Vysoušeč rukou je běžně k vidění ve veřejných prostorech, jako jsou toalety v obchodních centrech, firmách, školách a jiných veřejných budovách. V minimálním množstvím jsou osoučeče k vidění i v domácích koupelnách. Doma se k osoušení rukou používají klasické ručníky, na veřejných toaletách jsou kromě osoušečů běžně k vidění papírové utěrky. Právě ty jsou postupně elektrickými osoušeči nahrazovány. Osoušeče jsou totiž mnohem ekologičtější a vaše ruce budou suché během chvíle.
Osoušeče rukou mohou být horkovzdušné nebo tryskové. Většina dnešních osoušečů pracuje automaticky, ale jednotlivé modely se liší rychlostí vysoušení. To, jak rychle budou vaše ruce dokonale suché, určuje výkon přístroje. Obsluha přístrojů je velmi jednoduchá, díky tomu, že se osoušeč zapíná automaticky je jejich používání naprosto hygienické, což v dnešní dob ocení naprosto každý. Součástí tryskových přístrojů navíc bývají UV sterilizační diody a HEPA filtry.
Nejlepší osoušeče rukou
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Jet Dryer Classic | ⭐ 99 % | 15 990 Kč | Zobrazit | Dek.cz |
2. | Novaservis 69091.1 | ⭐ 96 % | 1 359 Kč | Zobrazit | Siko.cz |
3. | Jet Dryer SLIM | ⭐ 88 % | 14 990 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | Fenix ZY 203-A | ⭐ 83 % | 1 373 Kč | Zobrazit | kvelektro.cz |
Typy
Horkovzdušný vysoušeč rukou
Bývá k vidění častěji, jeho největší předností je nižší pořizovací cena. Horkovzdušný osoušeč není nijak náročný na prostor. Součástí horkovzdušného osoušeče by měla být odkapávací deska, která zabrání nechtěnému stékání vody na podlahu.
Nevýhodou tohoto typu je nižší výkon a s ním spojená delší doba sušení. Na výrobu se používá plast i kov a osoušeče jsou tak vhodné i na více frekventované místa, kde se mohou dostat do kontaktu s vandaly.
Tryskový vysoušeč rukou
Tyto přístroje jsou rychlejší a efektivnější, rychlost sušení se pohybuje v řádech několika vteřin a přístroje jsou tak velmi úsporné. Přístroje mají poměrně dlouhou životnost. Nevýhodou je větší nárok na prostor a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
Na rozdíl od předchozího typu umožňují tryskové přístroje vkládání rukou do vymezeného prostoru. Udávaná životnost přístrojů je cca 10 let v případě, kdy se přístroj zapne až 400 x během dne.
Hlučnost
Některé vysouseče jsou poměrně hlučné. Právě hlučnost je tak parametr, který hraje při výběru osoušeče poměrně důležitou roli. Na druhou stranu je však dobré vědět, že tiché přístroje mohou mít až příliš nízký výkon a sušení je tak mnohem pomalejší. Hlučnost bývá v rozmezí od 70 – 80 a více dB.
Výkon
Aby vysoušeč fungoval, musí být připojen do sítě o běžném napětí 220 nebo 240 V. U každého elektrického spotřebiče je důležité zaměřit se na výkon. V případě osoušečů výkon určuje rychlost sušení rukou.
- Rychlost vysušení – rychlejší jsou tryskové vysoušeče, které ruce vysuší za cca 10 vteřin. Kvalitní horkovzdušné přístroje by to měly stihnout za cca 20 vteřin. Narazit však můžete i na nekvalitní horkovzdušné přístroje, které jsou mnohem pomalejší a sušení tak může trvat mnohem delší dobu.
Materiál
O bezproblémový chod a životnost přístroje se postará výrobní materiál. Při výrobě se používá plast nebo nerez.
- Plast – používá se na výrobu levnějších přístrojů. I v této skupině však narazíte na více či méně odolný materiál. Při výrobě dražších a kvalitnějších vysoušečů se používá ABS plast, který vyniká pevností a velmi dobrou odolností. Příliš levné vysoušeče jsou však vyrobeny z méně kvalitního plastu a nejsou ideální do více frekventovaných míst. Těmito výrobky však můžete vybavit domácí koupelnu.
- Nerez – nerezové osoušeče jsou výrazně dražší, jejich velkou předností je však mnohem delší životnost. Tyto výrobky se tak doporučuje instalovat na více frekventovaná místa, kde přijdou do kontaktu s velkým počtem osob.
Funkce
Jestliže se rozhodujete mezi více typů přístrojů, mohou vám výběr usnadnit některé přídavné funkce, které pro vás mohou být užitečné. Jednotlivé vysoušeče nabízí například:
- Bezdotykové ovládání – přístroj začne pracovat ve chvíli kdy pod osoušeč vložíte ruce. O automatické spuštění se postarají fotodiody.
- Automatické vypnutí – jakmile budou vaše ruce suché, přestane vysoušeč pracovat
- LED světla – podle této signalizace poznáte, že je přístroj připraven k provozu
- Termoregulátor – ohlídá bezpečnou teplotu vzduchu.
- Zachytávač kapek – udrží podlahu v okolí osoušeče v suchu.
- HEPA filtr – bývá součástí tryskových osoušečů. HEPA filtry zachytí téměř 100% virů a bakterií. Na vaše ruce tak bude foukán naprosto čistý vzduch.
- UV sterilizace – také UV diody bývají součástí pouze tryskových osoušečů. UV diody v pravidelném intervalu sterilizují prostor vysoušeče.
- Antibakteriální povrch – speciální povrchová úprava zabrání ulpívání virů a bakterií na povrchu přístroje.
Značka
Při výběru vysoušeče narazíte na poměrně velké množství výrobků. Největší výběr nabízí vysoušeče značek Empire, Merida, Sapho, Impeco, Jet Dryer, Vortice nebo Bemeta.
Cena
Cena vysoušeče bývá v rozmezí 1 – 15 000 Kč. Toto rozpětí je poměrně značné a cenu ovlivňuje nejen typ, ale také výrobní materiál, výkon nebo nadstandardní funkce. To, kolik budete muset za přístroj zaplatit, do značné míry ovlivňuje i umístění přístroje.
S vysoušečem do 3 000 Kč si vystačíte na méně frekventovaných místech. Naopak tam, kde bude přístroj používaný prakticky nepřetržitě, je vhodné investovat do výkonného přístroje vyrobeného z nerezové oceli. Cena se zde může vyhoupnout na 8 a více tisíc korun.
Údržba
Vysoušeče se postarají o vaši hygienu a komfort, samotné přístroje však žádnou speciální péči nevyžadují. V případě tryskových vysoušečů je nutné pouze pravidelně vylévat nahromaděnou vodu v odkapové nádobě. Poté stačí přístroj pouze podle potřeby zbavovat prachu a nečistot. V čistotě byste měli udržovat také vzduchový filtr vysoušeče.
Otázky a odpovědi
Jakým způsobem dochází k sepnutí vysoušeče?
V drtivé většině jsou součástí vysoušečů fotodiody. Ty se postarají o automatické spínání. Levnější přístroje je o možné zapnut také pomocí tlačítko. Tento způsob je však považován za nehygienický a nedoporučuje se zejména u přístrojů, které přijdou do kontaktu s větším počtem osob.
Jak vypadají trysky u tryskových osoušečů?
Většina horkovzdušných vysoušečů mívá trysku s kruhovým otvorem. V menším počtu lze koupit přístroje, které mají trysku s tvarem ostří. Tento tvar ruce pouze nesuší, ale i stírá. Tryskové osoušeče disponují úzkými štěrbinami nebo mají hřebenové trysky. Sušení je v případě hřebenových trysek rychlejší.
Na jaký systém sušení je možné narazit?
U horkovzdušných vysoušečů můžete zvolit tlačítkové zapínání přístroje, které však není považováno za hygienické. Druhou možností jsou vysoušeče s funkcí automatického spouštění, které může být občas poruchové. Za nejlepší je tak považován horkovzdušný vysoušeč s fotodiodami. Tryskové vysoušeče pak rovněž fungují pomocí fotodiod.
Závěr
Horkovzdušné vysoušeče rukou lze pořídit poměrně levně. Na trhu jsou k dostání velmi kvalitní přístroje, které vaše ruce osuší opravdu rychle. Na druhou stranu však můžete narazit i na mnohem méně kvalitní přístroj, který potřebuje k dokonalému osušení rukou mnohem delší dobu.
Za rozumnou je považována doba sušení okolo 20 vteřin. V současné době jsou oblíbenější tryskové vysoušeče. Jejich součástí bývá i HEPA filtr a UV sterilizační diody. Tryskové vysoušeče se vyznačují i velmi krátkou dobou sušení.
Osoušeče rukou můžete nakoupit v těchto e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Vybírala jsem dlouho, ale nakonec jsem zvolila osoušeč rukou od značky Empire a udělala jsem dobře. Na zdi vypadá velmi dobře, skvěle funguje, a hlavně perfektně suší.
Když jsme s manželem rekonstruovali koupelnu, rozhodli jsme se, že do ní pořídíme také osoušeče rukou, protože jsem to viděla u jedné kamarádky a strašně mě to nadchlo. Objednali jsme proto Jet Dryer Storm Stříbrný a je to skvělá vychytávka, pokud chcete jít trochu s dobou. Manžel z toho sice nadšený není, ale pro ostatní je to vyhovující, dokonce i děti jsou spokojené, že nemusí nahánět ručník a jen přiloží ruce k přístroji a mají je během chvilky suché.
Nainstaloval jsem to u nás doma a docela to ujde, i když to sušení někdy trvá delší dobu. Jinak ale spokojenost, máme G21 Ranger Stainless Steel.
V práci máme osoušeče rukou od B2B Partner a je to paráda. Člověk jen nastaví ruce a má je za chvilku suché.
Pořídila jsem osoušeč ruky k nám do firmy na WC, protože mě nebavilo neustále doplňovat ručníky na ruce, jejichž spotřeba stále stoupala.