Kuchyňská váha je jedním z výrobků, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Pomůže vám s vážením surovin při vaření i pečení. Velmi důležitá je pro ty, kteří dodržují zdravou životosprávu a pečlivě si váží veškeré suroviny.
Kuchyňská váha má mnoho podob, k dostání jsou velmi malé a jednoduché váhy, které poslouží zejména těm, kdo váhu využívají opravdu příležitostně. Jestliže však patříte do skupiny uživatelů, kteří váhu používají pravidelně, bude se vám hodit spíše propracovanější typ s praktickými funkcemi.
Při výběru váhy je velmi důležitá nosnost, která bývá nejběžněji v rozmezí 2 – 15 kg, ale lze koupit modely, které z tohoto rozmezí vybočují. Při výběru kuchyňské váhy dále zohledněte, zda budete váhu pravidelně uklízet do police, nebo se stane přímo součástí kuchyňské linky.
Tato skutečnost ovlivní konečný vzhled a velikost váhy. O uživatelský komfort se postará jednoduché ovládání a čitelný displej. Konečnou cenu ovlivní nejen výrobce, ale výrobní materiál těla a misky kuchyňské váhy.
Nejlepší kuchyňské váhy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | ETA Dori 6778 | ⭐ 94 % | 449 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
2. | Sencor SKS 4001 | ⭐ 91 % | 279 Kč | Zobrazit | 4home.cz |
3. | ETA Lori 2777 | ⭐ 90 % | 399 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
4. | Emos TY 3101 | ⭐ 87 % | 149 Kč | Zobrazit | Emos.cz |
5. | Tescoma TSC 634560 | ⭐ 83 % | 419 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
Typy
Na našem trhu narazíte na dva typy kuchyňské váhy. Jednodušší a levnější je váha mechanická. Modernější a oblíbenější verzi představuje váha digitální.
Mechanická váha
Klasickou podobu kuchyňské váhy znáte zejména z domu prarodičů či rodičů. Hmotnost surovin odvažuje stupnice s ručičkou. Ještě starší váhy vážily pomocí různě těžkých závaží. Ačkoliv je práce s mechanickou váhou o něco náročnější a vyžaduje určitý cvik, nepatří tyto modely do starého železa.
Mechanická váha zaujme zejména svým vzhledem, k dostání jsou nejen moderní váhy, ale stále oblíbené jsou i retro váhy. Největší výhodou mechanické váhy je skutečnost, že vás nepřekvapí vybitá baterie a váha je vždy připravena k okamžitému použití.
Nevýhodou je již zmíněná složitější obsluha a menší přesnost vážení. Obecně se udává nepřesnost okolo 2 gramů. Toto množství je zásadní zejména při vážení menšího množství surovin.
Digitální váha
Moderní a oblíbené zejména mezi mladšími ročníky jsou váhy digitální. Výhodou je velmi přesné vážení a váha je tak vhodná nejen při vážení surovin v období diet, ale ocení ji i rodiny potravinových alergiků nebo diabetici, kteří si musí potraviny přesně odvažovat.
Na digitální váze zvážíte velmi přesně minimální množství surovin, ale i byliny. Navážené hodnoty se zobrazují na různě velkém displeji a nechybí ani různý počet více či méně praktických funkcí.
Umístění
Kuchyňská váha je nejčastěji umístěna na kuchyňské pracovní ploše, ale lze koupit i kuchyňskou váhu závěsnou.
- Stolní – častější varianta, která musí být při vážení umístěna na pevném podkladu. U stolní váhy je důležitá hmotnost přístroje i bezpečnostní prvky v podobě protiskluzových nožiček.
- Závěsná – méně náročné potěší závěsná kuchyňská váha, která se vyznačuje nižší nosností nebo též váživostí. Tyto váhy lze zavěsit na vámi zvolené místo, což je vhodné zejména pro majitele malých kuchyní nebo ji můžete využívat při pobytu na chalupě.
Nosnost
Základní parametr, který by vás měl při výběru váhy zajímat je nosnost neboli vážitelnost. V běžné domácnosti si zpravidla vystačíte s váhou nosností do 5 kg. Právě tato nosnost je považována za jakýsi základ, který nabízí největší množství výrobků. Koupit však lze i váhy s nosností od 500 g – 3 kg. Ještě menší nosnost pak mají malé vážící lžíce, jejichž nosnost nebývá větší než 400 gramů. Do profesionálních kuchyní pak lze koupit velkou váhu s nosností i 20 kg.
Přesnost
Neméně důležitá je i přesnost váhy. Mezi přesnější patří digitální váhy, kde se odchylka vážení pohybuje mezi 1 – 2 gramy. V případě mechanických je pak odchylka v rozmezí 10 – 20 gramů.
S přesností vážení pak souvisí i nejmenší množství surovin, které můžete na kuchyňské váze odvážit. Kvalitní váha by měla být schopná zvážit pouze 2 gramy.
Materiál
Výrobní materiál ovlivňuje životnost, hmotnost i vzhled kuchyňské váhy.
- Plast – jestliže oceníte lehkou váhu, zaměřte se na výrobky vyrobené z plastu. Tyto váhy jsou praktické a snadno se přenáší. Na kvalitu plastu má vliv zejména výrobce. Lze koupit velmi levnou váhu, která toho moc nevydrží, ale váhu vyrobenou z velmi kvalitního a odolného plastu, která potěší dlouhou životností.
- Nerez – dražší a modernější jsou váhy vyrobené z nerezové oceli. Koupit můžete plochou celonerezovou váhu, nebo váhu vyrobenou v kombinaci nerez – plast popřípadě nerez – sklo. Nerezová váha více vydrží, její vzhled je luxusní, ale počítat musíte s náročnějším čištěním, zejména otisků prstů.
Ovládání
Složitější pořízení je s mechanickou váhou, kterou je na začátku vážení nutné nejprve správně vyvážit. Poté se již budete řídit dle závaží nebo analogového ukazatele. Výrazně jednodušší je používání digitální váhy, která se vyváží sama ihned po zapnutí.
Součástí digitální váhy je i větší či menší LCD displej, který zobrazuje vše podstatné. Levnější kuchyňskou váhu budete moci ovládat pomocí tlačítek, dražší váhy mají ovládání dotykové.
Napájení
Digitální váhy jsou zpravidla napájeny pomocí baterií, které mají poměrně dlouhou životnost. Záleží pochopitelně na tom, jak často váhu používáte. Životnost pravidelně používané váhy může být cca 6 měsíců, v případě, kdy váhu vytáhnete pouze výjimečně, vydrží baterie roky. Co se týká napájení, je možné spíše výjimečně narazit i na kuchyňskou váhu, která je napájena pomocí 230 V zásuvky.
Funkce
Různé funkce nabízí pouze digitální váhy. Počet funkcí je závislý na ceně váhy, čím je kuchyňská váha dražší, tím více toho nabídne. Ne všechny funkce však každý opravdu využije.
- Dovažování – praktická funkce, která vám umožní postupné dovažování surovin.
- Vynulování nádobí – jestliže budete potřebovat zvážit suroviny v kastrolu, misce nebo jiné nádobě, můžete hmotnost nádoby díky této funkci vynulovat. Vážit tak budete pouze jednotlivé suroviny.
- Nutriční hodnoty – dražší digitální váhu zobrazí i nutriční hodnoty potravin. Váhy jsou schopny zobrazit množství tuků, cukrů, uhlohydrátů, soli, vlákniny atd.
- Volba měrných jednotek – jestliže se nechcete trápit převody jednotek, pořiďte si váhu, která umožňuje jednotky dle libosti měnit.
- Nastavení surovin – některé váhy mohou přepínat mezi různými suroviny, například cukrem, moukou atd.
- Tekutiny – kromě sypkých potravin, můžete zvážit i hmotnost tekutin. Naměřená hodnota se přepočítá na objem.
- Automatické vypnutí – díky této praktické funkci budete šetřit životnost baterií. Po nějaké době nečinnosti se váha sama vypne.
- Paměť – umožní uchovat několik navážených hodnot.
- Časovač – méně častá funkce. Váhu s časovačem lze použít i jako kuchyňský budík.
- Bluetooth – nejmodernější smart váhu lze používat i pomocí bezdrátového připojení. Tyto váhy ocení zejména ti, kdo propagují fitness životní styl. Díky mobilní aplikaci budete mít přesné informace o počtu přijímaných kalorií.
- Indikace – oceníte indikaci nabité baterie i upozornění na přetížení váhy.
Značka
Výběr kuchyňských vah je opravdu bohatý. Na trhu najdete levnější výrobky značky Silvercrest. Toužíte-li po kuchyňské váze s mobilní aplikací, zaměřte se na výrobky Sencor. Mechanickou váhu koupíte od značky Ernesto, Salter, Banquet, Orion nebo Tescoma. Mezi oblíbené výrobce digitálních vah patří mimo jiné Tefal, Soehnle, ETA nebo Salter. Retro váhu nabízí Lacor, Korona nebo Karcher.
Cena
Nejlevnější kuchyňské váhy je možné pořídit za cenu okolo 300 kg. K dostání jsou mechanické i jednodušší digitální váhy, jejichž nosnost je obvyklých 5 kg. Více možností, co se funkcí nebo vzhledu týká, nabízí cenové rozpětí 400 – 700 Kč. Pokud chcete váhu s větším množstvím funkcí, jedinečným vzhledem nebo vysoce kvalitním výrobním materiálem, budete vybírat mezi výrobky s cenou od 1 000 – 2 000 Kč.
Údržba
Údržba kuchyňské váhy obvykle není nijak složitá. Méně práce budete mít s váhou, která umožňuje odejmutí vážící misky. Tělo váhy jednoduše otřete, misku umyjete pod tekoucí vodou nebo ji můžete vložit do myčky nádobí. Jestliže pořídíte plochou váhu, věnujte pozornost její voděodolnosti.
Váhy, které nejsou voděodolné není možné umývat pod tekoucí vodou, vystačit si musíte s navlhčenou houbičkou nebo hadrem. Voděodolné váhy lze pod vodou zběžně opláchnout. V žádném případě je však není možné do vody ponořit nebo k jejich čištění použít myčku na nádobí.
Otázky a odpovědi
Jaké příslušenství je možné ke kuchyňské váze pořídit?
Co se týká příslušenství, není výběr nijak velký. Obecně lze přikoupit pouze vážící misky. Vybírat můžete mezi lehkými a levnými plastovými miskami. Dražší jsou misky skleněné, nerezové, dřevěné či bambusové. V případě ploché váhy se může hodit i malé prkénko, na které můžete suroviny pokládat a ušetřit si tak náročné čištění váhy.
Co s váhou nedělat?
Nejvíce poruch vzniká překročením povolené nosnosti váhy. V případě, kdy na váhu naskládáte větší množství surovin, než zařízení umožňuje, dojde pravděpodobně k poruše kalibrace a tím i nepřesnému vážení. Nepřesnosti pak mohou způsobit i různé elektrospotřebiče, které se nachází v bezprostřední blízkosti váhy. Pozor dejte na varnou desku, kuchyňské rádio nebo třeba mikrovlnnou troubu.
Je lepší váha s hladkou plochou nebo odnímatelnou miskou?
To, která varianta je lepší, nelze nijak určit. Každé provedení má své klady a zápory. Váha s hladkou plochou je vždy digitální. Suroviny, které budete vážit, můžete pokládat přímo na plochu. Potíž nastává v případě, kdy budete chtít vážit sypké nebo tekuté suroviny. Ty je nutné vložit do nějaké nádoby, kterou musíte nejprve odvážit prázdnou.
V tomto případě se zaměřte na váhy s funkcí TARE, tedy možností odvážení nádoby. Váhy s odnímatelnou miskou mohou pro někoho vypadat méně atraktivně. Tyto modely se však jednoduše čistí a veškeré suroviny je možné vkládat přímo do misky, kterou není nutné dopředu odvažovat. Ne každému však může velikost misky vyhovovat.
Závěr
Kuchyňská váha může být mechanická nebo digitální. Mechanické váhy jsou levnější, méně přesné, nedisponují dodatečnými funkcemi a jejich ovládání může být pro někoho komplikované. Digitální váhy mají řadu funkcí, ty nejmodernější fungují i s mobilní aplikací a jejich ovládání je velmi jednoduché. Za tento komfort si však budete muset připlatit.
Kuchyňské váhy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Tescoma.cz
Zdroj: www.hamashop.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nedovedu si představit, že bych cokoliv pekla, aniž bych měla kuchyňskou váhu, na které si vše bez problémů odvážím, jak potřebuji. Naposledy jsem upřednostnila značku Sencor a byla jsem příjemně překvapena, že je daleko lepší než původní, kterou jsem měla od značky Eta.
Momentálně držím dietu a potřebovala jsem si vše pečlivě odvážit, abych měla přesné porce. Koupila jsem si kvůli tomu kuchyňskou váhu od značky Sencor.
Peču ve velkém všechno možné a bez kuchyňské váhy se neobejdu. Momentálně mám Xiaomi Hoto Smart Kitchen Scale a je naprosto bezkonkurenční. Jsem z ní opravdu nadšená.
Do kuchyňské váhy jsem investovala hlavně kvůli pečení, protože ne všechno se dá odměřovat na hrnečky, lžičky a podobně. Momentálně používám váhu od značky SilverCrest a docela ujde.