Vermikompostéry

Kompostování v bytě je v současné době velmi populární. K domácímu kompostování můžete použít více typů kompostéru, jedním z nejoblíbenějších je právě vermikompostér.

Vermikompostování je název pro kompostování za pomoci žížal. Žížaly pomáhají s rychlejším rozkladem organických materiálů na výživný kompost. Kompost je pak možné použít na přihnojování pokojových rostlin a použít ho můžete i kdekoliv na zahradě. Vedlejším produktem vermikompostávání je i žížalí čaj. Výsledný žížalí čaj je možné stáčet přímo z vermikompostéru a poté ho po naředění v poměru 1:1 použijete jako tekuté hnojivo.

Vermikompostér je možné běžně zakoupit, na trhu je k dostání v několika typech. Kutilové si ho pak mohou vyrobit svépomocí. Pokud volíte první variantu a hodláte vermikompostér koupit, musíte se nejprve rozhodnout, zda ho umístíte v bytě nebo raději venku. Vermikompostéry jsou k dostání v obou variantách. Poté již zvolíte pouze vhodnou velikost a vzhled kompostéru. Kompostér do bytu může být i velmi hezkých designových prvkem.

Porovnat ceny vermikompostérů

Nejlepší vermikompostéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vermikompostér Plastia šedý recyklát 100 % 1 997 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Plastia Urbalive antracit 98 % 3 275 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Plastia Urbalive zelená 87 % 3 159 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Vermikompostér je velmi jednoduchý, je složen z několika na sobě naskládaných nádob, které jsou opatřeny víkem. Nejmenší kompostér má 3 nádoby, tyto typy jsou na trhu vůbec nejoblíbenější a zastoupeny v největším množství. Do větších rodin pak můžete pořídit i 5 patrový kompostér. Některé kompostéry pak umožňují další patra přidávat.

Vermikompostér je obecně výrobek známý jako kompostér do bytu. Některé modely však můžete alespoň na část roku umístit i na zahradu nebo balkon.

Domácí kompostér

V bytě můžete mít prakticky jakýkoliv vermikompostét. Vhodný model budete vybírat i podle toho, kde bude kompostér umístěn. Méně propracované kompostéry mohou být umístěny na chodbě nebo třeba v garáži. Lépe designový kompostér nebude působit rušivě ani v kuchyni nebo obývacím pokoji. V bytech jsou nejčastěji k vidění plastové nádoby umístěny na dřevěných nohách.

Venkovní kompostér

Vermikompostér umístěný na zahradě nebo kdekoliv mimo domov bývá vyroben z odolnějšího plastu a zpravidla neobsahuje dřevěné části. Dřevo je materiál náchylný na vlhkost a není pro používání venku příliš vhodný. Venkovní vermikompostér si můžete vyrobit i sami ze starých plechovek či kbelíků od barvy. Použít můžete i různé boxy nebo jakékoliv jiné nádoby. Ani takový kompostér však nesmí zůstat venku po celý rok, ke spokojenému životu potřebují žížaly teplotu od 15 – 20°C. Chovat žížaly však můžete i při nižších teplotách, které by však neměly klesnout pod 5°C.

Materiál

Drtivá většina vermikompostérů je vyrobena z plastu. Kromě celoplastových kompostérů lze pořídit i kompostér dřevěný. Oblíbené jsou pak kompostéry vyrobené v kombinaci obou těchto materiálů.

Součástí kompostéru pak může být plastové nebo nerezové plastové filtrační síto, které zabrání možnému propadávání žížal do žížalího čaje. Součástí domácího kompostéru je i plastový ventil a víko s rukojetí.

Potrava pro žížaly

Do vermikompostéru patří různý odpad z kuchyně. Nejvíce si žížaly pochutnají na odpadu z ovoce a zeleniny. Vhodné je, pokud velké kusy tohoto odpadu nakrájíte na drobnější kousky, které žížaly snadněji zpracují. Do vermikompostéru je možné vhodit i vyluhovaný čajový sáček nebo kávovou sedlinu.

Přidat můžete i chlebovou kůrku, podrcené skořápky od vajec nebo dokonce papírový kapesníček. Čas od času se doporučuje do vermikompostéru vložit i menší kousky navlhčeného kartonu. Žížalám velmi dobře prospívá listí, které obsahuje pro žížaly potřebné minerály.

Vermikompostovat byste naopak neměli zbytky mléčných výrobků, masa nebo tuky. Kompostovat byste příliš neměli ani aromatické nebo ostré suroviny, které žížalám nijak zvlášť nechutnají. Jedná se především o cibuli, česnek, citrusy, zázvor nebo třeba chilli.

Množství potravy

Množství odpadu, který jsou schopny žížaly zpracovat, záleží na tom, kolik žížal je ve vermikompostéru umístěno. Udává se, že cca 0,5 kg žížal dokáže za den zpracovat asi ¼ kg odpadu. Rozhodně byste však neměli žížaly překrmovat. Především v začátcích potřebují nějaký čas na zabydlení.

V prvních dnech si tak vystačí pouze z malým množstvím bio odpadu, který budete do vermikompostéru vkládat v rozmezí několika dní. Jestliže žížalám vytvoříte dobré podmínky, mohou se během 3 měsíců rozmnožit na dvojnásobek a krmit je tak můžete ve větších dávkách častěji.

V případě, kdy máte žížal v kompostéru přebytek, bude vhodné jejich počet zredukovat. Běžné druhy žížal lze vypustit do přírody, kalifornské žížaly však v naších podmínkách nepřežijí. Proto je vhodné je odevzdat na místo, kde jste je pořídili nebo je můžete darovat někomu, kdo domácí kompostér rovněž zakládá.

Značka

Vermikompostér není výrobek, který by byl na trhu zastoupen velkým počtem výrobků. Největší výběr nabízí značka Plastia. Tento výrobce nabízí vermikompostéry v několika provedeních a různých barvách. Vermikompostér Plastia bude vypadat dobře v bytě i na terase. Vermikompostér můžete koupit i od Elkoplast, v tomto případě však není výběr nijak velký. Ve specializovaných prodejnách pak můžete koupit i vermikompostér vyrobený z masivu.

Cena

Vermikompostér je poměrně cenově dostupný výrobek. Nejlevnější kompostér bude stát od 1 000 – 1 500 Kč. U interiérových kompostérů se dbá více na vzhled a jejich cena je proto vyšší. Zpravidla se pohybuje od 2 – 4 000 Kč. Nejdražší jsou dřevěné vermikompostéry, jejichž cena může vyšplhat až k 8 000 Kč.

Porovnat ceny vermikompostérů

Otázky a odpovědi

Proč vyrábět vermikompost?

Vermikompost působí velmi pozitivně na tvorbu kořenového systému i na celkovou vitalitu rostlin. Proto je považován za jedno z nejúčinnějších organických hnojiv vůbec. Doma si tak můžete pomocí vermikompostéru z nepotřebného organického bio odpadu vyrobit doslova pěstitelské zlato.

Lze do vermikompostéru umístit běžné žížaly?

V České republice žije okolo 50 druhů žížal. Ne všechny druhy jsou však pro vermikompostování vhodné, protože nejsou schopny měnit bio odpad na kompost příliš rychle.

K vermikompostování je ideální především žížala hnojní, tu lze najít prakticky v jakémkoliv zahradním kompostu. Do vermikompostéru se však standardně umísťuje kalifornská žížala, která zpracuje bio odpad jednoznačně nejrychleji.

Jak vermikompostér založit?

Nejprve je nutné vermikompostér sestavit, což není nijak složité a některé typy můžete sestavené rovnou koupit. Poté se doporučuje vložit do nejnižšího patra, ve kterém budou žížaly, netkanou textilii.

Díky ní nebudou žížaly propadávat do nejspodnější části, kde se tvoří žížalí čaj. Na textilii je nutné umístit podestýlku. Používá se kokosové vlákno, rašelina, hobliny, tráva atd. Připravenou podestýlku je vhodné pomocí rozprašovače nevlhčit, abyste žížalám připravili potřebné vlhké prostředí. Do podestýlky umístíte násadu žížal a poté můžete začít přidávat menší množství bioodpadu.

Vermikompostér má i další patra, do kterých budete bio odpad přidávat ve chvíli, kdy budou spodnější nádoby již naplněny.

Závěr

Vermikompostér může najít svoje místo v každé domácnosti, protože bio odpad tvoří 20 – 40% celkového odpadu v domácnosti. Pomocí vermikompostéru můžete tento odpad zužitkovat a odpad se tak nebude dále hromadit na skládkách nebo spalovnách.

Vermikompostávání má však svoje přesná pravidla, která byste si měli před pořízením vermikompostéru nastudovat. Ze začátku může být používání vermikompostéru trochu obtížné, věnovat pozornost musíte nejen množství potravy pro žížaly, ale také vlhkosti. Po několika měsících však bude pro vás tato činnost naprostou rutinou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nikdy bych si nemyslela, že si jednou budu v našem bytě vyrábět vlastní kompost pro kytičky. No, ale světe div se, objednala jsem si do kuchyně pod okno Plastia Vermikompostér Urbalive antracit a je senzační. Veškerý odpad, který se na kompost hodí zužitkuji, a pro své rostlinky mám vlastnoručně vyrobené hnojivo, rozhodně je to skvělý vynález a nemusíte mít obavy, že by se vám doma držela nějaká hmyzí havěť.

  2. Vzhledem k tomu že nemáme zahradu, řešila jsem, jak si vyrobit kompost pro svoje kytičky na balkoně. Nakonec jsem objevila vermikompostér a objednala jeden od značky Plastia. Jsem nadšená, protože se tak dá zužitkovat většina zbytků z kuchyně a rostlinkám se díky tomu báječně daří. Rozhodně tuto vychytávku mohu doporučit, funguje totiž perfektně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo