Podběráky na ryby

Podběrák patří k základní, ale i povinné zákonem stanovené výbavě každého rybáře. Podběráky jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím výrobků, liší se tvarem, výrobním materiálem i velikostí a vybrat ten správný tak není především pro začátečníka vůbec jednoduché.

Rybářský podběrák se skládá z hlavy se sítí a tyče. Koupit ho můžete jako kompletní výrobek nebo si ho sestavíte podle svých potřeb. V tomto případě je nutné koupit samostatně podběrákovou tyč a podběrákovou hlavu.

To, jakou podobu podběráku budete potřebovat, záleží na vašich zkušenostech, technice lovu a druhu ryb, na které se zaměřujete. Největší podběráky se používají na lov amurů a kaprů. Tyto typy vynikají odolností a poznáte je podle dlouhého ramena. Dále můžete využívat podběrák přívlačový, muškařský a další. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, měla by vás zajímat kvalita konstrukce i možnost přikoupení náhradního vybavení či dílů. Důležitá je i praktická stránka věci, jako skladnost a odolnost.

Porovnat ceny podběráků

Nejlepší podběráky na ryby

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mivardi Plovák na podběrák 96 % 112 Kč Zobrazit Parys.cz
2. Delphin Vezírek LUX 40/100cm 95 % 288 Kč Zobrazit Chytapust.cz
3. NGT Podběráková Hlava Specimen Net 94 % 329 Kč Zobrazit Parys.cz
4. Mivardi vezír Classic MM3 89 % 129 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. Giant Fishing Carp Plus 42 Landing Net 87 % 849 Kč Zobrazit Chytapust.cz

Typy

Podběráky na ryby jsou na trhu rozděleny do několika skupin. Při výběru správného modelu záleží na používané technice lovu i cílové rybě. Někteří chytají ryby na břehu, jiní preferují lov ve vodě nebo na lodi.

Podběráky na kapry

Velké kaprové podběráky musí mít vysoce odolnou konstrukci. Používají se při lovu kaprů i amurů. U tohoto typu je velmi důležitý dostatečný rozměr ramen, běžný rozměr je 100 x 100 cm. Zajímat vás bude i podoba podběrákové sítě.

Podběráky mají sítě s rozdílnou hloubkou i velikostí ok. Síť kaprových podběráků je velmi namáhaná a proto se doporučuje zaměřit na modely, které umožňují poškozenou síť měnit. Kaprařské podběráky mívají universální závit, který umožňuje použít různé typy podběrákové hlavy.

Větší, než kaprové podběráky jsou podběráky na sumce. Tyto typy mají velkou hlavu a nedělenou podběrákovou tyč. Tyč musí být dostatečně pevná, aby odolala tahu velké ryby.

Dravé ryby

Dravé ryby můžete lovit dvěma způsoby a to muškařením tedy lovem z vody nebo na přívlač, což je lov z lodi nebo ze břehu. Podle způsobu lovu jsou do dvou skupin rozděleny i podběráky.

  • Přívlačové podběráky – tato technika se doporučuje především začátečníkům. Podběráky mají krátkou rukojeť a svým tvarem připomínají tenisovou raketu, proto bývají označovány jako podběráky raketové. Po ruce je budete mít díky možnosti zavěsit podběrák na oděv. Přívlačové podběráky jsou velmi lehké a při lovu by neměly nijak překážet. Tyto podběráky se používají především pro lov pstruhů.
  • Muškařské podběráky – tyto podběráky se od přívlačných příliš neliší. Podběráky jsou spíše kratší a mají pevný rám vyrobený ze dřeva. Díky dřevěné konstrukci bude podběrák plavat na vodě, přitom jsou však podběráky velmi lehké a manipulace s nimi není nijak obtížná. Kromě dřevěné mají podběráky také duralovou nebo hliníkovou konstrukci. Podběrák lze nosit zavěšený na oblečení.

Na feeder nebo plavanou

Tyto techniky se používají při chytání spíše menších nebo středně velkých ryb. Podběráky poznáte podle velmi dlouhé tyče, která má od cca 3 – 5 a více metrů. Pro větší skladnost jsou podběrákové tyče teleskopické, nebo je můžete zasunovat do sebe. Na konec tyče lze našroubovat hlavu podběráku. Ta má různou velikost a liší se i tvarem. Velikost hlavy vybírejte dle lovené ryby.

Universální podběrák

Ti, kdo nemají vyhraněný styl lovu ani se nespecifikují na jeden druh ryby, mohou používat podběráky universální. Tyče podběráků jsou většinou teleskopické a na konci najdete podběrákovou hlavu se síťkou a sklopnými rameny. Také u levnějších universálních by neměl chybět odolný kovový střed.

Materiál

Aby podpěrák něco vydržel, je důležitý kvalitní výrobní materiál, zejména pak nejvíce namáhaná středová část.

  • Středová část – dlouhou životnost vám zajistí podběrák s kovovým středem. Kovový střed by měl být samozřejmostí i pro menší podběráky. Nekvalitní podběráky mohou mít střed vyrobený z plastu.
  • Síť – síť je spotřební zboží, proto se ujistěte, že váš podběrák umožňuje síť měnit. Mezi oblíbené a výjimečně šetrné patří sítě pogumované. Do těchto sítí se nebudou zachytávat háčky. Pogumovaná síť dále nenasákavá vodu ani neabsorbuje pachy.
  • Ramena – ramena se vyrábí z různých pevných materiálu. Velmi oblíbená jsou ramena vyrobená ze sklolaminátu, což je velmi pružný materiál, který zachová tvar i velmi namáhanému podběráku. Sklolaminátová ramena jsou žádaná zejména u kaprových podběráků.
  • Podběráková tyč – podběráky na ryby mívají jednodílnou, dvoudílnou, trojdílnou či teleskopickou rukojeť. Nejvyšší pevnost mají jednodílné rukojeti, které jsou oblíbené především u kaprařů a hodí se i pro lov sumců. Tyče mohou být vyrobeny laminátu, karbonu nebo hliníku. Nejkvalitnější jsou tyče vyrobené z karbonu. Teno materiál je velmi pružný a zároveň lehký. Díky těmto vlastnostem se vám s ním bude dobře manipulovat.

Konstrukce

Podle typu konstrukce se podběráky rozdělují na pogumované, skládací nebo raketové.

  • Pogumované – podběráky doplněné o pogumovanou nebo gumovou síťku. V současnosti se jedná o nejoblíbenější typ, jejich velkou výhodou je snadné vytahování háčku, rychlé schnutí a snadnější manipulace ve vodě.
  • Skládací – klasické podběráky se skládacími rameny. Skládací podběráky patří většinou do kategorie universálních, jejich součástí je i dělená nebo teleskopická podběráková tyč.
  • Raketové – podběráky s jednodílnou konstrukcí malých rozměrů. Raketové podběráky se používají při lovu pstruhů a při lovu je můžete nosit zavěšené na oblečení.

Velikost

Dělení podle velikosti je jednoduché. První skupinu tvoří malé a druhou velké podběráky.

  • Malé – nejmenší podběráky mají velikost pár centimetrů. Tyto podběráky jsou vhodné pro čištění jezírek, od čehož nesou název jezírkové podběráky. Mezi malé patří i podběráky na pstruhy.
  • Velké – velký podběrák budete potřebovat pro lov středně velkých a velkých ryb. Vhodné jsou pro lov sladkovodních ryb a použít je můžete i na moři.

Značka

Kvalitní výrobce je u podběráků zcela zásadní. V současné době je výrazně preferovaná česká značka Fencl. Fencl se zaměřuje na kaprové podběráky a typický je pro ně odlehčený kovový střed. Mezi další oblíbené výrobce patří Delphin, Zebco, Anaconda. Mivardi nebo Zfish.

Cena

Pořizovací cena podběráků začíná na 250 Kč. Nejlevější jsou universální podběráky určené rekreačním rybářům. Od 500 Kč lze koupit kvalitnější podběráky vhodné pro různé styly lovu. Najdete zde i modely s pogumovanou sítí. Náročnější rybáři, kteří mají na podběrák větší nároky, mohou za podběrák zaplatit 1 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny podběráků

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru zaměřit?

Velkou pozornost věnujete středové částí rybářského podběráku. Tento díl je nejnamáhanější a musí být tedy vyroben z velmi kvalitních materiálů. Ideální je odolný kov, který byste měli najít i u skládacích podběráků. Kvalitní podběráky umožňují podle potřeby měnit podběrákovou síť. Za nejšetrnější jsou považovány pogumované podběráky, které jsou doplněny o hladkou síť bez uzlíků.

Jaké náhradní díly je možné k podběráku přikoupit?

Nejžádanější jsou síťky do podběráku. Přikoupit můžete také plovák, magnet, díky kterému můžete podběrák nosit na oblečení. K dostání jsou i různé tvary a velikosti podběrákových hlav. Mezi žádané příslušenství patří i plovák, který se připevňuje na podběrákovou tyč. Plovák celý podběrák výrazně odlehčí a manipulace s ním bude mnohem snazší.

Jakou vybrat síť?

Na výrobu podběrákové sítě se používají různě odolné tkaniny. Tyto běžné tkaniny jsou nasákavé a po kontaktu s vodou musíte počítat s navýšením její hmotnosti. Kvalitnější podběráky mají sítě silikonové, které vodu nenatahují a jejich hmotnost je i po namočení stejná. Nejkvalitnější jsou sítě pogumované, které rovněž vodu nenasakují, a navíc z nich snadno vyprostíte uvolněné háčky.

Závěr

Podběrák na ryby budete vybírat podle preferovaného stylu lovu. Příležitostný rybářům postačí universální podběráky, které obstojí při lovu menších ryb i kaprů. Náročnější rybáři mohou vybírat mezi speciálními podběráky vhodnými pro lov kaprů nebo dravých ryb. Velmi důležitý je materiál konstrukce. Podběrák musí být dostatečně odolný, ale také lehký, aby s ním bylo možné snadno manipulovat. Nejdůležitější je provedení středové části.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.parys.cz, www.chytapust.cz, www.fenclrybarskepotreby.cz, www.sportsrybareni.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vždycky jsem používal podběrák od značek Delphin nebo Mivardi, ale nedávno jsem zkusil značku Fencl a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Kvalita je suprová, mají dost slušný materiál a velikost jsem pořídil také tak akorát, takže za mě naprostá spokojenost.

  2. Pořídil jsem Delphin Čeřen s PE Bočnicemi a je super. Navíc je dost levná, takže to nebyla nijak vysoká investice. Doufám, že dlouho vydrží, protože jsem s ní spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo