoliv zdravotní židle. Já koupil Adaptic a židle mě opravdu pomohla od bolavých zad. Samozřejmě je potřeba i cvičit a k tomu tělu se nějak chovat, ale pořádná zdravotní židle prostě pomůže.